Отговори
# 30
  • Мнения: 5 001
Здравейте моми4ета,искам да ви попитам за втасването на тесто,моля ви кажете ми в какво се състои трика,не мога и не мога да си направя питка или каквото и да е,не ми втасват както трябва,а може и да не е от това но не знам от какво е.Пробвах и с суха и от другата на куб4ета,е не не се полу4ава.А трика с фурната на 50 градуса,дали 6те стане и как то4но се прави.Уж е топло в къ6ти,но не и 10 4аса да го оставя тестото няма да втаса хубаво.Не знам къде греша и много се надявам да ми отговорите,4е искам да направя една хубава питка и да изненадам гости испанци,но с тези несполу4ливи опити до сега и не знам какво да предприемам.Благодаря ви предварително.
Ако е със жива мая:
Слагаш маята,захар,брашно топла водичка да стане като боза.Изчакваш да шупне и тогава прибавяш към брашното и продуктите за питката...

Ако е със суха мая:
Пакчетчето се смесва на сухо с брашното,после добавяш другите продукти и замесваш тестото.

Друг трик за бързо втасване е продуктите да са със стайна температура,а не студени от хладилника;течността вода или ляко да е затоплена.

След като е замесено тестото се оставя на топло да втасва.След като се надигне се слага в СТУДЕНА фурна,включва се на 50 градуса само отдолу да грее.Като започне да се донадига,тогава включваш горен реотан вече за печенето.Печеш на най-много 180 градуса.

# 31
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравейте моми4ета,искам да ви попитам за втасването на тесто,моля ви кажете ми в какво се състои трика,не мога и не мога да си направя питка или каквото и да е,не ми втасват както трябва,а може и да не е от това но не знам от какво е.Пробвах и с суха и от другата на куб4ета,е не не се полу4ава.А трика с фурната на 50 градуса,дали 6те стане и как то4но се прави.Уж е топло в къ6ти,но не и 10 4аса да го оставя тестото няма да втаса хубаво.Не знам къде греша и много се надявам да ми отговорите,4е искам да направя една хубава питка и да изненадам гости испанци,но с тези несполу4ливи опити до сега и не знам какво да предприемам.Благодаря ви предварително.

Когато меся на ръка винаги разтварям маята(и живата и сухата) в част от течноста,предварително затоплена до телесна температура+малко захар,като не винаги изчаквам да шупне.
Замесвам си тестото с останалите продукти и слагам тестото,покрито с памучна кърпа,във фурната на 50 градуса,като наблюдавам да не изпусна положението.
За печенето-винаги пека в предварително загрята фурна на 180 градуса,освен ако в рецептата не е написано,че трябва печенето да започне в незагрята фурна.Провали не съм имала.

# 32
  • София
  • Мнения: 312
enamorada, дали не замесваш тестото прекалено твърдо ?

# 33
  • France
  • Мнения: 726
Момичета, сготвих голямо количество джолан с кисело зеле. Искам да го замразя, но се притеснявам, след размразяването, зелето да не става да ядене...Да го слагам ли във фризера?

# 34
  • София
  • Мнения: 748
Момичета, сготвих голямо количество джолан с кисело зеле. Искам да го замразя, но се притеснявам, след размразяването, зелето да не става да ядене...Да го слагам ли във фризера?
Нищо му няма на зелето. Аз винаги правя повече зеле и прибирам по 2 буркана във фризера за мързеливи дни. Вчера прибрах малко сърми, например. Така правя и с боб. Картофите не стават за целта.

# 35
  • Мнения: 380
момичета дали мога да направя бухти(от тия с лъжицата)като заменя киселото мляко с прясно,че само такова имам?

# 36
  • Разград
  • Мнения: 3 110
момичета дали мога да направя бухти(от тия с лъжицата)като заменя киселото мляко с прясно,че само такова имам?

Не съм сигурна,че ще стане.Ако имаш заквасена сметана-използвай я.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 972
момичета дали мога да направя бухти(от тия с лъжицата)като заменя киселото мляко с прясно,че само такова имам?
И моята рецепта е с кисело мляко  Peace незнам дали ще се получат с прясно  newsm78

# 38
  • Мнения: 9 776
Дами, искам да споделя с вас нещо. Пиша в готварските теми и ги следя общо взето, нищо, че рядко готвя, и съм забелязала, че има страшно прехвалени рецепти, пък като реша да ги пробвам и оставам супер разочарована. Както например правих два вида сладки по рецепти от коледните и хич не съм доволна. Пробвала съм и ястия, и пак така. Случвало ли ви се е? Имам чувството, че някои хора пишат хвалебствия само да си трупат точки Stop. Дано не съм ви подразнила.

# 39
  • Мнения: 380
......рядко готвя, и съм забелязала, че има страшно прехвалени рецепти, пък като реша да ги пробвам и оставам супер разочарована. Както например правих два вида сладки по рецепти от коледните и хич не съм доволна. Пробвала съм и ястия, и пак така. Случвало ли ви се е? Имам чувството, че някои хора пишат хвалебствия само да си трупат точки Stop. Дано не съм ви подразнила.
не се обиждаи и ти,но според мен(не те познавам и може и да греша)но ти сама си си отговорила на въпроса защо не ти се получават някои ястия,защото рядко готвиш.и аз тепърва навлизам в кулинарното изкуство и немога да се похваля с големи способности,но мисля че се дължи на нищожния ми опит в тази област.затова не виня рецептата.а и всички рецепти са коментирани(това му харесвам на сайта),повечето са изпробвани,обяснени кое става,кое как се получава,как е по-добре да се направи.....и т.н.
 Peace

# 40
  • Мнения: 4 496
И на мен доста неща от форума не са ми се получавали, но опитвайки втори път, съм откривала грешката в себе си.  Embarassed
Затова вече преди да направя нещо по рецепта от тук, питам за нещата, които не са ми ясни. Вече рядко имам несполуки.

Пък и повечето рецепти са със снимки, от които се вижда крайният резултат. Не се осланям на мненията колко е вкусно, а повече на снимката. Понеже "вкусно" за всеки е различно, но снимките не лъжат. Hug

# 41
  • Мнения: 5 001
А аз колкото пъти съм пробвала някоя рецепта от форума все ми е ставала и съм била доволна от резултата...
Понякога ,когато не се спазят някои принципи в готварството и нещата се объркват.После оставаш с погрешно впечатление от рецептата и от автора на рецептата....
Давам пример с нещата в които има кисело мляко и сода.
Когато човек още се учи да готви и няма кой да му каже той си бухва млякото и содата директно,замесва си тестото и после се оплаква,че тестото е станало сбито,глетаво и не се е надуло....
Когато му се каже и обясни ,че трябва содата да се сложи в киселото мляко(да се загаси) да шупне,после да се прибави и да се замеси тестото ВЕДНАГА резултата е съвсем различен и човек вижда къде му е грешката.
Извода е,че научава нещо ново....

Аз това му харесвам на този форум,че всички обясняват,отзивчиви са,никой не се заяжда.Цари приятелска атмосфера.Винаги можеш да попиташ без да се притесняваш,че някой ще ти се присмее или подиграе....

# 42
  • Мнения: 39
Сигурно 6те прозвучи4и странно, на вси4ки които готвят,но аз съм от прохожда6тите в бран6а (просто не ми се е налагало да готвя до сега  Embarassed). Та въпроса ми е как да сготвя свинско с праз лук??? Молбата ми е ако може някой да ми обясни максимално подробно 6тото аз наистина ни6то не знам в готвенето  Confused    Благодаря!!!  Praynig

# 43
  • Мнения: 1 505
enamorada, дали не замесваш тестото прекалено твърдо ?
Ами дали наистина не ми е в това грешката,мама едно време казваше,4е тестото е готово когато не ти се лепи по ръцете ве4е и аз така правя и наистина като се замисля май става много твърдо.Оба4е ако там ми е грешката тогава как да го меся като се лепи по ръцете,дали да спра с брашното и да продължа с олио или?Абе не знам който знае да каже,4е наистина никога до сега не ми се е полу4авало истинско хубаво пухесто тесто.

airgirls ,няколко страни4ки на зад от първата страница има страхотна рецепта за първоли с праз и топено сирене,потърси я,изпробвала съм я и е страхотна.

# 44
  • София
  • Мнения: 128
  Мацки, моля за линк на една рецепта за цяло пиле с ориз и гъби ! Имаше рецепта и снимки даже, но аз досега търсих с търсачката , даже и с гугъл изображения се пробвах , но неможах да я открия. Някоя от момите я беше пускала и скоро я четох , ноооо........  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт