410 дни платено майчинство - мисията Е възможна - 2

  • 53 538
  • 322
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 1 315
По принцип се подава след изтичане на 135 дни до 410. Преди беше от 135 до 315.
Тези майки, който са в заварено положение обаче подават същата молба - декларация, само че ще е за остатъка до 410 ден.
И след като вече веднъж са подали за периода от 135 до 315, сега трябва да подадат от 315 до 410 ден.
Моля само за едно уточнение. Моите 315 дни изтекоха на 8.11.2008. Сега декларацията за остатъка трябва да я подам за отпускане на парично обезщетение от 8.11.2008 или пак да си пиша 12.05.2008 - първоначалната дата, а те го преизчисляват?
При теб след като са ти изтекли 315 дни на 8.11, след 01.01.2009 г. за да се възползваш от промените трябва да подадеш заявление при работодателя ти, за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3в, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 410 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тук нататък според мен всичко зависи от тази дата. Примерно, ако отпускът ти е разрешен от 05.01.2009 г., Приложението 2 също трябва да е от тази дата за остатъка до 410 дни, и Приложение 12 също трябва да е считано от датата на разрешаване на отпуска.
Обезщетението за бременност и раждане ще се изплаща от датата посочена в заявлението до изтичане на 410 дни, не се изплаща за периода преди 01.01.2009г.

Съвсем се обърках.Вчера разбрах ,че трябва да подам тези документи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356521.msg9716059#msg9716059 и попълних за дата на майчинството от 12.05.2008 - като сметнах, че те ще изплащат от датата на 1.1.2009 нататък
Попълних и ги предадох, сега не зная какво е това "заявление при работодателя ти, за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3в, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 410 календарни дни" .Би ли ми казала от къде да взема този формуляр? Вече тотално се обърках и почти се отказах да търся тези пари...

# 256
  • София
  • Мнения: 1 352
Съвсем се обърках.Вчера разбрах ,че трябва да подам тези документи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356521.msg9716059#msg9716059 и попълних за дата на майчинството от 12.05.2008 - като сметнах, че те ще изплащат от датата на 1.1.2009 нататък
Попълних и ги предадох, сега не зная какво е това "заявление при работодателя ти, за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3в, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 410 календарни дни" .Би ли ми казала от къде да взема този формуляр? Вече тотално се обърках и почти се отказах да търся тези пари...
Ще започна от начало.
Отпускът за бременност и раждане ти е изтекъл на 8.11, значи към 01.01.09 г. ти ползваш отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст. За да се възползваш от промените и за да ти се изплаща обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 дни трябва да подадеш:
1. заявление до работодателя за разрешаване на отпуск за бременност и раждане, копие от заповедта за отпуск се прилага към Приложение 2.
Съответно от датата на разрешаване на отпуска за бременност и раждане се прекратява отпускът за гледане на дете до 2 год.
2. Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, в три дневен срок ти го подаваш при работодателя, а той го носи в НОИ в 7 дневен срок от получаването и.
3. Приложение № 2 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни , също се носи в НОИ от работодателя

Точно тук на  тази страница http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356521.msg9716059#msg9716059 съм пуснала бланка на заявлението. И в почти всички постове по този въпрос съм писала, че трябва да с подаде заявление до работодателя за разрешаване на отпуск.
Надявам се този път да съм го написала по разбираемо. 

# 257
  • София
  • Мнения: 1 315
Съвсем се обърках.Вчера разбрах ,че трябва да подам тези документи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356521.msg9716059#msg9716059 и попълних за дата на майчинството от 12.05.2008 - като сметнах, че те ще изплащат от датата на 1.1.2009 нататък
Попълних и ги предадох, сега не зная какво е това "заявление при работодателя ти, за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3в, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 410 календарни дни" .Би ли ми казала от къде да взема този формуляр? Вече тотално се обърках и почти се отказах да търся тези пари...
Ще започна от начало.
Отпускът за бременност и раждане ти е изтекъл на 8.11, значи към 01.01.09 г. ти ползваш отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст. За да се възползваш от промените и за да ти се изплаща обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 дни трябва да подадеш:
1. заявление до работодателя за разрешаване на отпуск за бременност и раждане, копие от заповедта за отпуск се прилага към Приложение 2.
Съответно от датата на разрешаване на отпуска за бременност и раждане се прекратява отпускът за гледане на дете до 2 год.
2. Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, в три дневен срок ти го подаваш при работодателя, а той го носи в НОИ в 7 дневен срок от получаването и.
3. Приложение № 2 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни , също се носи в НОИ от работодателя

Точно тук на  тази страница http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356521.msg9716059#msg9716059 съм пуснала бланка на заявлението. И в почти всички постове по този въпрос съм писала, че трябва да с подаде заявление до работодателя за разрешаване на отпуск.
Надявам се този път да съм го написала по разбираемо. 
Хух, тъкмо вече мислех , че съвсем съм омазала всичко и май не съм. Заявлението го напипсах в този вид :


                       М О Л Б А

От .......................

Г-н Директор, моля да ми бъде прекратен отпуска за гледане на дете до 2 години от дата ................................., и да ми бъде разрешено да използвам отпуск за бременност и раждане за остатъка от 315 до 410 календарни дни , съгласно промените в КСО от 01.01.2009г.

Това ли е , което се иска?
Благодаря ти! HugМного систематизирано - явно аз вече много се оплетох.Та аз съм само прост програмист и тези неща са ми далече , далече  Embarassed

# 258
  • София
  • Мнения: 1 352
Да. Значи всичко ти е ОК.  Hug

# 259
  • София
  • Мнения: 1 315
Да. Значи всичко ти е ОК.  Hug
Ох, обичам те ! Hug Най- сетне ми се изясни. Сега ще изясня и аз на нашия Личен състав, защото те явно нямат намерение да се ровят.  Grinning
Декларацията по чл.50  съм си я пуснала с дата "считано от : 12.05.2008 " - от датата , в която съм излязла в тези 315 дни преди? Те ще ми изплатят само след 1.1. 2009 което остава нали? Защото, ако пиша считано от 1.1.2009 - излиза, че искам още мнооого дни до 410 Simple SmileНали не съм объркала ? Confused

# 260
  • София
  • Мнения: 1 352
Да. Значи всичко ти е ОК.  Hug
Ох, обичам те ! Hug Най- сетне ми се изясни. Сега ще изясня и аз на нашия Личен състав, защото те явно нямат намерение да се ровят.  Grinning
Декларацията по чл.50  съм си я пуснала с дата "считано от : 12.05.2008 " - от датата , в която съм излязла в тези 315 дни преди? Те ще ми изплатят само след 1.1. 2009 което остава нали? Защото, ако пиша считано от 1.1.2009 - излиза, че искам още мнооого дни до 410 Simple SmileНали не съм объркала ? Confused
Мисля, че не. Надявам се всичко да е наред  Hug

# 261
  • Мнения: 7
"anii_ta" Здравей !
И Честита Ви Нова Година !
Радвам се, че има компетентни хора като теб, които помагат. Поздрави, за което  Hug
Ето и моя проблем: Изчетох доста информация, потърсих помощ от НОИ, ДСП и счетоводители, но пак възникнаха доста неясноти (не само за мен), относно определянето на обезщетението, което МОЖЕ БИ ще получавам.
Ето как стоят нещата: от 17.09.2008г. започнах да се осигурявам като самоосигуряващо се лице упражняващо свободна професия. Преди това бях студент и нямам нито осигурителен, нито трудов стаж. Терминът ми е определен за 11.06.2009г., което означава, че към дата на издаване на първият ми болничен лист (с уговорка с АГ-то ми, той да е от 01.05.2009г., а не от 27.04.2009г.) аз ще имам база м.10.2008г.-м.04.2009г. - общо 7 месеца (незнам 13 дни от месец септември 2008г., за които са ми внесени осигуровки как ще се изчислят). По причина, че няма да имам 12 месеца, няма да ми се изплатят 3 болнични листи в размер на 135 дни +  още 4 или 5 дни след това. Та през това време - приблизително 4,5 месеца, аз за да получа тази 12 месечна осигурителна база да продължавам ли да се осигурявам, т.е. да внасям всички осигуровки, които съм внасяла досега, а именно на 1000лв. осигурителен доход - 321 лв. осигуровки (както ми обясниха от ТП на НОИ)  newsm78 newsm78 newsm78, или да внасям само здравните си осигуровки.
Доколкото съм запозната по време на получаване на болнични или на получаване на обезщетение за майчинство, лицето не може да извършва трудова дейност ?!!!!!!!!!!!
"anii_ta" според теб как да процедирам и ако не ти представлява проблем би ли казала, при условие че осигурителния ми доход е 1 000 лв. и при условие че до края на месец апрел 2009г. трябва да подам данъчна декларация по ЗДДФЛ за 2008г. в която декларирам приблизителен месечен доход от 1400 лв., обезщетението (АКО ПОЛУЧА ТАКОВА ИЗОБЩО) следва да се изчилси като 90 % от тези 1000 лв. или по друг начин ????????? Погледнах Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетение и помощи от ДОО - чл.17, ал.6, но тъй като си перфекно запозната с тази нормативна уредба ще те помоля за това.
Благодаря предварително за отговора ти !     bouquet
 

# 262
Здравейте моя въпрос е такъв-ще съм в болнични два месеца преди раждане и веднага излизам в 45дневния за майчинство без прекъсване,тези два месеца влизат ли в базата за изчисляване на болничните по майчинство или ще се връща още два назад?Благодаря!

# 263
  • София
  • Мнения: 1 315
Да. Значи всичко ти е ОК.  Hug
Ох, обичам те ! Hug Най- сетне ми се изясни. Сега ще изясня и аз на нашия Личен състав, защото те явно нямат намерение да се ровят.  Grinning
Декларацията по чл.50  съм си я пуснала с дата "считано от : 12.05.2008 " - от датата , в която съм излязла в тези 315 дни преди? Те ще ми изплатят само след 1.1. 2009 което остава нали? Защото, ако пиша считано от 1.1.2009 - излиза, че искам още мнооого дни до 410 Simple SmileНали не съм объркала ? Confused
Мисля, че не. Надявам се всичко да е наред  Hug

Много благодаря! HugИмам да почерпя   chef

# 264
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте моя въпрос е такъв-ще съм в болнични два месеца преди раждане и веднага излизам в 45дневния за майчинство без прекъсване,тези два месеца влизат ли в базата за изчисляване на болничните по майчинство или ще се връща още два назад?Благодаря!
2 та месеца болнични ще ти влязат в базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане, тъй като паричното обезщетение за бременност и раждане представлява нов осигурителен риск различен от риска "общо заболяване" и за изплащането му болничният лист се въвежда отново за преизчисление като се образува нова база, която остава постоянна от първия до 410-я ден.
След това в базата за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане за 2 та месеца болнични се взема предвид осигурителния доходът, от който е изчислено обезщетението за болнични.

# 265
  • sofia
  • Мнения: 482
По принцип се подава след изтичане на 135 дни до 410. Преди беше от 135 до 315.
Тези майки, който са в заварено положение обаче подават същата молба - декларация, само че ще е за остатъка до 410 ден.
И след като вече веднъж са подали за периода от 135 до 315, сега трябва да подадат от 315 до 410 ден.

Тъй като не видях готовата бланка за варианта 315-410 дни, предполагам може да се използва Приложение 2 към чл. 4, само че с редакция от наша страна"....за остатъка от 315 до 410 календарни дни"?

# 266
  • София
  • Мнения: 1 352
По принцип се подава след изтичане на 135 дни до 410. Преди беше от 135 до 315.
Тези майки, който са в заварено положение обаче подават същата молба - декларация, само че ще е за остатъка до 410 ден.
И след като вече веднъж са подали за периода от 135 до 315, сега трябва да подадат от 315 до 410 ден.

Тъй като не видях готовата бланка за варианта 315-410 дни, предполагам може да се използва Приложение 2 към чл. 4, само че с редакция от наша страна"....за остатъка от 315 до 410 календарни дни"?
Да, ползва се Приложение 2 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни

# 267
  • Мнения: 21
Здравейте, моето питане е имам ли право на остатъка  до 410 дни, след като ми изтекоха 315 дни,  а аз се върнах на работа и до момента не съм ползвала отпуска за отглеждане на малко дете, следва ли дните които съм работила да не ги броя като период за остатъка до 410 дни. Благодаря!

# 268
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, моето питане е имам ли право на остатъка  до 410 дни, след като ми изтекоха 315 дни,  а аз се върнах на работа и до момента не съм ползвала отпуска за отглеждане на малко дете, следва ли дните които съм работила да не ги броя като период за остатъка до 410 дни. Благодаря!
Имаш право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 дни. Броиш от първия ден на първия болничен 45 дни преди термин 410 дни, от 01.01.09 г. до дата, на която ти свършват 410 дни ще ти се плаща обезщетение за бременност и раждане.
Примерно излязла си в болничен на 01.02.2008 г. , 315 дни изтичат на 11.12.08 вкл., а 410 дни на 16.03.2009 г. Това означава, че ще ти се плаща обезщетение от 01.01.2009 г./ако си подала заявление за отпуск от тази дата, иначе от датата на разрешаване на отпуска за бременност и раждане/ до 16.03.2009 г.

# 269
  • София
  • Мнения: 1 352
"anii_ta" Здравей !
И Честита Ви Нова Година !
Радвам се, че има компетентни хора като теб, които помагат. Поздрави, за което  Hug
Ето и моя проблем: Изчетох доста информация, потърсих помощ от НОИ, ДСП и счетоводители, но пак възникнаха доста неясноти (не само за мен), относно определянето на обезщетението, което МОЖЕ БИ ще получавам.
Ето как стоят нещата: от 17.09.2008г. започнах да се осигурявам като самоосигуряващо се лице упражняващо свободна професия. Преди това бях студент и нямам нито осигурителен, нито трудов стаж. Терминът ми е определен за 11.06.2009г., което означава, че към дата на издаване на първият ми болничен лист (с уговорка с АГ-то ми, той да е от 01.05.2009г., а не от 27.04.2009г.) аз ще имам база м.10.2008г.-м.04.2009г. - общо 7 месеца (незнам 13 дни от месец септември 2008г., за които са ми внесени осигуровки как ще се изчислят). По причина, че няма да имам 12 месеца, няма да ми се изплатят 3 болнични листи в размер на 135 дни +  още 4 или 5 дни след това. Та през това време - приблизително 4,5 месеца, аз за да получа тази 12 месечна осигурителна база да продължавам ли да се осигурявам, т.е. да внасям всички осигуровки, които съм внасяла досега, а именно на 1000лв. осигурителен доход - 321 лв. осигуровки (както ми обясниха от ТП на НОИ)  newsm78 newsm78 newsm78, или да внасям само здравните си осигуровки.
Доколкото съм запозната по време на получаване на болнични или на получаване на обезщетение за майчинство, лицето не може да извършва трудова дейност ?!!!!!!!!!!!
"anii_ta" според теб как да процедирам и ако не ти представлява проблем би ли казала, при условие че осигурителния ми доход е 1 000 лв. и при условие че до края на месец апрел 2009г. трябва да подам данъчна декларация по ЗДДФЛ за 2008г. в която декларирам приблизителен месечен доход от 1400 лв., обезщетението (АКО ПОЛУЧА ТАКОВА ИЗОБЩО) следва да се изчилси като 90 % от тези 1000 лв. или по друг начин ????????? Погледнах Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетение и помощи от ДОО - чл.17, ал.6, но тъй като си перфекно запозната с тази нормативна уредба ще те помоля за това.
Благодаря предварително за отговора ти !     bouquet
 
Не съм запозната много със самоосигуряването на лица упражняващи свободна професия.
Това което знам е, че осигуровки трябва да превеждаш до датата, от която ти е болничния лист. Съгласно чл.9, ал.2 от КСО за осигурителен стаж без да се правят осигурителни вноски се зачита и времето на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане. По време на патения и неплатения отпуск за бременност и раждане има само здравно осигуряване.
Ако по данъчна декларация имаш осигурителен доход за годишно изравняване, то той няма да влезе в базата на изчисление на обезщетението, защото върху него се внасят осигуровки само за фонд "Пенсии".

Обезщетението за бременност и раждане е размер на 90 на сто от среднодневното брутно възнаграждение или среднодневния осигурителен  доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски , а за самоосигуряващите се лица-внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство, за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо  от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от МРЗ.
Като за периода в който си била в неплатен отпуск за бременност и раждане и не са ти плащали обезщетение в базата за изчисляване на обезщетението ще влезе МРЗ.

Общи условия

Активация на акаунт