Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София
  • Мнения: 1 849
Работодателят ми каза изненадващо, че неплатената ми отпуска за дете над 2 год. е до 2 год и 6 месеца. После трябвало да я ползва бащата и не можело да ми я прехвърли. Дали това е така? Детенце е вече 2,3 год. и трябва да се замисля... А градината ще е евентуално на есен, ако успеем да се класираме. Таткото изкарва прехраната и не можем да се сменим. Има ли някой информиран, как стоят точно нещата? bouquet Дали това не е било само предложение и да не е гласувано.  newsm78
Не знам дали темата е за тук...

# 1
  • Разград
  • Мнения: 3 030
Не съм много запозната,но ще кажа какво аз направих.
За двете години майчинство ми се полагаха 40 дена платена отпуска,имах правото да ползвам и 6 месеца неплатена(води се за гледане на дете,тази отпуска може да се вземе до навършването на 8 год. на детето),като такова право има и бащата-още 6 месеца.Преди една година бащата можеше да прехвърля тези 6 месеца на майката,от тази вече не може,ако се налага тябва той да я изполва.
След двете години майчинство излязох в 6 месечна неплатена отпуска(за това време ти се полага и съответната платена отпуска),след това си пуснах  и 40-те дена платена,остана ми само платената отпуска за 6-месечния период,но аз напуснах и поисках да ми се изплати.Та това.
Има тема *Майчинството-счетоводно* в *Майки-бъдещи и настоящи*,може би там трябва да си зададеш въпроса,на мен много ми помогнаха.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 3 621
Аман от такива работодатели като твоя, имаш право на 6-месечен неплатен отпуск до навършване на 8 годишна възраст на детето ти
 Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

    Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.



# 3
  • Добрич
  • Мнения: 3 228
Така е, да, полагат ти се само 6 месеца след навършаване на 2 годинки на детето, които имаш право да използваш до 8-год. възраст. На бащата също се полагат 6 месеца. Не може вече да се прехвърля отпуска от баща на майка и обратно.

Вариант след изтичане на твоя неплатен отпуск е полагаемият ти платен отпуск.
Успех!!!

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 106
Така е, да, полагат ти се само 6 месеца след навършаване на 2 годинки на детето, които имаш право да използваш до 8-год. възраст. На бащата също се полагат 6 месеца. Не може вече да се прехвърля отпуска от баща на майка и обратно.

Вариант след изтичане на твоя неплатен отпуск е полагаемият ти платен отпуск.
Успех!!!
Точно така е,аз в момента съм в неплатен отпуск, дори здравните осигуровки започаш сама да си плащаш! Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 1 849
Благодаря ви много! Ще се възползвам от съвета ви. Все се надявах, че ще мога да ползвам неплатена до 3 год., докато тръгне на градина и тогава платената за целия период, но... явно са го променили.
А ако накарам шефа да ме съкрати (и без това ще сменям работата) след 6-тия месец (ще взема и платената), дали ще мога ползвам помощи за безработна веднага след майчинството?

P.S. По време на неплатената сама ли трябва да си плащам осигуровките?

Последна редакция: нд, 14 дек 2008, 10:21 от M_Nik

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 3 621
Шефа ти няма как да те съкрати тъй като закона те пази като майка на дете ненавършило 3 годинки. Такава майка може да бъде съкратена само с разрешението на Инспекцията по труда, но такова едва ли ще бъде дадено
Аз обаче не те разбирам много добре, след като детето ти навърши две години, можеш да си ползваш натрупания платен отпуск за времето през което си била в майчинство и после можеш да си ползваш и полагащия се наплатен отпуск,

P.S. По време на неплатената сама ли трябва да си плащам осигуровките?
Не не трябва да плащаш нищо по време на неплатен отпуск шефа ти плаща единствено здравните ти осигуровки, но те са си за негова сметка

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 94
Шефа ти няма как да те съкрати тъй като закона те пази като майка на дете ненавършило 3 годинки. Такава майка може да бъде съкратена само с разрешението на Инспекцията по труда, но такова едва ли ще бъде дадено

Няма проблем да те съкръти шефа ти, поради намаляне обема на работа например. Мен ме съкратиха така и не са искали разрешение от инспекцията по труда.  Освен това работя в НОИ в сектор парични обезщетения при безработица и при нас идват доста майки, които са съкратени, без да се иска такова разрешение. Явно е още един от законите, които са само пожелателни Rolling Eyes.В случай на освобождаване от работа (независимо на какво основание) имаш право на обезщетение за безработица, ако си осигурявана през девет от последните 15 месеца, което при теб явно е така. Ако напуснеш по собствено желание, по взаимно съгласие или те уволнят дисциплинарно, ще получаваш обезщетение само 4 месеца в минимален размер, т.е 100 лв. засега. Ако те освободят на друго основание, можеш да получаваш обезщетение в размер на 60% от средномесечния ти осигурителен доход  за последните девет месеца, но не повече от 200лв. Тъй като си била в майчинство, ще ти се плащат 60% от 220лв. В този случай периода, за който ще получаваш обезщетението зависи от стажа ти. До 3год.-4 месеца, 3-5год.- 6 месеца, 5-10год.- 8месеца, 10-15год.- 9мес., 15-20год.- 10мес., 20-25год.- 11мес., 25-30год. - 12мес.
Колкото до неплатения отпуск- наистина вече имаш право само на 6 месеца, а другите 6 месеца има право да ги ползва таткото, но не може да ти ги прехвърля. Дано съм била полезна.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 621
Шефа ти няма как да те съкрати тъй като закона те пази като майка на дете ненавършило 3 годинки. Такава майка може да бъде съкратена само с разрешението на Инспекцията по труда, но такова едва ли ще бъде дадено
Няма проблем да те съкръти шефа ти, поради намаляне обема на работа например. Мен ме съкратиха така и не са искали разрешение от инспекцията по труда.  Освен това работя в НОИ в сектор парични обезщетения при безработица и при нас идват доста майки, които са съкратени, без да се иска такова разрешение. Явно е още един от законите, които са само пожелателни
Преди известно време фирмата в която работя, имаше сериозни проблеми точно с Инспекцията по труда заради едно такова съкращение на майка на дете ненавършило 3 години, момичето заведе дело, беше възстановена веднага на работа, накараха шефа ми да и плати осигуровките и заплатата за времето през което е била неправомерно съкратена, но явно тя си е знаела много добре какви са и правата и къде да ги търси. В закона си го пише черно на бяло
Закрила при уволнение

    Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

    1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;


За да я съкрати, без такова разрешение, трябва да се закрива цялото предприятие , а не само част от него, работодателя и е длъжен да и предложи друга работа

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 94
За да я съкрати, без такова разрешение, трябва да се закрива цялото предприятие , а не само част от него, работодателя и е длъжен да и предложи друга работа [/color]
А ако няма друго подходящо място? При това явно майката е подала жалба, което е ясно, че в случая няма да стане, след като М_Nik сама иска да я освободят....

# 10
  • София
  • Мнения: 1 849
Шефа закрива всички работни места и остава сам във фирмата, така или иначе. Жалба няма да подавам... явно. И ако кажат нещо от бюрото ще се разберем с шефа. Плюс това той и да ми предложи работа, аз не мога да започна да работя - нали детето не е на градина. Получава се абсурд! Хем не можело да ме съкрати, хем не мога да съм на работа... няма как да стане. Ако не ме съкрати, трябва да напусна сама, а то - по-лошо - няма да взимам обезщетение (или по-малко, имам 10 г. стаж с майчинството).
Щом шефа плаща само здравните, аз ли трябва да плащам социалните осигуровки?

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 3 621
Щом шефа плаща само здравните, аз ли трябва да плащам социалните осигуровки?
Когато си в болничен или в майчинство , не се дължат социални осигуровки, а само здравни

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт