за отбиването

  • 581
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Майка съм на 2-годишно кърмаче. По редица причини имам желание да го отбия, но той изобщо няма такива нагласи. Обръщам се към майките, които са изпадали в подобна ситуация или просто имат виждане по въпроса как да го отбия, като същевременно ако е възможно да бъде по безболезнен начин за детето-това е нещото, за което ако не го получи плачи от сърце.Очаквам препоръките Ви. Praynig

# 1
  • София
  • Мнения: 604
на 2 годинки вече разбира, не можеш ли да му "обясниш" нещо. Една майка тука от квартала каза на щерка си, ще дала на тяхно познато бебе млякото, за да може то да яде Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 604
А може и да го дадеш за седмица на майка, свекърва Peaceтова също е вариант. Аз отбих на годинка и 1 месец с кисело мляко. Сега сме почти на годинка и 8 месеца и още пие кисело мляко нощем

# 3
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Не ти препоръчвам рязко отбиване, от типа "на гости при баба". Това може да доведе до стрес у детето, а и толкова голямо кърмаче може и да не забрави да суче.
Най-добре ще е да се опиташ да направиш по-големи интервали между кърменията. Когато поиска, предложи му някаква игра, отвличай му вниманието, колкото се може по-дълго. Извеждай го навън, увлечено в игра с други деца, сигурно ще позабрави за известно време за циците на мама.
Не пишеш как се приспивате, колко пъти на ден суче, нощем?

# 4
  • Мнения: 9 481
Кърмих 2г 8мес и половина-не отбивай изведнъж-направи го постепенно; премахни първо дневните кърмения с разсейване.
Нощните аз лично успах с променлив успех с Даум Ексол /гел п/в смукане на пръстче-горчи и люти/, обаче захитрялото ми кърмаче, се светна да наплюнчи зърната и да ги избърше с плика на одеалото Mr. Green
Скоро четох тема на една мама с голямо кърмаче, което започнало да заеква /предполага от стреса-спиране на кърменето съчетано с нейното отсъствие поради командировка Confused/
Разбира се си зависи и от детето, но плавният вариант така или иначе би бил по-добър Peace

# 5
  • Мнения: 1 517
Най-добрият начин е постепенно - ще трябва да замениш кърменето с много любов и внимание. И разбира се, постоянно повтаряне, че вече е голям, а големите пият мляко от чашка.  Когато си поиска, измисляй нещо интересно, в което да участвате и двамата, за го разсееш от сученето. Ако много настоява обаче - дай му да суче. Така постепенно можеш много да намалиш кърменията. Аз започнах да ги разреждам при моя син когато беше на около година и 7-8 месеца и много се учудих, когато той изобщо не настояваше толкова да суче, явно сученето беше за него начин да е близко до мен, да си получи дозата любов. Съответно постоянно искаше прегръдки и целувки през този период  Grinning
Отбих го напълно на година и десет месеца. Макар че нощем спеше при нас и си сучеше на воля, плюс още 2-3 пъти през деня (понякога повече, понякога по-малко) - започна да забравя как се суче, не захапваше правилно зърното - лапаше само връхчето и доста ме болеше. При всичките ми опити да го наглася правилно не се получаваше и затова се принудих да го отбия напълно. Не беше никак трудно - зърната ми се бяха разранили, така че ми беше лесно да съм категорична Simple Smile - сложих си лепенки и казах, че са болни. Първите две нощи се будеше и искаше да суче, но му напомнях, че титите са болни и си лягаше пак, без да настоява много - много. Много ги гушкаше в началото, после позабрави, само понякога и сега, като се преобличам и ги види, иска да ги гушка.
Очаквах, че като ме види да кърмя бебето, ще поиска и той, но не - понякога сяда до нас и когато тя пусне зърното, я побутва към гърдата с "хайде, хайде, папкай".
Като изключим леки проблеми, които имах с една бучка в едната гърда (която беше от задържане на кърма, но бързо се оправи), не съм имала други проблеми с отбиването.

Желая успех и на теб! (Дано съм ти била някак полезна)

# 6
  • Мнения: 139
И аз си мислех, че ще бъде по-трудно, но не. От два дни не кърмя newsm44 и съм много щастлива, че стана толкова лесно. Моята дъщеря е на година и 4 месеца, вече си е голяма за цица и май започна да й омръзва. Когато сучеше последните няколко пъти, висеше на гърдата, но беше неспокойна. Миналата ве4ер не заспа следобед и ве4ерта използвах момента, когато беше много уморена, изкъпах я и тя заспа с бибероната, докато я обличах, ей така както си зяпаше телевизора в 9 ве4ерта. Оба4е се събуди след 4ас, естествено, и бе6е доста сърдита. Незнам в нейното мозъче, може би се е запаметила картината от заспиването без гърдата и се 4увстваше излъгана. Просто бъди твърда и непоклатима, ако си решила да отбиваш! В замяна на това обаче не лишавай мъничето от внимание и любов, както казва Елеа
Цитат
....ще трябва да замениш кърменето с много любов и внимание.
Peace
Ве4ерта в 10 пак я нахраних, с кускус, за да съм сигурна, че ако плаче през ноща, няма да е от глад  и после с бибероната заспа, като преди това й четох приказки, пусках й песнички и всякакси се опитвах да я разсейвам. Трудничко заспа, но не беше й много настоятелна, сякаш е било само  навика й да су4е  и всъщност нямаше истинска нужда от това. Аз я кърмих само ве4ер преди да заспи от 2, 3 седмици някъде. На следващата ве4ер, в4ера, й дадох тайланол(нурофен), защото един от големите зъбки й избива и само си бута ръ4и4ките в устата, да си облекчи болката.  И пак така книжки, песнички и много любов и заспа за втора ве4ер без цицата  babyuu Няколко пъти се сети и ги  посо4и, даже ги хвана и ги стисна през блузата, но в същото време лесно й отвлекох вниманието. И така се отбихме! Аз не мога да повярвам, че успях да се справя съвсем сама, защото мъжа ми не е тук в момента и сме само две4ките.
Успях и много съм горда. Днес малко се изцедих с ръка и й дадох да си пийне и знаете ли, не искаше. Питах я, да го изхвърля ли и тя кимна с глава Grinning
Но емоционалния момент си го има и при мен, вси4ки знаете уникалната връзка между кърма4етата и в конкретния контекст дългокърмещите майки.
Ами това е, надявам се да съм била полезна на някой. Просто може да не е толкова трудно, колкото изглежда, ами да бъде просто един навик, който повече пречи на дечицата, отколкото да им помага. Peace

# 7
  • Мнения: 336
Здравей, Smilei,
Ето ти нашата история: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=348590.msg9474600#msg9474600

Изповядвам схващането, че ако човек действително е убеден в решението си и въпреки вътрешните противоречия е последователен и твърд, отбиването не би трябвало да се превърне в драма и ще бъде понесено с разбиране и съдействие от страна на детето. Минаха 10 дни, откакто не кърмя, и вече не броя колко станаха поривите ми да сложа дъщеря си на "тете", защото цялото ми същество страда от промяната и мисълта, че това е минало, нещо, което е свършило завинаги, но тя се държи много геройски и разбрано и не се поддавам на импулсите си, защото би било проява на слабост от моя страна и объркващо за нея.

Говори, говори, намери нов ритуал на заспиване, нови занимания, намери интонацията, с която категорично казваш, че ще дадеш еди-кога си - например вечерта - че ще дадеш утре, когато навън стане светло. Показвай малките бебета в парка и обяснявай как те още сучат, защото са много малки и още не могат да ходят, да говорят, но когато пораснат и станат големи колкото него, вече няма да сучат, както не суче еди-кое си дете (което му е познато, което среща на разходки и т. н.), защото вече е голямо - нека се почувства горд от това, че вече е голям (ако вече не е с памперс, напомни му че е голям и затова няма памперс, а малките бебета, които сучат, още ходят с памперс).

И така, постепенно, първо фиксираш кърменията, после започваш да ги спираш едно по едно през седмица, или поне 4-5 дни. Когато ти остане едно, остава просто да избереш момента и да кажеш край.

Успех и пиши как се развиват нещата.

# 8
  • Мнения: 58
Благодаря ви, мамчета, за отговорите! Ще опитам плаво да го отбия. При нас са останали около 3 кърмения-едно сутрин непосредствено след събуждане, едно вечер за заспиване и едно(понякога повече) през нощта.През деня синът ми е на ясла и ивтересно там изобщо не се сеща за кърмене, но види ли ме това е първото нещо , за което пита. Ще опитам като някои от вас да му отвличам вниманието , доколкото може. дано се получи по-безболезнено... Praynig

# 9
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
По стечение на обстоятелствата аз отбих рязко и съм твърдо ПРОТИВ. Намали кърменията и си дай времето отбиването да стане постепенно.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт