Немско училище към посолството в София

  • 59 481
  • 194
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 390
Celine, а къде мислите да продължи детето ви след 8-ми клас? Да остане в същото у-ще /което постепенно ще обхваща и горните класове/ или на друго място?

# 76
  • Мнения: 771
Много ми хареса поста на Мухата - дайте да спорим като разумни хора, без да се "унасяме". Никой не отрича правото на всяко едно посолство да открива училище за децата си. Дори аз мисля, че щом е на територията на самото посолство, то би трябвало автоматично да не се нуждае от лиценз, а да си има права да издава дипломи, НО какви дипломи! Техни си, за техните деца. Ето тук е уловката за "нашенчетата"! тези родители просто сигурно предпочитат с гордост да заявяват "моето дете учи в у-ще към посолството..."Е, друго си е. Само, че аз също изпаднах в размисъл, защо- миналата година -открива се училище, записваш си детето, плащаш си такса и ....нищо повече. Единственото сигурно е, че детето ти ще е сред германчета. Това ми изглежда малко ...няма да напиша думата. Това нова у-ще ще получи лиценз, но това няма да значи, че дипломите ще са съотносими и приложими за у нас. Така, че бъл.деца ще останат без дипломи. Специално си говорихме с моята приятелка ,директорка в едно квартално у-ще.Тя малко ми разясни процеса-всяка година директорите ходят в министерството и дават за подпис програмите по всеки един предмет, като правят едни списъчета с брой съответни часове, които са указани от Министерството.Е, мислите ли, че това може да стане.Друго, което тя коментира- тези въпросни учители от немската гимназия, как преподават и н посолството! Това не е ли незаконно? Така, че не е нужен спор коя система е по-добра, важно е в коя държава се намираме и какви закони ще се спазват.Моят интерес е и към по-малките класове/подгответо. Интересно ми е там какъв е подхода.Ако моето дете е в посолството 1г.преди у-ще, а аз реша да си го пратя в І клас в друго училище, кой ще ми издаде свидетелство?Ако завършим там І кл. и решим да се прехвърлим, какъв документ ще получим. Живо ме интересуват тези неща/а и др. майки/, не ме вълнува кой каква реклама права, стига да не е на гърба на детето ми.

# 77
  • Мнения: 18
Здравейте! Аз не обичам да бъда голословна и се старая да доказвам твърденията си, а и по този начин ще се види че не правя някому антиреклама, а информирам интересуващите се за законовите разпоредби в нашата държава. Постарах се днес от сайта на МОН да извадя наредбата /тя се води 7 от 2001година/ за получаване на лицензи за детска градина и училище. Тъй като не всеки ще си направи труда да я изчете - доста е дълга и подробна, ще цитирам някой основни моменти от нея:
НАРЕДБА № 7 ОТ 25.06.2001 Г. ЗА ОТКРИВАНЕ, ПРЕОБРАЗУВАНЕ, ПРОМЕНИ И ЗАКРИВАНЕ НА ЧАСТНИ  УЧИЛИЩА
Издадена от министъра на образованието и науката, обн., ДВ, бр. 64 от 20.07.2001 г., в сила от 15.09.2001 г., изм. и доп., бр. 82 от 12.10.2007 г.
3. документи, свързани с проекта за организация на предучилищното възпитание и подготовка или на училищното обучение:
а) проект на програма за предучилищно възпитание и подготовка или учебен план, разработени съгласно държавните образователни изисквания;
б) информация за директора и учителския състав;
Чл. 4. (1) Проектът на учебен план се разработва съгласно изискванията, определени със Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, чл. 101 ППЗНП и Наредба № 6 от 2001 г. за 3 разпределение на учебното време за достигане на общообразователния минимум по класове, етапи и степени на образование.
(2) Учебното съдържание по учебни предмети от задължителната и профилираната подготовка в общообразователните училища съответства с държавните образователни изисквания за учебно съдържание.
Чл. 6. (1) Проектът на учебна програма за предучилищно възпитание и подготовка се разработва в съответствие с държавното образователно изискване за предучилищно възпитание и подготовка.
(2) Учебното съдържание на предучилищното възпитание и подготовка съответства на действащите учебни програми за държавните и общинските детски градини.
Чл. 12. (1) Не се оценяват проекти, които:
1. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2007 г.) не съдържат всички необходими документи;
2. са подадени след срока по чл. 18, ал. 1 ППЗНП .
(2) При констатирани несъответствия с нормативните изисквания кандидатът писмено се уведомява за тях, като в рамките на срока по ал. 1 се определя еднократно срок до 10 дни за отстраняването им.
Чл. 14. (1) В случаите по чл. 12, ал. 2 , когато при оценяване на внесените документи не са констатирани несъответствия с нормативните изисквания или са отстранени по реда на чл. 13 , производството по откриване на частната
детска градина или училището се спира.
(2) Министърът на образованието и науката писмено уведомява кандидата за спиране на производството.
§ 2. Министерството на образованието и науката ежегодно публикува във вестник "АЗ БУКИ" списък на частните детски градини и училища.
Всеки може и сам да изчете цялатя наредба и съответно да си направи изводите. И да отговори на въпроса - дали Европейския съюз би наредил на държава членка да наруши законите си. Да няма проблем това училище да съществува като посолско и да обучава по немските програми, но без лиценз за българско и съответно без български дипломи.

# 78
  • Мнения: 771
Защо се хабиш с наредби, те без да им пука като "социално-слаби", пардон "пребиваващи близо до Витоша" отидоха на ски БЕЗ ПАРИ, та един мижав лиценз ли няма да вземат. Жалко за балъците!

# 79
  • София
  • Мнения: 191
Аз мисля, че изобщо не е необходимо да има лиценз от МОН. Идеята на училището, както и на всички такива немски училища по света е, децата, на които се налага да учат извън Германия, да получат обучение според немските програми и после като се върнат у дома, без проблемно да продължат образованието си в съответния клас. А не да учат у нас, по нашата програма  и след това да имат затруднения.
Ако моето дете е немскоговорещо (все пак това условие не е за подценяване) и учи в това училище и в един момент се наложи да продължи образованието си в българско училище, какво става? Може би ще трябва да се държат приравнителни изпити, защото е ясно, че има огромно различие в двете програми.

# 80
Засега това, което е сигурно, че Сдружението на родителите, официално основало училището, има български регистрация като Юридическо лице:

http://www.justice.government.bg/ngo/companyinfo.aspx?ID=6950

За основаването на частно училище това стига, чак след време ще видим, дали са получили или ще получат лиценз от МОН. За информация, Френското училище и Англо-американското такова все още нямат. Но доколкото съм запозната с Немските училища по света (в частност Немско училище Тесалоники (Солун) и Немско училище Париж), те обикновено кандидатстват и в последствие получават национален лиценз.

# 81
  • Мнения: 78
Ами то май за това е спора - от училището, за да привлекат български деца, говорят на родителите някакви небивалици, че хем ще учат по немската система, за да могат германчетата да идват и да си отиват без проблем, хем щели да вземат лиценз от МОН, та и българчетата да можели /ако знаят немски разбира се/ да идват и да си отиват. Как става тая работа обаче не обясняват - били сме били в ЕО и автоматично се получавало признанието. Нищо, че е в противоречие с тия разпоредби дето Gost  си е направил труда да ни цитира.  Когато едно дете идва от Германия, от МОН му заверяват дипломата, след като е държало приравнителни изпити по определени предмети и тогава вече се записва в българско училище. Според всички правила това се води немско училище, т.е. все едно детето идва от Германия и процедурата логично е същата.
Няма лошо да си учат по тяхната система, няма лошо и български деца да учат там - това си е избор на родителите, но е много лошо да се опитваш да заблуждаваш някого и непълна и невярна информация.
За съжаление трябва да се присъединя към Gost и за една друга информация свързана тоя път не с лиценза, а с преподавателите. За въпросния учител по математика и информатика R. Kaemmerer се информирах от първа ръка и мога да твърдя, че той има ценз да преподава само в долен курс /1 - 4/ клас и затова директора го е пускал в 5, 6 и 7 само за компютри. Разбрах, че дъщерята на celine е 7 клас, май не е на мястото си, освен ако не е изкарал на бързо още едно висше по математика. Все едно наша учителка от основния курс, предаваща български, музика, физ. въз и математика и т.н. да почне да преподава математика в 7 клас и да готви децата ни за конкурс за гимназия - боже пази. Та според мен въпроса с квалификацията стои в някаква степен, поне за тези, които не са от немската /които между впрочем са под контрола на МОН/.
Цитирам:
"Разрастването на училището с гимназиалните класове до немска матура се извършва стъпаловидно." Как е моя въпрос? Те казват ние имаме учителите от немската, ама както се вижда те не стигат. Като направят стъпаловидно следващата или по-следващата година 9 клас недостига им на учители от немската ще е още по-голям, а с паралелка 10 и т. н. само ще се утежнява положението. Те ще трябва в буквалния смисъл на думата да изтеглят немските учители от 91 гимназия, за да захранят необходимостта тук. Как ли ще се хареса това на МОН и на цялата българска общественост? Да заменят една елитна държавна гимназия с една частна, в която не всеки желаещ и класирал се на изпитите ще може да плаща. Нали не си мислите, че прагматичния германец ще поддържа учители за две гимназии в София?

# 82
Не смятам, че ще изтеглят всички немци от немската гимназия.

На страницата на немската служба за образованието (немското) в чужбина:
http://www.auslandsschulwesen.de
немските учители могат да кандидатстват за преподаватели в немските училища зад граница, отделно се публикуват и свободни учителски места в тези училища. Така че всяка година тече процес по набиране на немски учители от Германия. Проблемът с Немското училище в София е, че е планирано и открито много набързо (май за 9 месеца) и вероятно затова не са успели да получат достатъчно допълнителни учители за тази учебна година. Предполагам, че за следващата ще имат още нови преподаватели. Да изчакаме да видим...

# 83
  • София
  • Мнения: 896
Защо се хабиш с наредби, те без да им пука като "социално-слаби", пардон "пребиваващи близо до Витоша" отидоха на ски БЕЗ ПАРИ, та един мижав лиценз ли няма да вземат. Жалко за балъците!

По въпроса за ски-училището - то, както и зеленото училище ВЛИЗАТ В ТАКСАТА , така, че съвсем не е без пари!!
А относно лиценза - на всички родители е обяснено и в го пише в договорите, че при излизане от училището и връщане в българско училище ще са необходими приравнителни изпити по предметите, които не съответстват в програмата. Всеки родител, записал детето си там е направил своя избор и едва ли е "балък"!!

# 84
  • Мнения: 771
Въпрос- защо след като "ски-училището влиза в таксата", деца от у-щето са по време на благотворителна акция и с фирмата, която организира ските?
Конкретно питане-детето ми е в предучилището /или там както му казват/.Аз съм си платила и не се интересувам от програми и т.н.т.Идва края на годината и аз решавам да си го пратя в І клас в 32 у-ще/примерно/.Въпрос -  как е протекла подготовката на детето ми и ще му бъде ли издадено свидетелство-такова, каквото искат задължително във всяко у-ще?
Много ми хареса поста на Мухата - това училище не се нуждае от лиценз. Когато съответното дете, учило там се мести, все едно, че идва от Германия - трябва да държи приравнителни по всичко. Даже имам спомен, че моя съученичка учила в Алжир като се върна я записаха с 1 година по-на зад.
Иначе-да, всеки има право на избор, но когато се касае за детето ми, не желая да ме залъгват/пардон, да не ми казват истината/ с велики обещания. Всеки си преценява!

# 85
  • София
  • Мнения: 18 033
Цитат
По въпроса за ски-училището - то, както и зеленото училище ВЛИЗАТ В ТАКСАТА , така, че съвсем не е без пари!!

Може и да има принципно  включено ски или  зелено училище в таксата за учебната година, но със сигурност не е точно  това!Както бе отразено и в медиите, на 28 януари 2009 г, Българската федерация по ски официално откри пилотния проект „Научи се да караш ски”. Идеята на проекта бе да се даде възможност на децата, които живеят в близост до планината, безплатно да се научат да карат ски. Това щяло да  спомогне за подобряване на тяхното общо физическо и здравословно състояние. По този начин значително и трайно щял да се  увеличи броят на спортуващите деца през зимните месеци.Да, ама видимо не на нашите, а на чуждите деца... Cry
Облечени с потниците на Милка, оборудвани със ските на Атомик, възпитаниците на немското училище недвусмислено са взели участие именно в безплатната инициатива!Още повече, че ако дори по някаква случайност пребиваването им на Алеко съвпадаше с провеждането на цитирания проект, то те нямаше да вземат участие в състезанията, от които по-късно ще бъдат излъчени онези деца-победители, които за награда ще отпътуват за Сейнт Моритц в Швейцария.Така че, ако обичате не ни правете на луди, става ли... Crossing Arms

# 86
  • Мнения: 18
По въпроса за ски-училището - то, както и зеленото училище ВЛИЗАТ В ТАКСАТА , така, че съвсем не е без пари!!


Bise, може би сега ще ви върнат част от таксата, попитайте в училището!

# 87
  • Мнения: 771
Ами има и нещо друго-сигурна съм, че служителите от "немското у-ще " ни следят какво пишем. НАЛИ! Е, ако всичко това не беше вярно и те можеха да погледнат наистина ЗАСЛУЖИЛИТЕ БЪЛГАРЧЕТА В ОЧИТЕ, щяха да напишат 2 реда и да ни "оборят". Имат си компютърен спец, пък и бъл.език сигурно зноят, но - за сега тук пишат само такива като нас и някои родители/български/, които също не са очаквали такъв ход./за което им благодаря/.
Е мисля да се обадя на Милен Цветков, но ще видим.

# 88
  • Мнения: 78

Muhata - цитата с имената на победителите е от тук: http://www.xtdev.com/ski/wmview_bg.php?ArtID=2890&fen=0
Аз само изнесох информацията, която ме вбеси  Close
Bise, от този сайт ще разбереш, че твоето дете и другите от училището ви сте ходили на ски за сметка на българските данъкоплатци. Това, че и вие сте давали пари е странно и мирише на нечисти финанси, освен разбира се ако не ви върнат парите. Все пак не е малка сума 150 евро по грубо 50 деца /нямам никаква идея колко сте - може и повече/ са 7500 евро. Само имам и този въпрос как са успели да се промъкнат цели две българчета сред този арийски елит.

# 89
  • в центъра
  • Мнения: 445
Четох, четох и не вярвах на очите си!
Попаднах на темата случайно, нямах представа, че е разкрито такова училище в България и тъй като немският език не ми е безраличен реших да се сдобия с повече инфо за него.
Но вместо на постове на родители, споделящи мнение попаднах на препиращи се хора, даващи мнение за нещо, което даже не са виждали, изказващи се ей така от любов към спора.

Така например не мога да разбера абсолютно недобронамерени постове от типа:

Bise, от този сайт ще разбереш, че твоето дете и другите от училището ви сте ходили на ски за сметка на българските данъкоплатци. Това, че и вие сте давали пари е странно и мирише на нечисти финанси, освен разбира се ако не ви върнат парите. Все пак не е малка сума 150 евро по грубо 50 деца /нямам никаква идея колко сте - може и повече/ са 7500 евро. Само имам и този въпрос как са успели да се промъкнат цели две българчета сред този арийски елит.
От тук разбирам единствено и само, че децата са едни от около общо 3500 деца, които ще вземат участие в това мероприятие. А сметката най-вероятно са платили рекламодателите, както обикновено се практикува в такива случаи.

или:

Ами има и нещо друго-сигурна съм, че служителите от "немското у-ще " ни следят какво пишем. НАЛИ! Е, ако всичко това не беше вярно и те можеха да погледнат наистина ЗАСЛУЖИЛИТЕ БЪЛГАРЧЕТА В ОЧИТЕ, щяха да напишат 2 реда и да ни "оборят". Имат си компютърен спец, пък и бъл.език сигурно зноят, но - за сега тук пишат само такива като нас и някои родители/български/, които също не са очаквали такъв ход./за което им благодаря/.
Е мисля да се обадя на Милен Цветков, но ще видим.
Защо си мислите, че въпросните "служители" ги е еня с какво си чешете Вие езиците. Когато човек си гледа съвестно работата обикновено не го интересува какво обсъждат хора, нямащи ни най-малка представа от нея.

Не искам да бъда разбрана погрешно - не искам да се явявам адвокат на никого, но не считам за правилно да се нахвърляте и върху така или иначе малкото на брой родители, имащи желание да споделят информация за това училище.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт