Дали се отбива сам?

  • 724
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 479
Здравейте на вси4ки!
Калоян е на 8 месеца и ве4е от 2,5 месеца е захранен. Следваме схемата кърма+твърда храна, имаме 3 твърди хранения (закуска, обяд и  следобяд).
Имам 4увството, 4е той ве4е не иска млякото за основна храна, су4е много малко и си 4ака с нетърпение твърдата храна. Изяжда (30 мин след "кърменето") по 1 голямо или най-малко по 1 малко буркан4е от готовите пюрета...
От няколко дни насам не иска да су4е преди твърдата храна, дърпа се от гърдата (или су4е мн малко), а в същото време е гладен и като  му предложа пюре яде с охота. Дори и да му предложа кърма с шише я пие с много зор....
Дали това не са признаци на отбиване? Как да разбера....
Само нощно време су4е добре....а кърма имам гърдите ми се препълват
Моля за съвет и да споделите дали сте имали подобен опит
Ако е готов да се отбие, аз няма да се противя...само не знам с какво да заменя кърмата...
Благодаря предварително
Поздрави

# 1
  • Мнения: 1 484
може  да  я  заместваш  с   гозбички  моя  син   на  7  месеца  беше  на  кухня.  Или  1-попара,2 супичка,3  някое  кремче, вечер   по  лека  гозбичка  ако  му  харесва  .Може  и  педиатърката  да  те  посаветва  какво  да  му  даваш.Между  храненията  по  някое  плодче.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 337
СПоред мен е в такъв период..Недей да се отказваш от кърменето,ако имаш кърма. Peace Упорствай- това е безценно Peace


АКо все пак решиш да смениш кърмата,то най-добре да е с АМ....ДО годинката най-важната 4аст от менюто на едно беб4е е кърмата/млякото  Peace

# 3
  • Мнения: 1 479
Добре де, но според мен не е период, ве4е доста дълго е така, су4е по малко преди твърдата храна и после (след 30 мин горе долу) изяжда цяло буркан4е...
От няколко дни ве4е дори не иска да заспива на гърда (от което се радвам разбира се), заспива си сами4ък само като съм при него в стаята...
Какви са признаците на отбиване по принцип? Ако детето предпо4ита твърдата храна и иска да се отбие, аз няма да го насилвам макар и да знам, 4е кърмата е най-ценното....8 месеца са добро време и мисля, 4е с това няма да приклю4им...ако трябва ще изцеждам...моля посъветвайте ме какво да правя...? Дали да обърна схемата твърда храна + кърмене? Дали да замествам полека лека някои кърмения (например да запо4нем с обедното) и да останем сутрин, ве4ер и нощем?
Не знам....

# 4
  • Мнения: 376
Etaniel, нямам много опит с подобни ситуации, само в един период моят момък предпочиташе твърда храна, за около ден два беше минал на сутрин и вечер кърмене. Оправих се по съвета на една мама да не му давам много твърда храна, единствения начин да запазя кърменето беше тогава. Тогава бяхме на точно 9 месеца. Сега не настоявам с твърдата храна, и дори мисля че яде по-малко от онова време когато беше забравил да суче през деня. Но за сметка на това си суче нормално и се чувства добре, и тои и аз, спасяваме се от много тежки вируси сега,или ги караме много по-леко. Според мен не прави никакви замествания на кърмата, не заместваи поредно хранене.  Схемата си е добра. Може би не увеличаваи количеството на твърда храна, за да знае тои че има само толкова, и да наваксва с кърма. Може би други мами ще те посъветват друго, прецени сама ти, според това как усещаш нещата и детенцето си.

# 5
  • Мнения: 1 479
Martani, разбирам съветите ти, знам, 4е кърмата е най-ценното, но в крайна сметка нали се водим по детето и неговите желания. Защо трябва да го насилвам, когато не иска нещо? То 4увства, 4е е по-добре за него твърдата храна...аз не казвам, 4е ще спра да кърмя, ще продължавам да стимулирам лактацията и да кърмя, когато бебо иска....но ако е готов да се отбие, няма да го насилвам...мога да изцеждам и да му давам от шише...аз така или ина4е нямам намерение да кърмя още дълго...до 1 год или малко след това...то от сега кърменето ве4е е много голямо предизвикателство, Калоян е много жизнен, гъвкав, палав, много мърда, шава, когато су4е и не знам как ще караме за напред, когато тепърва има да расте...
Та въпросът ми беше: Как да позная дали детето ми се отбива само? Кои са признаците?
Благодаря ви

# 6
  • Мнения: 2 959
...Как да позная дали детето ми се отбива само?...
Етаниел, как да познаеш ли, ами гледай Калоян! Ако мислиш че не иска да яде и ако Ти нямаш желание да намериш начин да го надхитриш да предпочете кърмата пред другото, значи и двамата сте готови. Бебчо ще му липсват кърмещите гушкащи и успокоителни моменти с Мама, но след като и без това Си си определи краен скорошен срок за отбиване ще го преживее и Той и Ти! А колкото до предизвикателствата, да може и така да се нарече кърменето, но е хубаво и приятно, не винаги де. Има и трудни моменти, но в спомените остават само полезните. Според мен колкото решат майката и бебчето все е добре, 8 месеца е хубава възраст, но осъзнатото взаимно удовлствие предстой когато малчугана още малко порастне. Така че успех в решението Ти, но дори и само нощно време пак е добър вариант бебо да поеме необходимото кол- во мляко от Теб!
Хубав подпис, спазваш ли го в ежедневието Си?!

# 7
  • Мнения: 1 479
Kalida, благодаря ти за поста.
Какво всъщност зна4и "да го надхитриш"? Това не е игра на котка и мишка, единият да бяга, а другият да го гони. Както се водя по желанията и потребностите на детето от първия миг (макар и да съм упреквана 4есто за това), така ще се съобразя и със желанието му сега. Според мен кърменето е една симбиоза, в която 2 отделни индивида продължават да бъдат едно цяло. Идва момент оба4е (явно или може би),  когато детето (в слу4ая единия индивид) е готов да се отдели от теб и според мен аз нямам право да го "надхитрявам", а да уважа желанието му. Това е подобно на феномена, когато детето ти иска да се отдели от семейството и да заживее собствен живот без мама и тати и все едно ти да искаш да му се противиш, само защото ти намираш някакъв смисъл в това.
Пак казвам, няма да се откажа да кърмя, но няма да насилвам детето си....
И да, спазвам подписа в ежедневието си....в момента се опитвам да намеря на4ин...
Поздрави

# 8
  • Мнения: 2 829
etaniel, действай според това, което е удобно за теб и малкия. Явно в момента има такъв период, когато може лесно да се отбие. Ясно е, че ако ти държиш да запазиш кърменето има нячини да го постигнеш. Но щом ти самата също искаш да отбиваш скоро-просто се възползвай от момента. Можеш, разбира се, да запазиш 1-2 кърмения на ден (ако ви е удобно и на двамата) или пък да цедиш и даваш с биберон (ако ти е удобно, защото лично за мен това е прекалено трудоемко), а може и просто да минете на АМ с биберон, или пък да добавяш АМ в пюретата.
Кърменето е много лично и специфично, затова смятам че не е редно да се дават общовалидни съвети. Според това, което пишеш си мисля, че за теб и твоето дете момента да прекратите кърменето е подходящ. 8 месеца е много добро постижение, можеш да си горда със себе си, ти си дала вече прекрасен старт! Доколкото си спомням в началото имаше доста перипетии, аз лично много се радвам, че сега вече пишеш като жена, кърмила успешно и че имаш възможност да кърмиш докато искате двамата със сина ти!
Кажи какво си решила-и ако имаш нужда от помощ за нещо-питай Simple Smile

# 9
  • Мнения: 376
Etaniel, разбрала съм погрешно питането ти. Калида и yanast са ти отговорили вече по-точно.  Те имат и повече опит, така че смело питаи. щом чувстваш че детето ти иска да се "отдели от семейството", и сам се отбива, значи е така. Ти знаеш по-добре от всеки. Успех в намирането на наи-добрия начин на хранене!  Peace

# 10
  • малко градче
  • Мнения: 188
Това според мен е съвсем нормално за възрастта на детето.Естествено е да започва да предпочита твърдата храна пред кърмата.Кърмата вече остава ЗА ДЕСЕРТ,ВЕЧЕР ЗА ЗАСПИВАНЕ И ПРЕЗ НОЩТА ако се буди и си иска.В България има толкова плодове и зеленчуци,които трябва да се дават на бебетата. Кото ви чета всичките във форума ,ако има как само ще кърмите две години.Да хубаво мляко да се дава на децата,но не трябва да е преобладаващата храна.Скоро гледах изказването на един мамолог,че е нормално кърмене до 7-8мес.  Я погледнете в другите държави-тяхното майчинство е месеци.Значи ли това,че техните бебета като се върнат майките на работа не се хранят добре ,защото не сучат по цял ден до 1г. Това са глупости.Детето си показва само какво желае.Като седне на масата сигурно си сочи от всичко,което иска да яде.Ама вие защо да му го давате като има кърма.На тази възраст организмът се нуждае от разнообразие.
    Не се притеснявай ,детето ти не се отбива.Просто е дошъл момента, в който твърдата храна е предпочитана от детето.
    И да отбележа преди да ме нападнете, че все още и аз кърмя.

# 11
  • Мнения: 2 829
мама на мишлета, децата са различни. Моето дете винаги сме го взимали с нас на масата, откакто навърши 5-6 месеца. Винаги съм му давала да яде колкото си поиска твърда храна, винаги е имал под ръка плодове за гризкане, коричка хляб, домат, морков. Но сина ми ядеше до годинката само символични количества храна. Правеше ясна разлика м/у ядена на твърда храна и сукане-когато искаше да суче не желаеше да погледне твърда храна и когато например искаше ябълка в никакъв случай не можех да го залъжа с кърма.
В конкретния случай детето наистина явно предпочита твърдата храна. И наистина може и да се отбие. Обаче след като отбиването е по взаимно съгласие-защо не? Етаниел иска да отбие около годинката, ако сега не използва подходящия момент след това пък бебето може да не иска-така че смятам, че майката трябва сама да си прецени как да продължи. Съвсем спокойно може да си кара още няколко месеца само със сутрешно, вечерно и нощно кърмене. Мисля, че в такъв случай е дори излишно да се цеди през деня.
А не виждам нещо лошо и да се отбие детето сега-ако това е желанието на майката и детето го приема леко...
etaniel, успех!

# 12
  • Мнения: 376
мама на мишлета, без да приемаш това като нападане, но Яна е права че децата са различни. Моят го храним в движение. Седене на маса при нас е невъзможно. Просто когато беше тръгнал да се отбива маика ми беше при нас и го преследваше по цял ден с манджите. Ако го оставя сам да решава, сигурно щеше да е само на кърма до 8-9 месеца, а след това на символични количества (те и сега маи са такива). Така че и ние си се водим по децата.  Ако тои реши да се кърми до утре, добре, ако реши да се кърми до 2-3 години, пак добре. Няма никои да му пречи. Да се опиташ да кърмиш на сила е по-трудно от да се опиташ да даваш твърда храна.

# 13
  • Мнения: 1 479
Благодаря на вси4ки за съветите и мненията! Става ми по-леко  Party...
Яна, както винаги ме съветваш много мъдро, благодаря ти, на другите мами също.
Ще се опитам да запазя 1-2 кърмения дневно (и нощем, ако е нужно) без да е кофти за мен, в смисъл без да ми се препълват гърдите (както 4есто се слу4ва напоследък).
Но пак казвам, малкия не предпо4ита кърменето и гледа да го избегне дори, когато е много гладен. Така 4е няма какво да го мисля, обръщам схемата и ще видим какво ще стане. Само ме притеснява, 4е не знам какви други те4ности да му предлагам....вода не иска, сокове - рядко...
Пак се 4удя, дали не е виновен за вси4ко това силиконовият накрайник?! С него сме от първия ден....така и не можах да го махна (4е не се опитах упорито е вярно)...

Общи условия

Активация на акаунт