Майчинството - счетоводно - 14

  • 46 054
  • 893
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 835
Момичета, ще ви пиша аз какво обезщетение съм получила и при какви договори, ако мога да ви помогна. Реално човек си прави първоначално едни сметки-но после се оказват други .Аз съм на държавна работа , като май и юни /само 2 месеца се включват от 6те/ бях и по втори трудов договор. На въпроса ми към НОИ дали ще се включва и дохода от 2ри договор ми отговориха ,че САМО ако има осигуровка по него и за майчинство. Така,че е добре да си проверявате нещата. Иначе осигуряване по него става излишно.

Това неведнъж сме го коментирали!
Сумите по граждански договори не се включват в базата за изчисление на майчинството, тъй като по тях няма осигуряване за общо заболяване и майчинство!

# 61
  • Мнения: 352
Момичета, ще ви пиша аз какво обезщетение съм получила и при какви договори, ако мога да ви помогна. Реално човек си прави първоначално едни сметки-но после се оказват други .Аз съм на държавна работа , като май и юни /само 2 месеца се включват от 6те/ бях и по втори трудов договор. На въпроса ми към НОИ дали ще се включва и дохода от 2ри договор ми отговориха ,че САМО ако има осигуровка по него и за майчинство. Така,че е добре да си проверявате нещата. Иначе осигуряване по него става излишно.

Това неведнъж сме го коментирали!
Сумите по граждански договори не се включват в базата за изчисление на майчинството, тъй като по тях няма осигуряване за общо заболяване и майчинство!
Не знам дали е така, както го казваш, но бях на срочен 2ри договор и съм осигурена за майчинство-Пенсия, болест и майчинство, тр. злополука и безработица. Това ми пише всъщност като вляза в сайта от 2рото училище. И явно смятат 2та месеца, защото при изчисление без тях сумата е по-малко. Не се чувствам иначе ощетена по никакъв начин . Засега съм доволна, ако останат така нещата. За първи месец ми преведоха болничен. Някой по-назад беше писал,че на 2000лв. осигуровки ще взема ли 1800чисто, което пък въобще не е така. Максимума е 85лв. на ден.

# 62
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Момичета, ще ви пиша аз какво обезщетение съм получила и при какви договори, ако мога да ви помогна. Реално човек си прави първоначално едни сметки-но после се оказват други .Аз съм на държавна работа , като май и юни /само 2 месеца се включват от 6те/ бях и по втори трудов договор. На въпроса ми към НОИ дали ще се включва и дохода от 2ри договор ми отговориха ,че САМО ако има осигуровка по него и за майчинство. Така,че е добре да си проверявате нещата. Иначе осигуряване по него става излишно.

Това неведнъж сме го коментирали!
Сумите по граждански договори не се включват в базата за изчисление на майчинството, тъй като по тях няма осигуряване за общо заболяване и майчинство!
Не знам дали е така, както го казваш, но бях на срочен 2ри договор и съм осигурена за майчинство-Пенсия, болест и майчинство, тр. злополука и безработица. Това ми пише всъщност като вляза в сайта от 2рото училище. И явно смятат 2та месеца, защото при изчисление без тях сумата е по-малко. Не се чувствам иначе ощетена по никакъв начин . Засега съм доволна, ако останат така нещата. За първи месец ми преведоха болничен. Някой по-назад беше писал,че на 2000лв. осигуровки ще взема ли 1800чисто, което пък въобще не е така. Максимума е 85лв. на ден.

Стики говори за гражданските договори, които не влизат в базата за болнични, а ти са втори трудов договор, по който няма начин да не се внасят осигуровки за ОЗМ - между двете неща има разлика  Peace Това колко ще се вземе при 2000 лева максимален доход  за 6-те месеца назад зависи от броя на работните дни в периода-база и от нетното възнаграждение на лицето, което може да много повече от 2000 лева  Grinning

# 63
  • Мнения: 3 929
Здравейте! Извинявам се, че пак ще повторя въпроса си, но в предната тема очевидно останах неразбрана. Благодаря все пак на Elfita за отговора!
Случаят е следният. Доколкото знам, имам право на 40 дни първичен болничен. Тези 40 дни аз вече съм ги надхвърлила, защото съм ползвала болнични както за себе си, така и заради детето. Казаха ми, че щом съм надхвърлила лимита то 40 дни, пак ще ми издават болнични, но те вече няма да ми се плащат. Така ли е? И другото ми питане е - тези 40 дни са едновременно за мен и детето ми ли или имам право на 40 дни болнични за мен и отделно 40 дни болнични за детето ми?
Ако съм останала неразбрана, мога да поясня допълнително.
Благодаря предварително!  bouquet

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Момичета, ще ви пиша аз какво обезщетение съм получила и при какви договори, ако мога да ви помогна. Реално човек си прави първоначално едни сметки-но после се оказват други .Аз съм на държавна работа , като май и юни /само 2 месеца се включват от 6те/ бях и по втори трудов договор. На въпроса ми към НОИ дали ще се включва и дохода от 2ри договор ми отговориха ,че САМО ако има осигуровка по него и за майчинство. Така,че е добре да си проверявате нещата. Иначе осигуряване по него става излишно.

Това неведнъж сме го коментирали!
Сумите по граждански договори не се включват в базата за изчисление на майчинството, тъй като по тях няма осигуряване за общо заболяване и майчинство!
Не знам дали е така, както го казваш, но бях на срочен 2ри договор и съм осигурена за майчинство-Пенсия, болест и майчинство, тр. злополука и безработица. Това ми пише всъщност като вляза в сайта от 2рото училище. И явно смятат 2та месеца, защото при изчисление без тях сумата е по-малко. Не се чувствам иначе ощетена по никакъв начин . Засега съм доволна, ако останат така нещата. За първи месец ми преведоха болничен. Някой по-назад беше писал,че на 2000лв. осигуровки ще взема ли 1800чисто, което пък въобще не е така. Максимума е 85лв. на ден.
Ами защо да не е така....при условие че даденото лице го осигуряват на повече от 2000лв. и нетния му доход е по голям от 1800 лв за този период,ще си получи точно към 1800 лв,в зависимост от броя на работните дни.Ето например месец с 22 раб. дни *85 лв. = 1870 лв.
Незнам дали сте учителка по математика,но може да четете все пак всичко в законите.......а ако не ви се четат цели наредби и закони,в първото мнение на темата е описано всичко-точно,ясно и то с примери даже !
Друг е въпроса че едва ли и 5% от четящите в темата четат първото мнение.Даже мислех да пиша на пускащата темата в заглавието да напише-Чети първия пост,преди да питаш

# 65
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте! Извинявам се, че пак ще повторя въпроса си, но в предната тема очевидно останах неразбрана. Благодаря все пак на Elfita за отговора!
Случаят е следният. Доколкото знам, имам право на 40 дни първичен болничен. Тези 40 дни аз вече съм ги надхвърлила, защото съм ползвала болнични както за себе си, така и заради детето. Казаха ми, че щом съм надхвърлила лимита то 40 дни, пак ще ми издават болнични, но те вече няма да ми се плащат. Така ли е? И другото ми питане е - тези 40 дни са едновременно за мен и детето ми ли или имам право на 40 дни болнични за мен и отделно 40 дни болнични за детето ми?
Ако съм останала неразбрана, мога да поясня допълнително.
Благодаря предварително!  bouquet

Имате право на още болнични, които ще ви бъдат платени стига да са издавани вече от ЛКК, независимо дали са за вас или за гледане на болен. Болничния лист за гледане на дете се издава на ваше име и затова влиза в тези първи 40 дни

# 66
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте! Извинявам се, че пак ще повторя въпроса си, но в предната тема очевидно останах неразбрана. Благодаря все пак на Elfita за отговора!
Случаят е следният. Доколкото знам, имам право на 40 дни първичен болничен. Тези 40 дни аз вече съм ги надхвърлила, защото съм ползвала болнични както за себе си, така и заради детето. Казаха ми, че щом съм надхвърлила лимита то 40 дни, пак ще ми издават болнични, но те вече няма да ми се плащат. Така ли е? И другото ми питане е - тези 40 дни са едновременно за мен и детето ми ли или имам право на 40 дни болнични за мен и отделно 40 дни болнични за детето ми?
Ако съм останала неразбрана, мога да поясня допълнително.
Благодаря предварително!  bouquet

Ето какво казва Наредбата за медицинска експертиза на неработоспособността:

Чл. 13.  (1) Болничен лист за временна неработоспособност на един осигурен се издава еднолично от лекуващите лекари и стоматолози до 7 дни непрекъснато, независимо дали той се разрешава от един или повече лекари, но за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година.
 (2) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК.

ЛКК може да издава болничен лист до 6 месеца за една календарна година. Ако е нужен по-дълъг срок на болничен лицето се насочва към ТЕЛК.

А ето и за гледане на болен член от семейството:

Издаване на болничен лист за гледане на болен член от семейството
 Чл. 35.  (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава:
 1.  от лекуващия лекар (стоматолог) - еднолично до 7 дни непрекъснато, независимо дали се отнася за едно или за различни заболявания;
 2.  от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.
 
Ето ти и линк към Наредбата, ако искаш да прочетеш по-подробно:

http://www.homeopathybg.org/members/DeJure/naredbi/naredba31052005.html

# 67
  • Майничка
  • Мнения: 12 575

В края на този месец изтичат 315-те дни, правилно ли разбрах? Тогава може би е най-добре да изчакате обнародването на промените - дали няма да Ви хване завареното положение и да откарате до 410 дни. Според мен, за да Ви преназначат, трябва да се водите поне за 1 ден като върнала се на работа, което може да доведе до загуба на допълнителните 3м.
Иначе за ползването на отпуск за отглеждане на дете до 2г. тази гимнастика би изглеждала по следния начин - подавате молба за напускане от Х, назначават Ви в М и от следващия ден Ви пускат в отпуск за отглеждане на дете до 2г.
Но според мен, май е най-добре да питате в НОИ дали е осъществимо през 410-те дни.

# 68
  • Мнения: 3 929
Здравейте! Извинявам се, че пак ще повторя въпроса си, но в предната тема очевидно останах неразбрана. Благодаря все пак на Elfita за отговора!
Случаят е следният. Доколкото знам, имам право на 40 дни първичен болничен. Тези 40 дни аз вече съм ги надхвърлила, защото съм ползвала болнични както за себе си, така и заради детето. Казаха ми, че щом съм надхвърлила лимита то 40 дни, пак ще ми издават болнични, но те вече няма да ми се плащат. Така ли е? И другото ми питане е - тези 40 дни са едновременно за мен и детето ми ли или имам право на 40 дни болнични за мен и отделно 40 дни болнични за детето ми?
Ако съм останала неразбрана, мога да поясня допълнително.
Благодаря предварително!  bouquet

Ето какво казва Наредбата за медицинска експертиза на неработоспособността:

Чл. 13.  (1) Болничен лист за временна неработоспособност на един осигурен се издава еднолично от лекуващите лекари и стоматолози до 7 дни непрекъснато, независимо дали той се разрешава от един или повече лекари, но за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година.
 (2) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК.

ЛКК може да издава болничен лист до 6 месеца за една календарна година. Ако е нужен по-дълъг срок на болничен лицето се насочва към ТЕЛК.

А ето и за гледане на болен член от семейството:

Издаване на болничен лист за гледане на болен член от семейството
 Чл. 35.  (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава:
 1.  от лекуващия лекар (стоматолог) - еднолично до 7 дни непрекъснато, независимо дали се отнася за едно или за различни заболявания;
 2.  от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.
 
Ето ти и линк към Наредбата, ако искаш да прочетеш по-подробно:

http://www.homeopathybg.org/members/DeJure/naredbi/naredba31052005.html


Извинявам се, но с риск да стана досадна, искам да споделя, че не можах да разтълкувам закона. Четох, четох, но не мога да го разбера. В крайна сметка съм надхвърлила тези 40 дни. С последния болничен лист, издаден от педиатърката на сина ми затова, че е болен, надхвърлих въпросните 40 дни с 2 дни, т.е. от началото на 2008 г. досега са ми издадени 42 дни първични болнични. Тези 2 дни ще ми бъдат ли платени? те не са от ЛКК, а съм към първичния болничен.
Още веднъж - благодаря!

# 69
  • Мнения: 61
Здравей те, аз излязах болничен по майчинство от февруари 2008г. Моят си се роди месец май. Когато отидох да  си дам болничния управителката ми каза че здравните осигуровки трявбало да си ги плащам сама т.е. да им давам парите те да ми ги внасят защото когато ми свършило майчинството нямало да ме върнат на работа и затова не бил длъжен той да ми плаща. До сега не съм му давала никакви пари но той постояно ми звъни и ме притиска. Дайте ми съвет моля какво да правя и той в правото си ли е да иска ди му давам пари за здравните ми осигуровки. Моля помогнете благодаря приднарително. newsm17

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравей те, аз излязах болничен по майчинство от февруари 2008г. Моят си се роди месец май. Когато отидох да  си дам болничния управителката ми каза че здравните осигуровки трявбало да си ги плащам сама т.е. да им давам парите те да ми ги внасят защото когато ми свършило майчинството нямало да ме върнат на работа и затова не бил длъжен той да ми плаща. До сега не съм му давала никакви пари но той постояно ми звъни и ме притиска. Дайте ми съвет моля какво да правя и той в правото си ли е да иска ди му давам пари за здравните ми осигуровки. Моля помогнете благодаря приднарително. newsm17

Ако в тази фирма си работила фиктивно,и сте имали уговорка ти да си плащаш осигуровките-само тогава той може да ти иска пари.

Иначе тези осигуровки се поемат от работодателя.

# 71
  • Мнения: 9 776
Здравейте отново! Преди няколко дни се обърнах към вас с въпрос, касаещ приравнителният ми болничен. Ето хронологията: болничен 45 дни преди раждане от 9.08, термин по документи 23.09, раждане 27.09. Правилно ли разбирам, че болничният ми е издаден до 23.09 включително и фактически приравнителният ми болничен трябва да бъде за тези дни от 24.09 до 27.09 включително? Моля, помогнете ми да си изясня нещата. Болничният преди и след раждането нали е 135 дни? При мен това са от 09.08 до 21.12. И сега трябва да ми се издаде последен за още колко и кои дни? И кога точно да отида и да поискам новият болничен? Надявам се да сте ми разбрали питането, защото аз уж си го обяснявам някак , а в същото време не ми е много ясно.

# 72
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте отново! Преди няколко дни се обърнах към вас с въпрос, касаещ приравнителният ми болничен. Ето хронологията: болничен 45 дни преди раждане от 9.08, термин по документи 23.09, раждане 27.09. Правилно ли разбирам, че болничният ми е издаден до 23.09 включително и фактически приравнителният ми болничен трябва да бъде за тези дни от 24.09 до 27.09 включително? Моля, помогнете ми да си изясня нещата. Болничният преди и след раждането нали е 135 дни? При мен това са от 09.08 до 21.12. И сега трябва да ми се издаде последен за още колко и кои дни? И кога точно да отида и да поискам новият болничен? Надявам се да сте ми разбрали питането, защото аз уж си го обяснявам някак , а в същото време не ми е много ясно.

Лекаря който ви е следил бременност е трябвало да издаде болничен за периода от 23.09.  до 26.09. Следващия болничен трябва да е бил издаден от родилния дом от 27.09 за 42 дни. Третия болничен лист се издава от личния лекар на детето и е за разликато до 135 дни - при вяс са издадени за 45 дни, за 4 дни, за 42 дни и ви остават още 44 дни за ползване с болничен лист

# 73
  • Мнения: 61
не несъм работела фиктивно даже ходих на работа до 5 месец от бремеността си а мога ли да го съдя ока продължава да ме тормози за тези осигуровки????????

# 74
  • Варна
  • Мнения: 467
Току що научих от счетоводителката, че фирмата , в която работех преди да изляза в майчинство прекратява дейността си и ще бъда закрита в края на годината. Може ли да ми отговорите какви са вариантите да продължа да си получавам майчинството до навършване на 2-годишна възраст на сина ми?

Общи условия

Активация на акаунт