Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 18 дек. 2008, 11:30 ч.
  • Преглеждания  3 490  Мнения  16  Онлайн  1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 369
Здравейте,

Дали има някоя майка, която е проверявала в НОИ как стои въпроса с работата на граждански договор по време на отпуска за бременност и раждане (по чл. 163 от КТ), за който се полага обезщетение 90% от осигурителния доход за 12 м. назад (по чл. 49 от КСО)? Или която е била в тази ситуация и знае дали е възможно в периода на този отпуск да се получават доходи по граждански договор, без това да навреди на размера на обезщетението от НОИ?

Благодаря предварително.

Реклама
# 1
  • Варна
  • Мнения: 9 552
Не можеш да си на граждански договор, докато ти трае болничния (135 дни), след това - няма проблеми. Смятам и аз така да направя. Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 3 369
Не можеш да си на граждански договор, докато ти трае болничния (135 дни), след това - няма проблеми. Смятам и аз така да направя. Peace

Понеже успях вече да говоря с НОИ, според тях няма проблем през целия период, дори и в тези 135 дни.

Между другото, целият период се води "отпуск за бременност и раждане" (чл. 163 от КТ), като от него 45 дни са задължителни преди раждането. Обезщетението е по чл. 49 от КСО. В НОИ третират целия период по чл. 163 като болничен и отговорът им беше: "по време на болничен няма проблем да работиш на граждански договор".

# 3
  • Мнения: 179
Аз родих миналата година и през цялото време на бременността работих, както и веднага след това. Докато бях бременна, преведох три книги на граждански договор, след това две, а и работя също на граждански договор към един Интернет сайт. Няма никакъв проблем, освен ако не се е появило нещо съвсем ново.
Успех!   bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 3 369
Аз родих миналата година и през цялото време на бременността работих, както и веднага след това. Докато бях бременна, преведох три книги на граждански договор, след това две, а и работя също на граждански договор към един Интернет сайт. Няма никакъв проблем, освен ако не се е появило нещо съвсем ново.
Успех!   bouquet

Благодаря!

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 142
 Няма никакъв проблем. Моя приятелка също беше на граждански договор по време на болничния за отглеждане на дете, беше питала и в НОИ.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 9 552
Не можеш да си на граждански договор, докато ти трае болничния (135 дни), след това - няма проблеми. Смятам и аз така да направя. Peace

Понеже успях вече да говоря с НОИ, според тях няма проблем през целия период, дори и в тези 135 дни.

Между другото, целият период се води "отпуск за бременност и раждане" (чл. 163 от КТ), като от него 45 дни са задължителни преди раждането. Обезщетението е по чл. 49 от КСО. В НОИ третират целия период по чл. 163 като болничен и отговорът им беше: "по време на болничен няма проблем да работиш на граждански договор".

Знам как се води. Wink Защо в НОИ третират целия период като болничен, не знам обаче... Mr. Green
Логиката ми е следната - първите 135 дни се ползват възоснова на болничен лист, доказващ временна нетрудоспособност, по което време полагането на труд е неприемливо. Останалите дни се ползват възоснова на декларация и не виждам пречки.
Ще се поразтърся за някаква практика или указания на НОИ, защото мнения, дадени по телефона от техни служители, не са достатъчни, според мен.

# 7
  • Варна- на крачка от Морската градина
  • Мнения: 2 960
Ще следя темата-и на мен ми е интересно може ли да се работи по граждански договор в този период.Винаги съм си мислила ,че не може.Но ето ,че срещам и други мнения,базирани на разговори с компетентни лица.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 369
Направих проверка в НОИ по още два канала, към по-компетентни и висши служители от тези, които отговарят на телефона, и отговорът е същият - няма проблем да се работи на граждански договор в целия период на отпуск по чл. 163.

Знам как се води. Wink Защо в НОИ третират целия период като болничен, не знам обаче... Mr. Green
Логиката ми е следната - първите 135 дни се ползват възоснова на болничен лист, доказващ временна нетрудоспособност, по което време полагането на труд е неприемливо. Останалите дни се ползват възоснова на декларация и не виждам пречки.
Ще се поразтърся за някаква практика или указания на НОИ, защото мнения, дадени по телефона от техни служители, не са достатъчни, според мен.

Разбирам логиката ти, но двата кодекса, които уреждат този въпрос, не разделят този период на 135 дни пляс едиколко си Simple Smile, а ги третират като един период.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 9 552
Да-а-м, не успях да открия практика по въпроса.

Това, което ме притеснява, е клаузата на чл. 46 (1), т. 2 от КСО:

Случаи, при които не се изплаща обезщетение
Чл. 46. (1) Парично обезщетение за временна неработоспособност не се изплаща на осигурени лица, които:
1. умишлено увреждат здравето си с цел да получават отпуск или обезщетение;
2. нарушават режима, определен от здравните органи - само за дните на нарушението;
3. са станали неработоспособни поради употреба на алкохол, приемане на силно упойващо средство без лечебна цел или поради прояви, извършвани под въздействието на такива средства;
4. са станали неработоспособни поради хулигански и други техни противообществени прояви, установени по съответния ред;
5. са станали неработоспособни поради неспазване от тях на правилата за безопасна работа, установено по съответния ред.
(2) В случаите по ал. 1, т. 3 и 4 срокът, за който не се изплаща обезщетение, не може да бъде по-дълъг от 15 календарни дни, а в случая по т. 5 - не по-дълъг от 3 календарни дни.


Ще продължавам да се ровя... Simple Smile


# 10
  • Pb
  • Мнения: 1 157
Работила съм през този перион на гражд. договор - проблеми (за сега) нямам.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 369
Да-а-м, не успях да открия практика по въпроса.

Това, което ме притеснява, е клаузата на чл. 46 (1), т. 2 от КСО:

Случаи, при които не се изплаща обезщетение
Чл. 46. (1) Парично обезщетение за временна неработоспособност не се изплаща на осигурени лица, които:
1. умишлено увреждат здравето си с цел да получават отпуск или обезщетение;
2. нарушават режима, определен от здравните органи - само за дните на нарушението;
3. са станали неработоспособни поради употреба на алкохол, приемане на силно упойващо средство без лечебна цел или поради прояви, извършвани под въздействието на такива средства;
4. са станали неработоспособни поради хулигански и други техни противообществени прояви, установени по съответния ред;
5. са станали неработоспособни поради неспазване от тях на правилата за безопасна работа, установено по съответния ред.
(2) В случаите по ал. 1, т. 3 и 4 срокът, за който не се изплаща обезщетение, не може да бъде по-дълъг от 15 календарни дни, а в случая по т. 5 - не по-дълъг от 3 календарни дни.


Ще продължавам да се ровя... Simple Smile



Да, само че чл. 46 е в Раздел 1 Обезщетения при временна неработоспособност и трудоустрояване, а обезщетенията за майчинство са в Раздел ІІ
Обезщетения за майчинство и обезщетението за бременност и раждане е уредено в чл. 49. Така че този член, който цитираш, не касае майчинството.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 369
За информация на всички интересуващи се сега и в бъдеще от въпроса, поствам официалния отговор, който получих по е-мейл на въпроса си, от НОИ:


               При работа по трудов договор, лицата упражняват трудова дейност на определено от работодателя място, с определено работно време и с всички произтичащи задължения от двете страни регламентирани по Кодекса на труда.
               За разлика от трудовия договор, при работа ...без трудови правоотношения(граждански договор), изпълнителя по договора предоставя на възложителя готов, овеществен резултат от труда си. За изпълнението не се изискват задълженията произтичащи от КТ, поради което няма законова пречка да получавате парично обезщетение за временна неработоспособност поради бременност и раждане и едновременно с това да полагате труд по безтрудово правоотношение.
                 Важно условие за да получавате обезщетение за бременност и раждане е да отговаряте на изискванията на чл.40, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване - осигурените лица за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж.
 
                А.Карагьозов
                Н-к сектор "Приемна и жалби на граждани"

# 13
  • Русе
  • Мнения: 80
Здравейте , с риск да се смеете това важи ли за болничните преди този за 45 дни поради раждане и бременност? Т. Е. бъдейки бременна в 5 мес . и в болничен от основния работодател ,може ли да получавам доходи по граждански договор?
Благодаря.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 369
Здравейте , с риск да се смеете това важи ли за болничните преди този за 45 дни поради раждане и бременност? Т. Е. бъдейки бременна в 5 мес . и в болничен от основния работодател ,може ли да получавам доходи по граждански договор?
Благодаря.


Здравейте, според отговора, който получих от НОИ, това важи за всякакъв вид болничен.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт