Примерна схема на захранване (11)

  • 48 664
  • 701
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 961
Момичета, благодаря ви за отговорите.
Заведох малката при педи и тя ни прати на кожен с хипотеза - екзема. Надявах се тя да е права, а не вътрешното ми усещане, но кожната потвърди моите подозрения - непоносимост към някаква храна. В понеделник ще вземем направление за гастроентеролог и се надявам най-късно във вторник да сме се консултирали. Дотогава спирам всички млечни продукти, от които мисля, че идва проблема. Днес ни изписаха антихистамини и кортикостероиди, които обаче също не мисля да давам за сега, а ще изчакам и консултацията с другия специалист, ако може да се разминат нещата само с диета, ще е голямо облекчение за мен!  Praynig
За сега ще ползвам съветите към Здравка, ще пиша подробно и за нашето примерно меню.

ПП: Можете ли да ми препоръчате добър гастроентеролог?

# 46
  • Мнения: 1 449

1.Подходяща възраст ли е 8м. и една седмица за глутена
Да, напълно.
Има два подхода за въвеждане на глутен – около края на 6 м. и около 8 м.
Зависи от педиатричните школи. Европейските са по-уверени относно подходящата възраст, други – по-предпазливи.
Въпросът е да не се въвежда глутен прекалено късно т.е. след 9-10 м. - вероятността за проблеми е по-голяма (най-вече при предразположените деца), а и това ограничава ненужно менюто на едно по-голямо дете.

2. мисля да го въвеждам овес-ръж-ечемик-пшеница и първо да започна с  кашата безмлечна  с овес на Хип
Това е идеалният вариант за изреждане на зърната. Тук важното е да се знае каква е идеята т.е. как са степенувани зърната в зависимост от съдържанието на глутен и от вида на самия глутен. Тази последователност е свързана донякъде и със смилаемостта на зърната. Оттам нататък, ако няма възможност да се изредят всичките 4 зърна в тази последователност – не е чак такъв проблем. Добре е все пак да се мине през ечемик или евентулано ръж преди пшеницата.
Важното е да се почне с овес, овесената каша е отличен избор. След това ръжта и ечемикът се вкарват най-лесно с домашно приготвена храна – каша или пасирани зърнени ядки.

3.Как се въвежда в смисъл пак с няколко лъжички ли и до какво количество трябва да достигна?
Въвежда се като всяка нова храна – лъжичка по лъжичка. Няма точни препоръки кога и за колко време трябва да се стигне. Около седмица за пълна доза овесена каша е добре.

4.Всеки ден ли се дава и в продължение на колко време ?
В началото – всеки ден или възможно най-често. Поне през първия месец.
Това се отнася за глутена като цяло. Може да се дават овесени продукти за по-продължителен период от време, може да се редуват с другите глутенови храни. Също толкова важно е глутенът да се дава в нормални дози – не че е задължително всеки ден по една доза овесена или друга каша в рамките на първия-втория месец, а най-вече да не се пропускат по няколко дни без глутенови храни.

5.Телешкото месо преди или след глутена трябва да го въведа като се има напредвид че съм въвела вече пуешко,заешко и пилешко
Няма връзка между телешкото и глутена. Въвежда се, когато ти се отвори дупка от 3-5 дни за нова храна и когато прецениш, че детето има нужда от телешко.

6.Жълтъка преди глутена ли трябва да се въвежда ?
Няма връзка.
Но от гледна точка на хранителния режим с приоритет е по-скоро глутена – той осигурява разнообразно хранене (различни зърна, всяко със своя хранителен принос; освен това се купуват или приготвят по-лесно глутенови храни и отпада ограничението върху асортимента).
Жълтъкът е важен, но не е незаменим. Ако детето се храни нормално, ако приема някакви количества твърда храна, ако е въведено месо и т.н., със или без жълтък режимът на хранене е разнообразен и балансиран откъм хранителни елементи. Жълтъкът може да го допълни чудесно, но няма причини задължително да се бърза, защото жълтъкът все пак има спорна хранителна ценност и често се препоръчва въвеждане след 9 м.

# 47
  • Мнения: 1 449
Моля Косе Босе да си каже мнението за режима ни: (...)

Режимът е много хубав, включително кърменето.
Детето има три пълноценни хранения, които освен това покриват основните групи храни.

Киселото мляко може постепенно да замени кърмата. Два пъти кърмене дневно е добре - ако се дава сирене възможно най-често (почти всеки ден), с него най-лесно се допълва млечното хранене. След 1 год. могат да се дават по 40-50 г, дори 60 г дневно или повече, това са 200-300 мл мляко. С кърмене сутрин и вече се набавят минимум 200-250 мл кърма общо, а за тази възраст са нужни около 500 мл.
Освен това кърмата си е кърма заради изключително балансирания си състав, достатъчна е сутрин и вечер - плюс сиренето, докато се включи по-осезаемо киселото мляко.


Косе Босе, четох препоръките ти за приготвяне на каша от амарант - имаше вариант с накисване 8 часа и без.
Каква е целта на накисването - по-бързо приготвяне ли?
Пишеше също, че трябва да се съхранява на тъмно ...

Накисването не само освобождава повече минерали, но и от своя страна съкращава и времето за приготвяне - което още веднъж повишава хранителната стойност.

Съхранението на хладно и тъмно е основно правило за зърнените, особени тези с повече фибри и които не са рафинирани. По принцип зърната са фабрично обработени и това ги предпазва при по-продължително стоене по рафтовете на магазините. Което от своя страна снижава истинската им хранителна ценност, за която пише по дебелите книги, но няма как. В случая те са плътно опаковани и това също ги запазва до известна степен. След като е отворена опаковката, заради достъпа на кислород и влага започва процес на окисляване (напр. на мазнините в пълнозърнестите), така че е важно да се държат далеч от топло и влажно т.е. температура до 18 градуса и влажност до 40%.


Само да допълня за бадемовото мляко от питането на невенчоУ - в темите за педагогическото захранване има поне 3-4 дами, които дават(ха) бадемово мляко.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 04:13 от Косе Босе

# 48
  • Мнения: 961
Някой може ли да ми каже, кои храни освен банана, ягодата, суровият домат и зелените(коприва) са хистаминови? Само това намерих с търсачката!  newsm78 А, да и бирата и виното. А аз вчера добре се почерпих с бира  Rolling Eyes , доколко ли това се е отразило на кърмата?!

# 49
  • Мнения: 2 132
Косе Босе, а 9м и 20 и няколко дни късно ли е за започване с глутеновите храни?

# 50
  • Мнения: 2 111
Косе Босе,мога ли да давам пъдпъдъчи яйца и в какво количество?

# 51
  • Мнения: 3 743
Запис и от мен  bouquet

Аз да си повторя питанките от предната тема. Сигурно се повтарят, но в момента е такава каша в главата ми Blush:

1. Първият месец от захранването сме въвели: морков, ябълка, круша; картоф, тиква, пащърнак /последните три предстоят сега/. С какво да продължа? /плодове - какви? зеленчуци - какви? каши - какви?/

2. Не съм замествала хранене. Плодовете ги давам с обедното кърмене /не повече от 50г пюре засега/. Сега като започна с картофа, да изместя ли ябълката и крушата да ги давам следобед, да давам ли нови плодове освен тях? А кога да въведа месото при такъв режим?

Много ви благодаря за насоките Hug.

# 52
  • Мнения: 812
Записвам се да следя темата

# 53
  • Мнения: 1 100
Благодаря, Косе Босеbouquet

# 54
# 55
  • София
  • Мнения: 1 833
Аз малко късно ще се включа, но все пак ще споделя на наборчетата Simple Smile
След 1 г. съм въвела киви, прясно мляко, белтък и кашкавал.
Бобовите мисля да ги въведа след годинка и половина. Скоро ще въведа цитрусовите - портокали и мандарини.
За кърменето - през деня се кърмим по 3 - 4 пъти, като напоследък заради зъби даже и по- често, а през ноща доста често се пробужда и търси гърда, но по- скоро за успокоение. Най - лошото е, че вместо да намалява кърменията, той ги увеличава. За отбиването не съм мислила кога ще стане. Смятам и се надявам да стане от самосебе си, защото няма да мога да го откажа насилствено. Cry


# 56
  • Мнения: 2 641
Аз от днес започнах да въвеждам кисело мляко. Не намерих Био, за това купих Детско кисела мляко на ФАМА, 3 % масленост. Дадох една лъжичка тази сутрин която беше посрещната с погнуса и отвръщение Simple Smile Както и сиренето де. Лео сирене не обича. Ако го замаскирам много добре в кашата може и да хапне. Ама иначе не.

Така, поради обективни причини започнах с намаляване на кърменията от няколко дни. Моля Косе Босе за оценка на режима на почти 1годишното ми момченце.

2.30 ам - кърмене

5.30 ам - кърмене

8.30 ам закуска 180 мл (овесени ядки+ масло+ 40 г сирене+ пресен плод) или каша елда или царевична + плод пресен

13.00 рм месно/зеленчуково пюре 190 мл + 1 л. зехтин + 80 мл кърма

17.00 рм кърмене

18.30 рм вечеря 150 мл (елда, оризова, царевична, просо каша + настърган пресен плод)

20.30 рм 200 мл АМ


Вече не се изпомпвам в офиса през деня. Имам обаче доста замразена кърма, която мисля да продължа да давам.

Струват ми се много хранененията за 1 годишно детенце. Вярно че вече ходи и цял ден не се спира, ама...

Косе Босе, някакви съвети относно режима- нещо да махна или добавя?

Благодаря  Hug

# 57
  • София
  • Мнения: 2 381
Леле, аз въвеждам храните по няколко дни само...  ooooh! Обаче моят юнак си ги хапва добре...

# 58
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, а 9м и 20 и няколко дни късно ли е за започване с глутеновите храни?
Въвеждай предпазливо, бавно няма да е подходяща препоръка в случая. Първият месец давай един път дневно глутенови храни.
При кърмени дечица възрастта не е от толкова голямо значение.


Моля Косе Босе за оценка на режима на почти 1годишното ми момченце (...)

Чудесен режим, примерен във всяко отношение.
Щом детенцето се храни добре и е в норма с теглото, значи режимът е идеалният за него. 3 основни хранения на ден е точно според стандартите за възрастта, интервалите на хранене също са много подходящи. И поздравления за режима на кърмене и млечно хранене досега.

Тази схема спокойно може да се запази след 1 год.
Тъй като и количеството мляко за деня леко ще намалее, следобедното кърмене може постепенно (сега, след месец-два) да се замени с пресни плодове. Това едва ли ще наруши режима и детето ще огладнява до следващото хранене след около 1.5-2 часа. В този случай за закуска остава класическата комбинация зърна+масло+сирене или зърна+кисело мляко. След 1 год. не е необходимо пълнозърнестите винаги да се комбинират с плод, тъй като детенцето има доста разнообразно и доста балансирано хранене (от гледна точка на групите храни) и си набавя нужните хранителни вещества.

# 59
  • Мнения: 1 449

След първите 5 храни може:
Оризова каша:
- лека зърнена храна: рядко запича, рядко предизвиква подуване на стомахчето в комбинация с други храни и др.
- ориз има в повечето пюрета или е добре да се добавя към зеленчуците: така отпада едно ограничение за разнообразяване на храненето
Плодове:
- пюре: праскова, кайсия, слива
- пресни (може и на 8 м.): банан, авокадо
Зеленчуци:
- карфиол, броколи, царевица под формата на нишесте

Няма значение с какво ще се продължи, но е добре да се групират храните по видове т.е. няколко плода един след друг, няколко зеленчука един след друг и т.н. Ако са минали 3-4 седмици от захранването, плодовете могат да се изместят като самостоятелно хранене – на тази възраст по-скоро се считат за такова. Към тях обаче задължително се дава мляко.

Варианти – примерни, не изчерпателни:
1) Оризова каша (смесена с въведените ябълка и тиква; следобед).
2) Друга каша (например елда – вече ще сте на 7 м. и е подходяща) или царевично нишесте.
3) После 2-3 вида плодове (към кашата).

1) 2-3 вида плодове (изнесени самостоятелно в следобедно хранене).
2) После 1-3 вида каша към плодовете, като междувременно се дават някои нови плодове или зеленчуци, за да напредва захранването (но акцентът са кашите).
3) Зеленчуци, подходящи за началото на 8 м.

Въвеждане на месо – официални подходи:
* 1 месец след захранването
* 2 месеца след захранването

Общи условия

Активация на акаунт