Отговори
  • Мнения: 826
  Във форума има страхотни теми за активното естествено раждане, за не медикаментозни техники при раждането и изобщо информираното раждане без страх. Много бъдещи майки, като мен се интересуват от похвати, които биха могли да намалят болката и да минимизират прекалената лекарска намеса. За тези неща има достатъчно материали... Но за съжаление на смяната на позициите, хидромасажа и изобщо на родилния процес без блъскане с окситоцин, туширане и "скачане" по корема все още не се гледа с добро око в България.
  Моят въпрос е към майките имали късмет да родят естествено, без страх и с напътствията на екип отворен към идеята за активно естествено раждане без безпардонна намеса.
  Къде и кои лекари позволиха това красиво събитие да се случи по вашия начин?
 Коя акушерка дори ви караше да сменяте позицията си така че да е удобно за вас?
 В коя болница уважиха исканията ви за раждане без медикаменти или без прекалена намеса и изкуствено "стресиране" на ситуацията?
Ще се радвам красивите си и оптимистични изживявания да споделят много жени напук на "приятелските" разкази за страшно болезнени, дълги и изпълнени с усложнения раждания. Stop
Освен, че ще повдигне духа ни и психически ще е свежа и усмихната глътка въздух, чисто практически би помогнало на много бъдещи майки да се насочат към родилно отделение и конкретен човек или екип.  Peace
  Моля разказите си да споделят майки родили близките години за да може информацията наистина да бъде полезна.
 Благодаря предварително Hug Hug Hug

 Добавям, че не желая темата да се превръща в бойно поле на защитниците и противниците на естественото раждане или секциото. Аз уважавам правото на избор на всяка жена. Ако лекар ме посъветва и се аргументира бих родила секцио. Въпросът ми е друг и няма цел да обиди никой Heart Eyes Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 340
И мен ме интересуват тези въпроси.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 924
dendri , и аз ще следя  Peace

# 3
  • Мнения: 826
В допълнение ви пускам линк към много интересна архивна тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=98119
Може би "старите пушки" я знаят, подобно на Маймунската тема, но за нас бъдещите първескини и желаещите "този път да родят по хармонично" си е интересна.
 Ще си позволя също да вкарам едно цитатче от супер любопитна книга, която си купих днес. "Аз чакам дете"- така се казва. Преоценена беше на 3лв.  Mr. Green , на Лоранс Перну е и е издадена в далечната 1987г. Въпреки това е адски полезна, обхваща промените в живота на бременната, Генетичните консултации, амниоцентезата, диагностиката на близнаци, неразположенията, самото раждане, психологическата и физическа подготовката при раждане, упойките... та чак след раждането. В много отношения е по напреднала от закостенелите схващания на много лекари в Бг. Нямам търпение да я прочета Crazy
  Ето го и цитата: "Д-р Рийд дълго търсил отговора, до деня, в който, както сам казва:
"В моя консервативен и правоверен мозък нещо просветна: най-малко болка изпитват жените, които са най-спокойни. Обаче, казал си той, за да бъде жената спокойна, значи не се страхува... Това е откритието на д-р Рийд и основата на метода за раждане без страх: жената изпитва болка, защото се страхува. Тя се страхува, защото винаги е чувала да казват, че раждането е болезнено изпитание, защото не е запозната, не знае как нейното дете 9 месеца живее в нея, още по-малко как ще се роди... Обаче страхът поражда прекомерно напрежение на мускулите. Ония мускули, които би трябвало да са отпуснати, за  да може детето да се роди се стягат. Това причинява болка. За да се преодолее болката, трябва да се преодолее страхът..."
  Книгата не е едностранчива, споменават се и нападките, с които се оспорва безболезненото раждане. В други глави прилежно се разказва за видовете упойки и цезаровото сечение без никакво лично мнение.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз съм с намерение да родя нормално , ако всичко върви нормално /дай Боже да е така/ и ще следя темата с интерес  Peace

# 5
  • Мнения: 340
Не мога да си представя как някой ще ми крещи или ще ме кара да раждам на магарето, защото не може да "работи" иначе. Дано някой препоръча болница.  Praynig
Естествено, остава варианта да се съдим след това, но ще е като след дъжд качулка.

# 6
  • Мнения: 433
Хм, никой ли не се престрашава да каже нещо конкретно? Явно аз трябва да провлача крак  Twisted Evil

Раждала съм 2 пъти, и двата - вагинално, без усложнения, сравнително бързо и имам прекрасни спомени и от двете раждания. Считам се за късметлийка.
Първото ми раждане беше в Бургас, но от 1987 г нещата там са се променили прекалено много.
Мога да говоря за второто - през 2007 г в Майчин дом, София.
Не съм избирала екип, оппанах на дежурната лекарка, но останах много доволна от отношението - не ме препиряха, направиха ми ехограф, запис на тонове, а когато се обадих, че според мен започват напъните - въпреки недоверието дежурната дойде, веднага ме закарах в залата и си родих. След това бяха дотам мили, че разрешиха на дъщеря ми да влезе и да ни види с бебчо - още преди да ни качат горе, в отделението на родилките. (това принципно си е нарушение и е опасно от гледна точка внасяне на зарази в родилните помещения)

Накратко мога да обобщя така:  раждането у нас е митологизирано и има ореола на нещо ужасно болезнено, тежко, непременно мъчително и  ако някоя жена не мисли така - все едно не е раждала.  Sunglasses

Да, болка има. Но и зъби могат да болят така силно, че и повече! А тази болка поне се знае, че има скорошен край и то прекрасен  Simple Smile   А наистина болката се усеща по-силно, когато е очаквана и когато психиката се концентрира върху нея. Нека  всяка жена с болки по време на менструация се замисли кога усеща по-силно тази неприятна болка - когато се е свила на кълбо у дома в леглото или когато се налага да е на работа (примерно) въпреки нея.  

Другото, което стресира младите родилки - отношението на персонала. Всъщност, ако човек е бил в болница преди това по други поводи, вече знае, че обикновено персонала си е изнервен и груб по дефолт и както се казва - нищо лично  Mr. Green  Но обикновено раждането е първи сблъсък на младата жена със болничната система и затова към стресът от самото събитие се добавя и другия шок - от гадните условия и недружелюбната система.  Има го и шокът, че аз не съм най-важната там (както съм свикнала от дома и близкото обкръжение), а сме много уж важни и всичко върви на конвейер.

Ако можете да се абстрахирате от тези две неща - очакването на болката и очакването на специално отношение на персонала - всъщност ще си спестите  доста нерви.

Пожелавам ви леко и безпроблемно раждане, мили момичета!  Не е чак толкова страшно, колкото ще се опитат да ви уплашат куп жени, включително и в тази тема. А най-важното е вие да сте по-спокойни и мобилизирани.  Тогава и персонала ще е по-грижовен спрямо вас, гарантирано.
И късмет!

P.S. за протокола:  между двете раждания съм претърпявала коремна операция (на яйчници) и болката в периода на реанимация и при възстановяването не мога да я сравня с никакво раждане! Затова бях притеснена дали ще ме накарат поради възрастта второто раждане да е секцио и бях безкрайно доволна, че никой не си позволи да ме притиска по този въпрос. За мен секциото е по-болезнен и по-опасен начин на раждане - ако няма медицински показания, разира се.

Последна редакция: пт, 19 дек 2008, 19:16 от bilkata

# 7
  • Мнения: 340
Всъщност нищо специално не искам. Само една празна стая да сме двамата с таткото и да не ме занимават с глупости. Нещо като домашно раждане в болница.
А не майка на 2 деца да ми обяснява, че ако не се направи епизотомия бебето няма да се роди.

Има и още нещо, което прави впечатление. Съседната тема с хубавите раждания - всички, които са имали добри спомени са пристигнали в последния момент.

Последна редакция: пт, 19 дек 2008, 19:23 от bgbabba

# 8
  • Мнения: 541
супер тема  bouquet

# 9
  • Мнения: 9 814
Аз имах такова раждане в болница Св. Анна в София /бившата Окръжна болница/.
За доста гинеколози там секцио по желание е термин, които не съществува.

# 10
  • Мнения: 826
Bilkata, благодаря ти за хубавия пост.   bouquet
Наистина ти си първата с конкретен разказ и информация. Дано наистина да повлечеш крак и други се престрашат. Много истини си казала, за които дори не се бях замисляла Embarassed (като това, че първото раждане често е и първи сблъсък с болничните порядки и за това може доста да ни стресира.) Да сте живи и здрави с дечицата и дано повече бъдещи майки изживеят раждания като твоите Hug

Франческа Салиери и аз само хубави неща чувам за Окръжна болница. Особено за отношението на персонала. Имам някакво шесто чувство, че там е добре, но все пак в класацията ми има място и за други болници Wink Благодаря ти за споделеното Peace

# 11
  • Мнения: 805
Аз имам прекрасно раждане във Втора клинична база Плевен при д-р Гешева.
Сравнително бързо - за 4 часа достигнах пълно разкритие. Като започнаха напъните следвах инструкциите на екипа и без никаква намеса и четири напъна родих дъщеря си.
Изключително съм благодарна на лекарката и акушерките, на които за съжаление не помня имената. Всяко тяхно действие ми беше обяснено защо се прави.
Дано този път е пак така хубаво!
 

# 12
  • Мнения: 216
И аз бих искала да разбера нещо позитивно. Онази вечер бяхме на едно коледно парти и една жена толко се престара да ме убеждава че трябва да поискам епидурална упойка, защот и нейната 25 годишна дъщеря била много силна, но не могла без упойка, а пък мъжа и ми каза че жените които родили без упойка мразели децата си заради болката. #Crazy #Crazy #Crazy Аз искам да съм силна и да го родя естествено, или поне да се опитам.

# 13
  • Мнения: 9 814
И аз бих искала да разбера нещо позитивно. Онази вечер бяхме на едно коледно парти и една жена толко се престара да ме убеждава че трябва да поискам епидурална упойка, защот и нейната 25 годишна дъщеря била много силна, но не могла без упойка, а пък мъжа и ми каза че жените които родили без упойка мразели децата си заради болката. #Crazy #Crazy #Crazy Аз искам да съм силна и да го родя естествено, или поне да се опитам.

 WhistlingПо-голяма глупост от тази не бях чувала.
Аз родих вагинално, като отказах, подчертавам отказах всякакви упойки и обезболяващи.
Обожавам дъщеря си, не мога да си представя живота без нея.

Все пак начинът на раждане и това дали да бъде обезболено или не е въпрос на личен избор на жената.

# 14
  • Мнения: 216
И аз това казах, че болката от раждането 100% ще е история в момента в които гушнеш малкото човече, но не ми се занимаваше с него. Мен ме е страх че имам проблеми с кръста, но от друга страна мога да се нараня повече ако не усещам( има много повече случаи от разкъсвания и разнестени разни опашки и тазови кости и дори пукнати опашки при родилко ползвали епидурална)

Общи условия

Активация на акаунт