кога се прави погача ?

  • 14 158
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 195
Това, което знам за погачата на 40 ден е че трябва да са само жени събрани. Питката  трябва да е сладка, за да е сладък живота на детенцето и гостите трябва да носят по нещо сладко.
Също така се слага бяла кърпа над главата на майка и бебчето (държат я две жени с живи родители) и отгоре върху нея всеки от гостите оставя пари, после се завръзва на възел - нито много хлабав, нито много стегнат (да не е прахосник, нито пък стиснат) и се слага нависоко, ама незнам колко трябва да стои така!!!


 Peace

# 16
  • Мнения: 1 080
хихихи и аз така...всъщност май са предимно поводи за събиране на подаръци тези мероприятия....
А всъщност май е повод да събереш любимите си хора да видят детето.
 Peace

И постовете от по един емотикон наистина започват да ме дразнят  Tired

# 17
  • Мнения: 666
На 40-тия ден се прави погача, канят се само жени. Две или повече момичета с живи родители разчупват питката над главата на майката и после в кърпата, в която е била се слагат парички, като всеки който слага нарича нещо хубаво на бебето. После кърпата се връзва не много стегнато да не е стиснат като порасне и не много хлабаво да не харчи безразборно. Слага се вързопчето някъде на високо и до там знам.  Peace

# 18
  • Мнения: 514
На 40-тия ден се прави погача, канят се само жени. Две или повече момичета с живи родители разчупват питката над главата на майката и после в кърпата, в която е била се слагат парички, като всеки който слага нарича нещо хубаво на бебето. После кърпата се връзва не много стегнато да не е стиснат като порасне и не много хлабаво да не харчи безразборно. Слага се вързопчето някъде на високо и до там знам.  Peace
Споделям и няма какво да добавя!

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Прави се на 40-я ден и се събират само жени

# 20
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз пък смятам, че традициите трябва да се уважават и пазят.  Peace
Peace Подкрепям! Може и да не се придържаме съвсем стриктно, но това са хубави и весели сбирки, а и чудесен повод да събереш близки хора! Hug

В моя край не се прави,там     се прави пануда и няма точна възраст.Тук където се омъжих се прави погача на 40-я ден.Аз не съм правила нито едно от  двете,не вижда смисал в това,който иска винаги е добре дошъл да види детето.Не ми харесват тези бабишки събирания да ми кажат "уууу колко е хубаво".Всеки има право на мнение.

хихихи и аз така...всъщност май са предимно поводи за събиране на подаръци тези мероприятия....

Не виждам нищо нередно в това Crossing Arms Какво по-хубаво да засвидетелствате уважението си едни към други! newsm78 Crossing Arms

# 21
  • Мнения: 1 733
Аз не съм правила, но знам, че се прави на 40-я ден.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 270
Преди чистата молитва, която е на 40 ден се прави погача, трябвало да е преди молитвата така ми казаха...

# 23
  • Мнения: 826
 До колкото знам погачата се прави ДО 40-тия ден, не е задължително да е точно на него. Гостите са само жени. Питката не е нужно да е сладка но се поднася с мед. В цялата церемония участваше и глава лук, но не се яде - не съм сигурна обаче какво му беше приложението. След това питката се чупи за всеки от гостите и се топи в меда, през това време те "наричат" детето - "Да бъде здраво!; Да бъде красиво, умно, щастливо и т.н." Като орисници един вид. На масите е хубаво да има повече сладки неща, за да е сладък живота на детето. Peace

# 24
  • Мнения: 407
Аз пък смятам, че традициите трябва да се уважават и пазят.  Peace
Peace Подкрепям! Може и да не се придържаме съвсем стриктно, но това са хубави и весели сбирки, а и чудесен повод да събереш близки хора! Hug

В моя край не се прави,там     се прави пануда и няма точна възраст.Тук където се омъжих се прави погача на 40-я ден.Аз не съм правила нито едно от  двете,не вижда смисал в това,който иска винаги е добре дошъл да види детето.Не ми харесват тези бабишки събирания да ми кажат "уууу колко е хубаво".Всеки има право на мнение.

хихихи и аз така...всъщност май са предимно поводи за събиране на подаръци тези мероприятия....

Не виждам нищо нередно в това Crossing Arms Какво по-хубаво да засвидетелствате уважението си едни към други! newsm78 Crossing Arms

Няма нищо лошо,просто на мен не ми харесва.Можеш да поканиш приятели и без повод,може да засвидетелстваш уважение и по други начини.Нямаше човек които да не е дошъл да види детето или пък да съм пропуснала да поканя някой в къщи.Нямам нищо против това, че другите уважават традициите,аз спазвам тези, които ми харесват и това ,което е най-близо до мен.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз знам на 40 тия ден и са само жени  Thinking

# 26
  • София
  • Мнения: 3 524
На 40-тия ден, канят се само жени, те носят сладки неща. Две или повече момичета с живи родители разчупват питката над главата на майката и бебето, дава се парче от нея с мед за майката, а тя да го допре до устичката на бебето, просто като ритуал, а не да яде то.  
После в кърпата, в която е била се слагат парички, като всеки който слага нарича нещо хубаво на бебето. После кърпата се връзва не много стегнато да не е стиснат като порасне и не много хлабаво да не харчи безразборно. Слага се вързопчето някъде на високо.
Гостенките си тръгват преди залез, т.е. да не е тъмно като си отиват, то затова се прави и по-рано през деня, и нищо не се изнася от къщата от тях, за да не му изнесат късмета.
По принцип ние я правихме на 42 ден някъде- на 40 ден ми четоха молитвата, а уикенда след това направихме погачата. Само че ние поканихме и мъже и жени, просто мъжете бяха в другата стая и имаха "право" да не ядат само сладко Laughing

# 27
  • Мнения: 304
 Peaceкогато детето проходи

# 28
  • Мнения: 6 274
Peaceкогато детето проходи
Хахаха... Joy
Абе, хора...
Мислете преди да пишете, моля ви....

Joy Joy Joy

# 29
  • Мнения: 1 674
Джуличка е дала мн добър материал.Прочетох за пръв път някои неща.Беше ми интересно докато четох статията. Peace

Общи условия

Активация на акаунт