кога се прави погача ?

  • 14 160
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 814
Peaceкогато детето проходи

се прави прощапулник.
А иначе погача се прави на 40-ия или ДО 40-ия ден на бебето.
Събират се само жени, които се черпят със сладки неща, за да е сладък живота на бебето.

# 31
  • Мнения: 1 629
Ние правихме на 40 дни след раждането. Процедурата не е нищо сложно. Събирате се само жени около маса пълна с различни неща. Задължително е да има ликьор, сладки и такива неща. Бебето също трябва да е в стаята с вас. После не помня точно какво ставаше, но се слагаха пари на погачата, пък после погачата я разчупиха върху главата ми, не си спомням точно, но в общи линии това е процедурата.

# 32
  • Мнения: 3 997
И аз не се падам много-много по разни обичаи. Предвид размера на жилището, предпочитам да каная гостите по двама-трима и всеки като дойде да го почерпя с нещо и т.н, отколкото да се събират много хора на едно място в стая с малко бебе.

А пък това с чистата молитва не ми харесва заради идеята, че според религията родилата жена не е чиста. Не съм съгласна.

# 33
  • Мнения: 666
А пък това с чистата молитва не ми харесва заради идеята, че според религията родилата жена не е чиста. Не съм съгласна.

Не е чиста докато се чистят лохиите и тъй като общоприето е че до 40-тия ден се изчистват това е и една от причините тогава да е чистата молитва.

# 34
  • Мнения: 3 694
Peaceкогато детето проходи

се прави прощапулник.
А иначе погача се прави на 40-ия или ДО 40-ия ден на бебето.
Събират се само жени, които се черпят със сладки неща, за да е сладък живота на бебето.
Върху погачата се слага бяла кърпа, гостенките слагат в нея монети, после кърпата се връзва и се слага някъде нависоко. А, и към погачата трябва да има купичка с мед, в която се топят залците от погачата. Peace

# 35
  • Мнения: 3 695
Правихме питката на 40-я ден. По принцип спазвам тези от традициите, които ми харесват и имат положителен характер.  Peace

# 36
  • Мнения: 207
Ние направихме погачата на около 50-тия ден - нямаше ритуали и т.н. Само разчупиха питката над главата ми. По-скоро беше светско събиране да представим бебешора в обществото  Sunglasses

# 37
  • София
  • Мнения: 17 591
Когато отидеш да се пречистиш и да "представиш" детето на религиозната си общност. В действителност, погачата и събирането нямат особен смисъл, така че можеш когато и каквито искаш питки да правиш или гости да каниш. Важното е молитвата. Това произхожда от юдеизма - жената, докато е в "теч" - независимо дали става въпрос за месечен цикъл или лохии - е "нечиста" и не бива да излиза (това е било въведено с цел, от една страна, да не й се налага да работи в този период - има жени с много болезнен или водещ до кръвозагуба цикъл, а по време на лохиите е по- полезно да се отдаде на новороденото и да почива в останалото време, от колкото да се развихря навън, и, от друга страна, да се запази хигиената - все пак, въпросът с водата и миенето не е бил толкова тривиален в тогавашните условия) и о/о 40-тия ден се предполага, че, ако всичко е наред, са свършили лохиите и вече може да отиде в храма и да се "покаже" пред лицето на Бог. Има и обяснения как трябва да се мие преди това, но... ами, честно казано, не ги и помня - ако наистина държиш да спазваш всички "инструкции", ще погледнеш.


Българската традиция с погачата, която, вероятно, е взела по нещо от по- рано (спрямо християнството, което взаимства доста от юдеизма) съществуващи по нашите земи езически обичаи. Питката (или погача, ако ти звучи по- добре), изобщо, хлябът, винаги е бил част от културното ни наследство и почти всички поводи, които се отбелязват, включват и питка - като основен участник или като допълнителен акцент... Та традицията изисква да се поканят раждали жени. Задължително само жени и задължително само раждали - никакви деца, никакви мъже, никакви момичета. Това също си има "причина" - толкова рано умът на родилката все още е в голяма степен в раждането, а останалото е в бебето. Женските разговори за раждане не са подходящи за компания на нераждали (или не-жени) - до някъде защото самите участнички може да се притесняват да разказват как са им текли води, примерно (а в онези времена - вероятно - и как е било осрано - буквално - новороденото), до някъде - за да не се уплашат и стресират предварително онези, на които тепърва предстои да се сблъскат с подобна перспектива. И, разбира се, в немалка степен, понеже онези, които са го преживяли, могат да проявят много повече разбиране - към болката, към объркването, към умората, към безсънието, към чувството за безпомощност, дори към следродилна депресия - към каквото и може да е обхванало младата майка, могат да дадат подходящата подкрепа и, не на последно място, практически съвети, ако се е сблъскала с нещо, с което не намира подход, за да се справи.

# 38
  • Мнения: 3 929
Това, което знам за погачата на 40 ден е че трябва да са само жени събрани. Питката  трябва да е сладка, за да е сладък живота на детенцето и гостите трябва да носят по нещо сладко.
Също така се слага бяла кърпа над главата на майка и бебчето (държат я две жени с живи родители) и отгоре върху нея всеки от гостите оставя пари, после се завръзва на възел - нито много хлабав, нито много стегнат (да не е прахосник, нито пък стиснат) и се слага нависоко, ама незнам колко трябва да стои така!!!

Ние ги сложихме върху гардероба, а свекърва ми каза, че трябвало да престоят там 1 денонощие, а после можем да ги ползваме. Иначе останалото е така, както е описано. Важното е да е весело - женски купон.

# 39
  • Мнения: 22 369
Аз я правих няколко дни след 40-тие ден,а на точната дата отидох да ни четат молитвата в църквата.После се събрахме жени у дома,яде се сладко.Две неомъжени жени със живи родители държат кърпа над главата на майката и бебето.Над кърпата се чупи погачата,после се слагат пари в нея/монети /,както и първото парче от питата.Кърпата се връзва не много стегнато,а вързопът се качва на високо.После се хапва потката с мед.

# 40
  • Мнения: 541
незнам точно за коя погача питаш затова ти пускам линк с обичай за погача за новородено :http://www.bg-mamma.com/index.php?action=post;topic=358116.30;num_replies=39

# 41
  • Мнения: 822
Ако не може точно на 40 ден ,след него.

# 42
  • Мнения: 1 559
Правят се 2 погачи. Едната около 40-тия ден. Тогава се запознава детето със съседи и приятелки. Гостите му подаряват дрешки. Събират се парички за детето. Питката се чупи върху главата на майката, от девойка която има живи родители или жена която е родила момченце. По традиция това се прави, за да може един ден да се ожени. Чувала съм, че са го правили и на големи деца. Втората се прави на прощъпалник, когато детето проходи. Търкаля се - детето върви след нея и си избира предмет, за да се пророкува бъдещия му занаят.

# 43
  • Мнения: 90
Ето как аз направих погачата на бебка- точно на 40-ия ден ходихме сутринта на църква, за да ни прочете попа молитвата; след това следобед дойдоха приятелки и няколко жени от родата (само женоря се събират), като всяка от тях носи по нещо сладко задължително,и подаръче за бебето (тези,които още не се бяха отчели Simple Smile). По някое време гушнах беба (казват,че трябва преди да се стъмни), и на една приятелка 7-годишната дъщеричка и кумата ми (бъдещата кръстница), която да вметна, че е с двама живи родители, разчупиха питката над главите ни, и после метнахме събраните в бяла кърпа и завързани с хлабав възел парички нависоко (над кухненските шкафове). Относно тези,които чупят питката, съчетахме няколко от вярванията по този повод-според едни трябвало да са девствени момичета, други жени с живи родители, или кръстницата, и т.н. Така се получи при нас. Също така, гостите трябвало да си тръгнат преди мръкване и нищо да не се изнася от къщата.

# 44
  • Мнения: 1 554
не сме правили погача Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт