кога се прави погача ?

  • 14 161
  • 59
  •   1
Отговори
  • в мечтания дом с любимите мъже...
  • Мнения: 157
Търсих такава тема, но не открих.Кога се прави погача на бебето и какви са традициите,свързани с този обичай ,т.е. какво се прави на събирането.Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 250
По този повод съм говорила с поп. Той каза,че погача се прави на 40 ден или няколко дни след това. Като бебето и майка трябва да отидат на църква, да им се чете, така бебето се представяло на Бог. В дома се канят само жени и казват, че е хубаво да има и детенце с тях.
Надявам се да съм ти помогнала. Успех  Peace

# 2
  • Мнения: 407
В моя край не се прави,там     се прави пануда и няма точна възраст.Тук където се омъжих се прави погача на 40-я ден.Аз не съм правила нито едно от  двете,не вижда смисал в това,който иска винаги е добре дошъл да види детето.Не ми харесват тези бабишки събирания да ми кажат "уууу колко е хубаво".Всеки има право на мнение.

# 3
  • Мнения: 9 973
сама си си отговорила  Peace

# 4
  • Мнения: 85
Аз знам че се прави след 40 ден,напиши в Google погача на бебе ,ще ти излезнат много страници и пише подробно.

# 5
# 6
  • Мнения: 4 433
на 40тия ден,но ние направихме на 6 месеца.

# 7
  • Мнения: 407
сама си си отговорила  Peace

Аз никъде не видях отговор в поста й. newsm78

# 8
  • Мнения: 2 334
На 40-я ден  Peace

# 9
  • Мнения: 6 274
Ето отговор на въпросът ти, ако се интересуваш от обичаите...

# 10
  • Мнения: 4 289
сама си си отговорила  Peace

Аз никъде не видях отговор в поста й. newsm78
Деси май ви обърка по аватарите.   Laughing Иначе, погача се прави на 40-я ден, когато е чистата молитва, както и на прощъпулника. До колкото съм запозната.

# 11
  • Мнения: 1 080
Това, което знам за погачата на 40 ден е че трябва да са само жени събрани. Питката  трябва да е сладка, за да е сладък живота на детенцето и гостите трябва да носят по нещо сладко.
Също така се слага бяла кърпа над главата на майка и бебчето (държат я две жени с живи родители) и отгоре върху нея всеки от гостите оставя пари, после се завръзва на възел - нито много хлабав, нито много стегнат (да не е прахосник, нито пък стиснат) и се слага нависоко, ама незнам колко трябва да стои така!!!

# 12
  • Мнения: 2 374
Аз я правих на 40 ден.

# 13
  • София
  • Мнения: 43 833
В моя край не се прави,там     се прави пануда и няма точна възраст.Тук където се омъжих се прави погача на 40-я ден.Аз не съм правила нито едно от  двете,не вижда смисал в това,който иска винаги е добре дошъл да види детето.Не ми харесват тези бабишки събирания да ми кажат "уууу колко е хубаво".Всеки има право на мнение.

хихихи и аз така...всъщност май са предимно поводи за събиране на подаръци тези мероприятия....

# 14
  • Мнения: 559
Аз знам, че на 40тия ден се чете молитва. А погачата се прави до 40тия ден. Аз пък смятам, че традициите трябва да се уважават и пазят.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт