Това е едно есе на дъщеря ми! Искам да видя вашето мнение... ;) :PpP...

  • 12 206
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 849
Всъщност повторенията засилват чувството и понякога са търсен ефект, не дразнят...

Учител по литература не би мислил по този начин Wink

# 31
  • Мнения: 1 849
Е, учител по литература няма да иска да се пише за дъжда. Той ще иска есе с разсъждаване по тема от литературата, а не споделяне на чувства и емоции от живота. Така че не става дума за сравнение... Все пак се иска нашето непрофесионално мнение точно за това есе и то предполагам без някаква много специална литературна подготовка на момичето.

# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Е, учител по литература няма да иска да се пише за дъжда. Той ще иска есе с разсъждаване по тема от литературата, а не споделяне на чувства и емоции от живота. Така че не става дума за сравнение...

В много от часовете по литература се пише точно това- споделяне на чувства и емоции. Това развива писането у децата и ги тренира да могат да изразяват с думи чувствата си. Не е задължително да се пише по тема от литературата  Naughty

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво е есето, но в първия момент ме усъмни дали е писано от дете. Зная, че тийновете са депресивно настроени на моменти, но ако моята дъщеря на 13 години започне да пише, че иска още миг безгрижие ще се притесня за нея и най-вероятно ще си поговорим за нещата от живота. Определено бих предпочела да пише по-безгрижни неща, пък дори да изглеждат вятърничави и наивни (например, да измисля вицове за учителите си), отколкото такива есета, в които има усещане за нещо изгубено.

# 34
Учител по литература има право и трябва да иска и двете. Rolling Eyes

Специално за АК изпита по литература се състои от есе на тема,която не е свързана с изучаваните в у-ще.
Темата,която се падна,когато аз кандидатствах изискваше кратък коментар на случка /вървите по улицата,намирате Златната рибка,ще я вземете ли или ще я подарите на бездомника,който стои на ъгъла,защо/.
В обобщение,дават се теми по американски образец - в повечето случаи направо те удрят в земята Laughing So dolled up ... 
Така че,колкото по-напудрено звучи творбата,толкова по-добре. Laughing
Обаче тавтологиите се забелязват лесно и са много дразнещи.На мен силно впечатление ми правят деепричастията /пак повтарям/,които тя често употребява,в АК не ги харесват въобще.

# 35
  • Мнения: 141
Есето е прекрасно ,но и аз съм майка на почти 13 годишна дъщеря,която се занимава с литература и трябва да ти кажа и като родител и като учител ,че това не е писано от нея,,че тук никоя от майките не го каза.Първо стила не е на 13 годишно дете,второ"Напомня ми за детството, свежо, изпълнено с блаженство и радост",за кое детство,твоето или нейното Joy Joy Joy," Искам още минутка безгрижие. "кое ,безгрижие на едно 13 годишно дете или на възрастен.За повторенията и грешките няма да говоря.

На мен ми се струва напълно възможно да е написано от нея. Още помня когато ходех на уроци по есепис преди години какви страхотни неща се пишеха. Пишехме есе за по 30 минути и после всеки четеше своето, понякога имаше много добри попадения. Така че.. знаем ли.

Още повече, често ми казват, че не се изразявам като момиче на шестнайсет /слава богу, скоро вече седемнайсет/, че не можело да пиша така /занимавам се с литература от доста време, но основно на английски/. Чувала съм още, при това точно в този форум, че мненията ми били прекалено "изпипани" или нещо подобно и едва ли не съм ги била преписвала и преиначавала отнякъде.. Изпитвам го на собствен гръб и затова ще си позволя да съм скептична към предположението, че момичето не е автора.

От друга страна, щом ще кандидаства в АК, трябва да се има предвид, че такова есе ще бъде възприето като твърде кратко и неорганизирано. Макар че темата на изпита е несвързана с учебния материал, пак е нужно да има теза /и алтернативни подредби като тезата в края на есето вършат работа/, параграфи с микротези и заключителни изречения и така нататък. Основната поука е - "ясно, стегнато, изчерпателно". Хубаво е да се дават конкретни примери и да не се използват прекалено много обикновени, от училище например. Стандартната дължина на есе е около страница или страница и половина на ръка, с теза, 2 параграфа и заключение. За тридесет минути е напълно постижимо. Няма нищо лошо в художествеността, напротив, но тя трябва да е с мярка, защото в АК на приемния изпит очакват силно изпитно, а не литературно есе.  Успехи!

Последна редакция: пт, 02 яну 2009, 18:18 от Morose

# 36
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Есето е прекрасно ,но и аз съм майка на почти 13 годишна дъщеря,която се занимава с литература и трябва да ти кажа и като родител и като учител ,че това не е писано от нея,,че тук никоя от майките не го каза.Първо стила не е на 13 годишно дете,второ"Напомня ми за детството, свежо, изпълнено с блаженство и радост",за кое детство,твоето или нейното Joy Joy Joy," Искам още минутка безгрижие. "кое ,безгрижие на едно 13 годишно дете или на възрастен.За повторенията и грешките няма да говоря.

Хубаво е, но и на мен ми направиха впечатление същите неща. Има граматически и пунктуационни грешки.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 949
Сякаш е писано по задължение. Липсва непринуденост. Не ме грабна.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 941
Хубаво е, като изключим грешките и повторенията! Peace

# 39
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
                    Дъжд ( Есе )
      Навън вали, а аз  все още съм в парка. Капка по капка, по капка, дъждът се сипе в моите  разпилени коси. Чувствам се пречистена и добра. Капка по капка, той пада в ръцете ми. Напомня ми за детството, свежо, изпълнено с блаженство и радост.
      " Цоп " в едната локва! Какво приятно усещане. А дъждът... Той винаги ми напоня за бягането по локвите и онова приятно усещане, че вдигайки мокрите си ръце ногоре по прозрачните  нишки от вода, мога да достигна небето. Всеки път, когато вали и вървя под дъжда, се чувствам щастлива и преродена, сякаш дъждовните капчици имат вълшебството да измиват света и хората. Отново, както всеки път когато вали, скачам от локва в локва за ужас на минувачите и призовавам бисерните капчицци, стичащи се по бузите ми. Ела дъжд, облей ме с една от твоите малки кристални топчици. Искам още минутка безгрижие. Искам тебе дъжд, искам твоята радост, твоята игривост и безгрижие, искам да чувам ромонът по листата и техния шепот на изсъхналата, жадуващата влага земя. Искам да съм като тебе дъжд, сияйна и неповторима.  bouquet

Да не се повтарям, но червените думи са нетипични за детското светоусещане. И според мен не е писано от дете това есе.

# 40
  • Мнения: 550
Есето е хубаво.Всеки творец трябва да умее да понася критиките било то добри или лоши.Все пак не може да се очаква,че всички ще харесат онова,което им се поднася.Поощрявай дъщеря си да продължава да пише! Peace

# 41
  • Мнения: 148
Есето е хубаво.Всеки творец трябва да умее да понася критиките било то добри или лоши.Все пак не може да се очаква,че всички ще харесат онова,което им се поднася.Поощрявай дъщеря си да продължава да пише! Peace
              Blagodaria Vi mnogo!

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 3 020
Molia, niama za6to!
Едно от условията да бъдете приета където и да е е да уважавате общността, чието мнение искате, както и да се съобразявате с правилата и. Пускането на тема-въпрос е и отговорност към потребителите, направили си труда да ви отговорят. Не е нужно да играете роли за да получите мнение.
....  Пише Ви един отчаян пубер... Wink :PpP...   bouquet
Заключвам темата!

Общи условия

Активация на акаунт