въпрос за ехографите

  • 3 292
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 30
Привет на всички във форума!Искам да попитам по-запознатите от мен за някой неща относно ехографите.Първо дали са напълно безвредни и колко често трябва да се преглежда с ехограф(според моята лекарка един път в месеца е достатъчно,ако нямам оплаквания,но на мен не ми е спокойно толкова рядко,понеже често имам високо кръвно,а и бебето още не мърда толкова често).Другия ми въпрос е относно 3 и 4 Д ехографите-какво точно представляват,по-опасни ли са и мога ли да отида на преглед със такъв ехограф в момента(в средата на 4-тия месец съм),или трябва да мине още време?И от коя седмица най-рано може да се определи полът на детето с 3Д и с обикновен ехограф?.Благодаря предварително за всички отговори Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 3 524
безвредно облъчване няма. мен ме гледаха по-често в началото, понеже имах спонтанен аборт. след това по 1 път месечно.
3Д и 4Д- това са триизмерни (фигурата има лаишки казано обем) ехографи, цветни са. Лекарите диагностицират (тези които си разбират) достатъчно добре и с обикновени ехографи. 3Д-то се препоръчва за изследванията фетална морфология и за фетална ехокардиография.
За феталната морфология мисля че трябваше да идеш между 19-22 седмица, не по-рано, за да се е развил достатъчно плода и неговите органи за да може да се види евентуално и не дай Боже ако има някакви аномалии и изобщо как се развива.
полът на сина ми го орпеделиха на обикновен ехограф в 16 г.с., но това е мн индивидуално - как ще застане бебчо, дали няма да се "крие" Peace
лека бременност и здраво бебче! Peace

# 2
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Полът на детето може да се види след 16 седмица, и на обикновен ехограф, стига бебето да се обърне в подходящо положение. Някои се крият.
Не е опасно да се преглеждаш по-често, но няма кой знае какъв смисъл.
Полът не е най-важното, което трябва да гледат лекарите.
По-добре да следят как са развити всички органи, гръбначният стълб и тн.
Между 16-20 седмица е важно да се прегледаш за тези неща, казват му фетална морфология.
На 3Д ще ти е по-ясно и на теб какво се вижда, иначе добър лекар може и с обикновен ехограф да види, ако има проблеми.
4Д е маркетингов трик, пак си е 3Д, четвъртата функция е времето.

# 3
  • Мнения: 9 814
Полагащите се по здравна каса ехографи през бременността са два.
Толкова и според някои лекари е нормално да се гледа плода.
Повече са на мнение, че щом бременността е нормална до началото на 8-ми месец се гледа по веднъж на ехограф, а след това до края по два пъти в месеца.
Друг е въпросът, ако бременността е рискова. Тогава може да се налага и ежеседмично следене с УЗ.
За 3 и 4 Д ехографите- препоръчва се прегледът с тази видове ултразвук да стане към 21-22 г.с. Тогава хем бебето вече е пораснало достатъчно за да бъде огледано добре за малформации, хем не е толкова голямо и може да се "хване" цялото.
За полът- на мен ми казаха, че бебето ще е момче със сигурност до 80% в 11 г.с. и 4 дни, когато бях на фетална морфология.
Това е и най-ранната възможна седмица за определяне на пола. Със сигурност полът може да се определи след 14 г.с. и на 2Д ехограф.
И не забравяй, че колкото и добра да е апаратурата, най-важно е задехографското устройство Wink

# 4
  • Мнения: 2 960
Ехографът е напълно безвреден за теб и бебето.Ако нямаш проблемна бременност -както ти е казала докторката-един /два пъти на месец е добре.
Щом обаче имаш своите лични притеснения ,за да си спокойна -ходи на ехограф ,колкото пъти си искаш/и колкото ти позволява джоба/-никой не може да те задължи"йок само веднъж на месец"-обаче си плащаш.По Здравна каса имаш право на два /мисля/прегледа на ехограф.
На 3D се отива някъде около 18-20 седмица ,за да се види в по голями  подробности на бебчето...е можеш и по рано-твоя работа.
Полът на бебето ми го видяха  14-ста седмица...момче,точно го зърнаха от раз.

# 5
  • София
  • Мнения: 23 088
Ехографът не е рентген, за да има облъчване! Аз до 4-ия месец ходех по 2 пъти в месеца на ехограф за мое спокойствие. ФМ дава най-добри резултати около 20-тата г.с. - това беше най-вълнуващият ми преглед, заслужава си и то много. На този етап могат да ти направят нухална транслуценция на 3D ехограф, което за мен е леееко безсмислено, освен ако няма основания за това изследване  Peace
Лека бременност и живо и здраво бебче на финала  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 17 592
1. Безвредни са... до колкото е известно.
2. И на мен 1 месечно не ми беше достатъчно за душевното спокойствие.
3. 3D, 4D и пр. са идентични с 2D по отношение на методът на изследването - разликата е в обработката на данните.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 554
безвредно облъчване няма.

Ама хора моля ви се преди да пишете прочетете малко!!!

Ехографът не е рентген и не облъчва!!!
Този апарат работи на принципа на звуковата вълна. Т.е чрез звукови вълни създава образ. Няма абсолютно нищо опасно или вредно!
Аз бях гледана всеки месец по 2 пъти - от двете ми лекарки. Не виждам по сина ми нищо обезпокоително следствие на тези прегледи.

# 8
  • София
  • Мнения: 23 088
безвредно облъчване няма.
Ама хора моля ви се преди да пишете прочетете малко!!!
Ехографът не е рентген и не облъчва!!!
Този апарат работи на принципа на звуковата вълна. Т.е чрез звукови вълни създава образ. Няма абсолютно нищо опасно или вредно!
Аз бях гледана всеки месец по 2 пъти - от двете ми лекарки. Не виждам по сина ми нищо обезпокоително следствие на тези прегледи.
Някой като си навие на пръста, че нещо е вредно - няма разубеждаване  Peace

# 9
  • Мнения: 367
Аз също много се притеснявах за здравето на бебчо. Вдигах кръвно от самото начало. Намалих до минимум солта, преумората и емоциите. Преглеждаха ме повечко на ехограф.  Не послушах лекарите за медикаментите - това беше моят риск! Слава Богу - бебчо е здрав. Казаха ми, че ще си имам дъщеричка в края на 4-ия месец. Вярвай, че ще родиш прекрасно детенце!!!

# 10
  • Мнения: 3 092
Ехографският  преглед е  ултразвуково изследване, което представлява преминаване на високочестотни звукови вълни през матката.Така се създава и образа .
Рентгена облъчва и там ситуацията е много  по - различна .Рентгеновите лъчи са вид йонизиращо излъчване и като такива са опасни за живите същества.
Извода е че ехографа и рентгена са две много различни понятия .
Питай гугъл ако се съмняваш  Wink


# 11
  • Мнения: 165
                 Вредно или не-няма на къде.



 

# 12
  • София
  • Мнения: 3 524
Някой като си навие на пръста, че нещо е вредно - няма разубеждаване  Peace
тонка, не знам как точно следва да разбирам коментара ти? считам за въпрос на елементарно възпитание да уважаваш мнението на другите, особено ако е различно от твоето. можеше да си напишеш мнението и без подобни забележки Rolling Eyes

момичето задава въпрос и всеки си изказва мнението. моето е такова.
изразът "облъчване" вероятно не е съвсем правилен, но не съм медицинско лице нито имам претенции за такова. не съм и сравнявала ехографа с рентген Shocked
що се отнася до мнението ми, то го поддържам напълно- всички апарати имат излъчване, както и да го наречете като термин, което не считам че е напълно безвредно. както отбелязах, мен също са ме гледали често в началото на бременността, което не означава че е препоръчително да се ходи често.  Peace

# 13
  • Мнения: 645
според мен място за притеснения няма,един път в месеца мисля че е достатъчно да се гледа на ехограф Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 23 088
тонка, не знам как точно следва да разбирам коментара ти? считам за въпрос на елементарно възпитание да уважаваш мнението на другите, особено ако е различно от твоето. можеше да си напишеш мнението и без подобни забележки Rolling Eyes
Ели, извинявам се публично, ако изказването ми е прозвучало грубо, понякога съм малко първосигнална  Embarassed От позицията на макар и елементарното си възпитание те уверявам, че не съм искала да те засегна лично  Peace

# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Вили е обяснила много точно разликата Peace
С 3-4 D в 16 седмица може да се определи полът на бебето,
с вагинален ехограф може още в 12-14 седмица.

# 16
  • Мнения: 9 973
безвреден е

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
 Peace Безвреден е разбира се!

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Безвреден е не се тревожи  Peace

# 19
  • Мнения: 1 919
Не мисля, че е вреден.

# 20
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Моят гинеколог на всяка консултация ме гледаше и на видеозон.

# 21
  • Мнения: 6 274
Не, не е вреден нито за бебето, нито за теб...
Само за сведение ще кажа, че когато наистина се налага, лекарите правят рентгенови снимки и на бременни...
Така че, спокойно - лекарите са преценили кое каква полза и каква вреда има...

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Всеки месец ходих на ехограф-безвредни са.

# 23
  • BG
  • Мнения: 1 900
Да безвредни са ехографите.

# 24
  • Мнения: 61
 Така, така... Веднага всички долу ръцете от физиката. Вълната е механична. Облъчване има, понеже има излъчване. Облъчването с механични вълни по правило не е опасно, освен при някои сравнително редки явления. Ехо-локацията не е сред тях.

# 25
  • Мнения: 1 565
Ултразвука е безвреден. По повод на честотата на прегледа: Първата ми бременност протече, като само два пъти ме гледаха на ехо-граф. Толкова се отпускаше от здравната каса. А на всичкото отгоре имах постоянни болки и контракции. Така че сега си е доста често наблюдението, което се извършва ежемесечно.

# 26
  • Мнения: 408
Да ви питам нещо.Не съм ходила на 3Д или на 4 Д и не знам как минава прегледа.Приятелката ми е бременна в средата на четвъртия месец и лекарката й я е пратила на триизмерен и й обяснила ,че щяли да й гледат лицето,там щяло да се види всичко.Та при тези ехографи лицето ли се гледа newsm78.На нея и е много странно,не е ходила още,или е като другите -корема.

# 27
  • Мнения: 3 092
,че щяли да й гледат лицето,там щяло да се види всичко.
oф разсмя ме  Laughing лицето на бебето да , но на приятелката ти едва ли

# 28
  • Мнения: 2 447
смятам че са безвредни!

# 29
  • Мнения: 408
,че щяли да й гледат лицето,там щяло да се види всичко.
oф разсмя ме  Laughing лицето на бебето да , но на приятелката ти едва ли
Абе ти се смееш ама ние сме като индианци Mr. Green.И аз  това й казах,ама била питала и лекарката й казала ,че не на бебето,а нейното.

# 30
  • Мнения: 581
Чудя се кой пълни главите на хората с тези глупости!!! Разбирасе че няма нищо вредно в това да те гледат на ехограф.Една моя приятелка ми зададе онзи ден същия въпрос - Вреден ли е ехографа за бебето? и не беше чувала за видеозон и ултразвук.
Като се замисля малко - Стоенето до микровълновата печка при работата и ще има много по - голямо облъчване!!!
А вас с какви ехографи Ви гледат? Мене само с обикновен - този който те гледат през корема не вагиналния? А с вагиналния ехограф до кой месец на  бременноста се гледа бебето?

# 31
  • Мнения: 408
С вагиналния ме гледаха до 3 или 4 месец ако не се лъжа.
А НА ТРИИЗМЕРНИЯ КОРЕМА ЛИ ВИ ГЛЕДАХА ИЛИ ЛИЦЕТО???

# 32
  • Мнения: 1 305
И според мен е безвреден  Peace
А за пола на детето както и другите са писали много си зависи от детето как е застанало

# 33
  • Мнения: 1 045
Вили е обяснила много точно разликата Peace
С 3-4 D в 16 седмица може да се определи полът на бебето,
с вагинален ехограф може още в 12-14 седмица.
ако ще и да идете на 16Д ехограф/няма такъв/,полът на детето ще е сигурен след 18-та седмица,така че няма смисъл да ходите заради пола.Обяснявам защо:тестисите на момченцата започват да слизат от коремната кухина в скротума около 18 седмица .Всичко друго което се казват като пол е догатка и вероятност 50:50.
На 3Д или 4Д се вижда образ а не черно бели сенки,това е интересното,защото след като минах на такъв видеозон вече бях убедена че ставам майка,а до тогава ми бяха показвани сенки,които ако можех да гледам на кафе сигурно щях да ги оприлича на нещо.
Друг е въпросът че по-добрите лекари са направили инвестиция за тази техника,но пак знаете че е относително.Така че не очаквайте кои знае какво като консултация,просто е интересно за окото.

Общи условия

Активация на акаунт