Колко предварително и къде записвате децата си в детско заведение? (не частно!)

  • 3 055
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27 524
Забременях с Криско, отиваме на първи преглед при гинеколог. Преглежда, констатира и регистрира бременност и ме пита - в коя детска градина ще бъде? Мигам аз и не разбирам. Пояснява - ако искате след около година, две детето да има място в избрано от вас детско заведение, сега трбява да го запишете. Но - пак няма гаранция. Изхилих се (тайно) тогава, казах, че ще си го гледам у нас до 4г (по съображения и възможности). И преди няколко дни ходих в две детски градини до нас, да го запиша за септември 2009. Е, няма никакви места, възможности... всичко е пълно. Питах и за градини в други общини, но тогава сме в края на листата, ако няма други желаещи от дадената община.
Мога ли да предвиждам и да знам две години напред  Tired
Как е при вас?

Ако има тема - моля да ме извините и да се изтрие  Blush

# 1
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
и при нас е така....е, не от самото забременяване  Crazy, но две години преди градината трябва да се запишем....сега обаче промениха закона и искат да трьгват децата на 4, а не на 5-годишна вьзраст...от което изобщо не сьм доволна, но никой не ме пита Close...дано не ни хване и влезе по-кьсно в сила....

# 2
  • Мнения: 3 521
Официално за всяко дете навършило 3 години има осигурено място в детска градина.
Записването става с молба, подадена най-късно м. февруари на годината, в която ще тръгне(септември го броят за начало). Лошото е, че молбите се приемат по  давност и ако си с по-късна могат да те пратят някъде на майната си. Ние подадохме документите, когато Симона беше на 8 м. В две държавни ясли. На 2 г. и 8м. я приеха на едно място. Смятай! Rolling Eyes
От приказки с другите "немски" колежки в Байерн местата за ясли са доста зле уредени.

# 3
  • Мнения: 1 550
И при нас е така, от забременяването записваш детето за градина и пак няма гаранция Rolling Eyes И на мен ми се стори нереално да правиш такива планове за 'нероден Петко', но така стоят нещата. Когато търсихме място в детските градини след това, не намерихме такова. Само в една единствена и то защото искаха 1200 Е/месец за 4 дена в седмицата Shocked
Записахме го на училище, още когато беше на една годинка. Поне за училището не бяхме закъснели Crazy

# 4
  • Мнения: 1 199
И тук е така. Като бременни още се записват в списъка на чакащите. Преди чувах че за държавните детски градини времето за чакане е 2 години, но отскоро чувам че е станало 3 години. Иначе има и частни и за там не се чака толкова, но там контролът е занижен и цените могат и да са по-високи (всичко това се отнася за Квебек). За държавните градини - често се намират вратички и може чакането да е много по-кратко, но това е най-вече с препоръка.

# 5
  • Мнения: 270
И при нас е така. Всички ме съветваха (още докато бях бременна) да запиша детето в листите на чакащите с моето име. За някои неща съм суеверна и  не го направих . Записах го в листата на чакащите, когато детето беше на 1 годинка. На 2 г. и 5 месеца тръгна на градина, т.е. чакали сме година и половина. Но ние ползваме предимство, защото градината е в блока, в който живеем. Градината е частна, но субсидирана от държавата. Моето впечатление е, че колкото е по-малко детето, толкова по-трудно се намират места.

# 6
  • Мнения: 1 526
При нас не е така. За ясли може да се чака няколко месеца, а може и веднага да има място. Но винаги може да провериш и на друго място и да намериш място.
От 3 год. възръст детето може да бъде записано в общинска градина . Записването е януари- февруари в общината (в годината на навършване на 3те год.). Уведомение за разпределението се получава май месец (до юни може да се обжалва, ако имате предпочитания за друга градина).
На 5г. е задължителна предучилищна, за която се получава разпределение дори детето да не е записано, въз основа на адресната регистрация на майката. До обед е безплатна (защото е задължителна).

Милен@  Shocked Вик сега ще първокласник догодина и още не съм го записвала  Joy, сега през януари ще получим първо покана по пощата и после ще си избирам у-ще (аз съм го избрала, но ще ги уведомя).

Блонди, успех! А с частните при вас как стои въпроса?

Последна редакция: вт, 23 дек 2008, 08:51 от Tali Dan

# 7
  • Мнения: 3 461
За най-добрите, с забременяването още, преди да се знае пола на детето.  Joy  Да поясня, че при нас няма държавни за чужденците, които живеят тук, те са само за местните, но и последните като че ли предпочитат частните. Обучението е много добро, а таксата съизмерена с доходите и тези в другите страни е поносима. Тук е друг проблемът, не тръгне ли детето на 3 на училище, след това се явява на изпит, само ако има място и се състезава с деца, които една година са учили азбуката и числата, а и като разберат, че не е посещавал преди, шансът да го приемат в най-желаното училище намалява. Peace

# 8
  • Мнения: 1 550
Милен@  Shocked Вик сега ще първокласник догодина и още не съм го записвала  Joy, сега през януари ще получим първо покана по пощата и после ще си избирам у-ще (аз съм го избрала, но ще ги уведомя).

Тали, децата при нас понеже започват на 4 години училище и за това и за училище се записва рано. По принцип, дори и да попадне детето в списък на чакащи, ако има брат или сестра в същото училище, тогава е с предимство. Ще го имам пред вид за следващото детето Mr. Green

# 9
  • Мнения: 1 526
Добре де, казвате у-ще- почват да четат и да пишат и да смятат или просто ги подготвят. В смисъл първи клас или нещо като подготвителна?

извинявам се за офф-а, но и друг път ми е било интересно.

# 10
  • Мнения: 3 521
Подготвителна е в немско Peace.

# 11
  • Мнения: 1 550
Тали, при нас групите са смесени, т.е има деца на 4, 5 и дори на 6 години (тези, които не са издържали теста и повтарят класа Rolling Eyes). Така че, заниманията са на групи и по едно и също време групите правят различни неща. И сега учат цифри и букви, но големите (5- годишните) се учат и да пишат.
По принцип започването на 4 години е опционално, но на 5 години са задължени да започнат училище. Има една малка подробност- детските градини са до 4- годишна възраст и след това всички тръгват на училище. Холандия е емигрантска страна и има много чужденци и малцинствени групи. При започване на 4- годишна възраст, има доста деца в училище, които не могат да говорят холандски. От там и ранната възраст за започване на училище. До 5- годишна възраст, децата вече говорят много добре езика и в последствие нямат проблеми в училище....е, почти нямат проблеми в училище. Тук е нещо нормално да повториш един клас два пъти Crazy Mr. Green

# 12
  • Мнения: 5 183
Томи тръгна на градина на 3,5 години. Направо в частна го записахме, защото държавната не ни устойваше - не са по цял ден, а предиобед или следобед само, колкото детето да свикне сред деца и да се научи на нещо.
Тали, по темата за 4-5 годишните ученици - Да, учат ги да четат и пишат + елементарна математика. Всичко им се поднася по много занимателен начин и много бързо схващат.

# 13
  • Мнения: 27 524
Официално за всяко дете навършило 3 години има осигурено място в детска градина.

Ха, де, дали е така и тук?  Thinking Дано. Пак ще ходим да говорим. Не подаваме никакви молби, каза ми директора да дам едно хвърчащо листче с името, датата на раждане и телефон за връзка и ако изникне нещо - щял да се обади. А живеем на 50 метра от едната градина/училище...


Блонди, успех! А с частните при вас как стои въпроса?

Тали, благодаря ти  Hug Не знам как, да ти кажа честно. Не съм проверявала по две причини - искам да е близо до нас и да не будя Криско в 6 да става, че да има време да се приготвим и да стигнем и да мога да го водя без кола. И двете са супер близо до нас и исках там, ама... ще видим... О, и частните тук са доста скъпи обикновено, особено англоговорящите са безумни направо  ooooh! Другите по биват, но пак са неосновано скъпарски, а и снобарски, а аз не си падам по тези неща  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 3 804
тук за държавните не се 4ака ,записва се веднага Peace
наплива е за 4астните,но те са много така 4е покриват вси4ки деца,дори се строят нови-като всяка нова гледа да предложи пове4е екстри от останалите
за у4илищата-държавните са само за местните,или такива които дори и с 4уждо гражданство са от местен произход като моите ,но постоянно се строят и нови или се разширяват старите,4астните у4илища също са доста-предимство има по местне принцип
преду4илищната не е задължителна-но ,по4ти вси4ки деца минаеват през такава или в 4астна или държавна детска градина-така 4е на 6 години запо4ват първи клас умеещи да 4етът и пишат на арабски и английски,с на4ално познания в математиката и компютрите

Общи условия

Активация на акаунт