Мнения и препоръки при избор на прахосмукачка

  • 70 569
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, разполагам с до 350 лв. някъде и е време да сменя доста старата прахосмукачка Simple Smile Днес разглеждах цял ден новите технологии и имам въпроси около различните видове, разчитам на добри съвети от личен опит Wink Общо взето само за някои неща има консенсус, а за другите разчитам на вас. Задължително трябва да се гледа добрата гаранция и сервиз, с метална телескопична тръба, възможно най-много приставки и освен това:

Мощност - доколкото схванах е добре да е над 1800W и поне 300W всмукателна мощност като второто е по-важно.

Система - как е най-добре? С постоянна торба, със сменяеми хартиени торби, комбинирана между предходните две или с контейнер?

ХЕПА филтър - тази екстра е най-масовата, но дали си заслужава наистина? Осигурява по-добро почистване, но четох и доста оплаквания за това че се чисти често и се сменява често, а цената не е малка.

Видове:
1. Прахосмукачка с воден филтър
+ по-добро почистване
+ водният филтър спира частици под 3 микрона и в съчетание с ХЕПА филтър дава оптимални резултати
- тежки са
- занимавката около тях преди и след чистене отнема повече време от самото чистене, следователно неудобна за бърза ежедневна употреба
2. Перяща прахосмукачка (аз едвам накрая разбрах, че тези са различни от тези с воден филтър)
+ по-добро почистване
+ пере
- отново тежки, много занимавка, нуждаят се от консумативи, препоръчват ги по-скоро за основно почистване
3. Прахосмукачка тип "дръжка"
+ като че ли най-позитивни мнения за нея прочетох
+ лека, удобна, заема малко място, чисти се бързо с нея
- прокрадват се съмнения, че не са достатъчно гъвкави и трудно почистват някои места
- неподходяща за големи основни почиствания
4. Прахосмукачка робот - само я споменавам, цената е твърде висока за мен иначе отзивите са добри.
5. Рейнбоу - над 4000лв., т.е. изобщо не стои на дневен ред.
6. Добрата собикновена прахосмукачка без много "екстри" (т.е. ХЕПА филтър, воден филтър и т.н.)
+ не трябва да се поддържат гореспоменатите екстри на предните модели, които са създадени и с цел производителите да печелят от това, че клиентът винаги трябва да купува консумативи за тях или да ги подменя
- губят се предимствата на всички тези "екстри"  и съответно качеството на чистене намалява

Според вас кой е най-удачният вариант? Засега съм най-много за такава с ХЕПА и воден филтър, но ме мъчи един въпрос - може ли прахосмукачка с воден филтър да не чисти винаги с него, т.е. да си чисти като обикновена, а веднъж на 2 седмици като има по-обстойно почистване да се включва и водният филтър заедно с подготовките преди и след използването му. Ако има модели с такава опция може ли да кажете кои са точно? Втората опция е прахосмукачката тип "дръжка", ако тези с воден филтър нямат опция той да се използва избирателно. Общо взето целта е бързо и възможно най-качествено ежедневно чистене. Кой вариант използвате вие и доволни ли сте?

Марки: Най- споменаваните са Зелмер, Кернер, Делонги, Електролукс, Филипс, Самсунг, така че смятам някой от моделите на изброените производители да взема.

Благодаря предварително на всички отзовали се да помогнат със съвет и препоръка  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 19 356
Моята е такава http://www.densi.bg/index.php?menu=3&div=ДОМАКИНСКИ%20УРЕДИ&cat=ПРАХОСМУКАЧКА&product_id=5601, имам и една ЛG компресор. Този модел на Зелмер е много удобен, защото ако нещо бързаш и не ти се чисти с водн филтър, можеш спокойно да си изчистиш с приставката за сухо почистване с хартиена торбичка. Консумативите не са скъпи, ХЕПА филтъра е към 15-16 лв. и се сменя или на 100 часа работа, или веднъж в годината. Водния филтър струва около 6 лв и зависи колко го ползваш, на мен ми издържа около 3-4 месеца. Торбичките са стандартни и всички знаят колко струват. Изброените от теб екстри като телескопична метална тръба, многото накрайници ги  има, даже този модел е много удобен, защото допълнителните накрайници си стоят в едно гнездо в корпуса на самата прахосмукачка и не се налага да препускаш из къщото и да ги търсиш. В добавка те съветвам да с ивземеш и турбочетката на Зелмер - много добра работа върши за килими! В лимита за цената си - това също е важно.
Ако трябва да изброявам някакви недостатъчи - то това са че е в някаква степен  тежичка и шумна, но не толкова, колкото са перящите - тях просто не ги препоръчвам за ежедневно/ежеседмично почистване заради трудното сглобяване и почистване след това. Успех с избора - аз вече четири години съм доволна от уреда.

# 2
  • В море от любов
  • Мнения: 519
Ще се запиша да следя темата, че и нашата е за смяна Peace

# 3
  • Мнения: 8 999
С под 2000 вата все едно не чистиш. Предпочитам пластмасови тръби /металните допълнително утежняват уредите и уморяват ръцете/. За нищо на света не бих се върнала към сменяемата торбичка за боклук! Хепа филтър - може и да е полезен, не мога да преценя. Моята е с такъв, но със сигурност чисти по-добре от старата, защото е по-мощна. Този филтър не позволява на излизащия въздух от прахосмукачката да връща прахоляка в помещението, пречиствайки го по-добре.

# 4
  • Мнения: 671
Не знам доколко ще ти бъда полезна, защото си сложих доста по-нисък разходен лимит (около 200 лв.). И аз трябва да си купувам прахопищялка, и то спешно, и тръгнах от марката - искам Зелмер. Таз, дето изгоря, беше изключително възрастна (разбирай над 30 годишна) и до последно смучеше като змей - заради което 1. не исках да я сменям  и 2. пак ще е Зелмер.
 Екстрите.
 За перяща - 1. директно си излизам от лимита и 2. за двата пъти в годината, в които ще намеря време и желание за пране и прочие слугинстване - по-добре да си извикам фирма - не си струва  инвестицията. Но това е изключително субективно.
 За водния филтър - много е хубаво и си струва да помисли човек. Но за мен пак е много врътнята (пък и к`ва е гадост). На тоз етап ще прескоча и него.
 Някак си най-приемлив ми е HEPA - филтърът, та затова го включих в списъка с претенциите. (Всъщност служителката ме уверяваше, че нямам нужда от него.)
 След марката (и парите) най- определящото май ми беше всмукателната мощност - исках max висока.
След всичко това и разговор с о, чудо! компетентна служителка се спрях на  Zelmer 1500.0 SK HEPA Orion .
Пожелавам ти успешна ориентация в джунглата от възможности и щастливо чистене после!

Последна редакция: вт, 30 дек 2008, 17:23 от peapena

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
С под 2000 вата все едно не чистиш.
Peace Гледай да е мощна.

# 6
  • Мнения: 19 356
Не знам доколко ще ти бъда полезна, защото си сложих доста по-нисък разходен лимит (около 200 лв.). И аз трябва да си купувам прахопищялка, и то спешно, и тръгнах от марката - искам Зелмер. Таз, дето изгоря, беше изключително възрастна (разбирай над 30 годишна) и до последно смучеше като змей - заради което 1. не исках да я сменям  и 2. пак ще е Зелмер.
 Екстрите.
 За перяща - 1. директно си излизам от лимита и 2. за двата пъти в годината, в които ще намеря време и желание за пране и прочие слугинстване - по-добре да си извикам фирма - не си струва  инвестицията. Но това е изключително субективно.
 За водния филтър - много е хубаво и си струва да помисли човек. Но за мен пак е много врътнята (пък и к`ва е гадост). На тоз етап ще прескоча и него.
 Някак си най-приемлив ми е HEPA - филтърът, та затова го включих в списъка с претенциите. (Всъщност служителката ме уверяваше, че нямам нужда от него.)
 След марката (и парите) най- определящото май ми беше всмукателната мощност - исках max висока.
След всичко това и разговор с о, чудо! компетентна служителка се спрях на  Zelmer 1500.0 SK HEPA Orion .
Пожелавам ти успешна ориентация в джунглата от възможности и щастливо чистене после!
Добре ли съм разбрала, че старата ти прахосмукачка е също Зелмер и е на 30 години? Ако е така - това се казва реклама за марката! Сега видях, че всъщност ползвания от мен модел е този - http://www.densi.bg/index.php?menu=3&div=ДОМАКИНСКИ%20УРЕДИ&cat=ПРАХОСМУКАЧКА&product_id=1116543 - да не стане грешка нещо.

Последна редакция: ср, 31 дек 2008, 10:27 от eli6

# 7
  • Мнения: 3 960
Ох и моята е за смяна.
С контейнер и филтър ,но не хепа.Ми писна ми да обирам боклук от този филтър Rolling Eyes
Все още обаче не съм намерила *моята* Wink

# 8
  • В море от любов
  • Мнения: 519
Офф ако има  прахосмукачка, която да може и да чисти вместо мен Mr. Green Joy Mr. Green

# 9
  • Мнения: 3 960
 Mr. GreenАз също търся в момента.Ще ти пиша ако открия Joy

# 10
  • В море от любов
  • Мнения: 519
Непременно Joy
Откога си търся такова чудо на техниката Mr. Green, но ако отида в скоро време до Япония, може и да открия нещо подобно, все пак там са Богове на тая тема Laughing

# 11
  • Мнения: 19 356
Ох и моята е за смяна.
С контейнер и филтър ,но не хепа.Ми писна ми да обирам боклук от този филтър Rolling Eyes
Все още обаче не съм намерила *моята* Wink
Ама защо трябва нещо да обираш? Моят ХЕПА филтър е една кутийка, която просто се сменя след 100 часа работа - нищо не трябва да се прави. Явно има някакви други модели newsm78

# 12
  • Мнения: 3 960
Ох и моята е за смяна.
С контейнер и филтър ,но не хепа.

Аз написах ,че не става дума за Хепа Wink

# 13
  • Мнения: 19 356
Ох и моята е за смяна.
С контейнер и филтър ,но не хепа.

Аз написах ,че не става дума за Хепа Wink
Сори, аз нещо не съм разбрала Hug А като сме на тая тема - какво ще кажете за това чудо http://www.rqbg.com/dom.html - е, не съм  чула да чисти сама, но пък е нещо интересно. Само актуалната й цена не зная, а така също колко й струват консумативите, че тук едно момиче нещо за смяна на ХЕПА филтър от 50 лв. на месец говореше за нейния Самсунг.

# 14
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
е, как така ако е под 2000 вата, значи не чисти? newsm78  newsm78
ако е така, моята е на 1600, следователно тънем в прахоляк и мръсотия до ушите... Rolling Eyes
за мен е важно мощността да се регулира.
извинете, обаче ако засмучете пътека или по-тънък килим с 2000 вата, се съмнявам да успеете да направите нещо, или ще ви дрябва помощен персонал. просто прахсмукачката ще го вдигне.
точно на обратното мнение съм за тръбите - за мен металните са много по-добри, защото няма опасност да се счупят/огънат, както се случи с бившата ни прахосмукачка.
успех!

Общи условия

Активация на акаунт