Витаминна диета или витамини за бременни?

  • 5 543
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 814
Кое според вас е по-добре? Бременната жена да си набави нужното количество витамини и минерали чрез една добре балансирана диета, включваща пресни плодове и зеленчуци, мляко, млечни продукти, месо, кълнове ......... и пр. полезни неща или да разчита само на витаминните препарати за бременни?
И дали ако, бременната си набавя всичко нужно за нея и растежа на бебето чрез храната трябва да приема и допълнително витамини.
Питането ми е провокирано от разказа на една моя приятелка, която живее в САЩ.  Тя не е пила витамини и през трите си бременности. Но винаги е спазвала определена, добре балансирана диета, съставена й от наблюдаващия я лекар и съобразена с различните месеци на бременността.
 
П.П. Изключвам неприемането на фолиева киселина.

# 1
  • Мнения: 865
Аз също не съм пила витамини за бременни.Не го намирам за необходимо,при положение че се храня доста здравословно(не само по време на бременост!)Изобщо това всеобщо изтрещяване с тези витамини и хранителни добавки ми идва в повече.

# 2
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Според мен е по-добре да се набавят необходимите витамини чрез храната. Но ако това е невъзможно да се приемат витаминни таблетки.

# 3
  • Мнения: 2 090
Балансираната диета е по-доброто решение според мен.
С първата си бременност пиех витамини и не ядях почти нищо полезно Rolling Eyes,просто не ми се ядяха плодове и мляко примерно.Само месце ми се ядеше.
Сега се храня доста разнообразно,просто имам апетит,и то за полезните неща Mr. Green.Витамини допълнително не приемам Peace.Чувствам се добре,изследванията ми също са добри fingerscrossed,според докторката ми нямам нужда от допълнителен прием на витамини.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз също съм за набавянето на витамините от храната.Повечето си мислят,че е невъзможно,но не е така.За съжаление в БГ излиза скъпо това удоволствие  Confused.

Аз не пия витамини за бременни и изследванията ми са чудесни.Реших,че не е нужно да тровя себе си и бебето с химия.

# 5
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Съчетавала съм и двете.

# 6
  • Мнения: 2 172
И аз си мислех,че не са необходими,но откакто посетих втори гинеколог (най-добрия в града ) и той ми каза,че каквато и храна да ям задължително трябва да пия и витамини,защото те си били специални и детето имало нужда от тях  Rolling Eyes Оттогава се замислих какво ям и като установих,че полезната ми храна се изчерпва с пици и дюнери  Laughing определено си взех витамини и сега съм малко по-спокойна,но ги пия през ден,за да не стане евентуално някакво нереаално нарастване на бебето или да напълнея много  Thinking

С предишната си бременност изпих една опаковка Центрум матерна и с нея си и останах,защото качих 4 кила за един месец и реших,че е от нея.Но май не беше  Embarassed

# 7
  • Мнения: 672
По-добре балансирано хранене, отколкото пиене на витамини.
Елфичка, и аз качих рязко 5-6 килограма, точно с Центрум Матерна. Май не си въобразяваме.

# 8
  • Мнения: 9 814
 Ето една примерна диета, която намерих.

Бременната всеки ден трябва да яде по 1 порция от следните 5 групи храни, като всяка група може да бъде отделно хранене, т.е. 5 хранения на ден:

- Порция млечни храни. Това може да бъде 1 кисело мляко, 1-2 чаши прясно мляко, 200 грама сирене или кашкавал, извара. Млечните храни осигуряват необходимата доза Калций.

- Порция плодове. 300 грама (2 плода) плодове на ден – може да бъде всеки плод (стига бременната да няма алергии към нещо). Плодовете снабдяват тялото с фибри, което помага да се пребори запека. Също така плодовете засищат глада за сладко. Ако изпитвате силен глад за сладки неща, най-добре се натъпчете с плодове, от колкото с шоколад или пасти (даже и да изядете повече от 300 грама плодове, пак е по-добре от колкото бързите въглехидрати в сладкишите, които веднага ще ви се лепнат по бедрата, дупето и корема).

- Много зеленчуци. Няма ограничение в зеленчуците, можете да ядете колкото искате свежи, пресни салати. Единствено за картофите има ограничение да не са повече от 200 грама на ден и то не всеки ден.

- Порция житни или варива. Бременните трябва да ядат и хляб – 2 филии на ден не е страшно и няма да доведат до напълняване. Ако може да е пълнозърнест, по-добре. Овесените ядки са за предпочитане пред белия хляб. От варивата може да се хапва няколко пъти седмично по 1 купа леща, боб, грах. Може да се ядат спагети, но да се погледне на опаковката да пише от твърда пшеница (марката Barilla е направена от такава) – 1-2 пъти седмично.

- Порция месо или риба. 200-300 грама месо на ден, най-добре варено или печено, да се избягва пържено и панирано. Може това да са 2 малки хранения по 100-150 грама, примерно за обяд и вечеря, а може и да е едно голямо хранене (според личните предпочитания)

2. Веднъж седмично може да се яде едно от следните неща (но само едно от тях веднъж, а не всички по 1 път) – 1 парче торта или 1 шоколад или 1 пица.

3. Ако изпитвате неудържим глад, тогава тъпчете се с плодове и зеленчуци – така хем се зареждате с витамини, минерали и фибри, хем коремът ви ще е пълен и няма да напълнявате.

4. Заменете олиото със зехтин, защото той съдържа не наситени мастни киселини, които са важни при формирането и развитието на мозъка на бебето, също така участват в усвояването на мастно разтворимите витамин (като А и Е например)

Примерен ден от диетата за бременни:

Закуска1 чаша прясно мляко, с 4-5 лъжици овесени ядки (не мюсли, а чисти овесени ядки), за подслаждане може да се използва 1 банан или половин чаена лъжичка мед.

Късна закуска
1 плод

Обяд
150 грама печено филе (месо или риба) с огромна свежа салата и 1 филия хляб.

След обедна закуска
1 плод или 1 кисело мляко

Вечеря150 грама филе (месо или риба) с огромна салата
или
1 купа вариво (леща, боб, грах) с огромна свежа салата

Общо приетото мнение е, че бременните имат нужда от много повече храна, от колкото жените, които не са бременни – това не е вярно. Бременните нямат нужда от повече храна, а имат нужда от качествена храна – богата на витамини, минерали, фибри, протеини, бавни въглехидрати и не наситени мастни киселини (вид мазнини). От петия месец нататък бременните трябва да увеличат приеманите калории, но не с много!!! Увеличените калории не трябва да са повече от калориите в 1 кисело мляко например.

Така че бременните да не се успокояват, че трябва да ядат много, защото това е важно за бебето!! За бебето е важно да му осигурявате необходимите вещества, които не се съдържат в тортите, пастите, солетите, баничките, бозата, кока колата и всякакви други вкусни храни, но крайно излишни.

Помнете, че докато сте бременни всички ще ви се радват и ще ви прощават качените килограми, но след като родите няма да имате извинение за големия задник и стърчащия корем и тогава ще си бъдете дебели!!!




# 9
  • Мнения: 340
Някои от синтезираните витамини не са точно това, което ядем от плодовете. Има и няколко канцерогенни.
Аз не пия изкуствени витамини и фолиева киселина.

# 10
  • Мнения: 6 274
Съчетавала съм и двете.
И аз така...
И мисля, че е добър вариант...
  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 142
Аз също мисля, че е най-добре да се съчетават добре балансирана диета и допълнителен прием
на витамини. Не мисля, че витамините биха навредили, особено в сезон в който дори част от плодовете и зеленчуците не са особено богати на витамини.

# 12
  • Мнения: 544
По-добре балансирано хранене, отколкото пиене на витамини.
Елфичка, и аз качих рязко 5-6 килограма, точно с Центрум Матерна. Май не си въобразяваме.

 Peace Аз също - 7кг за 1 месец, през който пиех Центрум Матерна. Подкрепям балансираното хранене.

# 13
  • Мнения: 1 290
Аз също мисля, че е най-добре да се съчетават добре балансирана диета и допълнителен прием
на витамини. Не мисля, че витамините биха навредили, особено в сезон в който дори част от плодовете и зеленчуците не са особено богати на витамини.
            Peace

аз също ям само здравословно:
такова нещо не присъства дори и един път от както съм бременна:
"Веднъж седмично може да се яде едно от следните неща (но само едно от тях веднъж, а не всички по 1 път) – 1 парче торта или 1 шоколад или 1 пица."

но единственото нещо което ме притеснява е че като ям плодове и зеленчуци все едно ям плява,личи си че са пълни с нитрати и затова за всеки случай пия и витамини.

Не мога да си представя да се тъпча с пици,баници и дюнери,да пуша и да пия при положение че децата ми имат нужда от толкова много съставки при изграждането на организъмчетата им в този момент.
И по принцип си ям така, а също и трябва движение, гимнастика, т.е. не само яденето е важно, а 2те в съчетание

# 14
  • Мнения: 502
аз съчетах и двете. като почнаха контракциите в 5 м. и доктора ми изписа магнезий, но и Центрум Матерна. не съм наддала рязко, за цялата бременност- 11 кг, но пък и внимавах с храната- количество и качество до колкото можех.

Общи условия

Активация на акаунт