Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 41 отговора

Пещера

Мнения: 665
Какво ще стане ако те уволнят от работа когато си бременна?Без да си записана (регистрирана)като такава.
Цитирай

София

Мнения: 9 920
нищо-ще си търсиш друга работа,ще отидеш на борсата,ще си стоиш в къщи.... Thinking
Цитирай

Пловдив

Мнения: 105
Горещо те съветвам където и да почваш работа винаги да сключваш трудов договор. Това говори много за работодателя. Ако ти сключи договор дори и на минималната работна заплата пак е добре. Изобщо не е трябвало да се хващаш на работа без трудов договор. Съвета ми е още на момента да се обадиш в инспекцията по труда и да съобщиш, че работиш там, но без трудов договор. Това е единствения вариант да дойдат докато си на работното място. Изгонят ли те после нищо не можеш да докажеш. УСПЕХ!  newsm10
Цитирай


Мнения: 780
Не разбрах- вече си уволнена; предстои да те уволнят; разбрали, че си бременна и бързат да те "лашнат", знаейки, че не си се регистрирала  като такава.Ако е второто и третото, побързай да се регистрираш.Ако е първото, търси друга работа.
Цитирай

Шопия

Мнения: 6 273
Не си "записана" като работник/служител на фирмата или не си "записана" като бременна? Rolling Eyes
Цитирай

Разград

Мнения: 2 077
Аз също не разбрах нищо от обясненията.
Цитирай


Мнения: 821
Според мен са я уволнили от работа ,а тя е в начална бременност и никъде не е записана на ЖК. newsm78
Цитирай

София, в планината

Мнения: 3 695
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Цитирай


Мнения: 821
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Сигурно работодателят не е знаел или ако е знаел е използвал това като довод ,че никъде не е регистрирана като бременна.
Цитирай

Плевен

Мнения: 613
И на мен ми се случи това, но отговорът беше защото съм на изпитателен срок - 6 месечен. При нега работодателя може да прекрати договора във всеки един момент когато прецени, че не си изпълняваш изпитанието. И аз бях так - бременна, в болничен и ми го прекратиха, но по закон имали право. Егати държавата и закрилата на бъдещите майки  #2gunfire
Цитирай

Бургас

Мнения: 3 621
И на мен ми се случи това, но отговорът беше защото съм на изпитателен срок - 6 месечен. При нега работодателя може да прекрати договора във всеки един момент когато прецени, че не си изпълняваш изпитанието. И аз бях так - бременна, в болничен и ми го прекратиха, но по закон имали право. Егати държавата и закрилата на бъдещите майки  #2gunfire
Това му е кофтито на договора с изпитателен срок, че наистина не те закриля закона.
Иначе по въпроса на авторката, ако работиш без трудов договор, така или иначе няма как да ползваш нито болничен, нито майчинство, а ако си имала договор и са те уволнили преди да се регистрираш като бременна , май пак нищо не може да се направи
Цитирай

София, в планината

Мнения: 3 695
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Сигурно работодателят не е знаел или ако е знаел е използвал това като довод ,че никъде не е регистрирана като бременна.
е това е гадно  Sick
Цитирай

Варна

Мнения: 1 919
Какво ще стане ако те уволнят от работа когато си бременна?Без да си записана (регистрирана)като такава.

ми какво ще стане?! Ще се регистрираш като бременна и носиш бележката на работодателя-той те възстановява на работа, ако не иска подаваш искова молба и си търсиш правата по съдебен ред. Зависи и какъв ти е трудовия договор, може и да не знае че си бременна, има варианти колкото искаш.

Кодекса на труда/: Чл.333(5) (нова,ДВ,бр.52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл.328, ал.1, т.1. при закриване на предприятието;, 7.при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;, 8.когато заеманата от работника или служителя длъжност или работа трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;, 9.за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;и 12.при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор. , както и без предизвестие на основание чл.330, ал.1.Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда. и ал.2, т.6.работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен. В случаите на чл.330, ал.2, т.6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
 Всичко това важи за срочен или безсрочен трудов договор, но не и за такъв по чл.70.
По време на изпитателния срок НЕ СИ ЗАЩИТЕНА.Според Кодекса на труда по време на изпитателния срок работодателя може да те уволни по чл.71 ал.1 : "Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. (2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване."

П“С трудовите дела са безплатни!
« Последна редакция: ср, 31 дек 2008, 11:29 от galentinass »
Цитирай

Живея- на пук на всичко:)

Мнения: 632
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.
Цитирай

София

Мнения: 3 401
съгласна съм с galentinass Peace
най-малко можеш да подадеш жалба в инспекцията по труда срещу работодателя, защото той едва ли е поискал разрешение от инспекцията по труда преди да те уволни (ако приемем че те е уволнил, а не просто питаш какви варианти имаш) и е бил длъжен да ти го представи, ако приемем че е поискал. аз не съм уведомявала писмено никого за бременноста си, не си спомням да съм имала такова задължение, просто устно ги уведомих след 3тия месец, да го имат предвид. Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 41 отговора