Уволнение от работа&бременност

  • 2 537
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 651
Какво ще стане ако те уволнят от работа когато си бременна?Без да си записана (регистрирана)като такава.

# 1
  • Мнения: 9 973
нищо-ще си търсиш друга работа,ще отидеш на борсата,ще си стоиш в къщи.... Thinking

# 2
  • Мнения: 105
Горещо те съветвам където и да почваш работа винаги да сключваш трудов договор. Това говори много за работодателя. Ако ти сключи договор дори и на минималната работна заплата пак е добре. Изобщо не е трябвало да се хващаш на работа без трудов договор. Съвета ми е още на момента да се обадиш в инспекцията по труда и да съобщиш, че работиш там, но без трудов договор. Това е единствения вариант да дойдат докато си на работното място. Изгонят ли те после нищо не можеш да докажеш. УСПЕХ!  newsm10

# 3
  • Мнения: 780
Не разбрах- вече си уволнена; предстои да те уволнят; разбрали, че си бременна и бързат да те "лашнат", знаейки, че не си се регистрирала  като такава.Ако е второто и третото, побързай да се регистрираш.Ако е първото, търси друга работа.

# 4
  • Мнения: 7 111
Не си "записана" като работник/служител на фирмата или не си "записана" като бременна? Rolling Eyes

# 5
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз също не разбрах нищо от обясненията.

# 6
  • Мнения: 822
Според мен са я уволнили от работа ,а тя е в начална бременност и никъде не е записана на ЖК. newsm78

# 7
  • Мнения: 3 695
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking

# 8
  • Мнения: 822
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Сигурно работодателят не е знаел или ако е знаел е използвал това като довод ,че никъде не е регистрирана като бременна.

# 9
  • Плевен
  • Мнения: 854
И на мен ми се случи това, но отговорът беше защото съм на изпитателен срок - 6 месечен. При нега работодателя може да прекрати договора във всеки един момент когато прецени, че не си изпълняваш изпитанието. И аз бях так - бременна, в болничен и ми го прекратиха, но по закон имали право. Егати държавата и закрилата на бъдещите майки  #2gunfire

# 10
  • Мнения: 3 621
И на мен ми се случи това, но отговорът беше защото съм на изпитателен срок - 6 месечен. При нега работодателя може да прекрати договора във всеки един момент когато прецени, че не си изпълняваш изпитанието. И аз бях так - бременна, в болничен и ми го прекратиха, но по закон имали право. Егати държавата и закрилата на бъдещите майки  #2gunfire
Това му е кофтито на договора с изпитателен срок, че наистина не те закриля закона.
Иначе по въпроса на авторката, ако работиш без трудов договор, така или иначе няма как да ползваш нито болничен, нито майчинство, а ако си имала договор и са те уволнили преди да се регистрираш като бременна , май пак нищо не може да се направи

# 11
  • Мнения: 3 695
а нали не могат да те уволнят, след като си бременна  Thinking
Сигурно работодателят не е знаел или ако е знаел е използвал това като довод ,че никъде не е регистрирана като бременна.
е това е гадно  Sick

# 12
  • Мнения: 1 919
Какво ще стане ако те уволнят от работа когато си бременна?Без да си записана (регистрирана)като такава.

ми какво ще стане?! Ще се регистрираш като бременна и носиш бележката на работодателя-той те възстановява на работа, ако не иска подаваш искова молба и си търсиш правата по съдебен ред. Зависи и какъв ти е трудовия договор, може и да не знае че си бременна, има варианти колкото искаш.

Кодекса на труда/: Чл.333(5) (нова,ДВ,бр.52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл.328, ал.1, т.1. при закриване на предприятието;, 7.при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;, 8.когато заеманата от работника или служителя длъжност или работа трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;, 9.за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;и 12.при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор. , както и без предизвестие на основание чл.330, ал.1.Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда. и ал.2, т.6.работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен. В случаите на чл.330, ал.2, т.6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
 Всичко това важи за срочен или безсрочен трудов договор, но не и за такъв по чл.70.
По време на изпитателния срок НЕ СИ ЗАЩИТЕНА.Според Кодекса на труда по време на изпитателния срок работодателя може да те уволни по чл.71 ал.1 : "Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. (2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване."

П“С трудовите дела са безплатни!

Последна редакция: ср, 31 дек 2008, 11:29 от galentinass

# 13
  • Мнения: 654
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 524
съгласна съм с galentinass Peace
най-малко можеш да подадеш жалба в инспекцията по труда срещу работодателя, защото той едва ли е поискал разрешение от инспекцията по труда преди да те уволни (ако приемем че те е уволнил, а не просто питаш какви варианти имаш) и е бил длъжен да ти го представи, ако приемем че е поискал. аз не съм уведомявала писмено никого за бременноста си, не си спомням да съм имала такова задължение, просто устно ги уведомих след 3тия месец, да го имат предвид. Peace

# 15
  • Мнения: 9 436
Цитат
най-малко можеш да подадеш жалба в инспекцията по труда срещу работодателя, защото той едва ли е поискал разрешение от инспекцията по труда преди да те уволни (ако приемем че те е уволнил, а не просто питаш какви варианти имаш) и е бил длъжен да ти го представи, ако приемем че е поискал. аз не съм уведомявала писмено никого за бременноста си, не си спомням да съм имала такова задължение, просто устно ги уведомих след 3тия месец, да го имат предвид. Peace
Работодателя и е с пълното право да я уволни,защото тя не е регистрирана никъде като бременна.Следователно той е разбрал и е побързал да се възползва пръв от случая. Thinking

# 16
  • Мнения: 822
Нека се включи авторката на темата и да каже за какво става на въпрос ние тук само гадаем.

# 17
  • Мнения: 1 006
Нека се включи авторката на темата и да каже за какво става на въпрос ние тук само гадаем.

Подкрепям, иначе могат доста неща да се направят, ако наистина има трудов договор..........????

# 18
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Хайде наистина да не подвеждаме момичето. Peace

аз не съм уведомявала писмено никого за бременноста си, не си спомням да съм имала такова задължение, просто устно ги уведомих след 3тия месец, да го имат предвид. Peace

А всъщност имаш такова задължение, това че не са те уволнили, означава, че просто работодателят ти е постъпил коректно. Wink
Съгласно ал. 1 на чл. 313а от КТ бременната работничка или служителка ползва  права, предвидени в различни членове, включително и закрилата от уволнение, след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи. Така че, ако до момента на уволнението не е уведомила работодателя, при това с представянето на надлежния документ, последващото представяне на такъв документ няма да е основание за отмяна на уволнението като неаконно.  Rolling Eyes В такъв случай за него няма и задължение за искане на разрешение от ИТ, тъй като до датата на уведомяването, служителката не се ползва от закрила.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 524
А всъщност имаш такова задължение, това че не са те уволнили, означава, че просто работодателят ти е постъпил коректно. Wink
хм това че нялкъде е предвидено задължение не го знаех, но така или иначе на мен и след уведомяването не са ми искали документ. Peace въпрос на частен случай може би...

надявам се при нея да не става дума за това, че работодателят е разбрал и се е възползвал от това да я уволни преди да се регистрира в жк. Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 1 479
Нека се включи авторката на темата и да каже за какво става на въпрос ние тук само гадаем.

Подкрепям, иначе могат доста неща да се направят, ако наистина има трудов договор..........????
PeaceНека авторката да бьде по-конкретна. Thinking

# 21
  • Мнения: 2 908
Добре де,интересно ми е като представя бележка от лекар,че съм бременна в счетоводството или не знам си къде на фирмата,защо да не я унищожат и да кажат-ами ти не си казала....не знаехме...ако ме уволнят и аз подам жалба..

# 22
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Деловодство нямате ли?

Искаш или входящ номер или удостоверяване с подпис и дата от лицето, на което си я предала (отдел "Човешки ресурси", лично работодателя и др. подобни).

Последна редакция: пт, 02 яну 2009, 15:41 от chockolina

# 23
  • Мнения: 2 908
Ясно-само попитах информативно как става,че ми беше интересно. Peace

# 24
  • Мнения: 1 006
Интересно е, наистина, смятам, че в България тази практика не е създадена, дори на много места вес още нямат деловодство....което пък си е цяла чуденка, ама де да знам, не съм спец по администрирането........на документооборота...

Понеже аз също не подавала писмено заявление, ми е интересно - това става с бележа от лекар, болничен ли или какво....кога са подава? Веднага щом разбереш, или когато минат суеверните три месеца или колкото са там?

 newsm78и какво речи на работотдателя да ти намери цаката половин час преди да си входираш там каквото се входира.....

 Crossing Armsнаистина искам да стане дискусия?

# 25
  • Мнения: 1 919
Добре де,интересно ми е като представя бележка от лекар,че съм бременна в счетоводството или не знам си къде на фирмата,защо да не я унищожат и да кажат-ами ти не си казала....не знаехме...ако ме уволнят и аз подам жалба..

ама въртим се в омагьосън кръг..ми добре унищожили ти бележката примерно  и подаваш жалба , назначава се проверка "по случая" и накрая пак те възстановяват на работа, като за времето на което не си била на работа получаваш обезщетение.

всяка фирма има счетоводител ако няма деловодство най-малкото на него се дава въпросната бележка.Тази бележка не е толкова задължителна-има уведомителен характер, например ако ти се наложи да излезеш за изследвания, болнични или за трудоустрояване т.е ако сегашните условия са вредни за бременна жена по КТ работодателя трябва да и предложи подходящо преместване. Закони има ама няма кой да ги прилага в БГ, всеки се скатава и не си търси правата.

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И аз не съм давала такава бележка. Чувала съм за нея, но мислех, че е пожелателна, ако те е страх, че работодателя ще те съкрати.

Била съм на изпитателен договор(преди да забременея), но в него изрично си пишеше, че е със статута на трудов. Т.е. единствената разлика беше, че след изпитателния период могат да ме уволнят на часа, а ако не го направят, става трудов без да се подписва нищо допълнително. В противен случай само с 1м предизвестие.


....

 newsm78и какво речи на работотдателя да ти намери цаката половин час преди да си входираш там каквото се входира.....
.....



Ако е на трудов договор, не би трябвало да може. Нали трябва предизвестие.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Уведомяването на работодателя става, когато бременната прецени - аз лично не изчаках изтичането на 3 месеца, за да го направя. В момента, в който докторката ми установи наличието на пулс, поисках бележка, която да представя на работодателя. Както написах, не е само "пожелателно", а е задължително да бъде уведомен работодателя с представянето на надлежния документ, за да се ползва бременната от правата си - не само закрила от уволнение, но и трудоустрояване, забрана на нощен труд и др. подобни.

Била съм на изпитателен договор(преди да забременея), но в него изрично си пишеше, че е със статута на трудов. Т.е. единствената разлика беше, че след изпитателния период могат да ме уволнят на часа, а ако не го направят, става трудов без да се подписва нищо допълнително. В противен случай само с 1м предизвестие.[/b]

Договорът, на който си била, се нарича трудов договор със срок на изпитване. Същият се уговаря в полза на работодателя (най-често), в полза на работника или в полза на двете страни. Страната, в чиято полза е уговорен срокът на изпитване, може да прекрати без обяснения или предизвестие, договора до изтичането на срока, а не след това. След изтичането на срока, действието на договора си продължава и същия остава да действа за неопределен срок. Видът на договора изобщо не се променя. Peace

# 28
  • Мнения: 3 621
А всъщност имаш такова задължение, това че не са те уволнили, означава, че просто работодателят ти е постъпил коректно. Wink
Съгласно ал. 1 на чл. 313а от КТ бременната работничка или служителка ползва  права, предвидени в различни членове, включително и закрилата от уволнение, след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.
Oт това което пише в кодекса на труда, следва че за да се ползва една бременна с правата си на такава, трябва да е уведомила писменно работодателя си за това , така че тази бележка която трябва да се представи не е пожелателна а задължителна, това че не знаем закона не ни оправдава ...

# 29
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Единствения начин да не могат да те пипнат е  прословутата бележка да я връчиш в присъствието на адвокат и шефа да се подпише, че е уведомен в негово присъствие. Иначе работодателят винаги може да извърти нещата и в началото на бременността да уволни като претендира, че не е бил уведомен. Такива случаи клокто искаш за съжаление Rolling Eyes
Аз дадох бележката, шефът ми се разписа пред мен, че е уведомен, заведохме я с входящ номер в пощата и така

Последна редакция: пт, 02 яну 2009, 21:42 от tsveta

# 30
  • София
  • Мнения: 2 058
Единствения начин да не могат да те пипнат е  прословутата бележка да я връчиш в присъствието на адвокат и шефа да се подпише, че е уведомен в негово присъствие. Иначе работодаделя винаги може да извърти нещата и в началото на бремеността да уволни като претендира, че не е бил уведомен. Такива случаи колкот искаш за съжаление Rolling Eyes
Аз додах бележката, пефът ми се разписа пред мен, че е уведомен, заведохме я с входящ номер в пощата и така

A ако си разменяте имейли във фирмата не пречи да сканираш въпросната бележка и да я изпратиш с "retun read receipt", които съобщения да си архивираш някъде. Аз лично така бих направила при липса на деловодство.

# 31
  • Мнения: 3 379
Nai-dobra rabota shte ti svarshi edin bolnichen svarzan s bremennostta ti - po-siguren dokument ot tozi niama.

# 32
  • Мнения: 961
И аз не знаех, че трябва да се представи документ, удостоверяващ бременността. Добре, че има интернет и дами като вас да се информирам.   bouquet За следващото дете ще знам.  Wink

# 33
  • Мнения: 651
Мили дами ЧНГ! Не съм уволнена.На постоянен трудов договор съм.Не съм се регистрирала като бременна.Просто зададох въпроса,за да съм наясно.Благодаря на всички за отг.   bouquet

# 34
  • Мнения: 822
Радвам се ,че не си уволнена!Дано да сме ти били полезни.Лека бременност!

# 35
  • Мнения: 860
Nai-dobra rabota shte ti svarshi edin bolnichen svarzan s bremennostta ti - po-siguren dokument ot tozi niama.

Винаги има начин да те махнат има милиони врати в закона и тези бележки каква гаранция са при съкращение на щата или закриване на отдела?!?!Никаква.
Съгласна съм болничния е най-добрата гаранция и няма мърдане държавата е дала достатъчно дни за да си стои майката вкъщи и да си носи бебето.

Радвам се, че авторката е на постоянен договор, но при разбран работодател няма проблем, иначе пак си течението........

Лека бременност и едно здравичко бебче през новата година Hug

# 36
  • Мнения: 1 817
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.

Това е.При постоянен трудов договор може да те уволни само при съкращаване на щата, но трябва да си го уведомила, за по-сигурно ПИСМЕНО. Успех!

# 37
  • Мнения: 3 621
За да си защитена по време на бременност, трябва писмено да си уведомила работодателя си ( и той да подпише, при това лично най- добре).
После може да те уволни само при съкращаване на щата, с разрешение от БТ.
Това е.При постоянен трудов договор може да те уволни само при съкращаване на щата, но трябва да си го уведомила, за по-сигурно ПИСМЕНО. Успех!
не е така, трябва да се закрива цялото предприятие, за да може да се съкрати бременна или майка на дете до 3-годишна възраст
ето цитат от КТ:


Специална закрила срещу уволнение е въведена и за бременни и жени, майки на деца до 3-годишна възраст, както и на жени, които ползват отпуск поради бременност.
Съгласно чл. 333 от КТ:
А/ Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само при закриване на предприятието, т.е на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ (чл. 333, ал. 6 от КТ). В този случай не се търси съгласие от инспекцията по труда.
Б/ Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена само: при закриване на предприятието (чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ);
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност (чл. 328, ал. 1, т. 7 от КТ);
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 8 от КТ);
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност (чл. 328, ал. 1, т. 9 от КТ);
- при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор (чл. 328, ал. 1, т. 12 от КТ);
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
В случаите на дисциплинарно уволнение това може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда, за останалите случаи обаче не се търси съгласие от инспекцията по труда.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 11 340
За да стане още по-ясно цитираното от Nefertity - отпуск за бременност и раждане са 410-те дни, през които се взема 90%, тогава закрилата от уволнение е почти пълна, т. е. може да бъде уволнена само при закриване на предприятието.
Останалите случаи, които са изброени в предния пост, важат за бременни, които са уведомили работодателя си. Ако той не е бил уведомен, може да уволни бременната на общо основание.
Болничния помага единствено дотолкова, че за уволнение по време на болничен трябва да се иска разрешение от ИТ (което не е невъзможно да бъде получено).

Това, което не е особено известно и все още няма такъв прецедент в България, но аз доста съм го мислила е, че България е ратифицирала Европейската социална харта, при което същата има превес над вътрешното законодателство (в случая - Кодекса на труда), в която е регламентирано, че от момента на уведомяването работодателят няма право на никакво основание да уволнява бременна служителка. Така закрилата от уволнение става абсолютна, но не е ясно какво ще бъде развитието на евентуално съдебно производство, тъй като и съдиите масово спазват само националното законодателство, без да се съобразяват с европейското. Все пак добър адвокат може да спечели подобно дело със сигурност. Thinking

# 39
  • Мнения: 3 379

Болничния помага единствено дотолкова, че за уволнение по време на болничен трябва да се иска разрешение от ИТ (което не е невъзможно да бъде получено).


В случая болничният с основание, свързано с бременността, е надлежен документ от здравни органи, с който си уведомил работодателя - това е 100% гарантирано уведомление (след като болничният е стигнал до НОИ) и не може да се счита, че няма такова. Т.е. ползваш защитата за бременни според Кодекса.

Това за Европейската социална харта е много интересно, къде я има публикувана и къде има информация, че България я е ратифицирала и трябва да я спазва?

# 40
  • Варна
  • Мнения: 11 340
С тебе май на ЛС трябва да минем и да си обсъждаме казуси. Wink(

Аз те разбрах за болничния като удостоверителен документ, обяснявах на тези след теб, които си помислиха, че е сигурен начин за избягване на уволнение.

Европейската социална харта е ратифицирана от поне 5 години, доста сериозно се бях задълбочила в проблема при предната си бременност. Ако имаш правна програма, със сигурност я има там, както и датата, на която е ратифицирана. Ако нямаш, мога да я потърся в следващите дни и да ти я копна. Peace

# 41
  • Мнения: 651
Тази седмица ще ходя да се регистрирам като бременна.Не знаех,че е толкова важно.Първа ми е,а и дек м. работим по 12-13 часа на ден без прекъсване.Едвам издържах.Благодаря на всички!

Общи условия

Активация на акаунт