авиокомпаниите

  • 647
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 128
Предстои ми пътуване на пролет в чужбина. Сега е моментът да си купя билет. Седя и си мисля обаче - хубаво, ще си намеря евтин билет от нискотарифна компания, ама какво става ако тя фалира. Всъщност въпросът ми се отнася и за нормалните авиокомпании. Има ли гаранции за нас като потребители?

# 1
  • Мнения: 111
 Здравей,
  Работила съм в тази сфера доста време и затова ще си позволя да ти отговоря.  Първо за след колко месеца ще си купуваш билет?  Питам защото е много малко вероятно авиокомпания да фалира от днес за утре.  По принцип клиентите са защитени. НО всяка авиокомпания си има политика, както и  различни тарифи. Най-често   евтините билети са с повече рестрикции за клиента - тоест има най-малко права. Ако решиш сама да си купуваш билети през интернет от нискотарифни авиокомпании - чети внимателно всички условия на билетите. Техните билети обикновено са Non Refundable, което ще рече , че дори да не се използва , билета няма възможност да бъде върна.
 Другото много важно нещо е авиокомпанията да е член на IATA.  Такива са всички "нормални" и легални авиокомпании. 
 Ако досега  не си пътувала с нискобюджетни авиокомпании - има доста уловки , като  необявяването на летищните такси в рекламите , кацането на малки и отдалечени летища , липса на  отговорност за багажа и непоемане не отговорност за неспазване на разписанието.
 Малко съм разсеяна в момента и ти отговарям хаотично, но ако имаш някакви въпроси - питай. Моят съвет е - не пести 20 -25 евро, отиди в агенция, но си избери такава, в която  обясняват добре  , и им кажи изискванията си.  Все още резервациите са безплатни , а след направата на реална резервация за конкретни дати ще ти изчислят цената до стотинка ,  и вече твоя воля е дали ще купиш или не Wink   

# 2
  • Мнения: 822
Освен написаното от Capricio...
Закупуването на билет с кредитна карта Виза или Мастер също ти дава известна сигурност (поне така е при нас). Отделно можеш да си купиш допълнителна застраховка, която да ти покрива разходите при евентуален фалит на превозвача, но за тази цел пак е необходимо да се свържеш с туристическа агенция.

# 3
  • Мнения: 1 544
Според мен много зависи до къде ще летиш, ако е тук из Европа билетите на нискотарифните авиокомпаний са толкова ефтини ,че не си заслужава да го мислиш толкова. Да фалират както казва capricio не е толкова вероятно,по скоро ако стане друго объркване и неможеш да тръгнеш на въпросната дата  би могло да се предположи като варянт.
Ние си купихме преди време на wizz air за Рим и струваха около 130 лва в двете посоки . Пътувала съм много пъти с тях и нямам никъкви забележки. Да вярно е ,че кацат на последния възможен изход ,но всъшност това въобще не ме притеснява. Закъснения е имало ,но не толкова  големи на каквито съм попадала с Alitalia например, имат и опция смяна на дата срещу 50 или 60 лева беше.

Общи условия

Активация на акаунт