За книгите взети за един прочит...

  • 4 448
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 12 662
Много малко книги си заслужават да се запазят. Всъщност, защо точно трупате камари книги, които дори не прочитате повторно?

За тези не се и сещам. Случвало ми се е втори път да си купя такава книга.

Но имам много любими книги. Отношението към книгата се възпитава от много рано. Може би аз, пък виждам че не само, прекаляваме с този култ. Но когато видя дори малко дете да си къса книжката с картинки, побеснявам.

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Освен това както аз чета от книгите на баща ми, така предполагам и на моите деца ще им се иска да четат от моите книги.
Взимай светък пример от съседите над нас.
Още едно време купуваха от всяка книга по 3 - за всеки внук по една. Сега само една от внучките живее там, не знам другите двама взеха ли си книгите, но навремето безкрайно ме удивяваше този подход - да купуваш толкова занапред, че чак не за децата, а за внуците...

# 32
  • Мнения: 12 662
Много е далновидно даже. Ние със сестра ми най-трудно разделихме книгите.

# 33
  • Мнения: 2 161
Важно е кой какви книги чете.Ако повечето книги са от сорта:Бездиханна от любов,В харема на шейха и тн...,не виждам смисъл да се плаче за тях.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 360
проблемът, описан от Блонди, е част от общата липса на възпитание.

дали ще върнеш на парцал взета назаем книга (или изобщо няма да я върнеш), дали ще върнеш неизпрана и неизгладена дрешката, с която са услужили на детето ти в парка, дали ще върнеш празна чинийката, в която съседка ти е поднесла парче торта (и това го има в доброто възпитание!), дали ще пропуснеш да отговориш на приятелско обаждане или да върнеш покана за гостуване... - все си е признак за липса на възпитание.

аз давах книги, защото и много вземах - чета с такава скорост, че никоя домашна библиотека не би могла да ми задоволи капацитета. но вече почти не давам, защото като масова практика, дадена книга никога не се връща обратно при мен.

# 35
  • Мнения: 11 747
Има класики, които не са преиздавани от 1960г, как да не си я пазиш?
Навремето майка ми трупаше книги, четеше ги и тя и баща ми, после сестра ми взе да чете, аз най- малко съм чела от всички, но продължавам. Сега сестра ми има син, някой ден и той ще чете.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много малко книги си заслужават да се запазят. Всъщност, защо точно трупате камари книги, които дори не прочитате повторно?
Точно затова на мен ми е приятно да споделям книги. Радвам се, когато освен мен и други прочетат моите книги. Радвам се, че нямам познати, като описаните от Блонди. А държа да си ги запазя и да са в приличен вид за децата ми и по-малките ми близки.

# 37
  • Мнения: 753
Ох, тази тема ...................много обичам да чета, но толкова сме се отрупали с книги, че просто "преливат" в къщи и няма къде да ги слагаме.Миналата година мъжът ми се съгласи да продадем някои поредици, но още съжалява.

Хора, къде си съхранявате книгите?

Отностно даването не съм имала никога проблеми с връщането - моите приятели пазят, но повечето предпочитат да си ги купуват.Аз продължавам да взимам от приятели, но не мога да си представя, че ако нещо и се случи ще мога да я върна - просто ще я купя и ще я върна нова!
Много ме е яд когато мъж ми не иска да вземе на заем да я прочете, а държи да си я купи.Жалкото е, че вече няма такива библиотеки от които да си вземеш книга и да я върнеш.така ние сме се затрупали.......а ни се "свиди" да ги продаваме. newsm78

# 38
  • Мнения: 4 892
Подкрепям написаното от jam! Изцяло. Въпрос на цялостно възпитание е как ще се отнасяш с нещата на хората, които са ти услужили с тях. Не съм вземала книги на заем, не си спомням и да съм давала. Но ме подсетихте за немско-българския ми речник в 2 тома, който е "назаем" у една приятелка. Всъщност може и да го смята за подарен вече, но ей ся ще и напомня за вересията.
Като малка се бях записала в библиотеката към читалището ни. Единствената книга, която исках да си остане у мен и да не връщам беше "Пинокио" на Колоди, голям формат, А4, нямах възможност да си я купя тази. Е, върнах я, но след месеци, междувременно си я презаписвах десетки пъти, само и само да е у мен.
Сега я нямам. Ще си я купя. Ако я намеря.

# 39
  • Мнения: 265
Аз вземам книги от библиотеката.Тях също пазя и връщам в приличен вид.И се дразня, че някой си е позволил да драска ,къса и посипва с трохи библиотечните книги.Често давам и на познати и досега съм изгубила само 2 книги.Връщат ми ги в приличен вид. С голямо съжаление, забелязвам ,че напоследък   хората  все по-малко четът.
 Имам и  книги еднодневки.Някое криминално романче или  трилър.Тях,катоги прочетем в къщи ,ги подарявам на една читалишна библиотека.И така  си решавам и проблема с мястото.Защото у дома книги има и на най-невероятни места,както и саксий с цветя. От няколко години и децата започнаха сериозно да увеличават книжните ни запаси Wink
Честно казано,вляза ли в дом,където няма книги и цветя ми се вижда твърде безличен и без дух .

# 40
  • Мнения: 24
Хайде бе, всички само реват как дали книги и не им ги върнали....я някой да си признае, че е от другата страна!...Аз си признавам - и досега в библиотеката ми стои "Мечо Пух" взета "назаем" от Марадона преди 4 години....сърце не ми дава да му я върна, въпреки настоятелните му напомняния...не знам какво ме спира да му я върна. Нека се изкажат форумските психолози!

# 41
  • Мнения: 2 161
Ето,например преди години,една патка взе от майка ми Страдание и възторг на Ървинг Стоун.Е,аз сега откъде да си я купя отново,като не е преиздавана?

# 42
  • Мнения: 14 654
От антикварна книжарнижа или от сергия за стари книги, Chanel, тук на ректората има един търговец на стари книги - Ачо се казва, който ще ти намери каквото му кажеш.
Тази книга я има в момента в аукцион.бг :  http://www.auction.bg/item.php?id=148297

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 12:29 от Янечек

# 43
  • Мнения: 2 161
Аз я търся постоянно,но досега удрям на камък.Благодаря за информацията,Янечек ,ще се възползвам от нея.

# 44
  • Мнения: 183
Същата съм и аз,много мразя намачкана книга,закон,учебник и затова нищо не давам,а ако взимам пазя страшно много взетата книга,учебник Peace.

Общи условия

Активация на акаунт