Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 32 отговора

София

Накратко: можем ли предварително да се откажем с някакви официални документи от конкретни бъдещи наследства аз - в полза на брат си, а половинката - на сестра си (родителите ни са живи и здрави, надявам се още дълги години)? Ако отговорът е "да", естествено, ще си потърсим съответната правна и нотариална услуга. Пак вас ще питам към кого конкретно да се обърна, защото досега не ми се е налагало Smile
Ако въпросът ми звучи странно или съмнително, ще споделя подробности, но на мен те ми се струват безинтересни за другите Smile
Цитирай

на Зеления път към Стария Светльо

Мда,можеш.Отиваш при нотариус и прехвърляш своя дял на човекаа,който си избрал.Доколкото знам,и той е нужен при нотариуса.Само дотук,обаче,мога да ти помогна.Не,че съм юрист,но това го знам. Peace
Цитирай

Не можеш, сделки с неоткрити наследства са нищожни. Рзпореждане с наследство може да се извършва само при положение, че наследството е открито ( наследодателят е починал).
ЗЗД
26. (1)(Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.
Цитирай

на Зеления път към Стария Светльо

Хм...това не е ли същото като да прехвърлиш дела си на някой друг?Ако е така,значи може,защото баба иска да прехвърли дела си от наследството на майка и може да стане.Или аз се бъркам и отказването от наследство в полза на някой друг и прехвърлянето на собствения дял на някой друг са две различни неща?
Цитирай

Не е същото.
За да приемеш или откажеш наследство, трябва първо наследстовто да бъде открито.
То обаче не може да бъде открито преди да почине наследотателя.
Тоест - докато не е починал наследотателя, наследство едни вид не съществува.
Цитирай
А не може ли още сега докато си е жив  собственика на имота да си направи дарение на имуществото  на който има желание. Всеки   нотариус  би изповядал такава сделка ,просто трябва да се явят при него дарителя и дареното лице,нали?

Защото аз така разбрах въпроса.Просто не е зададен точно.Явно авторката  не прави разлика между дарение и наследство .
Цитирай

Пловдив

Не зная как стои въпроса при вас, но преди време майка ми и брат и се разбраха за едно от имуществата на баба ми, което беше прехвърлено на моя родител чрез покупко-продажба, а те между тях си уредиха сделката с доплащане и така никой не може да предяви бъдещи претенции, докато при дарение май  newsm78 има някакъв срок от 5 години, в който ощетения от наследство има право да предяви иск. Тук, обаче не говорим за наследство, а за сделка. Не съм юрист. При който и адвокат да отидете ще ти разясни възможните алтернативи. Нотариуса ще е нужен после, при евентуални прехвърляния. Обикновено работят в екип или поне ще ти предложат някой.
Цитирай

София

Не, не става дума за дарение. Искаше ми се да декларирам официално, че няма да имам претенции в бъдеще (да се надяваме, далечно) към семейния апартамент на родителите ми, а мъжът ми - към този на неговите. Брат ми и сестра му са по-малки и пр., на нас родителите помогнаха, когато имахме нужда, а едва ли ще имат същата възможност и за малките. Историята е малко по-дълга, но същественото е, че така всички биха били по-спокойни. Допускам, че ще стане голям театър, обаче, ако предложим да им се направят дарения, а ние да подпишем отказ от бъдещи претенции. Надявах се да има начин да го направим едностранно и да Е законно, естествено.
Цитирай
   AlexaS ,точно така е както го обясняваш. Аз специално преди няколко години  получих дарение от дядо си за къщата му на село,а брат ми-апартамента на родителите ни. Дядо ми реши,че е стар и че ще умира,та та супер спешно посред зима , от единия ден при нотариуса,и хайде на другия ден  вече нотариуса  изповяда сделката за дарение.   Laughing
    И на нас нотариуса ни предложи  дарение с покупко-продажба( само така няма анулиране на дарение),срещу гледане и подобни,но ние с брат и дядо ми ,си решихме да е най-лесната и бърза за нотариуса процедура. Пък и отдавна си се знаеше,че дядо ще остави на мен къщата( аз и живея там ,пък и правих  много подобрения),а апартамента на родителите-за  брат ми. Така че  нека щом не искат да чакат нечия смърт  и да решава тогава наследствения казус,сега да отидат при нотариус или да видят и още съвети тук или на други места в нета.
Цитирай

Варна

Wilma Flintstone , вече ти е отговорено. Подобни уговорки, 'декларации' и тем подобни са нищожни, т.е. не пораждат никакво правно действие.
Не можеш, сделки с неоткрити наследства са нищожни. Рзпореждане с наследство може да се извършва само при положение, че наследството е открито ( наследодателят е починал).
ЗЗД
26. (1)(Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.
Цитирай
Wilma Flintstone , то прехърляне на имот става с данъчна оценка на имота който ще дарява дарителя ( моите си бяха изкарали такава ) ,а ти каква данъчна оценка ще имаш,като ...Иди направо при  нотариус според мен. Пък може твоя случай да се реши с някакво споразумение и да ти трябва адвокат,знам ли.... newsm78
Цитирай

София

Разбрах, Богиньо, разбрах Smile Само уточних защо питах. Допусках, че е така, но съм далеч от материята. Поне разбрах, че общата ми култура не е чак толкоз зле Smile
Благодаря на всички за отделеното време!!! Ще потърся най-правилния вариант, за да няма обидени, ощетени и шокирани Wink
Ако някой може да ми препоръча юрист по темата, моля да ми прати координати на лични. И пак мерси!!!
Лека нощ!
Цитирай

Варна

Хубаво е, че се разбрахме  Hug.
Единственият начин да ти се 'разреши' проблемът е дарението, обаче дали това ще бъде равностойно спрямо теб и съпруга ти? Дали помощта, оказана ви от родителите е = на стойността на жилищата им? Дали това ваше благородство няма да ощети вас и децата ви?
Цитирай

Тук си припомних един шедьовър на една баба - искам да продам имота на унуката с дарение, та да ма гледа, ама след смъртта! Нещо подобно прочетох тук. А иначе всичко ще се реши от раз като собственикът на имота от който не икате дял, просто го продаде /най-сигурната сделка в БГ закон, доколкото има такъв/ на този на когото той иска и надявам се Вие!
Цитирай

София

Нотар, а ако уж го продаде на когото иска, а ответника не му преведе парите. Какво става после, може ли някой/лишен от полагаемото/  да оспорва продажбата и да я развали като докаже, че продавача не е получил парите?
Просто ви подсказвам варианти. Живота е толкова непредвидим.
Ама адвокатите пак ще ми се карат, че давам съвети от сериали.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 32 отговора