Защо избираме да станем родители?

  • 5 027
  • 143
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Напоследък съм се замислила какви са мотивите ни да изберем да бъде родители. Така или иначе повчето от нас попадат в този форум след като вече са взели това решение, но ми е интересно да разбера каква е мотивацията за по-голямата част от нас.
Особено в момент, когато светът е толкова пренаселен, че оцеляването на човешкия род да не зависи от това.

Хрумват ми следните:

1. патриотичен мотив - както и да гледаме на нещата в световен план, нашата нация намалява - да спасим българската нация от изчезване

2. прагматичен мотив - защото това е моделът който сме виждали около себе си и той така работи, без да се замисляме - порастваш, омъжваш се и раждаш деца

3. защото вече ни изтича времето - примерно минаваме 30-те и се опасяваме, че в един момент може да се окаже прекалено късно и биологически трудно

4. защото се чувстваме достатъчно уверени и пълноценни личности, които предполагат, че имат на какво да научат потенциалните си деца и да направят света едно по-добро място

5. защото искаме да си осигурим безсмъртие чрез новия живот, който ще възроди гените ни и ще ги увековечи във времето

6. романтичен мотив - защото искаме да имаме деца точно от определен човек, с когото се чувстваме щастливи и виж т. 5.

7. защото предполагаме, че едно дете (или повече) би заздравило връзката ни с партньора

8. защото ни е страх от самотата когато остареем и е добре да помислим за старините от по-рано

9. емоционален мотив - защото имаме нужда някой да ни обича безрезервно и да зависи от нас, както ще го прави бебето и малкото дете, и когото ние да обичаме по същия начин

10. за да изцелим себе си от травми от детството, като преживеем тези моменти от позицията на възрастен и "поправим грешките" - спрямо нашите деца

11. сравнително-съревнователен мотив - за да "натрием носа" на роднини и познати, като им покажем, че сме по-добри родители от тях

12. кариеристичен мотив - за да ни възприемат като отговорни хора в обществото - щом можем да се грижим за семейство значи сме хора на които може да се разчита и да се дават по-големи отговорности - съответно да получим по-висок пост в службата (Това обаче май по-скоро се отнася за бащите, поне на първо време)

13. социален мотив - защото на тази възраст (ако е по-голяма) повечето ни познати и приятели вече имат деца и ние оставаме изолирани от средата, в която преди сме си съществували комфортно

14. родова мотивация - за да увелича семейството си и да продължа рода - много деца=силно семейство

15. икономическа - защото мога да си го позволя икономически

Май само за тези се сещам. Разбира се може мотивите да са комбинация от няколко от изброените.  Ако някой се сети за още, моля да допълни.

Ще се опитам да пусна и анкета.
Оставила съм възможност за до осем отговора от потребител.
Ще се радвам да видя какви са резултатите Simple Smile

Благодаря ви за вниманието  bowuu

Последна редакция: ср, 07 яну 2009, 12:19 от Burberry

# 1
  • Мнения: 3 376
Мисля,че във всеки от нас е заложено да стане родител.

Аз започнах да го усещам като тиктакане на биологичния ми часовник/на 24 бях Rolling Eyes/ и огромно желание да имам дете.

После срещнах подходящия татко за целта и така Grinning

# 2
  • Мнения: 411
Срещнах мъжа.Влюбих се.И той в мен.
Живяхме известно време заедно и желанието си дойде само.
Желание за по-силна връзка с партньора.
Желание да направим едно велико дело.
Всичко идва от любовта.
Отбелязах само две причини,които са посочени.
Другите са ми неуместни.

# 3
  • Мнения: 2 257
Без да се обиждаш - предложените варианти ми звучат абсурдно. Не мога да се съглася с нито един. По принцип би трябвало просто да отмина темата, без да пиша по нея, "щом не ми харесва", но ми е любопитно - ти наистина ли смяташ, че така предложените причини са тези, които биха накарали един средно интелигентен човек да избере да стане родител?

# 4
  • Мнения: 2 587
Джи  ако имаш по-добри предложения - давай.Аз лично не можах да си избера от предложените.
То като се замисля аз не съм "избирала" да стана родител."Избрах" да се съглася с половинката,че ще е хубаво да го направим.Точно тогава нито се чувствах готова,нито вярвах че ще се справя като родител,а и честно казано разчитах на варианта че няма да стане веднага.

# 5
  • Мнения: 636
Животински инстинкт. Това е причината.

# 6
  • Мнения: 9 973
и при мен беше по инстинкт

# 7
  • Мнения: 11 003
Не мога да избера никоя от изброените опции. Confused
Желанието да имам дете в никакъв случай не е и животински инстинкт, само не и животински. Shocked

# 8
  • Мнения: 2 746
Психолозите биха го обяснили най-добре.
За себе си мога д кажа, че срещнах подходящия мъж и му родих две деца Grinning

# 9
  • Мнения: 636
Не мога да избера никоя от изброените опции. Confused
Желанието да имам дете в никакъв случай не е и животински инстинкт, само не и животински. Shocked

Е, защо така  Grinning

Мисля, че ни е вродено. В какъвто и цивилизован свят да живеем, не можем да избягаме от първичното, а и не трябва. Сетих се и за още една причина - от любов към живота.

# 10
  • Мнения: 4 292
Психолозите биха го обяснили най-добре.
За себе си мога д кажа, че срещнах подходящия мъж и му родих две деца Grinning

Това важи и за мен.

# 11
  • Мнения: 9 814
Пораснах, получих образованието си, чувствах се вече самостоятелна и готово да поема отговорност да създам семейство и деца. В този период срещнах съпругът си и се омъжих за него, детето /а сега и това, което чакаме/ дойде като естествен завършек на връзката ни.

# 12
  • Willebroek, Belgium
  • Мнения: 1 323
Още от 18 годишна се чувствах готова да стана майка  Rolling Eyes
Имала съм само сериозни приятели и като че ли израснах много бързо. Приемах живота много насериозно още от малка  Wink
Родителите ми се разделиха когато бях на 15 и от тогава станах самостоятелна.Майка ми замина в чужбина и след като завърших средното си образование заминах и аз.Срещнах мъжа ми тук и почуствах , че той е човека на който искам да родя дете. Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 6 713
С мъжът ми сме заедно от 19-годишни! Party Но той определено не беше готов за дете и когато вече станахме на 25г. почнахме опитите.
Аз винаги съм искала да бъда мама, да се грижа за семейството си. Просто искам да имам семейство, да имам деца, да сме заедно, да имам много внуци и правнуци, ако е рекъл Господ. Това е. Grinning Grinning Grinning

# 14
  • Мнения: 3 621
Срещнах подходящия човек и двамата поискахме да имаме дете

Общи условия

Активация на акаунт