Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 22 отговора


Мнения: 16
Здравейте на всички ЧНГ имам следният въпрос как тълкувате следното :
" Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по чл. 48а. "
Благодаря ви предварително!
Цитирай


Мнения: 9 816
Ами таткото има право на 15 работни дни отпуск след раждането на детето му.
В това време му се заплаща 90% от брутната му работна заплата.
Това по никакъв начин не влия на майчинството.
Целта е веднага след раждането бащата да има осигурен от държавата отпуск за да може да помогне на съпругата си.
Цитирай

Русе

Мнения: 222
Аз искам да попитам като стане време за ползване на този отпуск бащата какво прави - просто не отива на работа и какъв документ кой му издава? Или си пуска отпуска, но на основание кой член като не се знае точно коя ще е датата? newsm78
Цитирай

В полето на неограничените възможности.

Мнения: 4 448
Тази привилегия ние не я знаехме. И той си ходеше на работа.
При второто непременно ще го използваме. А дали се натрупват,
ако не си ползвал първите 15 дни  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Цитирай


Мнения: 9 816
Аз искам да попитам като стане време за ползване на този отпуск бащата какво прави - просто не отива на работа и какъв документ кой му издава? Или си пуска отпуска, но на основание кой член като не се знае точно коя ще е датата? newsm78

Бащата знае точната дата разбира се.
Тази отпуска се ползва след раждането на детето му.
Подава молба на базата на чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда.
В съответствие с новите разпоредби бащата, независимо дали е сключил брак с майката или не има право на 15 дневен отпуск от датата на изписване на бебето.
Цитирай


Мнения: 16
Благодаря много на всички  Smile
Цитирай

някъде мнооого далеч...

Мнения: 119
Чудех се дали може да се използва по-късно newsm78
Цитирай

София

Мнения: 3 835
Съгласно новата редакция на ал. 6 на чл. 50, осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от КТ, ако отговаря на условията по чл. 48а. За получаване на паричното обезщетение бащата подава молба-декларация /проект на образец, приложение № 13 към НИИПОПДОО/, към която прилага заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска, удостоверението за раждане на детето и документа от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.

Цитирай

Sandhausen, Germany

Мнения: 2 371
Аз не разбрах - по време на тази отпуска му плащат, като при болничен така ли? Защото моя мъж взима доста над осигурителният максимум и ако излезе болничен губи доста пари. Аз мислех, че тези 15 дни се добавят към платената отпуска за годината...
Цитирай

София, Слатина

Мнения: 43
 Не се добавят към платената отпуска - това си е отпуск "поради раждане на дете" с обезщетение от ДОО. За да излезе в този отпуск пуска молба до работодателя на основание Чл.163, ал.7 от КТ с начална дата датата на изписване на детето от болничното заведение.

 За получаване на обезщетението бащата подава:

-   Молба-декларация (проект на образец, приложение №13 към НИИПОПДОО)
-   Заповед за разрешаване на отпуск (заверено копие от работодателя)
-   Удостоверение за раждане (заверено копие)
-   Документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване

Размера на обезщетението се изчислява както се изчислява майчинството т.е. малко повече от болничен.

http://www.vedomost.info/index.php?option=com_content&task=v … 2271&Itemid=0
Цитирай

София

Мнения: 4 065
тносно правото на обезщетение по време на отпуските вече ще е в сила правилото, че бащата трябва да има 12 месеца осигуряване за общо заболяване и майчинство. А обезщетението ще се изчисли от осигурителния доход от 12-те месеца, предхождащи месеца на началото на ползване на отпуска.

Това по-горе е от закона, но не мога да разбера- ако мъжа ми има 1 година осигуровки, но те не са за последната год., и скоро няма осигуровка може ли да се възползва от този отпуск все пак. Понеже до колкото знам за майките май нямало значение дали е сега- а трябва да имаш общо 1 год стаж (аз имам за последната една година така,че много не съм се интересувала, но така чух и прочетох) ??
Цитирай

Бургас

Мнения: 3 621
ако мъжа ми има 1 година осигуровки, но те не са за последната год., и скоро няма осигуровка може ли да се възползва от този отпуск все пак.
какво означава "и скоро няма осигуровка", ако мъжа ти в момента не е в трудово правоотношение няма как да се възползва от тази отпуска
Иначе конкретно на въпроса, не е необходимо този натрупан стаж от 12 месеца да е непрекъснат
Цитирай

София

Мнения: 4 065
Nefertity, Разбрах- благодаря!!  bouquet
Цитирай

София

Мнения: 3 835
Условията за татковците за да получават обезщетенията са същите, както и за майките.

1. Да са осигурени за риска ОЗМ в момента на започване на отпуска.
2. Да имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
Цитирай

Пещера

Мнения: 665
Аз искам да попитам като стане време за ползване на този отпуск бащата какво прави - просто не отива на работа и какъв документ кой му издава? Или си пуска отпуска, но на основание кой член като не се знае точно коя ще е датата? newsm78
Това е от тази год. май!Преди не даваха на татковците.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 22 отговора