Проблеми с кърменето-помогнете, моля...

  • 1 232
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 656
Здравейте, момичета!

Пиша, понеже не мога да се справя с кърменето на сина ми, а толкова много искам да си го кърмя.. Та ще ви помоля за помощ, защото четох, четох, но не мога да се ориентирам...
Родих моето съкровище на 05.01. със секцио, дадоха ми го на следващия ден.. Още от тогава го слагах на гърда, но нито имаше нещо, нито той се опитваше да суче.. Кърмата ми уж тръгна, но пък сега гърдите ми са постоянно ... твърди. Цедя се, но не мога да разбера какво всъщност значи пълно изцеждане - аз цедя, цедя (с помпа и на ръка), но едната ми гърда напр. в единия край си е постоянно твърда (поомеква след цеденето, но не напълно).. Освен това като реша, че съм изцедила докрай и оставя гърдите след 5 минути те пак са твърди... и имам чувството, че ще се вкарам в един порочен кръг от цедене...  Tired

Другият ми проблем е, че си мисля, че бебето въобще не засуква като хората (днес за първи път позахапа зърното и уж сукна, но не знам...) - зърното ми е в устата му, а той си върти главата и реве и търси да яде... а аз едва ли не му изцеждам от това зърно в устата, той уж почва да суче, суква 2-3 пъти и спре и заспи и след малко се повтаря историята с въртенето на главата... А самото сучене - мисля, че ми дъвче зърното..  newsm78 Захапва го добре (с ареолата), но усещам точно все едно че ме хапе и не го и чувам да преглъща... И така се мъчим бая време докато накрая не се изнервим и двамата и му давам от шише това, което съм изцедила... Та се страхувам да не вземе да се отбие.. А и тези болки - как въобще да си изпразня гърдите?!?

Много ще съм ви благодарна за всяка помощ, която ми окажете..

А - още малко инфо - гледам да го "кърмя" на поискване, но това още се наглася, понеже днес се прибрахме от болницата, а там - на 3 часа... Иначе си е лакомник и му харесва да папка Wink А зърната ми взеха да стават едни груби и леко позагубиха чувствителността си  newsm78 Това хич не знам проблем ли е даже...
 Hug

# 1
  • Мнения: 24
Здравей майче,
хубавото е че си още в самото начало и като получиш малко информация ще успееш да се справиш GrinningНие сме вече на 2 месеца и 3 седмици и ако бях прочела малко повече преди да се родим можеше и да ми е по-лесно, но както и да е, вече сме ОК.Аз не исках да кърмя, бях на мнение, че трябва да знам колко изяжда и да е точно по час...Ако бях уцелила точната помпа може би сега нямаше изобщо да кърмя, та ти препоръчвам да смениш помпата, най-удобни са моделите с дръжка и директно свързани към шише ( можеш да се ориентираш по модела на АВЕНТ, но ги има и в български вариант на Baby LUX - вършат абсолютно същата работа и за значително по-малко парички).Това ще ти помогне да си изцедиш гърдите, защото сега са толкова пълни и е грехота да ги загубиш ( знаеш че бучки не трябва да допускаш - има опасност от запушване на канали и т.н.).Иначе с бебчо трябва взаимно да се научите как да суче, защото и на двамата ви е за първи път.Пробвай с различни пози за кърмене или когато е в полузаспало състояние - тогава инстинктът за сукане е най-силен и би трябвало да си захапе без проблем и при всяко поискване ще даваш само гърда и би трябвало да си свикне - това е изпитано, аз се мъчих доста време, но от почти месец е само на цица без да давам никакви шипета и сега всичко е наред.Желая ти успех

# 2
  • Мнения: 322
Здравей и от мен, ние сме на 5 месеца и сме на изключително кърмене, но естествено като първо бебе и аз се сблъсках с всички твои проблеми. Мога да кажа, че детето много ми помогна да стигнем дотук, защото от самото начало не искаше шише и биберони, а само гърдата. Отначало и тя заспиваше на нея и като се събуди след половин час примерно пак е гладна и беше едно постоянно висене на гърдата Tired. Акушерки ме посъветваха да я щипвам леко за мекото на ушенцето и да я разбуждам, та така успяваше да хапва по повече. Просто са много мънички и се уморяват бързо. Трябва да имаме търпение. Сега ще ме изсмуче цялата Mr. Green.
За цеденето, аз лично почти не съм се цедила, само колкото да ми олекне на гърдите ако са препълнени, но никога докрай. Освен това помпа не съм ползвала, цедях се на ръка, беше ми в пъти по-лесно. Запомни, че колкото повече изцеждаш, толко повече се произвежда. Кураж, ще мине този период и кърмата ще се урегулира. Желая ти дълго и успешно кърмене.
И не на последно място, забрави шишетата.

# 3
  • Мнения: 2 401
Честито бебче!
Виждам, че не ти е лесно, но то май винаги в началото е така! Първо да ти кажа, че наистина трябва да се внимава с цеденето защото може да се получат проблеми, затова би трябвало да цедиш само колкото да облекчиш гърдите си, а не да изцеждаш напълно, за да облекчиш болките в гърдите може да слагаш студени компреси след кърмене и топли преди кърмене може да си  налагаш гърдите без зърната и с намачкани, да си пуснат сока, зелеви листа.
Правилната поза на поставяне на бебчето на гърда е много важна за да се храни добре и да не ти се разраняват зърната, ето линк към две статии от Библиотеката по този въпрос:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/403/51
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45914.0
Тъй като виждам, че си от София ето това е телефона на кабинета по кърмене +359896418488, ако имаш някакви сериозни проблеми там най-добре биха могли да ти помогнат! Успех!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 056
Мила, виждам, че ти е доста трудно, защото почти нищо не разбрах от поста ти, доста объркано е.

Ето координати на консултантите по кърмене, обади им се, мисля, че трябва някой опитен да погледне как засуква бебето, струва ми се, че не захапва добре:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205725.0

Аз ще се опитам в мои думи да ти опиша как по принцип би трябвало да засуква. Значи, първо, колкото и да плаче дедето, първо трябва да се настаниш удобно - възглавнички, някъде да подпреш удобно краката, абе, да ти е удобно. После, бебето се държи с коремчето към твоя корем, така, че да не си извива главичката, да не е нагоре с коремчето. Приближаваш бебето към гърдата, да ти е удобно, а не да си нагласяш гърдата към бебето. Потъркваш зърното в ъгълчето на устенцата му или по бузката, то инстинктивно ще си отвори устенцата и ще засуче като усети нещо да го докосва. Следи да му е отворена добре усичката така, че да налапа надълбоко зърното и голяма част от ареолата (моите понеже са мънички, Мъри ги налапваше целите). Ако засмуква само зърното ще ти направи рагади, внимавай.
Ако са ти много твърди гърдите на него ще му е трудно да засуче и пак има опастност от рагади, затова ти препоръчвом като усетиш, че започне да огладнява (в никакъв случай не чакай да зареве от глад, като го усетиш, че започне да става нервничко и да промърква) се поизцеди малко, колкото съвсем леко да ти поомекне гърдата за да му е лесно да засуче. И давай! След сукане не е нужно да доизцеждаш, защото има голяма вероятност да си докараш хиперлактация(ако не си си докарала вече, щом ти се препълват постоянно). Ако ти изсуче цялата гърда, предложи и другата. Ако не успява да изпие цялата, нищо, не я доизцеждай, а на следващото кърмене предложи другата. Така ще ти се нагоди производството според нуждите му.
Ако са те инструктирали да кърмиш само през три часа и нощем да даваш вода вместо да кърмиш, послушай ме, това води до спиране на кърмата, кърми НА ПОИСКВАНЕ. Т.е. когато усетиш, че бебето е гладно, то само ще си направи режим - собствен негов си.
Другото, което се сещам е ако са ти казали да не кърмиш повече от 20 мин., това също не е 100% истина, всяко бебе си е различно и може да суче и 15 мин, може и 40 мин, това не са роботи, а хора като нас със своите прилики и разлики.
Ако имаш още въпроси питай.

# 5
  • Мнения: 656
Момичета, много ви благодаря за отговорите!!! Мога да се похваля, че днес вече започнахме да се справяме с проблема и последните три хранения минаха изцяло от гърдите!!!  Grinning  Grinning  Grinning  Hug  Hug  Няма по-добра помпа от него - гърдите сега ме болят само малко преди храненето.. Топлите компреси обаче много помагат!  Grinning

Само дето сега пък зърната нещо много взеха да ме болят, та и аз си мисля, че не захапва добре...  newsm78 В тази връзка - Людмилана, и моите ареолки са малки, така че той всичко лапа уж.. Обаче го усетих на 2 пъти да ме хапе за зърното... Сложих си силиконови зърна и е по-добре положението. Чела съм, че не е най-добрият вариант да се кърми с такива зърна, но мисля да продължа с тях, поне докато не се пооправят малко..

А - какво представляват тези рагади?  Blush

Май пак стана объркано, а?  Laughing  Crazy

Иначе, и аз "на поискване" го кърмя - не виждам смисъл да го будя само щото трябва да яде след 1 минута... той ако е гладен ще си "каже" Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 1 056
Рагадите са просто разранени зърна.

Появяват се защото бебето като суче се получава триене на езичето в кожата на ареолата, а когато бебето не е налапало достатъчно добре триенето става върху зърното, а то е много чувствително или ако майката не е седнала удобно и постепенно го отпуска и то започва да дърпа зърното,. Отделно, жлезите, които задействат потичането на млякото се намират не на зърното, а на ареолата. Представляват едни издатинки като пъпки, точно там трябва да е натискът на небцето на бебето и езикът му за да може да се задейства потичането.

Силиконови зърна се използват предимно при вдлъбнати зърна за да може бебето да засуче и така да "изтегли" зърната, но щом те облекчават може да ги ползваш. Все пак, внимавай с употребата им, защото не е същото като да суче направо от гърдата. Аз лично не бих ги ползвала, дори да имах рагади(а аз имах), но изборът си е твой, както казах, ще те облекчат, но не е сигурно дали няма да объркат сученето на бебето. А вие сте съвсем в началото, сега и двамата се учите и нагаждате един към друг. Ако са започнали да ти се зачервяват зърната и да те болят, при засукването е хубаво да се мажеш с Гармастан или някое кремче против рагади на Авент или някоя друга марка, не съм ги ползвала. На мен ми бяха направили някакъв вазелин с риванол в болницата, но от майките тук съм чела, че много добро кремче е едно с ланолин, което не се отмива преди кърмене, но го забравих как се казва Embarassed
Преди сукане не е нужно да си миеш зърната(освен при крем), а след сукане е добре да си намазваш зърната с кърма и да ги оставиш на стайна температура да изсъхнат така с кърмата. Много помага, предполагам си чела, че кърмата е стерилна е с много антитела и изобщо има много лековити свойства. Дори повечето майки при хрема капят кърма в нослето, супер лесно и полезно.
Значи, все пак трябва много внимателно да наблюдаваш бебето да е обърнато в правилната посока като го кърмиш и да налапва много добре. И да внимаваш след 20-тина минути сукане да не си си отпуснала ръката, ако не си подлагаш възглавничка или нещо друго, защото неусетно то ще дърпа зърното.Пробвай и различни пози, както са те посъветвали другите майки.
Моите рагади зарастнаха за 2 седмици(тогава преди три години аз не бях чела достатъчно за кърменето), а болките при засукване продължиха два месеца, въпреки, че вече нямах рагади, но се изт`ърпя, защото ме заболяваше само за минутка като започнеше сученето и после минаваше. Сега си правя извод, че не съм го държала правилно, защото гърдите ми са малки, дори и седнала са високо и аз го издържах на ръце във въздуха, явно съм го отпускала по някое време. Както и да е, така или иначе след втория месец каквото и сукане да прави детето, кожата в тая област един вид загрубява и както и да суче бебето спират всякакви болки и тогава вече се усещат наистина най-прекрасните моменти на кърменето.
А която майка е чела всичко за кърменето още докато е бременна и не допусне да й станат рани и болки, си се кефи още отначало, а не като мен!

Последна редакция: нд, 11 яну 2009, 11:42 от ludmilana

# 7
  • Варна
  • Мнения: 939
Браво за напредъка майче - само така и всичко да се нареди, че да си се кърмите дълго и спокойно  Peace
За раните по зърната - аз този път се мазах още от болницата с чист преварен на водна бяна зехтин, този който бях приготвила за намазване на бебо - ефекта е незабавен и страхотен
Изплакни се с само с хладка вода след кърменето, подсуши се леко да не се претъркаш още и си намажи хубаво зърната - така няколко пъти, гарантирам ти действа безотказно  Peace

# 8
  • Мнения: 179
при  толкова съвети аз само мога да споделя как аз се справих с болките  в зърната.Лекарства не съм ползвала,а бях чела,че може да ги намокря с кърма и да оставя да засъхнат... но тогава беше лято.Истина е,че много боли особено като захапе докато свикна с болката,но зърната постепенно загрубяват,свикват и болката изчезва,но отнема известно време.Просто стискаш със зъби и това е.Има разни медикаменти,които може би ще ти помогнат,ако не издържаш на болка просто попитай в аптеката и вземи нещо.Успех!

# 9
  • Мнения: 130
Момичетата всичко са написали. Да обобщя и допълня само, защото имах СЪЩИТЕ проблеми!
1) НЕ СЕ ИЗЦЕЖДАЙ ДОКРАЙ! Много си права за порочния кръг! Н ЦЕДИ ДО ПОСЛЕДНА КАПКА И НЕ  ЦЕДИ СЛЕД КЪРМЕНЕ, след като имаш штолкова кърма! Изцеждай САМО ако имаш бучки и силни болки! Нормално е в началото гърдите ти да са твърди - изпомпвай само ако нещо те тревожи, ако са непосилно или болезнено твърди или на бучки - изцеждай САМО да облекчиш малко - инче си в порочния кръг като мен!

2)  Преди кърмене си наплискай гърдите (или с душа) с гореща вода.

3) Преди кърмене изпомпвай малко (с помпа или ръка - може и под душа докато си поливаш с гореща вода гърдите) - само малко, че да може бебо с малката устица да захапе. Потъркай си зърното, за да изпъкне.

3) С ръка стисни гърдата, ако не може да захапе - направи я като "сандвич на тост" и така му я поднеси, а не като разхвърлян хамбурег

4) За рагадите - това са рани от просмукване - стават като кори - на мен мн ми помогна Гермастан - на други - Лосинох. Кърмата помага, но НЕ е панацея - трябва ти и нещо за ОМАЗНЯВАНЕ! След като изсъхне кърмата - мажи с Гермастан!

5) Бебчо още е много малък - няма сили да изсмуква всичко, уморява се и заспива, а пък е още гладен, след минута се събужда и цуче пак - пък и те обичат да сучат по принцип. Но сега има риск от задълбочаване на рагадите! Помогни на бебо и на себе си! Събуждай го докато суче - пощипвай, потупвай и т.н. - ако бях оставила моето бебе, то седеше по един час на гърдата - добре е, че кърмиш на поискване, но това не значи да виси целодневно на гърдата! Успех!


# 10
  • Мнения: 656
Леле, супер полезни съвети давате!!!  Hug  Hug  Hug

Мога да кажа, че топлите компреси страшно ми помогнаха - кърмата тръгна наистина много по-лесно и на бебо му стана и по-лесно да суче  Grinning А вече кърмата ми почти се урегулира (е, понякога много се чудя наистина да цедя ли или не, но и аз съм решила да го правя ако усещам още напрежение..)
Зърната установих, че ме болят, щото ме беше надрал  Laughing  Laughing  Laughing (вече няма ноктенца, с които да я върши тая работа  Twisted Evil)
Само остана сега да реша проблема с изтеглянето на зърната - не знам кво значи хлътнали зърна, не знам моите какви са, но пък на мен всичко ми е на едно - и ареолата и зърното (нямам изразени зърна), което прави по-трудно засмукването. Та в тази връзка да се похваля, че силиконовите ги слагам само в началото (при това ако видя, че му е трудно), докато се издърпа малко зърното и после на цица директно  Mr. Green
Вчера все пак си купих Лансинох, ще видя дали въобще ще имам нужда да го ползвам, но да съм спокойна, че имам нещо под ръка Wink
А за заспиването - ей, това диване ми ги върти тези номерца  Laughing Заспива на гърдата, ама като за световно... и като го сложа в креватчето след 5 минути макс. почва пак да върти глава и да пъха ръцете в устата... Като му дам пак да яде суче така, сякаш преди малко хич не е ял  Crazy Явно наистина е слабичък още, маминият той...(а и се роди много мъничък)... Ама с упоритост ще го засилим Wink  Peace

Още веднъж много ви благодаря!!!  Hug

# 11
  • Мнения: 292
при  толкова съвети аз само мога да споделя как аз се справих с болките  в зърната.Лекарства не съм ползвала,а бях чела,че може да ги намокря с кърма и да оставя да засъхнат... но тогава беше лято.Истина е,че много боли особено като захапе докато свикна с болката,но зърната постепенно загрубяват,свикват и болката изчезва,но отнема известно време.Просто стискаш със зъби и това е.Има разни медикаменти,които може би ще ти помогнат,ако не издържаш на болка просто попитай в аптеката и вземи нещо.Успех!

Най добрия вариант за разранени зърна е този. Ако не ти е проблем зимно време да постоиш малко с голи гърди или както се казва да ги оставиш на въздух, така най бързо заздравяват. Незнам дали в БГ има Purelan, но е страшно ефикасен вазелин (вълшебен), който няма нужда да се измива преди кърмене, невреди на бебето. Мажеш след като изсъхнат зърната и ще си "6"
И също така браво за хубавите новини за успешното кърмене. Продължаваи все така!!! Успех   bouquet

# 12
  • Мнения: 656
Ох, момичета, сега пък отидох в другата крайност - гърдите ми омекнаха супер много... направо умряха... Едната снощи даже не искаше да пуска нищо  Sad Възможно ли е да се дължи на факта, че не бях спала вчера цял ден, пък през нощта много малко? Sad Сори, че само ви занимавам, ама то не бяха 1-2 неща.. и вече взех да се тормозя... Нормално ли е да са толкова меки??!?

Бебчо иначе като че ли се нахранва - хапва си, заспива си, пълни си памперсите.... няма някакви признаци, че не яде.. ама взех да се притеснявам нещо... ще взема да си направя някой от илачите за кърма...  newsm78

# 13
  • Мнения: 322
 Laughing Мила, щом си кърмиш бебчо на поискване и си спинка, пълни памперсите, значи няма как да ти е намаляла Wink. Просто се е урегулирала. И на мен като ми се случи за пръв път изпаднах в ужас, то не бяха проби кърмения, то не бе чудо. На всичкото отгоре бебка не бе от най-поспаливите, така да се каже Laughing. По цял ден будуваше, а качаше по повече от килограм на месец. Иначе наистина имаш нужда от почивка и спане, колкото и невъзможно да ти звучи. Няма да изреждам как да си стимулираш лактацията, какво да ядеш, пиеш и т.н. Сигурна съм, че вече си проучила въпроса. Повечко течности, най-добре вода и бебчо на гърда Hug.

Последна редакция: чт, 15 яну 2009, 14:36 от nadina_81

# 14
  • Мнения: 656
Simple Smile Надина, мерси за успокоението  Hug Сега се накърмихме от по-умрялата гърда и си сука много добре  Grinning Така че и аз сама се убедих, че нищо ми няма  Wink

Общи условия

Активация на акаунт