Как да науча детето ми да ме слуша?

  • 16 508
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравей те момичета искам да ми дадете съвет как да науча 5 годишната ми дъщеря да ме слуша повече?като и кажа нещо тя ми отговаря неприлично за нейната възраст.не си сабира играчките,дрехите и много други неща.незнам какво да правя!!!!!!!!!!

# 1
  • Мнения: 4 841
А до сега "слушала" ли е? Изведнъж ли започна да "не слуша"? Говорим за дете на 5 години, не за бебе. Дай повече подробности.

Много странна тема  newsm78

# 2
  • Мнения: 737
И моят син понякога ми възразява,но в общи линии изпълнява стриктно,това за което съм го помолила.
Ако досега не сте работили върху уважението един към друг,много трудно/но не невъзможно/ ще ви бъде.

# 3
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Никога не са ми възразявали,за големите говоря,дребуса също много слуша,но аз никога не се моля,казвам какво искам да се направи и моята дума е закон.Наказания не се отменят ,никога,важат за целия период за който са,примерно месец без компютър или телевизор това за големите и то за много по-малки провинения от това да ми отговорят нещо неприлично.Предполагам ,че ще последва шамарче и те си го знаят ,дори само ако се опитат да ме гледат нагло:mrgreen: Другото което според мен е много важно,е да се научат децата,че са длъжни да помагат и да слушат в къщи и то не за да получат в последствие нещо за награда,примерно от типа"Иди да напазаруваш и рестото е за теб,или пък си купи чипс"или "Подреди си стаята и после ще гледаш телевизия или ще играеш на компютъра"-при нас такъв филм няма.
Естествено обаче,че универсален съвет в случая няма как да се даде,всички деца са различни,индивидуални личности,отглеждат се в различна среда,мисля,че ти си човека,който на-добре може да се справи със ситуацията,да си прецени детето,да открие каква е причината за подобно държание,стига да повярваш в себе си Hug

# 4
  • Мнения: 455
У дома е подобно положението на
  • Пиги® - или в поне в повече от случаите е така.
След раждането на малкия някой сякаш подмени баткото - превърна се от учтиво и послушно дете в жив дявол. Няма да затлачвам форума с подробности, но на моменти ми идва да го подаря на някого - толкова много ме вбесява. И всичко е за да привлече вниманието върху себе си.
И на двамата обръщаме достатъчно внимание - в повечето случаи баткото печели от него в повече защото малкия е дете-мечта. Където го оставиш - там го и намираш. Поне за сега е изключително кротко бебче.
В последно време се замислям да потърся помощ от специалист защото не искам да изпускам нещата от контрол - не и още от сега. Има си време за демонстрация на характер и пр.
Ще следя темата - може да науча повече.

Последна редакция: пн, 12 яну 2009, 17:30 от Фъстък

# 5
  • Мнения: 1 817
На 5 год. така да възразява Rolling Eyes не е добре. От някъде трябва да ги е чула тези неща.
Ти си познаваш детето най-добре. Който и да ти даде съвет тук, не се знае дали ще е подходящ за темперамента на детето ти.
Дай повече имформация, какъв е проблемът, какъв е характерът?
Изглежда детето ти няма нужния респект Rolling Eyes

# 6
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Явно е започнала да проявява характер - според нейните разбирания, естествено. Трябва да запазиш спокойствие - като види, че не може да те ядоса, може би ще опита по друг начин. Говори й спокойно, не викай, а ако отказва да те слуша и възразява - спри да й обръщаш внимание известно време. Тя ще усети промяната в поведението ти и сигурно ще те запита защо е така. Тогава й отговори, че поведението й определя твоето държание към нея.
А що се отнася за неприличните изрази - аз на моите веднъж им казах така: "Простотии може да говори всеки, но умните хора избират да не ги говорят." Подейства.
А ако продължава да си разхвърля нещата и да не ги събира, ще трябва да жертваш някоя нейна дребна вещ - да я изхвърлиш в коша, за да види, че това ще се случва с нещата й, ако не са прибрани. И това действа - откакто приложих заканата на практика, вече нямам проблеми с прибиране и подреждане.

# 7
  • Мнения: 17
А до сега "слушала" ли е? Изведнъж ли започна да "не слуша"? Говорим за дете на 5 години, не за бебе. Дай повече подробности.

Много странна тема  newsm78
   от доста време около 1 год смисъл ,че баба и много я глези и всичко и позволява.Говорих с нея,но никакав резолтат.

# 8
  • Мнения: 2 957
След раждането на малкия някой сякаш подмени баткото - превърна се от учтиво и послушно дете в жив дявол. Няма да затлачвам форума с подробности, но на моменти ми идва да го подаря на някого - толкова много ме вбесява. И всичко е за да привлече вниманието върху себе си.
И на двамата обръщаме достатъчно внимание - в повечето случаи баткото печели от него в повече защото малкия е дете-мечта. Където го оставиш - там го и намираш. Поне за сега е изключително кротко бебче.

Все едно аз съм го писала.В нас положението е същото.
Интересно обаче, че когато сме само двамата е послушен, но появи ли се трети човек, независимо таткото, бабата или някой на гости ... послушното и добро дете се превръща в невъзможно гевезе.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Като по правило бабите глезят. Нашите вече са ученици, но след всяка ваканция при бабите са нужно поне седмица-две, за да влязат във форма. Може би е добре за известно време да не я срещаш с баба й, да останете сами "малкото" семейство и да си я възпитавате само вие с таткото.

А иначе, като чета тук разни постове, чудя се как я въдворявате тази дисциплина и не ви ли е жал за децата. На мен някой, ако ми хвърли нещо, защото не съм го прибрала ще съм му сърдита много и ще стана агресивна, защото този някой, особено ако е близък човек изобщо не зачита вещите ми. И това с наказанията с лишаване от неща за по един месец е много пресилено за мен. Аз съм за убеждаването в ползата и правилността на едно или друго действие, а не за принципа на моркова и тоягата. С морков и тояга се дресира, а не се възпитава.

# 10
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Щом детето не желае да си прибира нещата, значи самото то показва незачитане на вещите си. Още повече, че е на 5 години, не е бебе, за да не разбира. Когато му се обясни съвсем кротко и нормално защо нещото му се намира в коша, ще разбере и следващия път ще се постарае друго нещо да не отиде там. При моите деца не е имало агресия и изпълнения - след хиляди повтаряния и закани, че неприбраните неща накрая ще отидат на боклука, като си изпълних веднъж заканата, повече не се подмятат разни неща по земята и след игра всичко се прибира, където му е мястото. Важното е, че разбраха, че съм изхвърлила нещото, защото не са го прибрали и поради това не можеха и да се сърдят на друг, освен на себе си.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен се прекалява с това очакване децата на малка възраст, дори и на 5 години да си прибират нещата винаги. Колко възрастни го правят? Би ли опитала да хвърлиш на боклука нещо на мъжа си, на брат си или на някоя колежка само, защото не са подредени или "прибрани" по твой вкус? Не, нали? Не ти стиска, защото знаеш какво ще последва от другата страна. Но детето е малко и може да има такива заплахи или просто да му се изхвърлят нещата, така ли? То не може да се защити и трябва да се подчинява, а? Само не ми казвайте, че всички сте такива едни, подредени и чистофайници, че не търпите нищо разхвърляно. Вторачвате се в тези глупости. Никой не е умрял от това, че нещата му не са като в аптека подредени, но много деца като пораснат са започвали да разхвърлят нарочно в своя си дом, защото родителите им насила са ги карали да подреждат. Когато пораснат децата намират начин да си го върнат за всички неща, които родителите им са ги карали насила да правят. Някои дори стигат до там, че да не стъпват в родния си дом.

# 12
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Andariel, не искам да споря. Не съм опитвала да хвърлям неща на мъжа ми или на друг възрастен не защото не ми стиска заради реакцията му, а защото той си ги прибира сам. Нямам претенции и да съм най-голямата чистофайница - вкъщи когато децата играят, винаги е разхвърляно. Въпросът е да се прибират играчките след приключване на играта не заради нечий кеф или инат, а за да свикнат децата и да поемат отговорност към вещите си. За дрехите е същото - щом се съблекат, дрехите се сгъват и се прибират в гардероба, а не, както съм виждала у много хора - по земята, на столовете, по леглата и къде ли не. А щом децата ми все още ме обичат и ме търсят за всичко, значи не съм толкова лоша и тиранична. Имат пълната свобода за всичко, но знаят къде са границите. И интересното е, че не си прибират нещата насила - правят го с удоволствие.

# 13
  • Мнения: 455
Все едно аз съм го писала.В нас положението е същото.
Интересно обаче, че когато сме само двамата е послушен, но появи ли се трети човек, независимо таткото, бабата или някой на гости ... послушното и добро дете се превръща в невъзможно гевезе.

[/quote]
О да! И това също! В такива моменти просто си загризвам ноктите от яд - като сме двамата имам чувството, че разговарям с голям и разумен човек, но появили се трети - позната песен.....  newsm78 ooooh!
Дори днес успя да направи всичко възможно за да ми се оплаче госпожата в градината от него. За първи път получих толкова красиво обяснение с какво се занимава синът ни през деня.... Исках да потъна в земята от срам! А той стои в страни и се прави, че нищо не се е случило! Според госпожата той с още три-четири деца са оформили една групичка, която прави всичко освен да слуша през деня и познайте кой стои най-отпред по непослушание - нашия "батко". Естествено имаше дълъг и предълъг разговор с баща си и мен след това, но ми се струва, че едва ли ще има кой знае какъв ефект. Дори в добавка получи куп наказания от които май повече го заболя.
Говорили сме, обяснявали сме, били сме търпеливи, крещяли сме, пошляпвали сме, лишавали сме, наказвали сме - повярвайте ми ефекта е толкова временен колкото сняг през април. Хванала съм се за палците и искам да се скрия някъде защото ме е срам от безсилието което ме обхваща.
Защо ли на нас се падна такъв дявол? Но от друга страна това не ни пречи да го обожаваме и да правим всичко за него.

Към Andariel - понякога има нужда точно от морков и тояга след като нищо друго не помага. А и колко възрастни познавам които са били възпитавани съгласно твоите виждания от родителите си в миналото и в момента са толкова безотговорни..... - никакво уважение към вещите си, никакво уважение към труда на околните, никакво уважение към близките си - те също за забравили къде е родният им дом и пр.. Това как ще го обясниш?
Иначе нямам претенции да съм голяма чистофайница, но домът ми е задоволително за моите разбирания прибран. Държа и децата ми да се научат да ценят труда който съм положила и да ценят вещите си - разхвърлените из цялата къща играчки няма да ги научи на това нито пък ако започна да им ги прибирам аз. Така няма да ги науча на нищо друго освен как да пилеят - не говоря в частност за играчките. Те са само началото. Всеки възпитава според своите виждания и съгласно желанието си да даде добра основа на децата си върху която да градят характер, живот и т.н. - прибирането на играчките е едно от нещата с които се полага основата.

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Зависи каква е възрастта на детето. ТОва някой да си цени вещите не означава непременно да ги е прибрал или подреди по конец. Всеки си има свои разбирания за подредено и чисто. Мен ме устройва това да не си хвърлят дрехите по земята, мръсното пране да е в коша за пране, а чистите дрехи да са в гардероба, да си оправят леглата, а тетрадките и учебниците им да са в шкафа. Играчките са за игра и се е случвало някакъв пъзел, паркинг или лего са стоят с дни на масата и не им ги пипам. Мога само да им кажа, че е добре да ги приберат. На моменти са - понякога е много разхвърляно в стаята им, друг път е като за изложба. С баща им държим да не пипат важни за нас лични вещи, както и ние не пипаме ценни за тях лични вещи. С две думи, имаме си уважението и никога нищо не съм хвърляла без да ги питам. Едно е да ценят труда на другия, друго е на разхвърлят нарочно.

А безотговорни хора ще видиш достатъчно много, независимо дали са маниаци на тема чистота и подреденост или не могат да си намерят чорапите.  Разхвърляните хора си ценят вещите точно толкова, колкото и подредените. Просто за тях подредеността има различно измерение. Мен повече би ме притеснило, ако децата ми са твърде подредени, отколкото ако са леко разхвърляни.

Според мен безсилни се чувстват предимно родителте, които се опитват да контролират живота на децата си и много държат на подредеността до вманиачаване. И децата отвръщат на удара. Ясно е, че никой няма да си признае, че се вманиачава на тема чистота и ред.

# 15
  • Мнения: 455
Да, може и да си права ....  Thinking
Вероятно неправилно съм разбрала какво имаш предвид - аз също не говоря за подредени по конец играчки и пр. - също не пипам нещо което е започнал да прави защото зная, че е важно за него. Уважавам това, но няма да позволя след игра всичко да остане разхвърляно по земята и да се чудя как и къде да стъпвам. Не е прекалено подреден и затова не се притеснявам за душевното му състояние - поне не все още.
Иначе относно желанието ми да контролирам живота му - може би до някъде си права, но как да не се опитвам да го правя и то на този ранен етап от развитието му?! Нали затова са родителите да учат, предпазват децата си? Това отчасти би могло да се нарече опит за контролиране.
Имаше време в която се бях вманиачила на тема чистота, но това остана много назад във времето - отдавна съм се простила с тези си желания - много преди да се родят децата.

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Май повечко говорене е начинът. Например, като се знае, че ще идват гости да се подготви детето и да му се каже така и така, ще имаме гости, дръж се прилично и недей да се лигавиш. И моите започват да се лигавят при бабите, но в общи линии винаги са се държали добре извън къщи. И за да не се ядосвам просто гледам да не се мяркам наоколо - който иска да гледа внуци да дойде да си ги вземе.  Laughing А и в градината според мен е неизбежно да има такива случки.  Peace
И аз съм им се карала много на моите за разни неща, но в един момент разбрах, че не става така. Започнах да си задавам въпроси в смисъл какво най-лошо би се случило, ако точно в този момент не направят това, което им казвам. И в повечето случаи установявам, че се ядосвам заради това, че са се направили на две и половина, а не че нещото е било толкова важно. Единствено няма компромиси за безопасността.

# 17
  • Мнения: 2 331
НАшите деца са на 2г. и на 4г.При тях действа личният пример.Ако има кажа:"Хайде да прибираме сега!" и аз започна-става.Но, ако им кажа:"Приберете си нещата!"-не се получава.Поставям условия и при изпълнение на задачката, получават следващата порция забавление.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, да, на малката възраст най-работещият начин е точно "хайде да приберем заедно". За по-големите може "ти ще си прибереш стаята, а аз ще сготвя вечерята. Така поне виждат, че няма един да се юрка, а другият да мързелува.

# 19
  • Мнения: 4 586
с договаряне...
-ако ти направиш това , аз ще направя еди какво си
-ако капризничиш на обществено място няма да има за теб....нещо любимо -индивидуално е
-ако искаш да те водя един къде си трябва да ме оставиш да си почина за да имам сили иначе няма да мога
-след като събереш играчките ще ядем , после ще спим, а като се наспим ще ходим на гости , но ако успеем навреме да се оправим, ако се кривиш няма да ни стигне времето и ще трябва да си останем в къщи
-аз ще оправя прането , а ти твоите дрехи, ако не ги оправиш и аз няма да изпера любимата ти блуза
-щом ти не искаш и нямаш желание да направиш еди какво си , аз също не искам да направя еди кое си
-тези и тези думи са лоши и не се използват, днес не ги казвай и не ми отговаряй така и ще те почерпя
- щом  си толкова послушен(на) тези дни аз съм много весела и доволна и ще ти купя подарък , кажи какво искаш

това са само насоки в договорките , идеята е детето да разбере че ако се държи подобаващо ще има облаги , и всички ще се чувстват добре ,ако се инати и прави напук ще има много спестени положителни емоции
без наказания, без викане , без шамари

# 20
  • Мнения: 486
Детето мие  малко, за да 'слуша', но има правила важат винаги и се спазват от всички.И 'НЕ' значи не винаги.Наказанията й се състоят от това , да не играя с нея за 5-10 мин.примерно и определено действат.

# 21
  • Мнения: 17
Е, да, на малката възраст най работещият начин е точно "хайде да приберем заедно". За по-големите може "ти ще си прибереш стаята, а аз ще сготвя вечерята. Така поне виждат, че няма един да се юрка, а другият да мързелува.
          Опитвала съм и това , тя да си прибере играчките,а аз да направя нещо друго.Тя ми отговаря да и помогна и после да си върша моята работа.

# 22
  • Мнения: 941
аз процедирам така, когато ми отговори или ми каже че съм лоша, тя е малка и това за нея е голяма обида, аз първо и казвам че принцесите, защото тя е принцеса не говорят така, почти винаги действа при нас. Но ако не обърне внимание спирам да и говоря, след малко се усеща и почва да мисе извинява. Когато кажа нещо два пъти и то не се чува спирам и за да чувам, тя вече почна да го схваща този момент. За подреждането, процедирам различно, зависи от моята нагласа и от нейното настроение, аз знам кога мога да я накарам да оправя сама и кога да кажа че ще оправяме заедно. Във всички случаи ако остане нещо по земята след като е подреждала и не го прибере аз го изхвърлям, някои наистина изхвърлям други скривам, но в повечето случаи преди да го взема тя почва да доприбира.

# 23
  • Мнения: 455
Добро утро!
Какво да Ви кажа - нито един от сочените по-горе методи не действа при баткото ни.
Имаше период в който наистина действаха и сме ги прилагали, но .... човека захитря и вече не ни се връзва. Това да спра да му говоря - тогава ще настъпи рай на земята!
Да - и сме обяснявали, че отиваме на гости или пък обратно - на нас ще ни идват гости, в тази връзка да се държи прилично и пр. - нищо!- отговаря "Да, добре" и като дойдат хората елате ни вижте - ние сме държани на въже цяла година и сега са ни отвързали. Бяло петно!
Какво да Ви кажа?! - ще се обръщам към специалист за да ни помогне защото явно не се справяме като възпитатели.
Дано някой даде съвет, който не сме опитали и помогне.

# 24
  • Мнения: 958
Аз пък съм на обратното мнение.
Много крайни ми се виждат някои мерки, от дадените тук.
Не мога да приема, че детето ми няма да ми възрази, или да не смее да ме погледне, или пък да не си разхвърля играчките. Против съм и шамарчетата.
Наказание също, с мярка. Закани и заплахи..НЕ  Naughty
Иначе губиш уважението на детето, това че те слуша, вече е породенно от страх и в един момент осъзнаваш че децата ти се крият от теб, лъжат те и не ти споделят.
За мен лично, това е най-големият ми страх. Не искам да прекрачвам тънката гранциа уважение-страх.

# 25
  • Мнения: 9 814
Ами слушането и възпитанието не са много далечни понятия.
Когато искам да ме слуша дъщеря ми се опитваме да сключим нещо като договор.
Тя "слуша" мен, но и аз "слушам" нея. Така детето се учи поне за мен на уважение към родителя. И знае че, молбата ми да си подреди играчките например ще бъде възнаградена с мил жест от моя страна, а няма да бъде просто безропотно подчинение.
Това с неслушането е своеобразен протест от страна на детето, провокиран от поведението на родителите му.

# 26
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Когато искам да ме слуша дъщеря ми се опитваме да сключим нещо като договор.
Тя "слуша" мен, но и аз "слушам" нея.
Ето това е истината. При нас този метод работи в повечето случаи.
Естествено често ми се налага да напомням кой какви задължения има и примерно като иска да разпилее още играчки, го спирам и го карам да прибере другото, което е разпилял и тогава да прави каквото знае.
Е, снощи изтрещях....прибирам се - направили си в кухнята "къща" с бар-столовете и разни чаршафи и възглавници....до тук добре.....ама докато видя, че някакво шише с вода е в ръцете на големия и едната възглавница беше подгизнала - нарочно.....е, не се сдържах и се развиках. После цяла вечер бях "лоша".
Иначе наводненията съм ги ограничила да се случват само в банята. Почти се научи като прави свинщини да чисти след себе си.

# 27
  • Мнения: 156
Всяко дете е различно, най-важното е да са ни живи и здрави

# 28
  • Мнения: 5 577
Сина ми /4 години/ си разтребва играчките. Веднъж отказа -изхвърлих всичко, което беше по пода в кофата! Нови рейнджъри, абтомобилчета, всичко. Всеки път ще става така. Може да разхвърля, не може да прибира, от къде на къде?

Не позволявам да ми се качва на главата, още от малък. Много ми е добър, и не е лиглю. Става каквото аз кажа. И сега с бебето съм така. За мен това е правилния подход, още от бебета.

# 29
  • Мнения: 4 586
Ами слушането и възпитанието не са много далечни понятия.
Когато искам да ме слуша дъщеря ми се опитваме да сключим нещо като договор.
Тя "слуша" мен, но и аз "слушам" нея. Така детето се учи поне за мен на уважение към родителя. И знае че, молбата ми да си подреди играчките например ще бъде възнаградена с мил жест от моя страна, а няма да бъде просто безропотно подчинение.
Това с неслушането е своеобразен протест от страна на детето, провокиран от поведението на родителите му.

ето това е идята на договарянето, детето да не се чувства подчинено

# 30
Здравейте!
Изчетох всички мнения с голям интерес.
Спомням си как майка ми ме е удряла с чехъл по главата, защото все боса ходя - е на 30г. съм чехли не обувам.
Майка ми и баща ми са толкова подредени, че се чудя друго правят ли? Какви ли не наказания съм понасяла - не успяха да ме научат да подредя, както тях. По-разхвърляна съм и това е. Мъжът ми също се пробва да ме пригоди, но претърпя неуспех.
Не смятам, че къщата ми е разхвърляна. Не блести от чистота, но е подредена и спретната.
Дъщеря ми за мен е притеснително подредена. Поне за сега. Без да съм я учила си подрежда обувките в шкафа, хвърля си мръсните дрехи в коша. Тя няма още 3 годинки. Смятам, че това е личен пример. Както казването на Благодаря, Довиждане, Моля. Детето е огледало на Вашето поведение.
Лесно се дресира, но трудно се възпитава.
Много съм впечатлена от изрази - Той е достатъчно голям! - 5год., Става, каквото аз кажа!
Май искате да си отгледате юначе, което с нетърпение да очаква да хлопнете вратата, за да подиша малко.
Надявайте се с това възпитание някой ден да познавате личността на детето си. Май ще има много изненадани родители.
На няколко пъти прочетох, че след като се роди второто дете, първото стана ........еди какво си. Това е борба за внимание. Колкото и внимание да му обръщате няма да е достатъчно на първото дете. До преди второто то е разполагало с ЦЯЛОТО Ви внимание. Нормален е този период. Много смесени чувства бушуват в него дали да го обича, пък то само реве и за игра не става, дали да помага вместо да се забавлява. Толкова е тъжен и иска мама да го гушне, пък тя пак с това бебе се занимава и му мие нааканото дупе. В една книга четох много хубава метафора за това как се чувства детето и приема второто по-малко дете. Ще се опитам да я пресъздам: мили майки първото Ви дете се чувства така, както вие бихте се чувствали, ако съпругът ви се прибере и ви каже, че той много ви обича и любовта и вниманието му към вас няма да се променят, но се е оженил още един път. Вие трябва да го разберете, та той толкова много е искал тази втора съпруга и я обича. Също, както вас обича. Все пак това за вас не трябва да е проблем, защото чувствата му към Вас въобще не са се променили. и т.н. и т.н. Кофти, нали....
Нека да разберем малките същества, които толкова много ни радват и ни карат да се просълзяват от щастие. Нека да им даваме личен пример, а не да се опитваме да дресираме.
Поздрави

# 31
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Бас хващам, че книгата е "Siblings Without Rivalry".  Grinning

# 32
  • Мнения: 832
случайно открих темата и мног оми допадна. да ви кажа, че от както се появи малкия - лора много ми се промени. по този повод реших да взема мерки и да се образовам - чета страшно много, има страхотни неща...само, че както повечето неща на книга и теория нещата са ясни, в повечето слуучаи когато прочетеш нещо си казваш, ами да...ясно, логично...обаче на практика нещата са доста по-различни
не, че проблемите са ми крайни и радикално, по скоро тривиални, но това със слушането е вечната ни дилема
сутрин, оправяне, закъсняване, решене, ходенето боса... Tired това което ме ядосва е повтарянето на едни и същи неща ежедневно и многократно...

N a d i a  - има доза истина в това което казваш, но при нас нещата дори са обърнати в полза на голамята, тя се води къде ли не, правим с нея какво ли не (творим, рисуваме, пиано, гимнастика, каним деца да играят и т.н.), малкия буквално си е ощетен и паралела е просто невъзможен, но пак няма угодия...той това, онова...особено когато я помоля да събере играчките на малкия които в повечето случаи просто са по земята, или малкия пипне нещо нейно

# 33
Здравейте!
С интерес следя темата, тъй като скоро и до моята щерка ще стигне преобразяването.
Знам, че на книга е лесно. Като психолог съм изчела бая от тия книжки. Публикуват най-нагледните случаи. Да, ама в живота тези нагледни примери често не вървят, защото ти не си онзи родител и твоето дете не е онова дете.
Книгите са общообразователни, по-скоро дават идеи, за които трябва да знаем, че в нашето семейство може и хич да не проработят.
Спомням си много неща от моето детство. И ние със сестра ми сме били такива. Ревност и всички нейни следствия. Според мен е нормална. Просто трябва да са ясни правилата, които да се спазват. По-голямото дете има повече права, но и повече задължения. По-малкото по-малко задължения, но и по-малко права. И така, докато не се изравнят силите. Според мен ще има сръдни, тръшканици, караници. Нали затова си ги имаме тези слънчица, от време на време да но поопарят. Според мен това е период, който няма как да се избегне. Когато го има и детето изразява тези чувства, майката е поне на ясно с това какво се случва с детето.
Откакто съм бременна чувам за невероятни неща от разни майки. Някои питат дали няма да дам голямата си дъщеря за няколко месеца на баба й, за да ми е по-лесно? Те така били направили! Много по-лесно им било.
Други идеи са да спра от ясла каката, защото може да зарази братчето!
Трети - ей то Стела ще е почти на 3 ще ти помага!!!
Да не говорим, че има майки, които лишават децата си от ДГ и срещи с приятелчета, за да не се зарази тя, докато бременее.
Сега не мога да се сетя за други подобни разговори, но сигурна съм, че имаше още.
Знам, че не всички майки са такива, но ми и е интересно колко много от този тертип има.
Сигурна съм, че и при нас ще има главоболия и моменти на безсилие.
Предполагам, че това е част от чара на това да отгледаш 2 и повече деца.
Единственото, което си пожелавам е да имам волски нерви)))
Поздрави
 

# 34
  • Мнения: 2 070
Прочетох няколко книги, но тази най-много действа при Яна

http://www.colibri.bg/resultsb.php?book=279

Всякавите му там дресировки от рода на Ако не направиш еди каквоси няма да получиш нещо си - не стават при будни и интелигентни деца... Поощрения и подкупи също дават фира в един момент...

# 35
  • Мнения: 832
аз съм на тази

http://www.iztok.net/article429.html

пробвах номера с поставянето на бележка - все ти търси гребена сутрин. написах на листче и залепих на гребена "ще ми е приятно ако ме оставяш на място"
не е истина, но е факт - няколко дни не търсим гребена  Peace

# 36
  • Мнения: 2 885

Хубаво е, че мислиш така. И аз съм бременна с второто.
Но единствео само писането в темата за бременни ме свързва с този ми период.
Има всякакви майки. Масово са като изброените от теб примери.
Но единствено се моля, да не повторя грешката на майка ми да дели децата.
Аз като по-голяма все подредена, изрядна, възпитана. Вече омъжена с дете и още едно на път.
Сестра ми и тя е омъжена, без деца, на 30 г, в чужда страна. Асоциална личност.
За нея се трепереше и все още се трепери, а аз съм голяма и да се спасявам. Все ще се оправя.
Т.е. не само ревността при децата е налична, важен е подхода и на родителите към всяко отделно дете.


На 5 г. и да не слуша едно дете, значи е загубило уважението към родителите си.
Бабите се разкарват през 9 планини в 10-тата, защото нещата може наистина да загрубеят.

# 37
  • Мнения: 832
На 5 г. и да не слуша едно дете, значи е загубило уважението към родителите си.
Бабите се разкарват през 9 планини в 10-тата, защото нещата може наистина да загрубеят.

ами какво да кажа, не слуша...на 5 просто не чува и си прави каквото си е решило...въпроса е как родителя ще реагира и дали ще постави ясни правила кое минава и кое не

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако изобщо може да се говори за поставяне на ясни правила, то те е трябвало да се поставят още от момента на раждането на детето, т.е. детето да усеща и знае, че има правила. Например, правила за безопасност или за храненето или за излизането навън. Вярно, че всяка възраст си има своите правила, но така или иначе детето има представа за тях.

# 39
  • Мнения: 455
Прочетох няколко книги, но тази най-много действа при Яна

http://www.colibri.bg/resultsb.php?book=279

Всякавите му там дресировки от рода на Ако не направиш еди каквоси няма да получиш нещо си - не стават при будни и интелигентни деца... Поощрения и подкупи също дават фира в един момент...
Peace
И аз си я купих и в момента съм започнала да е чета защото не виждам никакъв изход от ситуацията.
Иначе човека прекрасно знае до къде може да стигне и какви са границите, но защо все пак да не пробва да премине зад тях?!

# 40
  • Мнения: X
Действам на принципа - тя слуша мене, но и аз слушам нея, също. Абсолютно съм против възпитание в стил "думата ми е закон", "каквото кажа аз, това става". Макар и малки, децата се нуждаят от същото уважение към вещи, характер, лично пространство и прочие, както и възрастните хора. Аз съм възпитавана точно в стил "каквото кажат мама и тате - това ще е" и цял живот си мечтаех за деня, в който каквото аз си наумя, това ще си правя. Чувствах се в затвор и само чаках да им видя гърбовете, че да подишам, аккто Nadia, го е написала. Не, такива деца не искам да отглеждам, не искам да се чудят къде да се наврат, като ме вдят и как да си запушат ушите от заканите и наставленията ми. Винагои решенията са компромис между това, което аз искам и това, което искат децата. Работи - винаги.

# 41
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз се държа с нея така, както и тя с мен - ако започне да прекалява с лигавенето и "не" и "няма" я предупреждавам, че ще започна и аз да казвам "не мога" и "няма".
С караници, още по-малко пък с бой не постигам нищо, затова и ги избягвам. Посто се държа с нея като с голям човек.

Забелязала съм, че като е заета с нещо, нещата са о,к. Когато й е скучно, започва да се чуди каква щуротия да измисли и затова гледам да я ангажирам и да я насочвам към някакви занимания, ако аз самата не мога да й обърна внимание.

# 42
  • Мнения: 2 757
Andariel, не искам да споря. Не съм опитвала да хвърлям неща на мъжа ми или на друг възрастен не защото не ми стиска заради реакцията му, а защото той си ги прибира сам. Нямам претенции и да съм най-голямата чистофайница - вкъщи когато децата играят, винаги е разхвърляно. Въпросът е да се прибират играчките след приключване на играта не заради нечий кеф или инат, а за да свикнат децата и да поемат отговорност към вещите си. За дрехите е същото - щом се съблекат, дрехите се сгъват и се прибират в гардероба, а не, както съм виждала у много хора - по земята, на столовете, по леглата и къде ли не. А щом децата ми все още ме обичат и ме търсят за всичко, значи не съм толкова лоша и тиранична. Имат пълната свобода за всичко, но знаят къде са границите. И интересното е, че не си прибират нещата насила - правят го с удоволствие.

Хубаво е да ги правят тези неща, но някои деца просто си отказват. За едни е лесно да слушат, дори удоволствие, а за други е адски трудно да направят дори най малкото нещо ако друг ги кара или моли. Моето дете много добре знае кое е хубаво и кое не, какво може и какво не. Но ги знае за да прави точно обратното, такова си е опако. Много рядко ще направи каквото го помолиш, ако е в настроение, което рядко се случва или го прилъжеш, че ще му дадеш нещо. Но и прилъгването действа мнооого рядко при моето дете. В кръвта му е да НЕ слуша, мрази да прави квото му кажат, трябва да се прави квото той иска. Може и да се научи на ред и послушание някой ден, но ще му коства много повече отколкото на едно по нормално детенце. Но моето си е такова, то никога не прави нищо като го накарат и е така от как се е родил. И без значение кой го кара, дори в детската казва НЕ непрекъснато и за всичко. Може да слуша баща си малко повече, но то е защото има страх от него. Как го е придобил няма да казвам. А и не съм сигурна, че е заради това, а не просто защото баща му като е ядосан става наистина много страшен  Twisted Evil

# 43
  • Мнения: 2 757
Ако изобщо може да се говори за поставяне на ясни правила, то те е трябвало да се поставят още от момента на раждането на детето, т.е. детето да усеща и знае, че има правила. Например, правила за безопасност или за храненето или за излизането навън. Вярно, че всяка възраст си има своите правила, но така или иначе детето има представа за тях.

Всеки родител е научил децата си какво може и какво не. Проблемът е, че едни деца слушат, а други не слушат. Като сложиш правила как учиш детето да ги следва, това е темата.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
ПОнякога си мисля, че Господ си знае работата - на всеки му се падат такива деца, какъвто е бил той навремето. А и крушката си има опашка - обикновено на родителите, които са били доста буйни им се падат точно такива деца. Може да е до ген, може и да е до възпитание. Според мен спокойните родители отглеждат спокойни деца. Разбира се, има изключения.

И с възрастните е така, както казваш за децата - някои неща правят с удоволствие, други по примирение, а трети изобщо отказват да направят. Но така или иначе идва моментът на порастването на децата, а после и превръщането им във възрастни и както се казва, животът ги принуждава да се научат. И винаги децата слушат повече единия родител, обикновено повече слушат баща си, защото той се отнася по различен начин, а може би и защото не е толкова често с тях, колкото аз. Може и да са прави психолозите като казват, че децата възприемат бащата като законотвореца вкъщи, а майката като всепрощаваща и закриляща.

# 45
  • Мнения: 2 757
Здравейте!
Изчетох всички мнения с голям интерес.
Спомням си как майка ми ме е удряла с чехъл по главата, защото все боса ходя - е на 30г. съм чехли не обувам.
Майка ми и баща ми са толкова подредени, че се чудя друго правят ли? Какви ли не наказания съм понасяла - не успяха да ме научат да подредя, както тях. По-разхвърляна съм и това е. Мъжът ми също се пробва да ме пригоди, но претърпя неуспех.
Не смятам, че къщата ми е разхвърляна. Не блести от чистота, но е подредена и спретната.
Дъщеря ми за мен е притеснително подредена. Поне за сега. Без да съм я учила си подрежда обувките в шкафа, хвърля си мръсните дрехи в коша. Тя няма още 3 годинки. Смятам, че това е личен пример. Както казването на Благодаря, Довиждане, Моля. Детето е огледало на Вашето поведение.
Лесно се дресира, но трудно се възпитава.
Много съм впечатлена от изрази - Той е достатъчно голям! - 5год., Става, каквото аз кажа!
Май искате да си отгледате юначе, което с нетърпение да очаква да хлопнете вратата, за да подиша малко.
Надявайте се с това възпитание някой ден да познавате личността на детето си. Май ще има много изненадани родители.
На няколко пъти прочетох, че след като се роди второто дете, първото стана ........еди какво си. Това е борба за внимание. Колкото и внимание да му обръщате няма да е достатъчно на първото дете. До преди второто то е разполагало с ЦЯЛОТО Ви внимание. Нормален е този период. Много смесени чувства бушуват в него дали да го обича, пък то само реве и за игра не става, дали да помага вместо да се забавлява. Толкова е тъжен и иска мама да го гушне, пък тя пак с това бебе се занимава и му мие нааканото дупе. В една книга четох много хубава метафора за това как се чувства детето и приема второто по-малко дете. Ще се опитам да я пресъздам: мили майки първото Ви дете се чувства така, както вие бихте се чувствали, ако съпругът ви се прибере и ви каже, че той много ви обича и любовта и вниманието му към вас няма да се променят, но се е оженил още един път. Вие трябва да го разберете, та той толкова много е искал тази втора съпруга и я обича. Също, както вас обича. Все пак това за вас не трябва да е проблем, защото чувствата му към Вас въобще не са се променили. и т.н. и т.н. Кофти, нали....
Нека да разберем малките същества, които толкова много ни радват и ни карат да се просълзяват от щастие. Нека да им даваме личен пример, а не да се опитваме да дресираме.
Поздрави

Хареса ми това дето си написала. Вярно е, че детето се учи най добре от личния пример, който му даваме. Но не винаги е така. Аз до ден днешен не мога да науча децата си, да не се катерят по столчетата за хранене и по масата, когато сме на масата и има храна по нея най малкото. Нито да си играят с храната, да хвърлят по земята и т.под. дейности, които определено не са видели от мен или баща им. Дори по големият им брат не ги прави. Те са си ги измислили и си действат и аз съм безсилна в тези конкретни случаи както и в много други

Подкрепям с доказателства. Това е нормалното положение като ядем от край време до ден днешен. И са падали от столчетата и пак продължават. Като ги вържа се нервят и не мирясват докато не ги отвържа

http://s184.photobucket.com/albums/x317/NikiFin/Oktomvri%202008/ … rent=NaMasata.jpg

Ето и клип

http://s184.photobucket.com/albums/x317/NikiFin/Oktomvri%202008/ … t=12112008015.flv

# 46
  • Мнения: 2 757
но няма да позволя след игра всичко да остане разхвърляно по земята и да се чудя как и къде да стъпвам.

Как го постигаш това?

# 47
  • София
  • Мнения: 17 592
 Laughing

Ти събираше ли си играчките, дрехите и многото други неща на 5? Аз не, защото... и не знам кое е прилично за някоя възраст. Мисля, че има културен и некултурен изказ - независимо от възрастта.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
От това, което видях на клипчето останах с впечатлението, че децата просто искат да са на голямата маса. Опитай да ги сложиш да ядат там, а не отделно на техните столчета. Поне нашите още от самото начало бяха заедно с нас на масата. Не съм привърженик на отделното хранене на децата. За мен хрането на цялото семейство на една маса е хубава традиция и начин на общуване, а не само на изяждане на някакво ядене.

# 49
  • Мнения: 2 757
Аз пък съм на обратното мнение.
Много крайни ми се виждат някои мерки, от дадените тук.
Не мога да приема, че детето ми няма да ми възрази, или да не смее да ме погледне, или пък да не си разхвърля играчките. Против съм и шамарчетата.
Наказание също, с мярка. Закани и заплахи..НЕ  Naughty
Иначе губиш уважението на детето, това че те слуша, вече е породенно от страх и в един момент осъзнаваш че децата ти се крият от теб, лъжат те и не ти споделят.
За мен лично, това е най-големият ми страх. Не искам да прекрачвам тънката гранциа уважение-страх.

Именно. Но за мен децата никога не слушат от уважение, а винаги от страх. Може би и да има уважителни деца, но те не са много и така си се раждат. Тези, които го нямат вродено остава да ги научим да слушат от страх. Което не е хубаво поради изложените от теб причини. Сложно е, всеки трябва да си намери точния подход към децата си, така че резултатът да е макс добър за всички

Andariel , винаги им даваме да се хранят сами на техните си табли на столчетата. Адски мацат, хвърлят по земята. Но се примирявам. Това, което съм съм снимала в клипа е когато вече са се нахранили. Ако изобщо има нещо на масата без значение дали са на столче до масата или просто се разхождат качват се на масата и почват да бърникат навсякъде. Др деца не съм виждала така да правят. Не казвам, че няма, просто аз лично не съм виждала. На гости ако ходим е същото положението, хващат квото им попадне, чужди, прибори, чаши, чинии... бъркат вътре и си правят квото им е кеф. А мноооого добре знаят, че не трябва. Просто не им пука. Поглеждат дали ги гледам и ако съм се обърнала действат. Значи знаят, че не трябва и ги е страх. Но явно не достатъчно за да не използват всеки шанс да се докопат до каквото са си нарочили. Такива са си, непокорни

# 50
  • Мнения: 223
в къщи  ги приучам на основните "правила" още от малки; опитвам да превръщам част от задълженията в игра, или им помагам при свършването на задачата; изготвили сме програма на  деня в картинки и те сами казват кога, какво трябва да се направи ; после с тематична рисунка се изобразява действието; например - преобличане и прибиране на дрехите след разходка: закачалка с рокля за каката и една с тениска, за малкия; те сами решават как да се обрисува, това което трябва да се свърши; после, когато има протести сверяваме с програмата; в повечето случаи действа и  задачата се изпълнява; мисля, че трябва непрекъснато напомняне докато са малки, за да се превърне дадено нещо в навик; после, когато са по-големи, да приемат задълженията като досадна необходимост; Hug
и не съм съгласна, че децата винаги слушат от страх; това дори ми звучи доста тиранично; всичко е въпрос на подход; не трябва да се налага родителското мнение със сила, а да се стремим децата сами да повярват, че така е редно да се прави, дори и на тях да не им харесва;

# 51
  • Мнения: 2 757
в къщи  ги приучам на основните "правила" още от малки; опитвам да превръщам част от задълженията в игра, или им помагам при свършването на задачата; изготвили сме програма на  деня в картинки и те сами казват кога, какво трябва да се направи ; после с тематична рисунка се изобразява действието; например - преобличане и прибиране на дрехите след разходка: закачалка с рокля за каката и една с тениска, за малкия; те сами решават как да се обрисува, това което трябва да се свърши; после, когато има протести сверяваме с програмата; в повечето случаи действа и  задачата се изпълнява; мисля, че трябва непрекъснато напомняне докато са малки, за да се превърне дадено нещо в навик; после, когато са по-големи, да приемат задълженията като досадна необходимост; Hug
и не съм съгласна, че децата винаги слушат от страх; това дори ми звучи доста тиранично; всичко е въпрос на подход; не трябва да се налага родителското мнение със сила, а да се стремим децата сами да повярват, че така е редно да се прави, дори и на тях да не им харесва;


А ако са от децата, които не обичат да правят каквото е редно? На мен примерно никога не ми е пукало какво е редно, правила съм си квото съм си искала. Ако не съм е било именно от страх. Децата ми са същите

# 52
  • Мнения: 1 896
За мен фундаменталният въпрос е защо едно дете на 5 години трябва "да слуша", да не възразява и т.н.?
Вие като ви нарежда някой, изпълнявате ли? Аз супер се дразня, ако някой дойде и ми нареди да направя нещо. Дори да ми е шеф, настоявам да ме помоли учтиво и да се отнася уважително. Ако искат от мен нещо, което не ми е приятно, възразявам, много ясно, няма да си трая, я.
И с детето е така. Децата имат право да не си прибират играчките точно тогава, когато някой друг е решил, че това трябва да стане. Ако вие си прибирате вашите неща, те рано или късно също ще почнат да го правят. Детето ще се държи като личност, с която може да се общува и на която може да се разчита в някакви граници, ако родителите се  държат така помежду си и със самото него.
Тези истории за слушане, не възразяване и т.н. вече са супер отживелица, децата няма да слушат и с никакви опити за вземане на властта обратно няма да успеем да им се наложим, просто светът е различен, семейството и обществото са различни. Само с човешко общуване и взаимно зачитане става. Както не искате да се държи мъжът ви примерно с вас, така не би следвало да се държите и вие с детето.

# 53
  • Мнения: 223
А ако са от децата, които не обичат да правят каквото е редно? На мен примерно никога не ми е пукало какво е редно, правила съм си квото съм си искала. Ако не съм е било именно от страх. Децата ми са същите
[/quote/]
докато са малки, децата не знаят кое е правилно и кое не; ние сме тези, които трябва да ги научим; не се обиждай, но ако твоето отношение е такова, то децата ти правят също като теб;
не ги оставяй да си правят каквото искат; ти трябва да ги вкарваш "в релсите" и колкото по по-миролюбив начин го постигаш, толкова по-добър и дълготраен е ефекта от наученото;

# 54
  • Мнения: 2 957
basilisk   удоволствие е за мен да те чета   bouquet
Жалко че влизаш по-рядко във форума.

# 55
  • Мнения: 1 896
amber, много си мила  Simple Smile
трябва да влизам по-често, ама не остава време от дечурлига

# 56
  • Мнения: 2 757
mitsie, писна ми да повтарям едно и също Аз съм ги научила кое е правилно според моите разбирания. И те знаят много добре. И именно знаейки правят нарочно обратното, с цел да демонстрират, че няма да слушат. Не си ли чула за деца, които напук правят всичко наобратно. Има ги и то много.  Познавам деца, които буквално от бебета се държат като възрастни. Учат точно от съвети, от даване на акъл, а не от собствени грешки и не от подражание на родителите. Такива деца са адски лесни за гледане, но мен органически ме дразнят, сигурно защото аз съм тяхна противоположност.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Пак запозваш да пееш същата песен - другите деца кротки и съответно те дразнят, а твоите, дето ти късат нервите са най-хубави.
Няма такова дете, което да е като възрастен и да се учи само от съвети, а не и от опита си. Няма такъв филм, освен ако ти не си го измислила. Има бебета и деца, които са спокойни и сравнително уравновесени за възрастта си, но те не са дошли от Космоса, а са деца на родителите си - носят техните гени и попиват техния пример. Ти си получила точно това, което искаш - твоите са пълна противоположност на дразнещите те кротки  бебета. Но пак не си доволна - хем много се гордееш с това каква си, хем после рониш горчиви сълзи, че децата ти били като теб. Ами, на кого да приличат, на гората ли? Може би ти трябва да се пренастроиш и да пуснеш друг филм в главата си. Нито са първите, нито последните деца на този свят, които правят бели и се качват на масата. Щом ти не можеш да ги научиш може баща им, баба им, учителите или който и дае друг да ги научи. Самата ти си казвала, че баща им успява да се справи, също и свекърва ти. Също си казвала и за сестра си, че се справя с децата. Може би ще е добре да научиш нещо от подходите на другите възрастни, все пак роднини сте. Само като гледах клипа изтръпнах като едното бебе щеше да падне от масата, а ти как си задържала камерата в ръката си не знам. Сега, когато баткото е на градина можеш да обръщаш повече внимане на близнаците, а и казваш, че те поемат от книжки и игри. Възползвай се от това време. Вечер като се прибере баща им от работа ти вземаш близнаците, той взема Давид и така всеки се занимава в отделна стая с децата и ще избегнете конфликтите между тях.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 999
Не изчетох цялата тема - признавам.

Не съм привърженик на 'слушането'. У дома обаче има правила и те се следват. Правилата не се променят и не са много. Повечето вече не са правила, а са приети като нещо естествено. 
Да речем: Гледа се по едно филмче, след което ДВД-то просто се спира. Толкова.
В стаята си дъщеря ми може да прави каквото си ще, в това число да рисува по стените, да лепи картинки и прочие. Вечер преди да си легне трябва да подреди. Ако помоли за помощ и нямам друга работа - аз й помагам. Ако не подреди - всичко което е по земята се събира от мен и заминава при децата без играчки.  Whistling
Самата аз съм ужасно подреден човек /като дете бях също толкова разхвърляна/ и дъщеря ми го е прихванала от мен.
Не държа и не приемам сляпото подчинение. С голямо удоволствие спорим, пазарим се и преговаряме за много неща ... но правилата са си правила. 

# 59
  • Мнения: 2 757

Няма такова дете, което да е като възрастен и да се учи само от съвети, а не и от опита си. Няма такъв филм, освен ако ти не си го измислила.

Как може с такава увереност да кажеш такава глупост. Щом съм казала, че познавам, значи съществува. А ти явно си мислиш, че ако не си видяла нещо значи то не съществува. Да ама не. Познавам такова дете мнооого отблизо. От 3 - 4 годишно ми говореше мъдрости, които май баба му го беше научила, държеше се и продължава да се държи както предполага обстановката, по адекватно от мен на моменти,  дразни се на глупостите, които прави майка му, демек не само че не и подражава, ами я укорява и с право. Явно баба му го е научила на ум и разум, защото майка му е шматка от класа, а бабата е много печена. Понеже ми е много близко и първото малко дете с което съм контактувала от ученичка и си мислех, че всички деца са като него. Чак сега като се сдобих с мои си установих, че децата са много различни. Отделно съм виждала една камара такива деца, бебета, които се държат като възрастни и правят квото им се каже. Така че няма кво да се съмняваш, съществуват със сигурност. Виждам ги по ресторанти как си седят на столчетата и гледат като упоени, а родители им си хапват спокойно. Докато моите дърпат и късат покривките, пипат по всички чинии и ако не им се даде нещо пищят на умрело и меткат по земята квото докопат в знак на протест. Нищо не знаеш ти, ама що се правиш на много разбираща се чудя

# 60
  • Мнения: 1 896
Isa,
Много ми харесва как си го написала, твоето дете е малко по-голямо, но и аз имам намерение да следвам подобна линия с моите - преговаряме като хора, не изисквам подчинение, помагам, когато децата подреждат след себе си, ако те ме помолят. Само за отнемането на неприбраните играчки не ми хареса. Опитвам се да се отнасям с уважение към собствеността им - искам да ги науча, че когато нещо е тяхно, те разполагат с него. Ако не уважавам правата върху играчките им, тогава не мога да искам всеки от тях да зачита правата на другия върху играчките му - синът ми би вземал всичко на сестра си, когато пожелае, защото е по-голям и по-силен. И изобщо тогава не мога да очаквам те да уважават правата на другите хора да разполагат с вещите си.

# 61
  • София
  • Мнения: 6 999
basilisk, не мога да споря за играчките, но не разбрах защо ако ти вземаш неподредените то тогава и сина ти ще може да взема на сестра си?  newsm78 но пък аз имам само едно дете и нещата са доста различни. Правилото е, че ако не се грижиш за вещите си, значи не се нуждаеш от тях... има много хора, които се нуждаят и ще ги получат с радост.
Всъщност само веднъж го приложих и то за 1-2 играчки - повече не ми се е налагало. Ти не налагаш това правило от позицията на по-силния. Не казваш: "АЗ ще ти взема играчките." /от което децата да си направят извода - По-силния може каквото си поиска/, "ПРАВИЛОТО е такова." Един вид във вашия дом си има правила и те трябва да се спазват. Също винаги предупреждавам по няколко пъти /колкото е по-малко детето толкова повече/ за правилата и последиците.
Не знам дали го обясних добре, но за мен това е много важно.  Peace Децата се научават, че има правила и закони и те следва да се съобразяват с тях.

# 62
  • Мнения: 1 896
Ами най-малкото няма да имам моралната позиция да държа, че не може да взема на сестра си играчките, защото са нейни, ако аз вземам неговите насилствено. Дори да нямаше сестра, същото щеше да важи за моите лични вещи или за играчките на другите деца. Абе важно нещо са си играчките, те са си направо част от идентичността на детето понякога. Могат да бъдат за него това, което е за нас колата ни, компютъра ни или шкафа с бельото примерно. Ако мен ме домързи да си измия колата днес и оставя за утре, никой няма право да ми я вземе.
Единственото правило, което абсолютно не подлежи на нарушаване при нас, е да зачиташ другите - тялото им, емоциите им, имуществото им. Но това не може да се наложи със сила, а само с пример и с обясняване кога на някой нещо много му пречи, неприятно му е или го боли.
Абе като цяло и вашата система ми звучи много добре,  сигурна съм, че детето се чувства ок и даже сигурно знае, че едва ли ще предприемеш крайните мерки, които са в договора  Wink Пък и щом ти винаги си подреждаш нещата, сигурно дъщеря ти много се радва да прави като теб.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595

Няма такова дете, което да е като възрастен и да се учи само от съвети, а не и от опита си. Няма такъв филм, освен ако ти не си го измислила.

Как може с такава увереност да кажеш такава глупост. Щом съм казала, че познавам, значи съществува. А ти явно си мислиш, че ако не си видяла нещо значи то не съществува.

Детето не се е научило да бъде такова със съвети, а с възпитание и е копирало примера на този, който го гледа - в случая баба му. Ако го гледаше майка му най-вериятно щеше да прилича повече на нея като поведение.

Ники, омръзна ми от твоите постове да лъха едно и също - чуждите деца, ако са кротки са ти досадни и не можеш да ги понасяш (защото седят на столчетата си, по твоите думи като хипнотизирани), а твоите са луди и бесни, много си ги харесваш, но в следващия момент ги смяташ за ужасни и едва живееш с тях. Ами, установи се най-после на едно място - приеми, че и твоите, и чуждите са деца, но ти трябва да живееш с твоите, а не като не можеш да се справиш да обвиняваш чуждите. Какво си мислиш, че в другите семейства е само смях и песни ли? Другите деца също могат да правят невероятни бели, от които да ти се изправи косата. И сто пъти ти казаха и другите хора - трябва да промениш нещо в гледната точка към твоите деца и после нещата ще започнат да се нареждат. Но не, ти продължаваш да си пееш старата песен. Разбирам, че е трудно с три деца, разбирам че си имате проблеми, но и ти толкова вече си потънала в този водовъртеж, че дори отказваш да помислиш, че може да е различно. Има тема за многодетните майки, можеш да надникнеш там и да видиш как се справят хората. Твоите деца не са извънземни, че да са неспасяеми и ненаучаеми или неконтролируеми, нито ти си първата майка с три малки деца. А може би твоето място изобщо не е в онази държава, може да не ти понася изобщо спокойствието на датчаните и от това да си още по-изнервена.

# 64
  • Мнения: 455
но няма да позволя след игра всичко да остане разхвърляно по земята и да се чудя как и къде да стъпвам.

Как го постигаш това?
Ами с уговорки - в повечето случаи поне.
В началото ми се наложи да изхвърля няколко играчки и след като видя, че държа на думите си започна да си прибира всичко разпиляно. Е, има и моменти в които го прави с явно неудоволствие, но все пак го прави - никой не му нарежда - той знае какво се прави след като играта свърши.
Само не можах да измисля логично обяснение защо той сам трябва да прибира разпиляните играчки след като са си тръгнали гостенчетата му и след като му кажа, че те са му били на гости и не е учтиво да ги кара да събират с него той ми задава въпрос "Тогава защо мен ме кара ...../мама на някое от децата/... да събирам играчките в тях преди да си тръгнем като сме им на гости?" - нейното дете защо не събирало играчките у дома и пр.
Струва ми се, че постояннството и личния пример са от първостепенно значение. Децата не се чувстват комфортно когато правилата се менят ежедневно.

# 65
  • Мнения: 2 757
Andariel, моля те престани да ме анализираш и да ми се правиш на експерт психолог. Никъде не уцели. Престани да разправяш каква съм и какво мисля и да ми слагаш думи в устата. Писна ми, сериозно ти казвам. Говори си за себе си. И не ми давай акъл защото нито имаш опит с 3 беса, нито разбираш ситуацията, това си личи от всяка твоя дума. Развиваш ми някакви теории, като не говориш дори за конкретни неща, ами общи приказки от които не може да се направи никакъв практически извод, все едно слушам нескопосана лекция по детска психология.  Прочетеш една дума, примерно че онова дете го гледала баба му и веднага си правиш генерален извод, че тя го отгледала. Което не е вярно и от невярно разбраната ситуация съответно правиш погрешни заключения, които след това ги изтъкваш тук като неоспорими факти. Научи се да четеш и разбираш буквално, а не някой казал, че пръднал и да решиш че не праи нищо друго освен да пърди. Много ограничено расъждаваш, ако изобщо може да се каже, че разсъждаваш.


# 66
  • Мнения: 2 839
Не изчетох цялата тема - признавам.

Не съм привърженик на 'слушането'. У дома обаче има правила и те се следват. Правилата не се променят и не са много. Повечето вече не са правила, а са приети като нещо естествено. 
Да речем: Гледа се по едно филмче, след което ДВД-то просто се спира. Толкова.
В стаята си дъщеря ми може да прави каквото си ще, в това число да рисува по стените, да лепи картинки и прочие. Вечер преди да си легне трябва да подреди. Ако помоли за помощ и нямам друга работа - аз й помагам. Ако не подреди - всичко което е по земята се събира от мен и заминава при децата без играчки.  Whistling
Самата аз съм ужасно подреден човек /като дете бях също толкова разхвърляна/ и дъщеря ми го е прихванала от мен.
Не държа и не приемам сляпото подчинение. С голямо удоволствие спорим, пазарим се и преговаряме за много неща ... но правилата са си правила. 
Аз пак на едно мнение с Иса.
Да се слуша музика, разбирам. Друго значение на думата не знам.
Виж, оговорност и навици са съвсем друго нещо.
Аз също съм изхвърляла играчки. Само веднъж. Имаше време, когато бяха много малки и наистина беше голямо усилие да сложат всичко на мястото му, тогава по-скоро оставях у тях впечатлението, че прибират, а аз помагам. Аз прибирах повечето неща, но важното е, че се научиха да си поемат грижата за нещата. Вече са достатъчно големи и си прибират съвсем сами.
И да не ми каже някой, че съм успяла, защото децата ми са добри и поддават. Ако се наложи бих им изхъврлила играчките до една, не бих купувала нови, пък да видим кой, кого  Twisted Evil

# 67
  • София
  • Мнения: 6 999
basilisk, опитваш се да доведеш правилата за равнопоставеност до крайност. Ти и сина ти не сте равни и той го осъзнава.
Твоята кола е твоя, но само в определени граници. Може също да ти бъде отнета - насилствено. Просто случаите, в които ти отнемаш играчките на децата си, са различно от тези, в които Държавата отнема твоите.
Ти не отнемаш нещо поради причина, че си по-силна, а го отнемаш, защото са нарушени правилата.
Съответно той не би следвало да може да отнеме нещо от сестра си, защото не той определя правилата за сестра си. Във вашето семейство те са равни. Ти си родителят, не си им равна.

Основното при тази система е, че детето ЗНАЕ, че правилата се следват. Ако тя не знаеше, че това е така - защо да си подрежда играчките?  newsm78 има още доста време преди да й хареса да е подредено просто заради подредбата.  Mr. Green

# 68
  • Мнения: 2 757
И да не ми каже някой, че съм успяла, защото децата ми са добри и поддават. Ако се наложи бих им изхъврлила играчките до една, не бих купувала нови, пък да видим кой, кого  Twisted Evil

На моите деца на им пука за играчките им. Ако ги видят искат да си гираят с тях за около 5 сек и ги хвърлят. Ако не са им пред очите няма и да се сетят. Обичат с мои неща да си играят. Ама не смятам да ги изхвърлям понеже отказват да си ги приберат в шкафа.
Айде малки са. Ама Давид един път примерно  удари с лаптопа си братовчеда си. Тогава му го взех и го подарих на братовчед му. След малко давид беше забравил за лаптопа си

Isa, не е проблем да ги научиш какво се прави с играчките. Проблем е да ги накараш да го правят на практика.

# 69
  • Мнения: 2 839
На моите деца на им пука за играчките им.
Ако не им пука за играчките, проблема е друг, ама и за него си има решение.
И изобщо, ако три деца на едни и същи родители имат еднакви поведенчески проблеми, проблема не е в децата, а в родителите.

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
Andariel, моля те престани да ме анализираш и да ми се правиш на експерт психолог. Никъде не уцели. Престани да разправяш каква съм и какво мисля и да ми слагаш думи в устата. Писна ми, сериозно ти казвам. Говори си за себе си. И не ми давай акъл защото нито имаш опит с 3 беса, нито разбираш ситуацията, това си личи от всяка твоя дума. Развиваш ми някакви теории, като не говориш дори за конкретни неща, ами общи приказки от които не може да се направи никакъв практически извод, все едно слушам нескопосана лекция по детска психология.  Прочетеш една дума, примерно че онова дете го гледала баба му и веднага си правиш генерален извод, че тя го отгледала. Което не е вярно и от невярно разбраната ситуация съответно правиш погрешни заключения, които след това ги изтъкваш тук като неоспорими факти. Научи се да четеш и разбираш буквално, а не някой казал, че пръднал и да решиш че не праи нищо друго освен да пърди. Много ограничено расъждаваш, ако изобщо може да се каже, че разсъждаваш.


Ами, хубаво, ти имаш 3 беса, които не понасяш, както става ясно от сума теми, в които се включваш предимно, за да се оплакваш от децата си, от мъжа си, от сестра си, от майка си и от всички около себе си. Датчаните ти били виновни, че децата им са кротки, роднините ти виновни, само ти си цвете! Опитах се всякак да се разбера и да ти съчувствам, но ти се държиш грубо, арогантно и си толкова вторачена в собственото си нещастие, че смяташ всички останали хора (които не са съгласни с теб) за ограничени, неразбиращи и прочее неприятни неща. Хайде, като си толкова ербап защо децата ти се държат ужасно? Като толкова много ги обичаш и мислиш, че твоите са най-живите защо все се оплакваш от тях? Как пък неднъж не ги похвали тези деца, че са направили нещо хубаво! Колко пъти изобщо си ги похвалила за нещо? И не само децата, а и роднините си не хвалиш, а се оплакваш от тях. Единствено си спомням, че похвали сестра си един-единствен път. Иначе няма топла дума за тях, няма нищо. Опитай се да преброиш на деня колко пъти се караш на децата и колко пъти ги хвалиш и сметката ще покаже как се отнасяш към тях. Самосъжаляваш се и очакваш евентуално някой друг да ти възпита децата, обаче ти да си някъде отстрани и само да чакаш този някой да се провали.  Ти си такава, каквато си и го предаваш на децата си - невъздържана, груба, винаги наопаки и нечуваща нищо различно от твоето мнение. Такива стават и децата ти, защото ти си по цял ден с тях и това им показваш.

Хайде, остани си със здраве. Отивам да си посрещна от училище скучните добрички деца.

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 11:26 от Andariel

# 71
  • София
  • Мнения: 6 999
Isa, не е проблем да ги научиш какво се прави с играчките. Проблем е да ги накараш да го правят на практика.

НикиФин, аз проблем нямам...  Mr. Green
А твоите деца изобщо не ги коментирам - те са уникални, единствени и ТВОИ. Дори не чета постовете ти, освен ако не си видя името, както сега...  Peace

# 72
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Правилата са хубаво нещо, но не и когато са наложени от позицията на по-силния и децата ги спазват само, защото над тях виси заплахата от наказание/отнемане и пр. За мен този начин на взаимоотношения в семейството подкопава връзката родител-дете, която, според мен, е основата както за на едно взаимно разбирателство и хармонично съжителство, така и за емоционалното развитие на детето. Моят син е малък още, и не знам дали подрежда заради самата подредба, но му е кеф да го прави, дори в момента е на вълна никой да не му пипа играчките и да му помага с прибирането, защото той можел сам. Никога обаче не съм командвала "Оправи си играчките", нито съм използвала заплаха, покрити под евфемизма "логически последствия". Подходът от малък беше "Хайде да оправяме" и оправяхме заедно, като в началото може само две-три играчки да е успял да подхвърли в коша, но и това ми бе достатъчно. Абсурд е за мен да изисквам от едно-двегодишно дете да оправя само, а аз да стоя отстрани и да давам наставления и да отправям заплахи за последствия. Децата се учат следвайки нашия пример. Още повече се ентусиазират ако е под формата на игра и е забавно. В момента и малкият се заразява от ентусиазма на всички (или на брат си) и се мъчи да прибира. Другото, което следвам като разбиране, е  допускането на изключения. Не при всяко първо несъгласие да оправи играчките, естествено, но ако виждам, че е прекалено уморен, превъзбуден и изнервен, оставяме оправянето за сутринта, примерно. Засега ми харесва как се развиват нещата и смятам да продължавам в същия дух...

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 13:42 от ЧеКа

# 73
  • София
  • Мнения: 6 999
Правилата са хубаво нещо, но не и когато са наложени от позицията на по силния и децата ги изпълняват само, защото над тях виси заплахата от наказание/отнемане и пр. За мен този начин на взаимоотношения в семейството подкопава връзката родител-дете, което според мен е основата както за на едно взаимно разбирателство и хармонично съжителство, така и за емоционалното развитие на детето.

Далеч съм от мисълта, че само аз съм права и не споря, за да наложа моето виждане по въпроса за нещата... а по-скоро, за да се види проблема от много страни.
В тази връзка: Смяташ ли, че е възможно хармонично съжителство и разбирателство без правила? А ако правила все пак има, а аз съм убедена, че и при вас има - какъв е начина да налагаш тяхното спазване? А може ли да съществува хармонично съжителство без граници?
Най-простия пример, за който се сещам е: "Не ми бъркай в чантата." Ако детето няма против да му бъркаш в неговата чанта и поради това смята, че има право да бърка в твоята? Чии разбирания тогава са водещи и ако това си ти - не е ли пак налагане?

Безспорно децата следват нашия пример, но едва ли във всичко, особено ако се касае за семейство с двама възрастни, които имат различни навици. Тогава те /децата/ избират кой да следват...

Що се отнася до "последици" и "наказания" - не смятам, че първото е ефимизъм на второто. Абсолютно е въпрос на следствие. Ако дъщеря ми се бава 30 минути докато се съблече вечер за баня, времето за приказки просто е свършило... не я наказвам, че се бави. Аз не го разбирам като наказание, тя също. Последиците са пряко и неразривно свързани с действието/бездействието.

Иначе виждам, че ти и Басилиск сте твърдо против "слушането" и авторитарния подход така характерен за БГ възпитанието... но /поне според мен/ преминавате отвъд авторитетния и отивате повече към либералния...  Mr. Green поне по разбирания, защото каквото и да си говорим тук, кой какво и как прилага на практика е малко или много различно от това, което ни се иска.  Peace

# 74
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Няма "либерален" подход, Иса. Има подход, основан на взаимноуважение в семейството. Към това се стремя аз. Правилата са хубаво нещо. Вкъщи има правила: играчките се прибират вечер,  всеки си слага мръсните дрехи в коша за пране, всеки си вдига чинията от масата и подобни. Разликата е в подхода, с който се установяват тези правила. Заплахите не са моят подход или поне, не искам да бъде. Това е.

И не, наистина, нищо логично не виждам в постановката "ако не си прибереш играчките, ще ги дам на някой друг". За мен това си е чиста заплаха, а ако се сбъдне - наказание.

# 75
  • София
  • Мнения: 6 999
Вкъщи има правила: играчките се прибират вечер,  всеки си слага мръсните дрехи в коша за пране, всеки си вдига чинията от масата и подобни. Разликата е в подхода, с който се установяват тези правила. Заплахите не са моят подход. Това е.

Ок. А кой е твоя подход? Как постъпваш ако детето ти каже: "Няма да си вдигна чинията." или "Не сега, по-късно...ще го направя." ?

Авторитарен, Авторитетен и Либерален са трите основни подхода за възпитание според литературата. "Взаимно уважение" го няма.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
На моите обяснявам много лесно - както вие не искате да си вдигнете чиниите, така и аз няма да поискам да ви изпера дрехите или да сготвя. Като каже някой, че по-късно ще направи нещо, нямам претенции, ако времето на правене е без значение, но ако правенето на определеното нещо е свързано с правенето на нещо друго, то настоявам. Например, ако те не вдигнат чиниите от масата точно сега аз няма да мога да заредя миялната. Просто е. Съмнявам се да има човек, който винаги да прави нещата в определеното време и да не отлага. Като бяха малки гледах да правя нещата с тях, после започнах да им казвам те да правят нещо, а аз правя друго. Но в никакъв случай не е било те да работят, а аз да гледам или да лежа. Наясно съм, че не може да става винаги така, както го искам. Писах в един от постовете си - в повечето случаи съм се дразнела не толкова от това, че не искат да свършат нещо, а че не го вършат точно когато и както аз кажа. Което от своя страна е тъпо, защото те не правят нещо лошо, а аз само се нервя заради това, че приемам отказа им като незачитане на авторитета ми. Откакто престанах да изисквам да правят нещата по мой вкус и време обстановката вкъщи стана много по-добра и децата започнаха "да слушат" повече. Графикът им така или иначе налага някаква ритмичност в ежедневието и гледам да не утежнявам нещата.
Мисля, че като цяло много се изисква от децата. Ако на 5 години си хвърля опаковката от вафла в кофата за боклук (а не я зарязва на масата или на средата на стаята), оставя си дрехите на стола (а не да се въргалят по земята), и се храни чисто (не хвърля храна на покривката или под масата), на мен ми е достатъчно.

# 77
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Според литературата.... Има различни литература. Това, което най-много ми се вписва в тукашната (форумска) представа за либерален подход във възпитанието  на английски съм го срещала   като "permissive". Със сигурност не е това моят стил или поне този, към който се стремя. Има подход, основан на взаимното уважение, Иса, не си попадала на такава литература, затова.


Не мога еднозначно да ти кажа каква ще е реакцията ми, защото може да зависи от куп фактори - конкретна ситуация, емоционално състояние на детето, възраст и прочие. Не е изключен вариантът да го оставя да я прибере след малко, нито да кажа, че първо ще трябва да я прибере, пък после ще правим каквото иска да правим, примерно да се къпи. Второто съм го прилагала. Бърз е като пушка.

# 78
  • Мнения: 1 896
А може ли да съществува хармонично съжителство без граници?
Най-простия пример, за който се сещам е: "Не ми бъркай в чантата." Ако детето няма против да му бъркаш в неговата чанта и поради това смята, че има право да бърка в твоята? Чии разбирания тогава са водещи и ако това си ти - не е ли пак налагане?

Isa,
Eто тук според мен си напипала много точно нещата, поне както аз ги усещам. Граници има, както ги има в отношенията между всеки двама души. Но аз не се опитвам да определям границите на детето, а моите си. Примерно "Не искам да ми се бърка в чантата" е моя граница - това е моята чанта, тук не ми е приятно никой да пипа, съответно е забранена територия. Децата могат да си определят свои граници или поне на това искам да ги науча. Те може да не са същите, като моите. Синът ми примерно сега не иска да се подстригва. Изглежда пообрасъл вече и прическата му не ме кефи много, но косата му е негова лична територия и няма да му я пипаме, докато той не ни позволи.
Не съм съгласна, че има само три подхода към децата - животът е сложен, има най-различни комбинации и всъщност дори не е необходимо да имаме точно определена система или подход. Примерно аз не мога да кажа дали подходът ми към мъжа ми е авторитарен или либерален - просто не на това равнище са ни отношенията  Simple Smile Същото и с децата.
В смисъл, всичко това са ми разсъжденията, не искам да кажа, че абсолютно никога не изпушвам и не правя грешки, съвсем не е така. Но философията ми на действие е тази.
Що се отнася до това дали сме равни с децата - за някои неща не сме равни, ние носим повече отговорности и така трябва да бъде, имаме по-голям опит и съответно ролята да напътстваме, да подпомагаме децата да се учат. Но за други неща сме равни - и ние, и те, сме личности със сходни стремежи, страхове, с едни и същи човешки права и т.н.

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 14:58 от basilisk

# 79
  • Мнения: 2 839
първо ще трябва да я прибере, пък после ще правим каквото иска да правим, примерно да се къпи. Второто съм го прилагала. Бърз е като пушка.
Това е подкуп. Не мисля, че е добра идея.

# 80
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Не мисля, че е подкуп. Не съм предлагала аз да се къпе. Той скочи от масата, зарязвайки си чинията, изведнъж ентусиазиран, че иска да си играе във ваната.

Причината да НЕ си прибере чинията беше ентусиазмът за къпането.

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 15:34 от ЧеКа

# 81
  • Мнения: 21
Колкото родители, толкова и теории за възпитание, нали  Simple Smile
Ние с мъжа ми не сме от най-настоятелните, когато става въпрос за подреждане- бих казала, че откакто и малкия почна да шава и играе, положението с играчки навсякъде стана неудържимо и просто сме се примирили, че с две момчета е така и че си маркират територията, като оставят играчки навсякъде....могат да подреждат, но не стои подредено за дълго, но не сме особено вманиачени на темата (само като ще имаме гости, искаме поне първите 5 мин да е подредено, но предупреждаваме гостите какво ще настане)... що се отнася до отговарянето (защото  такава беше първоначалната питанка)- още не сме стигнали дотам, но със сигурност няма да го допусна- така, както сега не оставям без последствия, ако големия ме удари, играейки се и мислейки, че е смешно.... но всеки родител знае какво има ефект като реакция- за някои е наказване, за други викане, или натъжаване- на мен ми се струва, че ще използвам натъжаването като стратегия, тя най-работи, защото рано или късно големия син ми се извинява- иначе наказването и викането специално за това няма ефект- при нас лично...не знам при останалите как е, но ние често сменяме тактиките, защото децата растат и на периоди пробват различни неща, различни граници- и ние се нагаждаме спрямо тях, нямаме предварително фиксирани идеи, но въпреки, че налучкваме как може да ги манипулираме в даден тип ситуации- с похвала, подкуп*сделка, заплаха*ултиматум или наказание, в много от случаите ги оставяме да бъде по тяхната, стига да не се наранят или да не ни струва много работа и главоболия след това... и четиримата сме много упорити-децата включително, и като си правим взаимни отстъпки, без някой от нас винаги да командва парада, някак си по-лесно съжителстваме.... Laughing

# 82
  • Мнения: 2 757
Като гледам колко смятащи се за перфектни и даващи се за пример родители има тук ме напушва смях. Да не говорим, че не вярвам това дето го казват да е 100% истина, важното е да се изкарат добрите майки. Лесно е да си добра майка, когато детето ти го позволява. А ако ограничено мислиш, че всички деца са като твоето, само родителите са различни тогава е лесно и да виниш другите не че наистина са направили грешка, просто са виновни, че  не се действали точно като теб и децата им не са реагирали точно като твоето.  Всички тъпи дикусии идват от там, че някои хора не могат да си представят, че децата са различни или поне има такива, които излизат от общоприетите рамки.

Andariel, за наглото ти поведение изобщо не съм груба, даже съм прекалено търпелива. Помолих те да престанеш да говориш за мен и да си измисляш врели некипели кво съм казала и какво чувствам към децата си. Аман от нахалници дето знаят по добре от мен самата какво правя, мисля и чувствам. На какъв език да ти кажа да престанеш да говориш измислици безсмислици по мой адрес. Имам чувство, че нарочно ме предизвикваш за да те сиктердосам баш както си заслужаваш и да ме баннат след което. Аман, спирам да ти отговарям. Ще оценя ако изобщо спреш да ми четеш постовете (и без това не са предназначени за теб и тебеподобни) за да не се дразниш от това, което пиша за СЕБЕ СИ, СОБСТВЕНИТЕ СИ ДЕЦА и СОБСТВЕНИТЕ СИ РОДНИНИ за разлика от теб, която непрекъснато пише за мен без да ме познава и грам. А какво пиша за тях си е моя работа, набии си го в главата, не можеш да ми кажеш какво да пиша, при положение че това изобщо не те засяга. Ако не можеш да уважаваш съфорумците си изобщо не виждам как можеш да уважаваш когото и да било, включително собствените си деца.

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, хайде, продължавай! Това, което знаят всички тук за теб е от твоите постове. Никой не ти слага думи в устата, защото и без това си многословна в оплакванията си от цялата рода и целия свят. Успешно настройваш всички против себе си, дори и такива като мен, които са те защитавали (за което в момента безкрайно съжалявам).  Точно на мен не ми говори за уважение към съфорумците, защото твоите постове са образец на лошо отношение и обиди. Нека да те баннат, че да спреш да сипеш публично жлъч по адрес на най-близките си хора - децата и роднините си. Още малко и екзорсист ще търсиш за тях. То бива, бива, ама твоето направо е уникално! Е, нали много ти харесва да си уникална, черна овца и т.н.? Ето, уникална си по лошо отношение към всички покрай себе си. Я кажи, ти изобщо позваваш ли един човек, към когото да се отнасяш с любов, внимание и да не се оплакваш от него? Във всеки твой пост или тема има само оплакване от децата ти. или от роднините ти. Кога си написала нещо хубаво за някого? Кога си взела отношение по някоя тема, пък ако ще да е най-клюкарската или най-сериозната или най-глупавата и да кажеш нещо хубаво, да направиш комплимент на някого? Край, дори не ти съчувствам вече, защото ти и това не оценяваш! Оправяй се сама както можеш, защото от дума не разбираш! Каквото повикало, такова се обадило.

# 84
  • София
  • Мнения: 6 999
...Има подход, основан на взаимното уважение, Иса, не си попадала на такава литература, затова...

Ще ми е интересно да ми дадеш някое заглавие на книга за възпитание, основаващо се на взаимно уважение и евентуално равноправие /ако  това е включено/. Може да бъде на английски или немски.

....Синът ми примерно сега не иска да се подстригва. Изглежда пообрасъл вече и прическата му не ме кефи много, но косата му е негова лична територия и няма да му я пипаме, докато той не ни позволи.

Съгласна съм да оставиш сина си с по-дълга коса. Но как би стоял въпроса ако откаже да се къпе? Ако откаже да си мие ръцете, да си сменя дрехите? Всичко това е също негова лична територия...  newsm78 Имаше един филм /не му помня името  ooooh!/ главния герой получи момченце на около 4-5 години, което да отглежда. Той много искаше да не нарушава волята на хлапето. Остави го да не се къпе, да пикае по улицата и в саксиите и прочие...Щом детето кажеше, че не желае да прави нещо, мъжа общо взето се съгласяваше. Накрая го викнаха в училище да му кажат, че сина му трябва да се къпе, защото е станал 'смръдльото' на класа.

...Примерно аз не мога да кажа дали подходът ми към мъжа ми е авторитарен или либерален - просто не на това равнище са ни отношенията  Simple Smile Същото и с децата.

Трите типа на възпитание, които съм посочила, са всъщност трите типа на управление. До колкото с мъжа ти безспорно сте равни - няма как да сравним нещата с децата. Освен, че възрастните имаме повече задължения - имаме и повече права.

Тъй като за мен спора е много интересен днес попитах моята психоложка дали следва да сме с равни права с децата си и съответно да сме равнопоставени. Както и дали можем да възпитаваме без да ограничаваме. Отговорът й беше, че децата биха се ужасили ако усетят, че са равни с възрастните и че е невъзможно да се възпитава без да се ограничава. Разбира се - това си е нейното /макар и на специалист/ мнение.  Peace

# 85
  • Мнения: 2 757
То самите възрастни не са равни помежду си, камо ли децата да бъдат равни на възрастните. Понеже никой не може да каже къде е границата за детските права, всеки персонално си поставя такава и според нея и собствените си разбирания си гледа децата както и според самите си деца. В общи линии ми изглежда глупост да се ходи и пита който и да било как да си гледа човек собствените деца. Още повече, че другите няма да те разберат до там, че да са в състояние да ти дадат приложим съвет

# 86
  • Мнения: 7 914
изчетох темата от любопитство -  е разбира се, пак се е разразила битка - но са дадени и много правилни съвети Peace

# 87
  • Мнения: 1 896
Съгласна съм да оставиш сина си с по-дълга коса. Но как би стоял въпроса ако откаже да се къпе? Ако откаже да си мие ръцете, да си сменя дрехите? Всичко това е също негова лична територия... 

Ами едва ли ще откаже да се къпе, ако го направи през пубертета примерно, не бих го насилвала, но ще го приема като симптом, че нещо в отношенията ни не го кефи и се бунтува. Което си е негово право. Ако пикае в саксиите, както във филма, за който говориш, определено ще го приема като агресия и ще търся причината. Simple Smile

Трите типа на възпитание, които съм посочила, са всъщност трите типа на управление. До колкото с мъжа ти безспорно сте равни - няма как да сравним нещата с децата. Освен, че възрастните имаме повече задължения - имаме и повече права.

Ами не бих казала, че управлявам, по-скоро насочвам. Само давам пример, мнение и информация, напътствам. Ние сме хоризонтална структура, ако трябва непременно някаква метафора от управлението да използвам. Естествено, има много ситуации, в които нещо просто е необходимо да се направи, но досега не ми се е налагало да насилвам децата или да ги наказвам, за да постигна някаква "управленска" цел. Ако всичко е наред, те сами сътрудничат.

А що се отнася до психоложката, нещата за които говоря, също са писани от психолози, не един и двама. Сигурно не ги е чела, защото са по-нови, на български няма почти нищо. Но също може и да не е разбрала много добре за какво точно иде реч, може и аз да не съм го обяснила много ясно. Защото не е точно да се каже, че не ограничавам. Както по-нагоре обясних, има неща, които съм заявила ясно и последователно, че силно не желая и не ми е приятно да се правят. Просто очертавам собствените си граници, вместо тези на детето. В известен смисъл самият заобикалящ свят поставя граници на хората, не всичко може да се прави и определено далеч не всичко се прави, а децата по дефолт искат да се държат "правилно". Те са социални същества и им е заложено да се стремят да се интегрират в средата си. Ако искаш литература за взаимното уважение и зачитане, иди на линка в подписа ми, тепърва ще има и още публикации за автори по темата, защото съм се затрупала с книги за тези неща.

Човешките права на възрастните са права и на децата - право на свобода, на собственост, право да не бъдеш малтретиран и дискриминиран, право на труд и право на почивка. Макар че собствеността и труда са в детски вариант. Иначе децата имат и още други права. Peace

# 88
# 89
Здравейте, момичета!
Аз да си призная честно не съм влизала във форума от дълго време и затова сега ще съм ви като непозната.
Кратка визитка на мен и дъщеря ми: Казвам се Мария, по професия съм педагог, по стечение на обстоятелствата консултант. Детенцето ми се казва Ани, на 2 години и 2 месеца - умно, забавно и непокорно детенце.
По същество: Започнах работа преди около 4-5 месеца, а тя съответно да ходи на ясла (принудени сме). До момента главно аз и в много редки случаи някой друг я е гледал. Имахме стриктен режим, разбирахме се много добре, развиваше се по начин, който ме караше да се годея с нея като майка.
Започнах да отсъствам все по често, заради работата, все по трудно да ми става да успея да бъда на сто места едновременно и пълноценно. С две думи - детето ми изживява труден момент, яслата е в ремонт, стои си вкъщи от месец и повече, става все по своенравна, инатлива, напикава се в знак на протест, като се прибера в нас е дармадан, изморена съм - и кое по-напред да оправя, да сготвя, да измия или да си играя и занимавам с нея.
 Хванала съм се за главата...... и ми е много тежко, искам да овладея ситуацията преди да е станало прекалено късно,деденцето ми е добро  и искам да стане човек.....
Ще съм благодарна на всеки, който се отзове на моя зов за помощ!

# 90
  • Мнения: 24 467
Поздрави психоложката си, Иса, напълно споделям мнението й. Останалото е популизъм. Възпитание и липса на власт и управление са несъвместими неща, тъй като възпитанието съдържа в себе си управление, правила, които именно възрастният налага и които основно целят вписване на детето в обществото.
Смешно ми е бивало винаги мнение от типа "С децата съм приятел.". Не си и не можеш да им бъдеш приятел. Те са ти деца, не случайно, и както ти, така и те следва да имат свои приятели, а вашата връзка си е и остава родител- дете, власт и подчинение /макар и не само това, но без него не може/. А по какъв начин ще се упражнява вече властта зависи от конкретните субекти на тази връзка. Как ще си нарече някой автор вида й, какви класификации ще си направи- това си е негово лично виждане. За мен истината е, че колкото такива връзки има, толкова различни подходи конкретно са налице, тъй като във всяка има периоди на либералност, на авторитарност, като по- чести са нюансите, по- редки са крайните случаи.
А това, как самият родител нарича властта, която упражнява над децата си зависи от неговия речник, откровеност /дори пред самия себе си/, възпитание и т.н. Понятието "власт" не е нещо лошо, властта е необходимост и е присъща на всяко общество, включително и семейното. Без власт, правила и управление няма нито свобода, нито опазване на блага, включително на правата на децата. Ако те не бъдат запознати своевременно с границите на приемливото поведение и с последиците от неспазване на правилата и ако тези последици не се прилагат или се прилагат непоследователно ще се изправим пред много сериозни практически проблеми.

# 91
  • София
  • Мнения: 62 595
Кой я гледа?


Ясно е, че не можем да бъдем само приятели с децата си, но и не можем да бъдем само и винаги родители (с камшика в ръка) и да поставяме само ограничения и наказания.
Като стана пъпрос за власт, значи остава да обсъдим какво е властовото разстояние между родителя и детето. Някъде между деспотизъм и либерализъм? Лично аз съм за малкото властово разстояние, защото голямото постига подчинение, но не и уважение. Както написа някой по-назад, детето само ще чака родителят да си обърне гърба и ще прави забраненото или просто ще изчака да порасне и да напусне завинаги родителския дом (защото ще възприема домът като родителски, а не като свой) и няма да се върне повече нито за делници, нито за празници. Някои психолози много услужливо пропускат да споменат и този вариант, когато видят насреща си деспотичен родител. Все пак който плаща, той поръчва музиката.

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 09:24 от Andariel

# 92
  • Мнения: 2 757
Понеже всички сме били деца сега айде давайте майки, признайте си, вие като сте се подчинявали на правила като деца, защо сте го правили, от страх или уважение. И ако е уважение кажете какво разбирате под думата уважение, защото едно дете никога не си казва Аз от уважение към мама ще я слушам. Но може да си каже примерно Мама ще бъде тъжна или ще се ядоса ако направя или не направя еди кое си и затова, ще го направя. Това ако става дума за осъзнато дете, което вече е започнало да се интересува от чувствата на другите и съзнателно не иска да ги наранява. Да, ама ако е по егоцентрично, не се замисля или направо не му пука какво причинява на другите... или още по лошо нарочно причинява болка на другите.... За какво уважение може да си говорим в тези случаи. Според мен при това положение единственият начин да накараш детето да те слуша е или със страх, че ще му се случи нещо неприятно или като го подкупиш по някакъв начин.
Самата аз може да кажете, че съм била лошо дете и квото си искате, но не съм слушала особено, защото не ми е пукало другите как се чувстват и за мен по важно е било да направя каквото ми е кеф на момента. Не съм се замисляла особено как се чувстват другите, и ако случайно знам си викам Абе карай, ще го преживее. Разбира се не за всичко съм била така. Ако става дума за някаква осъзната понеже примерно лично аз съм я изпитала болка, тогава не съм я причинявала на другите. Но някак си дълго време избягвах да се поставям на чуждото място за да се съобразя с хората. Допускам, че и моите деца до известна степен приличат на мен и много добре ги разбирам. Това ми помага да не им се дразня много.
Освен това забелязвам, че баща си го слушат малко повече от мен. И понеже той не ги бие по принцип нито им се кара колкото аз примерно, търся отговор защо. И според мен един възможен отговор или част от отговорът е, от една страна, защото не чувстват баща си толкова близък, а на чужди хора децата по малко си позволяват да се глезят или опълчват. От друга страна защото той не им обръща внимание. Те са видели че колкото и да реват няма да им се обърне внимание, най много да ги изкара в др стая да си реват и те вече си знаят и като са с него кротко си играят. Докато с мен непрекъснато мрънкат за нещо. Затова мисля, че и при др деца може да има такъв момент, децата не мрънкат просто защото родителите не им обръщат снимание и не задоволяват потребностите и капризите им и те са го разбрали и са се отказали да предявяват претенции.
Мъжът ми пък мисли, е с него кротят, защото малкото пъти като ги е плеснал са го усетили толкова болезнено, че не могат да го забравят и ги е страх да не им се случи отново

# 93
  • София
  • Мнения: 6 999
ЧеКа, мерси много   bouquet Разгледах първата книга и в съдържанието й намерих глава: "Преосмислете начина, по който дисциплинираме." - Едно от подзаглавията е "Поставете ясни граници" 

Judy, много точно си изразила моето мнение по въпроса. Като в онази поговорка: Река без брегове се превръща в блато.

Ясно е, че не можем да бъдем само приятели с децата си, но и не можем да бъдем само и винаги родители (с камшика в ръка) и да поставяме само ограничения и наказания.
Като стана пъпрос за власт, значи остава да обсъдим какво е властовото разстояние между родителя и детето. Някъде между деспотизъм и либерализъм?

Мда де... Всяко крайно нещо е вредно. За това и по-горе писах, че съм много против 'слушането' или "Аз съм майката точка.", но това да се поставям на равно с детето си - също не става. "Верен е средният път."


Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 10:15 от Isa

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, на мен това с "ясните граници" ми е много мъгляво. Човешките взаимоотношения и житейски ситуации не са фаянсови плочки, че да ги отрежеш и да знаеш, че имат граници, нито е имот да го оградиш. Лесно ми е да сложа граници за неща, които са свързани с боравене с техника или някакви правила за безопасност, например да не се бърка в контакта, да се пресича само на зелен светофар и такива неща. Лесно е и да кажа "преди да влезеш да се изкъпеш си сложи дрехите в коша за пране" или "преди ядене си измивай ръцете със сапун". Но как да сложа граници на взаимоотношенита? Принципно е важно да не се закъснява за среща или за урок, но се случва и не би трябвало да се прави трагедия от това. Или ако сега на детето му се яде шоколад, а почти е време за вечеря. Ами, голяма работа, че ще изяде едно парченце, нали пак ще си изяде вечерята! Същот е и за ученето - днес може да са много дисциплинирани и да седнат да учат точно в 14 часа, но утре може да им се гледа нещо по телевизията или да им се играе и да седнат да учат в 15. Ако някой реши, че не иска да си пише домашното - негова воля, но дали ще му е приятно на следващия ден да е без домашно? Отдавна съм им обяснила, че идеята на домашните е да се научат как стават нещата, а не за удоволствие на учителката.

Затова си мисля, че авторите на книгите за възпитание прекаляват и са обсебени от индустриалните отношения, където животът е една поточна линия и ако не си в ритъма на линията изоставаш и те пляскат през ръцете. А на мен най-тъпо ми е с тези книги, че са писани предимно от мъже, които едва ли са се занимавали много с децата си, докато са градили кариера и писали книги. А и според мен мъжете имат съвсем различна гледна точка за границите и възпитанието в сравнение с жените просто, защото не се занимават основно с него. Колко бащи проверяват домашните на децата си или ги учат на елементарни хигиенни навици?

# 95
  • Мнения: 24 467
Родител и камшик са различни неща, ясно е за всеки. Последното е едно от крайните проявления на първото и далеч не задължително.
Както границите, така и подходът, писах, са конкретни, в зависимост от страните в отношението родител- дете. Дали конкретно в нашите отношения границите ще са ясни или не чак до там зависи от родителите. Те се поставят също от родителите и в това се изразява тяхната родителска власт. Ясни са тези граници, при които за детето е наистина "ясно" дали може, кога и как. Ако всеки път се пита дали не може да се изклинчи или дали този път мама няма да отпусне по някой аванс границите са липсващи или променливи, което води до неустановеност в отношенията и натоварва страните по тях.
За Ники, на въпроса й /понеже съм откровена/- първо от страх, разбира се, страх от санкциите, после- с възрастта, ако се убедя /допълнително, обаче/, че са били прави- поради причина, че тяхната повеля съм отчела вече като правилна.  Laughing Да говоря за уважение от страна 2-4 годишни за мен е несериозно, наистина. Е, мога да се пробвам да напиша как сме приятели от кърмаческа възраст и как си комуникираме перфектно само с поглед, не повишавам глас и само си се усмихваме у нас.  Laughing Ама няма да го направя, щото освен смях, друго няма да предизвикам у един сериозен човек с родителски опит и с големи и с малки деца. И аз не бия, карам се без угризения обаче, наказвам. Тази сутрин малкото рева за една тръба от банята /за ремонт, която откри случайно, поставена от баща му в бързината за работа/. Просто прибрах тръбата и му заявих, че няма да я дам, защото е тежка и ще се удари и ако иска да реве да си иде в стаята, защото аз няма да слушам. Не е инцидентен случай, при който за рев пращам да си плаче там, когато съм отчела претенцията му за изцяло неоснователна или направо за опасна. Намерила съм този начин и е важно, че действа. След 3 годишна възраст детето може и да бъде наказвано /понеже бебе няма как да се накаже/  според вижданията на родителя за вида допустими наказания. Като не го наказвам аз сега, утре житейските санкции ще са безмилостни, а детето- объркано. Това е по- жестоко и не мисля да му го причинявам. Пиша за малкото, с голямото  вече отношенията са по- различни, но родителят си остава родител.
За авторите /повечето/ на книги- самите те, почти всички, изрично пишат, че всеки случай е конкретен и няма нито средно дете, нито среден родител, нито общовалиден подход, включително и предлаганите от тях такива.
За мъжете и жените- ами тя природата не случайно си го е измислила- нужни са двама родители от различен пол. Нормално, неоспоримо. С природата не споря, някои нейни прояви могат да бъдат облекчени, но основата си остава същата. Нито майките, нито бащите имат по- правилен и добър подход, той си е просто различен и именно като такъв- напълно необходим.
 На мен не ми допада и да манипулирам хлапетата със сръдни и цупнисване /и такъв подход съм срещала- на недорасъл тийн- родител/. Предпочитам да съм ясна- ще е това, ако не е това следва еди какво си. Говоря за нещата, които са важни за нас.

# 96
  • Мнения: 455
Поздрави психоложката си, Иса, напълно споделям мнението й. Останалото е популизъм. Възпитание и липса на власт и управление са несъвместими неща, тъй като възпитанието съдържа в себе си управление, правила, които именно възрастният налага и които основно целят вписване на детето в обществото.
Смешно ми е бивало винаги мнение от типа "С децата съм приятел.". Не си и не можеш да им бъдеш приятел. Те са ти деца, не случайно, и както ти, така и те следва да имат свои приятели, а вашата връзка си е и остава родител- дете, власт и подчинение /макар и не само това, но без него не може/. А по какъв начин ще се упражнява вече властта зависи от конкретните субекти на тази връзка. Как ще си нарече някой автор вида й, какви класификации ще си направи- това си е негово лично виждане. За мен истината е, че колкото такива връзки има, толкова различни подходи конкретно са налице, тъй като във всяка има периоди на либералност, на авторитарност, като по- чести са нюансите, по- редки са крайните случаи.
А това, как самият родител нарича властта, която упражнява над децата си зависи от неговия речник, откровеност /дори пред самия себе си/, възпитание и т.н. Понятието "власт" не е нещо лошо, властта е необходимост и е присъща на всяко общество, включително и семейното. Без власт, правила и управление няма нито свобода, нито опазване на блага, включително на правата на децата. Ако те не бъдат запознати своевременно с границите на приемливото поведение и с последиците от неспазване на правилата и ако тези последици не се прилагат или се прилагат непоследователно ще се изправим пред много сериозни практически проблеми.

Споделям изцяло казаното от Judy.  Peace
Децата трябва да усещат родителите си повече като родители и след това като приятели - не одобрявам взаимоотношения от рода - "С майка ми/баща ми/ сме си първи дружки и мога да правя всичко защото зная, че няма да ми се скара." и пр. Детето не спазва никакви правила - в последствие това се оказва "мечешка услуга" направена от съответния родител.

# 97
  • Мнения: 1 896
Isa и Judy,
Вашите гледни точки ми се виждат много разумни и донякъде всъщност се припокриват с моята. Да си равноправен с детето си не означава в никакъв случай да бъдеш едно от децата в семейството или да имаш равни отговорности с детето. Според мен именно това е имала предвид психоложката, като е казала, че децата биха се ужасили от такова равенство - именно изведнъж да се окажат с отговорности като на възрастните. Това не е правилно, разбира се. Но правата са друго нещо. Не става дума и да ги караш винаги всичко да решават сами, напротив - има много ситуации, в които те имат нужда възрастният да им помогне да вземат решение или дори да го вземе вместо тях. Това, за което говоря, е просто да уважаваш детето, да не го насилваш, да не го наказваш или награждаваш за поведението му, сякаш имаш монопол върху това какво то трябва да прави и какво не.
Дискусията наистина стана много интересна за мен и се радвам, че си ги говорим тези неща тук. С ЧеКа и двете се намираме в Скандинавия и тука има много сериозни обществени дебати по тези теми. Така нареченото "поставяне на граници" или "задаване на структура" е подложено на голяма критика. Защото се твърди, че децата сами си създават структура и граници във взаимодействието си с родителите и обществото, а структурата, която иначе родителите им задават, обслужва интересите на възрастните, а не непременно тези на децата. Изобщо гледната точка на детето и самото то като субект, а не обект на възпитанието, ще стават все по-актуални.
Тук тези неща се прилагат от доста време, наистина поведението на родителите за повечето хора в България би било мега скандално - просто никой не ограничава децата, няма да ги чуете да им шъткат или да викат "Не!", да си накажеш детето в ъгъла е скандално, по радиото правят предавания за такива случаи примерно, ако излязат наяве. И децата не са подивели. Всъщност даже са доста дисциплинирани шведчета, защото родителите им са такива и обществото е такова. Никога не се е случвало някое дете да удари или блъсне моите деца примерно или да им вземе играчка.
Неотдавна правителството реши да финансира някакви курсове за родители внесени от САЩ - не знам, може да сте ги чували COPE, COMET и още някакви подобни там, които учат именно на поставяне на граници, дисциплиниране и т.н.. Страхотна съпротива се надигна срещу тях, наизлязоха психолози, педиатри и социолози по медиите да кажат, че това ги връща 20 години назад, че е backlash, че е вредно и подобни. Той дебатът още продължава всъщност и на мен ми е много интересно.
Не казвам, че задължително трябва да се приеме техният вариант за по-добър, но на мен повече ми харесва, защото децата са по-щастливи и стават и по-щастливи възрастни, запазва им се достойнството, учат се на толерантност към различното (а не че има само един правилен начин да се правят нещата) и за мен просто това са ценностите, в които бих искала децата ми да израснат.

# 98
  • Мнения: 24 467
За мен също е интересно и излагайки собствената си позиция също заявявам, че тя е моя такава, обаче се мотивирам защо съм достигнала до моите изводи.
Гледам от време на време едно предаване за бавачки в САЩ. Много интересно и полезно, даже малкият ми син, дето е на две години и половина, го гледа и се смее на децата, които не могат /не искат/ да ходят в тоалетна, а се облекчават само навън , как реват и пищят, ритат и блъскат, а някои от тях са по- големи с 2-3 години, че и повече, от него. Самата аз се ужасявам, като виждам как майка на 4-5 годишно дете не може да си легне и да отдели внимание на други свои ангажименти, дори да посвети по някоя и друга минута на самата себе си, то вика и не си ляга без нея, къпе се само с нея, върти я на малкия си пръст.
Когато дойде бавачката, първото, което прави, е изясняване на правилата.
Що се отнася до връзката дете- общество- детето ще влиза в последното, то ще се наложи да се съобрази с изискванията на социума и неговите порядки. Обратното няма да се получи. Ако обществото е нормално функциониращо, то и правата на детето ще бъдат защитени.
Такива прекомерно либерални схващания са наложили квалифицираната помощ на въпросните "бавачки" от филмите, за които упоменах по- горе. Това не е моят модел. Приложимостта му в някоя част на света не го прави качествен и общоприложим. Не си създавам сама проблеми, а след това да търся как и кой да ми ги реши, в случая да викам такива "бавачки".
Не става въпрос и за авторитарен подход, писах за камшика. Никой не върви по цял ден след децата и не се чуди какво да им забрани. Основните и най- важни рамки, обаче, следва да са определени и ясни. Моето голямо дете е пострадвало за 9-те си години от две деца /едно в градината и едно в училище, като изключа 2-3 големи момчета от квартала/, чиито родители не бяха авторитаристи, просто не им обръщаха никакво внимание, пълна липса на контрол и правила, цареше тотален хаос.
А, да, при концептуални грешки във възпитанието социолозите, психолозите и т.н. ще имат повече хляб. Що да не повикат срещу начин на възпитание, при което процентът техни клиенти би се смалил?

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, та дори ще са на далавера, защото ще започнат да организират и провеждат въпросните курсове.
На мен като цяло са ми неприятни както "американските" начини на възпитание в "съвестни граждани на обществото", което в мой превод означава малкото колелце в голямата машина, нито "нашенското" люшкане между пълната незаинтересованост от детето и патриархалното стягане и като добавка материалното и финансово дундуркането на "младите" до пенсия. Изработила съм си своя стратегия, която трудно се вписва в който и да е от моделите, защото съм взела от всеки модел това, което ми се струва поносимо и полезно.

За моето детство ми е странно да пиша. Моите родители са били точно такива, каквито е очаквала системата от тях да бъдат. Добри родители са, обичат ме и са направили това, което е било по силите и разбиранията им, но на мен ми се иска отношението им към мен да е било такова, каквото е сега към внуците им - по-меки, по-търпеливи, повече радващи се постиженията, отколкото очакващи постижения. Така или иначе сме различни характери с тях и живеем в различно време. Не съм се страхувала от тях, но и не сме били толкова сърдечно близки, както сега те са близки с моите деца. По тази причина и по собствените си възгледи и предствави се старая да съм по-близка и търпелива с моите деца. То и времето е друго, и аз съм по-различна от родителите си, защото животът ми се е стекъл по друг начин, а и животът в чужд град по време на преход изгражда по-различни възгледи. Но като цяло бях добро дете, не съм им създавала проблеми, но бях и доста самостоятелна. Доколкото е имало проблеми, то те са били тези между всяко поколение - аз си искам свободата, те се опитват да контролират (защото съм момиче).

# 100
  • Мнения: 1 896
А, да, при концептуални грешки във възпитанието социолозите, психолозите и т.н. ще имат повече хляб. Що да не повикат срещу начин на възпитание, при което процентът техни клиенти би се смалил?
Хехе, те са на държавна заплата голяма част от тях, без семейните терапевти разбира се, но въпреки това не допускам умишлено да дават неправилни съвети, за да имат повече клиенти  Simple Smile Andariel, курсовете се финансират от държавата, а пък въпросните специалисти протестират срещу това, така че не може да ги заподозреш в корист. Развеселихте ме с тези подозрения.  Grinning
И аз съм го гледала предаването за бавачките - повечето семейства имат проблем, че не умеят да общуват, а също и че са непоследователни - веднъж за нещо крещят на детето, после за същото го игнорират, защото ги мързи примерно или са заети с нещо друго. Така или иначе игнорирането на децата никой не го препоръчва, то е много вредно без никакво съмнение. Вероятно е по-добре да си малко по-авторитарен, отколкото да игнорираш, ако само това са вариантите за избор. Но и самото предаване за бавачките е обект на голяма критика тук, в частност заради това, че препоръчва таймаут и награди. Разправят, че разваляло шведските родители и отношенията им с децата.

# 101
  • Мнения: 24 467
Ти пък  Laughing, отделила съм го от долу. Не го мисля сериозно, макар и че би могло. Сериозно обаче смятам, че и в това отношение просто съответният специалист иска да остави някаква следа след себе си, предлагайки някакъв метод. Историята познава във всяка област, особено в близките до психологията, където обективно доказуеми неща рядко се срещат, какви ли не модели- хвалени и отричани. Снощи четох за Мари Стоуп и контрацептивите, срещу която броженията са били с години, организирани от най- високо ниво и в които са се включили една камара лекари, политици, какъв ли не народ. Нищо ново под слънцето.
То и учените в БАН са склонни да си създават работа сами, нищо, че са "на заплата"- нормално е. Най- кофти са старите преподаватели, също на заплата, които създават допълнително работа за себе си, да не им е скучно и да се чувстват полезни, като цяло- нужни на обществото. Е, създават често излишна работа и за студентите си. Но това е друга тема.
Как така вариантите ще са само два? Няма такова нещо. Малко по- долу:
"...За мен истината е, че колкото такива връзки има /родител- дете, б.а./, толкова различни подходи конкретно са налице, тъй като във всяка има периоди на либералност, на авторитарност, като по- чести са нюансите, по- редки са крайните случаи."- не може да се рамкира един общ подход в детайли в отношението към детето, валиден и още по- малко задължителен за всички общества. Абсурдно е просто. Под контрол /държавен/ следва да се поставят само крайните случаи, съставляващи вече изстъпления, но масовият- не мисля.
Предаването дадох основно като пример за необходимостта от поставени отвън общи правила. Какви ще са те обаче не може да се обективира в закон, примерно и той да стане задължителен за народа.

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 13:49 от Judy

# 102
  • Мнения: 1 896
Абсолютно съм съгласна с критиката ти, Judy, към подходите. Не може взаимоотношенията между личности да бъдат подвластни на подходи. А и малко обидно е даже. Все едно целта ни е да накараме децата да направят нещо, а те се съпротивляват, и затова трябва да измислим хитър начин да ги накараме. Човешките отношения са присъщи на хората, а децата са хора. От нас ще се научат да се държат човешки, не е необходимо кой знае какво да се прави, освен да бъдем хора, по възможност свестни, да им обясняваме и показваме. Принудата поражда съпротива и деструктивно поведение. Както и да е, убедена съм, че повечето неща, които правим ежедневно в отношенията в децата си, са едни и същи.
Аз определено бих се радвала, ако повече родители осъзнаят неефективността и вредата от авторитарното възпитание, това би било напредък. Но те процесите са започнали вече. Надявам се това което изписахме тука да е полезно на някой, на мен ми е полезно определено.

# 103
  • София
  • Мнения: 6 999
Isa и Judy,
Вашите гледни точки ми се виждат много разумни и донякъде всъщност се припокриват с моята...

Аз мога да се обзаложа, че като прилагане се покриват още повече, просто е различно като ги описваме  Wink Peace

# 104
  • Мнения: 21
ние хубаво си говорим по принцип, но темата става малко размита- може би трябва да даваме конкретни примери как подхождаме в дадени ситуации, какъв пол е детето и на колко години- за да е от полза за другите....казвам го, защото четейки някои от постовете с примери, ми идва на ум че и моя син се е държал така на моменти, и мисля, че точно конкретните примери ще са от полза за майките, защото като си в дадено трудно положение ти се струва, че децата ти винаги ще са такива, а не че е просто период, който ще отмине
например, големият ни син е на 4,5 год и напоследък забелязвам, че търси с поведението си похвала, а не конфронтация, както доскоро- вчера изяде една ябълка седейки на дивана до мен и поглеждайки ме, леко почна да спуска остатъка на земята- но ми даде достатъчно време да го спра (със спокоен тон) и да му предложа да я сложи на масата или даже на чинийката, която му подадох, той го направи и аз го похвалих два пъти....само допреди половин година, че дори допреди 2 месеца, ситуацията щеше да се разиграе така- той хвърля огризката на земята, аз му повишавам тон и го карам да вдигне, той не иска, аз почвам да викам и да му обяснявам, че това е свинщина и че не може така, и той или щеше да я вдигне, или щеше да откаже, при което аз щях да го заплаша първо че ще спра телевизора, а ако това няма ефект, щях да спра телевизора и да го накарам да си иде в стаята за 2-3 мин.... и това е само един пример за банална ситуация- такива ни се случва(ха) по 2-3 всяка вечер, а през уикенда- 7-8, и все са за тестване на граници и за кой командва.... напоследък, обаче не проявява интерес чак толкова да ни провокира, може би защото сега се е запалил по моя фотоапарат, с който иска да снима, защото е с дисплей, и той може да види сцената, преди да я заснеме и след като я е заснел, и е много горд- а пък и ние го хвалим какъв добър фотограф е....това ново му занимание ни е дало голям коз и сега всичко, което трябва да прави, може да бъде поставено като условие да получи фотоапарата- например, да се облече бързо, за да тръгнат на градина, да не прави нещо лошо, иначе няма повече да получи фотоапарата- не го използваме прекалено този коз, но върши работа безотказно, за разлика от предишни предмети или занимания... мисълта ми е, че въпреки че фотоапарата е скъпа вещ и не всеки би му гласувал доверие (като мъжа ми в началото), ние решихме да му гласуваме доверие, и той самия усеща и знае това- защото в градината ползват такъв апарат, но не му го дават- и той знае, че ние го считаме за "голямо момче", та сега сме на тази вълна, да го поощряваме да се държи отговорно и да го хвалим... не знам докога ще му държи и докога ще иска да се държи послушно, но ми дава надежда поне, че може да бъде вкаран в някакви граници- иначе доскоро се бях отчаяла, че ще бъде неконформист до дупка и че няма да иска да учи, да седи мирно в час и т.н., защото въобще не реагираше на похвали, а нарочно се буташе между шамарите и си търсеше наказание- включително правеше нещо лошо и като му се карах, сам си отиваше в стаята и тръска6е вратата..... така че, всичко е на периоди, и все има надежда, де Simple Smile

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 15:37 от staro-novo

# 105
  • София
  • Мнения: 6 999
ние хубаво си говорим по принцип, но темата става малко размита- може би трябва да даваме конкретни примери как подхождаме в дадени ситуации, какъв пол е детето и на колко години- за да е от полза за другите....

И си права и не си...
Защото ако имаш общия подход сам можеш да си изработиш специалния за твоето дете. А, от друга страна, е малко трудно да се отчете конкретната ситуация и отриегиране, защото е много важно как си действал до момента и в какво емоционално състояние е детето.
Примерно, когато аз съм спокойна и дъщеря ми е много по-лесна за управление да речем.

# 106
  • Мнения: 24 467
Старо- ново, и според мен само общите постановки и добри пожелания не вършат работа. Можем много хубаво да опишем как виждаме отношения си с децата и да представим идеалистична картина, но реалността е нещо друго и различно. Едно е да кажа, че не се бие, не се крещи, не се налага воля. Тогава как определяме правила и реализираме спазването им?
Имаме обща концепция, но понякога нещата излизат извън представите и желанията ни. Ето и авторката, и Ники, и други питат- как конкретно, какво конкретно ще направите, ако въпреки, че сте обяснили до безкрай нещо детето не желае да се съобрази и ако това нещо е много важно, тогава какво? Иса пита нещо подобно ЧеКа /нещо такова четох/.
Обръщайки се към въпрос на Ники дадох един конкретен пример за това, как аз постъпвам сега, с дете на 2,5 години. Давам риален пример вече, извън рамките на общото.
Ако детето е едногодишно просто мисля, че едно точно правило "Не се пипа." е достатъчно, детето не разбира, че ще го удари ток, че ще се изцапа и има вероятност да хване някоя заразна болест. Не намирам смисъл да обяснявам последиците. При по- голямо дете, примерно 2 годишно, вече освен забраната може да се премине към кратко обяснение "Защо?", а и детето вече само пита за причината. Ако обаче въпреки многото обяснения пак не се изпълнява? Лично аз не съм желязна и дълготърпелива, сигурна съм, че такива хора са рядкост /освен представящите се в идеален образ, но те не са ми от полза, поне на мен и на други, искащи реално да решат проблем/. Повишавам тон, писах, че не съжалявам за което. Има ситуации, при които това е дори необходимо- трябва бързо да се действа, детето да бъде поне за миг спряно, докато аз мога да реагирам /да го хвана, да го отдалеча/- и такива ситуации са познати на майките с две и повече деца, особено с близка разлика във възрастта. Ползвам и чужда помощ, когато съм много изнервена, изморена- сега основно със съпруга ми сме си поделили гледането на децата след работа- аз в едната стая с голямото и уроците му, той- с малкото и книжките и играчките в другата.
При малка възраст, до около три години, просто ние трябва да се стараем нещата, които не бива да се пипат, късат, чупят трябва да не са в обсега на хлапето. Иначе постоянно ще си обясняваме, нервираме, викаме. Когато моят малък син не ме чува го хващам и го понасям- бързам да се прибера у нас, а той желае да се люлее до безкрай, примерно. Реве- не реве, какво да правя. Казвам, че трябва еди какво си защото... и от- нататък просто го отстранявам /от тръбата- дадох пример с нея, понеже, от люлката, от магазина/. В магазини рядко пазарувам с малко дете, ясно защо. На гости рядко ходя- чуждите жилища не са пригодени за малки деца, ако там не живеят в момента такива. На заведение с толкова малко дете не ходя- уреждам баба или бавачка и въобще намалих социалните си контакти до минимум, с мисълта, че е временно.
Мога да съм конкретна с примери при конкретни въпроси.

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 15:58 от Judy

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен не ми се е случвало децата да са толкова инат, че да отказват да направят важните неща. И никога не съм се ограничавала само с "не", а съм обяснявала и защо, независимо, че са били бебета на по годинка. Може на момента да не успява да съобрази точно какво е обяснението, но запомня и разпознава звученето на езика, на отделните думи и малко по малко стига до значението. Не се е случвало и да хвърлят храна по земята, освен като бяха на по няколко месеца, да не говорим на четири години. Като се замися, май съм случила на много разбрани деца, защото не се е налагало за основните неща да ги прилъгвам или да им се карам. Имахме проблеми единствено с лапането на палеца при щерката и гърнето, но грешката беше изцяло моя, защото не знаех какво и как да направя. Останалите проблеми по-скоро са произлизали от мен и моята изнервеност или умора или его.

# 108
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Едно от подзаглавията е "Поставете ясни граници" 

Да, така е. Аз принципно нямам нищо против т.нар. граници. Не мисля, че е възможно, нито полезна, пълната им липса. Докато стоя до децата си и ги наблюдавам като  се боричкат (или пък докато и аз участвам) моментът,  в който ги отделям един от друг, когато големият е станал по-груб и наранява малкия, вече е поставена граница. Проблемът с границите за мен, от една страна, е начинът, по който се поставят, от друга -  обхватът на ситуациите, за които се отнасят. "Американският" популярен начин на възпитание е свръх фиксиран върху "setting limits and rules", когато основата, според мен, е другаде - да се научим да общуваме с децата си, да ги разбираме, да създадем и поддържаме здрава емоционална връзка с тях, което е ключът към взаимно разбирателство, сътрудничество и хъм "добро" поведение. Това, между впрочем,  е основата във философията на книгите, чиито заглавия съм цитирала по-горе. В този ред на мисли, не ми допадат и популярните шоута от типа на Супернани, където фиксацията е върху поведението на децата и как то да се моделира "външно" - тайм аутове, наказания и пр., а проблемът всъщност е някъде по-дълбоко.


Относно наказанието у дома като подготовка за бъдещите житейски ситуации "правила -наказания" - това за което пишеш, Джуди. Аз и преди съм го казвала, сега ще повторя, защо недолюбвам наказанията. Не искам причината децата ми  да не смятат да обират банка/да не се скатават от работа/да не карат с безумна скорост по пътищата един ден да бъде страх от затвор/уволнение/ глоба. Наказанията са за хора, на които им липсва вътрешна мотивация, морални устои (заложени в семейството чрез примера и поведението на родителите), за да решат кое е правилно и кое не. Другата причина е, че заплахите и наказанията подкопава връзката родител-дете. Страхът, според мен, в тази връзка място няма.

# 109
  • София
  • Мнения: 6 999
.....основата, според мен, е другаде - да се научим да общуваме с децата си, да ги разбираме, да създадем и поддържаме здрава емоционална връзка с тях, което е ключът към взаимно разбирателство, сътрудничество и хъм "добро" поведение.

С това съм съгласна на 100%. Разбирането на детето, това да сте партньори, да си говорите и да общувате е най-важното. Както казва моята дъщеря: "Ние нали си помагаме..."  Laughing

# 110
  • Мнения: 24 467
Мислила съм така, когато голямото ми дете беше малко, когато бях до него и когато до него винаги имаше възрастен човек. Затова и пиша, че малкото си дете няма как да "накажа", пиша и конкретно как постъпвам при ситуация, в която намирам поведението му за неприемливо /лошо- не, понятията добро и лошо, особено за него, са твърде имагинерни/- отстранявам проблемните вещи, отстранявам него от проблемна ситуация, когато само думите не дават резултат. Между другото Ники е права, че децата са много различни. Голямото ми дете определено изпълняваше повече, докато малкото в пъти повече се нуждае от физическо отстраняване. Темпераментите им са коренно различни, затова подходът към тях- също. И аз съм хвърляла играчки в коша, когато не се прибират. Оставям го да плаче за исканата ножица /не мога да я скрия, имам ученик у нас, който работи с нея, не гледам нито само едно единствено дете, нито близнаци или деца с малка разлика/, след като съм му обяснила как ще се пореже /рязал се е, не веднъж/.
Това статукво обаче се променя. Децата порастват и през по- голямата част от времето си вече са самостоятелни. Мога да реша да съм с тях до 10 годишната им възраст, може отделянето им от мен да стане по- рано, но така или иначе ще се случи. Тогава влиянието на страничните фактори се засилва и ако излезем от идеалистичната си представа и писаното в книгите /лесно е да се пише и да се говори общо, съгласна съм изцяло със Старо-ново/, ще установим, че дори и при много обяснения, дори понякога и при наличие на разбиране относно това, кое трябва и кое- не, детето, то не е още с достатъчно устойчива нервна система, не може да се контролира идеано /възрастните също не умеят винаги и при всяко положение/.
Тогава вече лично аз намирам системата от специално подбрани санкции за удачна. Когато липсва доброволното изпълнение всеки закон е предвидил принуда и санкция /санкцията е вид принуда, но не всяка принуда е санкция/. Моралните закони са също вид закони и се гарантират по аналогичен начин. Въпросът е каква следва да е тя. При нас тя е свързана с вида неизпълнено правило. Несъбрани дрехи- събирам ги на куп в стаята и ги посочвам, знае- аз не прибирам. Неприбрана маса- оставя се така и не се преминава към друг тип занимания, докато не се изпълни задължението. Ненаписано домашно, защото имало гледане на ТВ или игра на компюръта или навън- остава да си го допише, независимо колко е часът. Изгубен за породен път телефон- ще си купи от спестените пари. С нарастване на възрастта растат и задълженията- нормално е, децата не са цял живот на по 2-4 години. Расте самостоятелностт, пасте неминуемо и отговорността. В живота за напред е същото, само дето мама я няма да купи, да прибере, да почисти- нека го знае от сега, когато последиците не са така сериозни. Въобще не го намирам за жестоко, напротив, по жестоко е, ако се влача подире му до пълнолетието му и той израстне с мисълта, че винаги има кой. "Санкция" не означава само стоене в ъгъла, в стаята.
Нарушаването на този вододел е опасен и примамлив. За мен е дори практически по- лесно работата да свърша аз, от колкото да обяснявам, да съм сериозна, да наказвам. Пак се стремя да съм конкретна, да не говоря общи приказки само за морал, личен пример и т.н.- те са ясни, всеки е съгласен с тях. Говоря за конкретно поведение при конкретен проблем. И наистина Старо- ново е права- при всяка възраст е различно, ситуациите, децата са различни, дори полът и поредността на децата е от значение. При малките- търпение, при големите само то не стига.

# 111
  • Мнения: 2 757
basilisk, трябва да се отчете факта, че скандинавците са с по различен темперамент от българите примерно. Не че няма спокойни българи и по нервни скандинавци, но говоря за масовия случай. Отделно самата култура на възпитание. Датчаните съм забелязала, че на площадката са все до децата си, непрекъснато ги инструктират и контролират. А българите ги оставяме да си играят и дивеят, докато ние си пием кафето и си лафим. Така сме възпитавани и така възпитаваме децата си, защото на това сме свикнали. Дори да видим, че има и друг начин, той ни е чужд и трудно го приемаме. Но на датчаните това си им е в кръвта вече, защото самите те така са били третирани и това им е естествения начин на общуване с деца. Спокоен тон, никога не викат, обясняват, повтарят. И отделно както казах децата тук не са толкова темпераментни и упорити, някак си се примиряват по лесно. Ако някое не се примирява, повярвай ми, квото и да говорят по ТВ за правилни методи, за неограничаване и бла бла.... никой датчанин няма да остави детето да му се качи на главата само за да следва правилата. Ще наказва, ще прилага сила и докато не постигне желания ефект няма да се откаже. За тях е много важно детето да се държи както е прието в обществото и да се научи да не създава проблеми и за целта трябва родителите да са твърди. Има някои, които сляпо следват предписанията за даване на свобода на детето и ги оставят да правят почти квото си искат. Но пък и самите деца не правят кой знае кво бели някак си. Ако едно диво дете го оставиш да вършее, ще разруши всичко ако преди това самото не се пребие някъде. На моите деца баща им е датчанин, търпелив е, следва датския начин на възпитание... Но ако вижда че не действа, няма да се поколебае да обърне др лист. Демек вика, наказва и удря. Пред хората няма да го направи, за него е много важно пред хората да се покаже перфектен. Но в къщи какъв е ела и ме питай. И другите сигурно са същите, едни се представят на думи и навън, а в къщи са различни. Както и тук във форума малко хора си признават грешките, всички гледат да се изкарат едва ли не перфектни.

За мен не е достатъчно да се раздигат всички опасни и чупливи предмети и уреди далеч от обсега на детето. За моите деца вече всичко е достъпно, колкото и високо да се намира. Не може всичко да се обезопаси, и столовете ли да раздигам за да не ги местят и да не се катерят ли. Не става така. Трябва някак си да се накара детето да не прави каквото не е позволено. При разбраните деца, които от вътре си им идва да се интегрират, искат си да са като другите, да ги харесват... при тях е лесно. Ама при инатливите, непокорните и пакостливите стандартните методи могат да имат точно обратен ефект. Всеки трябва да има акъл, само не знам от къде да го вземе, и да си прецени с неговото дете как точно да действа.


Наказанията са за хора, на които им липсва вътрешна мотивация, морални устои (заложени в семейството чрез примера и поведението на родителите), за да решат кое е правилно и кое не.

Бих казала недостатъчна съвестност. Такива хора за съжаление има много, и деца и дърти. Всеки знае, че не трябва примерно да си хвърля боклучето на улицата. Но много хора все още го правят, защото не им пука. Виж, страх ог глоба може да ги спре. Ама ако няма кой да ги види си действат как им отърва на момента. Аз лайно ще си сложа в джоба ако няма на момента подходящо място да го хвърля, дори да съм сама на улицата, няма да го хвърля на пътя не защото съм научена, че не трябва, а защото ми е съвестно. Но на много хора им липсва тази спирачка, така че за тях трябва да се намери конкретна мотивация да не го правят, както примерно са наложени глоби за различни неща. Те са именно заради безсъвестността на хората, а не защото може би някой не знае, че не се замърсява околната среда, че трябва да кара внимателно по улиците и да пази и себе си и околните и т.н. Всички знаят правилата, но просто има хора, на които не им пука да ги спазват, и дори има такива, които напук ги нарушават. Ето това са проблемни деца и бъдещи възрастни, а не тези, които само чакат да им се каже какво се прави или и да последват правилото просто защото така им е приятно.
Оня ден примерно след като бях напазарувала в нас открих, че вместо 10 банана, съм взела 11, а съм платила за 10 защото не бях преброила правилно, явно и продавача в супера не се е престарал с броенето. И какво направих. Разбира се не се върнах до супера да си върна банана. Ама следващи път като пазарувах умишлено взех 9 банана и после ми ги таксуваха като 10 (не се наложи да обяснявам нищо де, защото те си знаят, че хората си вземат по 10 и все така си ги таксуват, не си дават зор да броят на касата). На кой му пука за този банан? На никой. Суперът не го е и усетил, нито някой ме е видял, че съм взела повече. Но аз го направих заради себе си, за да ми е чиста моята съвест. Все пак някой ме е видял и това е Оня на небето. За мен е най важно пред Него каква съм, а не пред хората. И да си призная, гордея се, че съм такава. Знам, че много хора не биха постъпили като мен и се радвам, не че съм различна, а че Господ ми е дал качествата и силата да действам според съвестта си, а не според Какво ще кажат хората.

# 112
  • Мнения: 1 896
Хехе, Никифин, това за бананите ми хареса. Между другото най-любимият ми автор на книги за възпитаване на деца е датчанин, казва се Jesper Juul, ти сигурно можеш и на датски да си го четеш, иначе на доста езици е преведен.
Аз не мисля, че скандинавците са по-спокойни заради гени, кръв и т.н. Просто никой не е викал по тях като деца и не ги е стресирал, както нас ни стресират. И в училище няма толкова стрес и изобщо. Естествено и други фактори има, но надали са физиологични.
А за удрянето, не знам как правите вие, но Швеция е забранила със закон да се удрят децата още през 1979, първа от всички държави. Това го знае всеки швед и супер много се гордее (щото и в България е забранено, ама никой не е чувал за това). Със сигурност и другите скандинавци са доста напред в тези неща.
За важните неща - децата усещат кога някакво събитие е важно за семейството и обикновено не се съпротивляват точно когато тръгвате на път, трябва да спазите важна уговорка или нещо подобно. На мен ми се е случвало обаче детето ми да е болно и да го заведа на лекар, но то да откаже да го прегледат и аз не го насилих, а си го прибрах вкъщи. Лекарят също беше на моето мнение.
Иначе по въпроса как постъпваме - както казах, почти нищо не забранявам изобщо ей така, а нещата които не се правят, са тези, които пречат на някого, могат да го наранят, да го обидят и т.н. Обикновено има обяснение защо или човекът сам трябва да каже, че не иска нещо да му се прави, не си дава някаква вещ и т.н. Не настоявам да се пази тишина, освен ако някой не спи. Когато някое от децата проявява агресия или се държи по умишлено неприятен начин, се опитвам да разбера какъв му е проблемът. Това не винаги е много лесно и изсква много да се внимава какво им се говори, но все пак си познавам децата и в повечето случаи разбирам за какво иде реч, макар че тези осъзнавания не винаги са приятни за мен. Примерно когато синът ми стане неприятен към сестра си, а то това е единственото кофти нещо, което изобщо някога прави, това е обикновено защото се чувства игнориран от мен или от баща си (сравнително отскоро е батко и е чувствителен на темавнимание). Естествено говорим си как нея я боли и й е обидно, и как не е хубаво да се прави така и той го знае, но и се опитвам да не го заклеймявам и да не го карам да се чувства отхвърлен заради постъпката си, защото самата постъпка в известен смисъл е точно проверка от негова страна дали наистина ще ме заклеймят, абе дали ме обичат все пак тия хора или не.
Но забраните по принцип не действат особено при нас - например бебето спи при нас на голямото легло и затова аз не разрешавам на баткото да се качва и да ходи с крака по нашето легло. Той непрекъснато измисля обаче алтернативни качвания на леглото - например да стъпва само по дървената рамка отстрани, да ходи на колене, без да стъпва с крака и т.н., изобретателен е. И непрекъснато пита - а така може ли, а по еди-какъв си друг начин може ли. Не нарушава забраната, но преговаря и всъщност я докарва до пълен абсурд. Така че такива неща, които са забранени, ги държим до минимум. Подреждане на играчки и прибиране на чинии от масата е с помолване, често го прави, понякога не, при което не настоявам. Понякога прибира на всички чиниите, помага ми като готвя, а също и когато слагам или вадя дрехи от пералнята. Също като на Judy и на мен обикновено ми е по-удобно и по-бързо да свърша нещата сама, но му давам възможност да се чувства полезен и голям, не го награждавам, а просто му благодаря искрено като на човек за помощта. Това, че върши някаква работа вкъщи, много положително му действа.
За наказанието ЧеКа много добре го е обяснила, по същите причини не наказвам, също и смятам че се отразява кофти на взаимоотношенията. Абе няма да е същото после. Аз всъщност не се сещам да сме имали някакви кой знае колко драматични конфликти за разрешаване. Опасните предмети ги крия, но те са много малко, давам почти всичко за игра. Без игли и без най-острите ножове примерно.

p.s. Eбаси фермана!

# 113
  • Мнения: 21
NikkiFin, относно разликата между датчани и останалите култури по на юг и по на изток, за които  споменаваш... онзи ден четох във вестника как една датчанка обобщаваше начина на възпитание  при датчаните и при сомалийците (но важи и за нас, българите)- датчаните "пазят" (разбирай "контролират") децата много, докато са малки, но постепенно отслабват контрола и ги учат на самостоятелност, и ги отделят от себе си....сомалийците оставят децата да правят каквото искат, докато са малки, но като пораснат, ги държат близо до себе си... много точно, май и в българската култура има нещо такова
Judy, мога много да разпозная нещата при твоя 2 годишен син и при нас... допреди година беше ужас да се пазарува с големия син-викаше, излагаше ме, лягаше на земяя.... сега е станал голям консуматор и знае как да слага нещата в кошницата/количката и как да иска за нещо, или че трябва да се плати за него, и е по-лесно ...и нашия социален живот е на минимума, особено с приятели, които нямат деца и са обзавели жилищата си със скъпи мебели и техники, и ми става лошо, като влезем и направя бърз оглед какви пакости могат да се направят- и въпреки че пазя децата, втори път не ни канят на гости Simple Smile.... и аз игнорирам ревовете, ако трябва да се прибираме от детската площадка, и аз викам, ако трябва да замръзнат на място, а не да се опарят, пресекат улицата или някаква друга непосредствена опасност... позната история

# 114
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
На мен ми се е случвало обаче детето ми да е болно и да го заведа на лекар, но то да откаже да го прегледат и аз не го насилих, а си го прибрах вкъщи. Лекарят също беше на моето мнение.

Същата беше ситуацията с големия ми син когато за първи път отиде на зъболекар - на 3 години е първият профилактичен преглед тук.  Сега в петък ще има втори опит.  Grinning

# 115
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
как конкретно, какво конкретно ще направите, ако въпреки, че сте обяснили до безкрай нещо детето не желае да се съобрази и ако това нещо е много важно, тогава какво?

А кои са "много важните неща"? Да не си прибере играчките вечер, да не си вдигне чинията от масата за мен не са в тази категория, че да не допускам отклонения. Много важно нещо за мен е децата ми да не се пребият едно-друго, примерно. Затова и докато скачат по леглото, търкалят и боричкат по пода очите ми са на 4 и съм в непосредствена близост, готова да реагирам всеки момент.

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 01:57 от ЧеКа

# 116
  • Мнения: 24 467
За 2- годишното дете вдигането на маса не е препоръчително /ако обаче има желание- напротив/, за 4- годишното не е задължително, но за 9 годишното е задължение, понеже ако и тогава не е, на 18 ще трябва още да бъде обслужван, на 30- още трябва да му готвя и да го дондуркам, примери житейски в тази насока достатъчно. Моите не са от книжки, а са натурални, щъкат около мен и са ми достатъчни. Не е необходимо да е животозастрашаващо в момента едно поведение, за да е неприемливо. И не е нужно, както вече писах, при неизпълнение детето да "ходи в ъгъла"- който иска ползва този прийом, друг пляска, трети прави нещо друго, аз писах конкретно какво правя. Въздържам се да давам съвети за другите семейства, колкото и лесно да е това, понеже не живея у тях. 
Моите деца пък никога не се бият и не се карат, поради което за мен не е важно "да не се пребият едно- друго", затова не обсъждам този въпрос. Всеки си има различни и конкретни проблеми. За 10 годишните, да речем, не е нормално да не могат да си разтребят стаята, да си оправят масата, да си оправят леглото, да се подготвят за училище. Това за тях вече не е маловажно, тъй като е част от придобиване на самостоятелността и отговорността им, а научаването на това е основна роля на родителя, за мен. Те нямат проблемите на две годишните, техните са други и лично аз не намирам за нормално да ги оставя на самотек, понеже съм им "накърнявала правата". Ако е нормално едно 2- годишно да тропа /макар че зависи и това поведение не следва да се толерира/, за едно 9 годишно дете това е напълно неприемливо поведение.
Аз не мога да оставя едно голямо дете да се ръководи от каприза си дали днес му се пише домашно, дали ще отиде на урока си, дали ще си вдигне чиниите. Ако този каприз е бил нормален за 3-4 годишната му възраст, за 9 години вече не е, а за 15 ще е просто едно разглезено и изтървано дете- вече юноша, който ще хленчи, че не му се ходи точно днес на училище. basilisk, това с лекаря не върви винаги. И моят син когато беше много болен не искаше дори да го пипат- мисия невъзможна, беше с пневмония, не мога да го оставя на желанията му, зависи от конкретните обстоятелства. Тишина от 2- годишно не си и представям, че мога да искам, но от едно 9- годишно дете е нормално вече да се иска. В училище няма кой да го търпи да си приказва на висок глас в час, понеже така му било по- удобно. Като порасне ще реши да репликира на жена си, че видиш ли точно сега му се зяпа ТВ и не му се занимава да й помогне в домакинството и с децата, че баш днеска не му се ходи и на работа, понеже му се гледала световната купа и т.н.

Благодаря на тези, които са конкретни, полезно и приятно ми е да ги чета. Иначе общите постановки от книгите и аз съм ги чела, останалите тук, предполагам, също. Приех едни неща от тях, други са ми бутафорни, като че ли писани от хора, които, както спомена Радостина, като че ли не са гледали живи деца или опитът им се свежда до гледане само на 1-2 бебета. Най- вече изводи си правя обаче от заобикалящата ме среда, от "живия живот".

Ники, права си напълно, че: "За мен не е достатъчно да се раздигат всички опасни и чупливи предмети и уреди далеч от обсега на детето. За моите деца вече всичко е достъпно, колкото и високо да се намира. Не може всичко да се обезопаси, и столовете ли да раздигам за да не ги местят и да не се катерят ли. Не става така. Трябва някак си да се накара детето да не прави каквото не е позволено.".
Затова разграничавам нещата и по отношение на възрастта. Това, с прибирането, върши работа до време, примерно до 1 годинка, но след това детето си взима стол, катери се, става изобретателно, моето дори тапата от контакта махна веднъж, уж са специално за защита от детски пръстчета предвидени. Не може да си винаги с детето, до него /твоите бяха дори три малки, доколкото помня, извини ме, ако бъркам- още по- невъзможно/. Налага ти се да му стоплиш храна, до тоалетната да отидеш все пак и други неща да свършиш.
И си напълно права и за спецификета на характера у децата- ето, моите две са тотално различни, както писах, племенницата ми пък се отличава и от двамата. Голямото е леко флегматично /флегматичността е вид темперамент, не някакво отрицателно качество/, бавно, кротко и разбрано. При него върви да обясниш, но понякога, обаче, те гледа и погледът му минава през теб. Тогава най- върви да увелича тона и да запитам: "Чуваш ли ме? Я, повтори какво точно ти казах.", като понякога установявам, че не съм бивала чута въобще, човекът си блуждаел из дебрите на собствените си мисли.  Малкото чува и разбира от раз, знае какво трябва до съвършенство, но не го прави. Обожава да прави на инат, весело му е, забавлява се от това. Ако не взема навреме раницата на големия за секунди ще я разпърпа. Не мога пък да вървя непрестанно след големия и да му казвам- "Ти пак забрави да не си оставяш нещата там, че брат ти ще им види сметката.". Аз работя, имам си и други домашни ангажименти и това е нормално за един възрастен човек. Битието ни не се изчерпва с децата изцяло и за винаги.
Изобщо като излезем от идеалното състояние на нещата, описано в книгите /не всички, има и чудесни практически помагала, с примери, писани от хора с разностранен опит/ и се изправим пред конкретните проблеми, ще установим, че конкретният подход се изгражда от конкретния родител за конкретното дете и важи само за него. Още по- сложно става, че с течение на времето този подход следва да се актуализира непрекъснато, да се нагажда към ситуацията, промените, възрастта, нови членове на фамилията, нови ситуации /градина, училище, школа, приятелчета, роднини и т.н./.
Благодаря на Ники за откровеността "На моите деца баща им е датчанин, търпелив е, следва датския начин на възпитание... Но ако вижда че не действа, няма да се поколебае да обърне др лист. Демек вика, наказва и удря. /Нали? Понеже и аз познавам, чувам и чета хора, които са тотално идеални на думи./Пред хората няма да го направи, за него е много важно пред хората да се покаже перфектен. Но в къщи какъв е ела и ме питай. И другите сигурно са същите, едни се представят на думи и навън, а в къщи са различни. Както и тук във форума малко хора си признават грешките, всички гледат да се изкарат едва ли не перфектни.". Напълно споделям- хората са такива на всякъде. 
Разлика има и в модела, възприет от всяко различно общество. Сега ми идва и друго важно- къде са най- много самубийствата? Май там, където човек е бил принуждаван с години да се въздържа от определено поведение, от външен израз на вътрешните си подтици. Не винаги липсата на повишаване на тон е нещо положително. За мен тоталното въздържане от това допринася повече  вреди, от колкото ползи. Това споменавам само мимоходом, макар че не е за игнориране, като факт.
 

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 10:08 от Judy

# 117
  • Мнения: 1 896
Judy,
Датчаните са най-щастливите хора в ЕС - последните две години има такива проучвания и двата пъти те са на първо място. Това за самоубийствата е мит. А най-нещастните са българите. Аз съм сто процента убедена, че има общо и с начина на възпитание.
А толкова ли ти е трудно да повярваш, че има семейства, в които децата наистина не се удрят? Аз съм сигурна, че ние с мъжа ми не сме единствените такива, пък и не ми се струва чак такава мисия невъзможна.
Много ти благодаря за думичката "самотек", много е хубава. Самотекът върши много добра работа при нас, защото децата нямат нужда да бъдат натискани и обработвани, за да се държат като нас, те искат да го правят. За важните неща имат сетиво и ги усещат, най-вече по реакциите на родителите. Например моят син на 4, който никога не се е интересувал от друго освен анимация по тв, онзи ден изгледа с голямо внимание речта на Барак Обама при встъпването му в длъжност, понеже ние с баща му имахме чувството за исторически момент и то някак си се усещаше във въздуха, че нещо голямо се случва.
Искам да кажа просто, че децата не са някакви диваци, които трябва да се насилят, за да се набутат в матрицата, те си имат усещане за добро и лошо и за собствено достойнство, справедливост и т.н. Имаме нужда да им вярваме малко повече просто, те усещат, че непрекъснато се съмняваме в морала им. В същото време искаме от тях той да бъде по-съвършен от нашия.
В момента, в който приемеш, че имат право понякога да излъжат, понякога да не си приберат чинията и играчките, понякога да не си изпълнят някое друго задължение, както се случва на всеки човек, задачата става по-лесна. Ако не си напишат домашното, ще имат проблем в училище. Ако изпуснат автобуса, ще закъснеят. Голяма част от нещата си имат последствия и те сами ги учат, че нещо не е желателно. Аз не смятам да се боря с моите деца, и като малки не съм го правила.
За чиниите между другото пък толкоз ли е важно всеки да си я прибира сам, че на 9 години вече било задължително? Щото на мен много често мъжът ми ми я прибира, а понякога аз неговата. Обикновено 1 човек прибира на всички. На мен ми се струва, че настояването детето да го прави задължително, е по-скоро скрита борба за надмощие. Той иска да помага за много неща и помага. Трябва ли непременно аз да определям какво и кога? Най-много да му убия удоволствието. Той сам ще си определи или ще го направим в диалог, плюс това винаги трябва да има гъвкавост и някой друг да може да поеме задачата. Къщната работа е интересна на децата, защото ние с баща им я вършим и защото обичат да си играят с предметите, с които ние "си играем". Този целият разговор ме накара всъщност да се замисля колко много ми сътрудничат децата и как почти никакви проблеми не съм имала с тях. Когато не ги "гняви" човек за това и онова, те сътрудничат с кеф.
Сигурна съм, че като порасне, ще си подрежда нещата и съм сигурна, че ако в някакъв момент иска стаята му да е разхвърляна, аз няма да правя проблем.

# 118
  • Мнения: 24 467
При шведите има други статистики. Това- само за пример и с него спирам до тук.
"А толкова ли ти е трудно да повярваш, че има семейства, в които децата наистина не се удрят!"  Shocked- това няма нищо общо с мен, нито удрям, нито децата ми се удрят взаимно, пиша го изрично. Не пиша и за деца- "диваци", които трябвало да се "насилят"- това пък от къде.
Нека се съсреодоточим върху конкретни методи на възпитание и аз бих помолила, като другата участничка- сочете и възрастта и пола на детето.

# 119
  • Мнения: 1 555
 Когато пораснат децата намират начин да си го върнат за всички неща, които родителите им са ги карали насила да правят.  - Много то1но казано и мног вярно разбира се !!!
А иначе по темата особено за прибирането на играчките, моля ви се те махнаха задължителната  военна служба, вие в къщи ли я пренесохте ?! Аз бях такова дете, не исках да си прибирам играчките, защото така ми харесваше и какво ела сега ме вижте обикалям и чистя цял ден, НО никой не ме е тормозил като малка. Знам, не  е приятно да ти е разхвърляно, да настъпваш играчки и прочие, но има и други начини - отделна стая или пък определено кът4е от такава, което е само за децата/детето, така малките ще приемат образа на Малката господарка на Голямата къща ...

# 120
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Моите деца пък никога не се бият и не се карат, поради което за мен не е важно "да не се пребият едно- друго", затова не обсъждам този въпрос.

И моите не се бият, поне не в онзи смисъл на ядосани биещи се деца. Но докато си играят  заедно - скачат, търкалят се, боричкат се, някой може да отнесе неволни шутове, скубаници и по-здрва захватка. За това съм до тях. Това ми е важно в момента, не ми е важно  прибирането на играчките и чинията веднага и на всяка цена и без изключение, нито сега, когато е на 3 години, нито като ще е на 9 или 18. Когато детето не се насилва, когато между него и родителят има близост, когато се отнасят към него с уважение, тогава то е готово да сътрудничи. Насилването, заплахите, наказанията подкопават такъв тип взаимоотношения и съответно желанието за сътрудничество, което се превръща в подчинение от страх.


Иначе си мисля, че на всеки разумен човек тук му е ясно, че книгите не могат да ти дадат готови решения за всяка ситуация, също и че има книги и книги - такива, на които мястото им е в коша за боклук, и други - на предната редица в библиотеката.  Не е задължително обаче ти и аз да изхвърлим една и съща книга, нито въобще да сме чели едни и същи. Надявам се и на всеки му е ясно, че няма перфектни родители, нито перфектни деца и честно казано не знам защо на там се обръща темата. Всеки се ядосва, всеки се изнервя, всеки прави неща, за които съжалява, всеки изпитва съмнения понякога, всички се учим да бъдем родители. Но тези неща не ни пречат да имаме основни възгледи по отношение на  възпитанието на децата и принципи, към които да се стремим.

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 17:25 от ЧеКа

# 121
  • Мнения: 1 896
При шведите има други статистики. Това- само за пример и с него спирам до тук.

Шведите са на второ място след датчаните по щастливост. Изобщо има ясна корелация между демократичното отношение към децата и щастието като възрастни. На трето място по щастие са финландците, на четвърто норвежците. Съответно на предпоследно място по щастие е Македония и на последно България. Близо до нашите резултати са и другите страни с по-патриархални семейства като Франция, Италия, Португалия, Украйна и Беларус. Какво да ти кажа?  Rolling Eyes

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
Изобщо не се изненадвам, че сме на последно място. Според мен има нещо като систематична хаотичност във възпитанието на децата тук. Като че ли възрастните са деца, които не са в състояние да се грижат за себе си, държат се инфантилно, а очакват от децата си да се държат сериозно и отговорно. А децата от кого и как да се научат да бъдат уверени, спокойни и грижовни като родителите са истерични?

# 123
  • Мнения: 2 757

Шведите са на второ място след датчаните по щастливост. Изобщо има ясна корелация между демократичното отношение към децата и щастието като възрастни. На трето място по щастие са финландците, на четвърто норвежците. Съответно на предпоследно място по щастие е Македония и на последно България. Близо до нашите резултати са и другите страни с по-патриархални семейства като Франция, Италия, Португалия, Украйна и Беларус. Какво да ти кажа?  Rolling Eyes


Може би идва от културата. Тук хората се учат да се радват на малкото и да са благодарни за най дребното нещо. Ние българите все сме недоволни от което имаме и все искаме и мислим, че заслужаваме повече. Само се чудя дългогодишното възпитание дали влиза в гените. Защото като казвам, че датчаните са по скопокойни имам предвид не деца, а от бебета току що родени. Те просто си не реват, не съм видяла едно датско бебе да реве в количката. Всъщност видях едно преди време, ама то не истерясваше, а леко мрънкаше и майка му си изпотроши краката от бързане да си го закара в къщи, взима го 10 пъти от количката и много се беше вързала. А то едва мяучеше. Иначе другите си лежат и спят или си гледкат спокойно тавана на количката. На моите такова никога не им се  е случвало примерно.  Иначе се е случвало да срещна ревящо бебе или дете и са били все арабчета.

# 124
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
При шведите има други статистики. Това- само за пример и с него спирам до тук.
Шведите са на второ място след датчаните по щастливост.

Може и да се лъжа, Джуди ще ме поправи ако е така, но си мсиля, че тя има предвид мита, а не реалната статистика всъщност, че  Швеция е сред страните с най-много самоубийства. Аз лично на подобни твърдения съм попадала няколко пъти в нета. Същото съм чувала и за Исландия. Статистиката е по-различна всъщност.

# 125
  • Мнения: 6 390
с интерес ще прегледам цялата тема ... като ми остане време  Wink - това вместо запис  Grinning

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 02:07 от Eli_cz

# 126
  • Мнения: 24 467
Разбрала си ме правилно Че Ка, изрично писах за какво става въпрос, ясна съм. Брой и процент самоубийства е едно, имагинерно понятие като "щастие" и др. от сорта- нещо различно. Все едно да степенувам кой колко обича, кое по- и най- добър, което си е пълна безсмислица. На трето място по "щастие" /Боже/ пък беше Колумбия /аз я свързвам с далеч не много хубави неща  Grinning/, общество, държава, в която лично аз не бих живяла никога, независимо от "класирането".Затова "щастието" не го обсъждам, то не подлежи на обективна оценка, още по- малко на статистически замервания.
Един среден американец може да е изключително нещастен и дори поел към аптеката за приспивателни, но ще се усмихне и ще каже, че е щастлив и успял. Българинът е различно животно- той ще се оплаче, ще изглежда нещастен и смазан, но не бъди много сигурен, че положението е наистина такова при него. Аз изобщо не се чувствам нещастна, нищо, че живея в България, мен обаче не са ме питали  Sunglasses.  По този въпрос има и други интересни теми, посветени точно на него.
А и списъците са различни. Ето един от многото, които съм виждала и чела, примерно:
http://spriipomisli.blogspot.com/2008/08/blog-post_12.html

Просто у нас, в България, мисля не може да се говори за общовалидна система за възпитание, тъй като човекът тук има също своите характерни особености и една от тях е изтъкване /малко е парадно, но са ми такива изводите/ на преден план на факта, че той е господар на съдбата си и никой не решава вместо него. Нещо от типа "Кой, тоя на мене ли ...". Всяко прекомерно парадиране с нещо за мен си е избиване на комплекс някакъв, но както и да е. Българинът никога не е бил затворено общество, той винаги е ходил по света /сега повечето българи на практика живеят в чужбина/, тук винаги са живели какви ли не хора и един е приел едно, друг- друго, мешавицата тук е голяма- мешавица от характери, разбирания, поведение.
Не съм убедена до колко обществото следва да се меси в личния избор на родителя. За мен, писах го, контролът следва да става само по отношение на крайните изпълнения на прекалена авторитарност или "либерализъм" /което си е несвършена работа/. Еднакво опасно е битото и стресирано дете със /примерно/ съученика на сина ми, който няма място в бележника си от забележки и на който просто вече не му пишат такива, понеже на родителите му им е все едно. Ами и на дете му става все едно, след като никой няма изисквания към него и последиците от неизпълнението на ангажиментите му се изразяват в една двойка или една забележка. Е, само дето пречи и на останалите съученици и всички само чакат да остане по изпити и да отпадне поне от техния клас /пример само, има много други, за "развитието" на дете, от което наистина не се иска нищо и което е оставено на произвола на собствените му щения/. Като повтори 1-2 години /ако въобще ги изкара/ на третата просто няма да стъпи в училище. Нормално- отново няма кой да го накара. Следващата стъпка е като друго хлапе, което познавам- шлаене по улиците, цигари, алкохол и други неща. Няма да се хване да работи- няма кой да наеме малолетен, а и то няма да иска. Е в такива случаи е необходима намеса на държавата и обществото. В останалите /които са и масови/ у нас всеки родител си има конкретни виждания и подход, за които, смятам, че не следва да има външно вмешателство.
....Като че ли възрастните са деца, които не са в състояние да се грижат за себе си, държат се инфантилно, а очакват от децата си да се държат сериозно и отговорно. А децата от кого и как да се научат да бъдат уверени, спокойни и грижовни като родителите са истерични?
Нищо чудно няма, нали голяма част от сегашните родители са гледани от баби  Laughing, които, поне по мои впечатления, не възпитават, а основно "отглеждат" и които се въртят на пета при всяка прищявка- нужна и ненужна и създават от внучетата хрантутници, живеещи с мислта, че това, дето го искат следва и да става винаги. Че как тези хора като родители ще задоволяват пък чужди нужди, след като са научени, че само техните са важни? Изнервеното състояние на масовото население е също нормално- ако вкараш един спокоен и уравновесен човек в тази действителност с непрестанни промени и несигурност гарантирам, че няма да се съхрани дълго време и да оцелее. Не е лесно никак да живееш в общество, в което за няколко години се изменя тотално ценностна система.
Въпреки това хората са различни и съществуват както общи национални черти /за което започна Ники/, така и чисто индивидиуални такива. До тук в темата аз акцентирам на последните, което, мисля, е ясно. Затова конкретизирах за лично мои начини на възпитание на деца с различна възраст, нужди и темперамент, моите деца, не по принцип българските деца, не децата от града или от квартала. Въобще никога не съм издигала в култ "балгарската", "датската", "американската" и т.н. система и не ги противопоставям една на друга като по- добра или по- лоша, тъй като не мога да твърдя, че познавам някоя в дълбините й, както и че една е като цяло по- качествена от друго. Изградила съм си обаче свои методи, които може и да са взели черти от различни такива системи /доколкото наистина има здрави такива системи/ и ги прилагам в реалния си живот.
Интересно ми е да чета други реално приложени на практика методи. Иначе, че следва да сме "бели и добри" е ясно. Как да постигнем целта се питам. Давам някои свои отговори и искам да прочета и други такива, да си "пооткрадна" нещичко или да видя грешки, които да избегна за в бъдеще. 


# 127
  • Мнения: 2 757
Judy, защо когато едно дете не иска да учи и пречи в час си мислиш, че винаги  родителите са виновни за това. И като му пишат забележки кажи конкретно според теб какво трябва да направи родителя. Защо мислиш, че не е реагирал и не е говорил с детето си. Аз почти съм сигурна, че го е направил не веднъж, но на детето си не му пука ни да учи ни нищо. Има такива деца. Как да ги контролираш, ако по нормалния начин с обяснения не става. Кажи си мнението, интересно ми е.

Аз мисля, че понякога наистина стряскам и изнервям децата си, защото преди това те са ме изнервили до степен, когато са ми минати границите. Представи си примерно една съвсем реална ситуация, която се случва у нас всяка Божа вечер. Теодор си ляга в 20.30. Спи до към  22.30 когато аз си лягам и се събужда. И почва да ме пече на шиш. Иска да го дундуркам или да го сложа до мен да спи. Аз с него не мога да спя щото не ме оставя на мира. Начи подържа го, сложа го в леглото уж спокоен. Легна и тъъъкмо почна да заспивам и той зине. През около 15 мин средно. Така ЦЯЛА НОЩ не ме оставя да заспя. Нали се сещаш че в един момент ще превъртя и ще обърна др лист. Понеже с успокояване ефектът е много временен вече започнах да му викам и да го бия. Той се стряска много. Само така мога да го накарам да не реве повече от 15 мин. Пак не спи непробудно до сутринта ама поне имам време да заспя и да поспя и аз няколко минути. Е това е положението от край време, не мога да разбера защо прави така и никой не може да ми каже. Просто чакам да спре от самосебе си, а до тогава ще се мъча да оцелявам. Та ако ти си в тази ситуация месеи наред какво би направила. Дай предположение щото едва ли и ти самата знаеш. Аз не искам да му викам и да го бия, но той просто не ми оставя друг шанс.

# 128
  • Мнения: 2 757

Може и да се лъжа, Джуди ще ме поправи ако е така, но си мсиля, че тя има предвид мита, а не реалната статистика всъщност, че  Швеция е сред страните с най-много самоубийства. Аз лично на подобни твърдения съм попадала няколко пъти в нета. Същото съм чувала и за Исландия. Статистиката е по-различна всъщност.


Скандинавците не знам дали заради депресарския климат или заради начина си на живот, но тук наистина е доста депресиращо да се живее и това обяснява високия % самоубийства. Според мен се дължат на депресии основно. А това, че хората са щастливи.... не знам наистина как може да се направи такава статистика и да е реална, защото за тук е нормално да се усмихваш, да не се оплакваш и наистина от страни може да изглеждаш щастлив. Още повече ако наистина нямаш жизнено важни проблеми както са тук хората, живеят сравнително спокоен живот. Но това може да не означава, че наистина пърхаш от щастие вътрешно. И понеже хората са научени да не изказват чувствата си, всичко крият в себе си и при това положение един от вариантите насъбралите се несподелени емоции да експлоадират е самоубийство. Тук е едва ли не забранено човек да говори за чувствата и емоциите  си и да им дава какъвто и да било израз.

# 129
  • София
  • Мнения: 62 595
Пробвай да слагаш детето да силяга към 21-22 часа, за да не се събужда. Може да излезе нещо.

# 130
  • Мнения: 24 467
Judy, защо когато едно дете не иска да учи и пречи в час си мислиш, че винаги  родителите са виновни за това. И като му пишат забележки кажи конкретно според теб какво трябва да направи родителя. Защо мислиш, че не е реагирал и не е говорил с детето си. Аз почти съм сигурна, че го е направил не веднъж, но на детето си не му пука ни да учи ни нищо. Има такива деца. Как да ги контролираш, ако по нормалния начин с обяснения не става. Кажи си мнението, интересно ми е.

....

Защото съм запозната с конкретния случай. Детето не е неадекватно, не е някакво неразбрано, просто е демотивирано, никой не се занимава с него. Представи си картинката- след училище то приказва глупости /вулгарни, 9 годишно е/, а майка му "Е-е-е-,...., неде-ееей така, де-е-е-е."- на което съучениците му прихват да се смеят, на реакцията й се смеят, не на него. Това са 8-9 годишни деца и проумяват неадекватността на тази нейна реакция. Пък хлапето си продължава, разбира се, щот е голямо геройство. Разбира се, че не винаги просто разговор е достатъчно. Големите деца се влияят, писах го вече, от много странични фактори, нямат нищо общо с бебетата и малките.
Честно казано за мен ситуацията е оттървана от ранна възраст. Всяко дете знае мръсни думи, но повечето са научени да не ги ръсят навред. Методи- разни- от забележки, през наказания и до бой, зависи от родителя, че и от дете зависи. При нас с големия стигаше предупреждение и разяснение, с малкия не стига, затова наказвам /без приказка/. И аз нямам, както казваш "друг шанс". При теб е още по- трудно, затова писах- не се наемам да давам съвети в коя къща- как. Спирам само до това как аз /у нас/.
Имаше още едно дете в класа на големия, на което пак не се обръщаше внимание- класически случай- разведени родители, майката в друг град, таткото- не знам, вестяваше се една леля и една баба. Двойки- бол /а е едва в началната степен/. Детето обаче беше разбрано, водеше със сина ми на връщане от училище, познавам го лично, играли са. Определено не беше глупаво. Ако има кой да погледне вечер оценките и забележките и му обърнеше внимание- "Дай, сине, да те видя с математиката /примерно/. Реши ... задача. Не, дай да ти обясня как. Я сега да почетеш на глас, да направим тази диктовка и т.н..." това дете, специално, нямаше да е на това дередже.
В твоята ситуация, Ники,  без да се притеснявам наемам бавачка и от време на време се изнасям, без угризения, ама никакви. Но това- за мен. Ти можеш друго да решиш.

# 131
  • Мнения: 2 757
пробвала съм, същата работа, спи 2 часа и се буди.

Judy, аз пращам уикенда баща им да спи с тях. Отделно сестра ми идва сутрин да ми помага и понякога и оставям децата за 2 часа и спя, но се случва мноооого рядко, защото през деня по принцип не мога да спя, а и е толкова по интересно да си бъбря с нея или нещо друго да правя, отколкото да спя. Ако цяла нощ боря диванета и денем спя, ами аз няма да имам време за нищо. Отделно че от лежане ме заболяват кокалите и предпочитам да изляза на разходка или да потренирам. Скапана е ситуацията в общи линии.
Знам, че има такива смотани родители като тези, които описваш, но мислех че са голяма рядкост. А за другото дете с разведените родители. Аз съм такова примерно, майка ми нямаше как да ми обръща много внимание, щото бачкаше, а имам и сестра, която иска внимание. Знаеш как е. Майка ми даже една година ни беше оставила баба ми да ни гледа, аз бях 2 клас, а сестра ми първи. Баба ми... кво може да ни покаже... тя неграмотна женица, да сме нахранени и облечени топло и това е. Ами... не пропаднахме в училище. Аз сама се оправях, винаги съм си била така, съвестна или просто ме беше срам да ида на училище с ненаписано домашно и ненаучен урок. Отделно на сестра ми помагах щото немаше кой друг. Зависи си най вече от детето искам да ти кажа.

# 132
  • Мнения: 2 960
Когато пораснат децата намират начин да си го върнат за всички неща, които родителите им са ги карали насила да правят.  - Много то1но казано и мног вярно разбира се !!!
...
Съгласна съм с това мнение-това вместо запис.Много сте изписали -необходимо е време да се изчете-ще го направя.Интересна тема и ще я следя  Peace

# 133
  • Мнения: 24 467
Ники, май не ти стига реално само спането на баща им при тях. За друга почивка говоря- за седмица далеч без децата и то не еднократно, а на някакъв период, както и за постоянна бавачка за през деня или за по някоя нощ.
Разведените родители не водят непременно до едни и същи проблеми. Някои са разведени, но обгрижват децата, според нуждите им. Други- все им е тая. Едни ще ги млатят, други ще им танцуват по гайдата и после ще се жалват /Тя, щерката, на 35 стана, още не може да се оправи сама/, трети просто няма да забележат, че ги има, четвърти ще опитат да се справят, но може да не успеят от "раз", пети ще пробват и ще случат с подхода и т.н. С примерите исках да кажа, че грижата обхваща и някакви претенции към самото дете, в зависимост от възрастта му.
А децата- какво да ти кажа, те си се раждат различни, от родилния дом още са различни, не са нито "добри", нито "лоши", просто са различни и искат различен подход. Трудно е и с три на една възраст, особено ако са щъкливи като моето малко /и като твоите, както ги описваш/. Айде, моето е едно, оправяме се някак, но с три такива бих потърсила и помощ и почивка.
Има и друго- съпоставка между темперамента на родителя и на детето, като съвпаденията са си чист късмет. Един обича и се справя с "лудите" хлапета, а с едно бавничко и послушничко, като голямато ми, ще има да се нервира, друг- на обратно. Не е лесно и не е еднакво за всички, въобще.

# 134
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Скандинавците не знам дали заради депресарския климат или заради начина си на живот, но тук наистина е доста депресиращо да се живее и това обяснява високия % самоубийства.

Аз за Исландия бях чувала страшни неща просто. Да знаеш там, дето половин година ден няма, едва ли не самоубийството ти е в кърпа вързано.  Grinning В България се оказва обаче, че има повече самоубийства.

Най-много самоубийства има в бившите съветски републики, най-малко в мюсюлманските  страни. Дания, Швеция и България на едно ниво. Финландия е по-зле. Норвегия и Исландия са по-добре.

Линк (най-отдолу)

# 135
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Всяко дете знае мръсни думи, но повечето са научени да не ги ръсят навред. Методи- разни- от забележки, през наказания и до бой, зависи от родителя, че и от дете зависи. При нас с големия стигаше предупреждение и разяснение, с малкия не стига, затова наказвам /без приказка/.

Ето още една идея. Поглеждаш детето дяволито, преструваш се (да се личи, че се преструваш) на много сериозен и му казаваш "Можеш да казваш "гъз/глупак/тъпанар" колкото си искаш, но в никакъв случай не продумвай "бунгабангадум" или някоя подобна измишльотина и гледаш реакции. Grinning


Или пък. Знаеш ли какво всъщност означава "тъпанар"?- питаш най-невъзмутимо. Човек, който бие тъпан.

Едното съм го краднала като идея от една книга (не ме бийте). Другото го прочетох тук във форума като ефективно подействала спирачка срещу по-нататъшна употреба.


Аз за себе си отдавана съм установила, че има  ситуации, в които ако се отпуснеш, подходиш с малко хумор, закачка и игра, нещата могат да се решат много лесно всъщност.

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 16:47 от ЧеКа

# 136
  • Мнения: 24 467
Опитахме още миналото лято- брат му му втълпи, че е гадно да викаш "спанак- манак" и "листо- бидо"- туй им дойде на акъла.  Laughing Ние не сме го крали от книга, ей- така спонтанно ни дойде. Малкият се залива от смях и ги повтаря и двете, както и другите чудеса.
Ще видим за напред. Тръгваме на градина през юни, от там какви ще ги носи и какви той ще им ги носи на свой ред Embarassed... Пък ние как ще се справяме пак е въпрос за в бъдеще. Идеи и опит имаме някакъв, но това кречаталце мъничко с какво ще ни сюрпризира не сме още наясно.

# 137
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Аз такива проблеми още нямам.  Но пък специално тези идеи съм ги запомнила. Няма обаче да се свърши светът ако на 3-4-5 години приказва глупости. Не е това определящото на 20 години да не псува като каруцар.

Сещам се сега как, примерно, реагирам на някои от не-тата на сина ми. Те не са всъщност истински не-та, а по-скоро знак да му обърна внимание. Хайде да направиш еди си какво. Не. Сядам до него, хилвам се, гледам го закачливо и му викам: Не ли? Как така не? Сигурен ли се, че не? Ама наистина ли си много сигурен? Той се залива от смях и след малко без никакво подканване хуква да прави това, което съм го помолила.  Grinning

Последна редакция: сб, 24 яну 2009, 02:30 от ЧеКа

# 138
  • Мнения: 21
моя големия е генетично програмиран да казва НЕ на всичко- метнал се е на баща си  Laughing

# 139
  • Мнения: 832
моя големия е генетично програмиран да казва НЕ на всичко- метнал се е на баща си  Laughing
малкия е в тази фаза...НЕ на всичко, първата ни дума  hahaha  обаче изобщо не влага смисъл, т.е. не е наясно какво означава, но не пречи да крещи НЕее... с изражение и муцки при това

# 140
Здравейте!
Със сигурност знам, че вярна рецепта няма. Това са живи същества и работата на родителите им е да им помогнат да изкарат тяхната индивидуалност на бял свят. Сложно си е, ама какво да правиш. Хванали сме се на хорото.
Сега се сещам за съвет даден от Зигмунд Фройд към негов колега или пациент.
Един ден звъни телефона на др Фройд:
- Др Фройд здравейте! Обаждам се от родилното, първо на Вас искам да кажа. Роди ми се син. Здрав, голям, красив. Невероятен е.
- Ооо, често. Честито. Радвам се за събитието.
- Др Фройд, кажете. Какво да права сега? Как да го възпитавам? Бихте ли ме посъветвали от къде да започна?
Др Фройд отговаря:
- ОО, няма нужда да правите каквото и да било. То, детето, само ще се невротизира.

Приятен ден.

# 141
  • Мнения: 832
Откъс от поредната книжка, която си купих и чета по повод слушането

"Да накараме децата да ни слушат"

1.   ОПИШЕТЕ КАКВО ВИЖДАТЕ ИЛИ ОПИШЕТЕ ПРОБЛЕМА.
По-лесно е да се състредоточиш върху проблема когато някой ти го дефинира.Така се дава възможност детето само да вземе решение.

2.   ДАЙТЕ ИНФОРМАЦИЯ
Това ги подсеща какво могат да направят. Приема се по-лесно от обвиненията.

3.   КАЖЕТЕ С ЕДНА ДУМА
Никой не обича поучения, назидания, проповеди. Колкото по-кратко е напомнянето по-добре.

4.   ОПИШЕТЕ КАКВО ЧУВСТВАТЕ
Ако сме искрени, без агресивно и лично да ги атакуваме - децата не се обиждат, а се вслушват.

5.   НАПИШЕТЕ БЕЛЕЖКА.
Понякога нищо от това което казваме, не може да се сравни с това което можем да напишем.


Пример:
1. На леглото има мокра кърпа.
   
2. Кърпата ще намокри одеялото ми.
   
3. Кърпата!
   
4. Не обичам да спя в мокро легло!
   
5. Бележка: “Моля закачи ме обратно за да изсъхна. Благодаря. Твоята хавлия”

# 142
  • Мнения: 5 877
Не съм чела цялата тема.
Моят отговор - бъди приятел на детето, възприемай го като равно, искрено го учи на това, което наистина смяташ, че ще му бъде полезно. Не го поучавай със заучени фрази, не се налагай за щяло и нещяло, остави го да спечели спор, ако има логика в думите му, вслушвай се в идеите и съветите му. Гледай да му е забавно с теб; когато слуша (аз не обичам тази дума, предпочитам - когато е разбрано), да правите някакви много интересни неща. Тогава мотивът му да се вслуша в теб ще е положителен, а не негативен - не страх от наказание, а стремеж да те зарадва, да ти бъде добре, да сте весели заедно.

Мога да кажа, че от доста време проблем с дисциплината нямам. Да чукна на дърво де Simple Smile

# 143
  • Мнения: 1 204
от колго годишни трябва да почнат да слушат децата  Thinking  ooooh!

# 144
  • Мнения: 160
И аз чета темата с интерес. Моя син е на 5 години, всъшност другия месец ще ги направи и никак не е лесен. Нямам превдив, да е всичко изрядно, но е редно да си прибира играчките и да хвърля мръсните си дрехи и да прави такива по-дребни неща, които може за неговата възраст. Дори го карам да помага и с други неща. Например да сложи дрехите в пералнията, да отиде да изхвърли това в боклука и т.н. но при нас проблема е тати. Сутрин като тръгваме за детска градина, беше някаква лудница, не иска да се облича, лигави се, не иска да е мие, да пишка. Според съпруга ми, трябва да го обличам аз, защото ставало по-бързо. Отказах категорично. Хванах го и започнах да му говоря и така от доста време все му говоря, че не е бебе, че е вече голям и т.н После му казвам, сега излиза от стаята и като се върна искам да ме изненадаш, че си се облякъл. И така все го "натискам" и има вече ефект. Лошото е, че аз съм лошата а тати добрия. Мъжа ми все го защитава, все го жали, горкото дете. А то хич, не е горкото, един хитрушко който ще те купи и ще те продаде. Спроде мен трябва постоянство, и да се държи на позиция. Изисква се неща и не бива да се отстъпва, без сканадил, шамари и т.н но с много постоянство. Наистина понякога мисля, че ще се побъркам, то е тръшкане, мрънкане, но се опитвам да отстоявам по последно, за разлика от баща му. Само и само за да млъкне му угаджа, обещава играчки, лакомства и аз страшно се дразня.

# 145
  • Мнения: 4 841
...
5.   НАПИШЕТЕ БЕЛЕЖКА.
...
5. Бележка: “Моля закачи ме обратно за да изсъхна. Благодаря. Твоята хавлия”

Това не го схванах... За целта не се ли предполага, че децата трябва да умеят да четат? Мислех, че тук се говори за по-малки деца  Thinking

# 146
  • Мнения: 832
Това не го схванах... За целта не се ли предполага, че децата трябва да умеят да четат? Мислех, че тук се говори за по-малки деца  Thinking

моята също не чете, но любопитството е движеща сила - видя бележката и дойде да ме попита какво пише  Mr. Green

# 147
  • Мнения: 299
Един ден звъни телефона на др Фройд:
- Др Фройд здравейте! Обаждам се от родилното, първо на Вас искам да кажа. Роди ми се син. Здрав, голям, красив. Невероятен е.
- Ооо, често. Честито. Радвам се за събитието.
- Др Фройд, кажете. Какво да права сега? Как да го възпитавам? Бихте ли ме посъветвали от къде да започна?
Др Фройд отговаря:
- ОО, няма нужда да правите каквото и да било. То, детето, само ще се невротизира.

Приятен ден.
            Joy

Общи условия

Активация на акаунт