болки в гърдите след кърмене

  • 24 232
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
Здравейте мамчета имам проблем от скоро време след като накърмя малкия започва една много странна болка в едната ми гърда все едно някой вътрешно те щите много едно неприятно и не мога да го опиша имали ли сте такива проблеми ooooh!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Разкажи малко повече за тези болки - веднага след кърмене ли започват? Разраняване на зърната имаш ли? Променя ли се цвета на зърното, докато траят болките? Бебето има ли (имало ли е) млечница?

# 2
  • Мнения: 53
Да малко след кърмене започва но само на едната гърда зърното е бяло и е сцепено но болката идва отвътре после преминава до следващо кърмене

# 3
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
и при мен имаше  болка след кърмене-остра пронизваща болка навътре в гърдите,но не и зърната.Така си беше до края на кърменето(3 месеца) newsm78

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи първото, което трябва да се направи, е да се коригира позата на бебето, а да захапва правилно гърдата и да не те разранява. Можеш да опиташ ето така:
1. Сложи в скута си възглавница или нагънато одеало, така че като сложиш бебето отгоре, то да е на височината на гърдите и да не се налага да го придържаш и повдигаш с ръце; трябва да можеш да седиш с изправен гръб (подпряна на възглавница зад теб), а не наведена напред над бебето
2. Обърни бебето настрани към теб - цялото му тяло да е настрани, а не само главата! По този начин от бебето виждаш ухото, рамото и хълбока - трябва да са в права линия. За начинаещи с проблеми с кърменето най-удобна е позата кръстосана люлка, а не класическата. Прави се така - хващаш гърдата с тази ръка, която е на съответната гърда - с дясна ръка дясна гърда. С лявата съответно придържаш бебето на тила, като палеца и показалеца ти се падат зад ушичките му - не си слагай ръката на темето му, това предизвиква у бебето желание да се освободи и ще се върти неориентирано, пищейки, без да можеш да го нахраниш.
3. Нагласи бебето така, че зърното да е на равнището на НОСЛЕТО му, а не насочено към устата!
4. Поднеси зърното към носа на бебето, погъделичкай с него горната му устна и като отвори ШИРОКО уста, бързо бутни раменцата напред. Така първо брадата докосва гърдата и бебето успява да обхване колкото е възможно по-голяма част от ареолата от долната й страна. Ако не успеете, натискаш с пръст устичката на бебето в ъгълчето, за да се наруши вакуума, измъкваш внимателно зърното и започвате отначало - не го оставяй да те дъвче как да е, само за да е поставено на гърдата някак. Когато не е добре сложено, не само те разранява, но и то не може да се нахрани добре, тъй като не притиска синусите зад ареолите.
5. Ако бебето е забило нос в гърдата и се чудиш дали успява да диша, просто прибери дупето му плътно към теб, така че крачетата му буквално да се увият около кръста ти и да отидат назад към гърба ти - така бебето извива глава леко назад, нослето му не се допира до гърдата и е способно най-широко да си отвори устата.

След това - опитай в момента, в който бебето се пусне от гърдата и болките започват, да сложиш на гърдата нещо предварително затоплено, но сухо! - напр. ако имаш от тези компреси, които могат да се затоплят или охлаждат, или торбичка (чорапче) с морска сол, затоплена на МВ така, че да е доста топло, но без да те гори. Не трябва да е мокро, защото изстиването може да направи болките още по-жестоки. Забелязала ли си да те боли силно и в други моменти, напр. като си в хладилния щанд на магазина или като излезеш на студено?

# 5
  • София
  • Мнения: 529
И при мен е така от два дни. След кърмене ме болят и двете гърди, не целите, а само от външната страна (откъм ръцете). Обикновено около пет минути след това болката отшумява.
hedra това за студеното нормално ли е? Защото от студеното определено ме боли? Другото, което ми направи впечатление е, че като махна бебо от гърдата зърното е побеляло - не цялото само горната половина. После от самосебе си се оправя. До момента не ми беше направило впечатление. Млечница няма, макар че от два дни езичето му ми се струва по-беличко от преди, но пък не е такова постоянно. Уж ми е второ дете, но с баткото имах много малко кърма и сега положих големи усилия да се храним изключително и само с кърма, та ще съм благодарна за всякакви съвети   bouquet

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това най-вероятно се дължи на плитко захапване, което спира кръвотока към зърното и затова побелява на мястото на притискането - когато детето го пусне, се получава същото, както при изтръпване на ръка или крак, започват пронизващи болки, докато кръвообращението се оправи. Топлото определено помага в такива ситуации, защото разширява съдовете и кръвообращението бързо се възстановява. Студеното свива съдовете - и съответно прави болките по-жестоки или може да ги предизвика дори без да е имало механичното притискане.
С оправяне на позата обикновено за няколко дни тези неща престават (ако е имало продължителна травма на зърната, може да отнеме и седмица или повече).

# 7
  • Мнения: 2 401
Хедра, ако може да използвам темата и аз да те попитам нещо във връзка с това, което казваш, че зърното побелява след сукане, поради плитко захапване, доколкото съм обръщала внимание при мен след кърмене зърната обикновенно също така побеляват, но според теб това не би трябвало да става, така ли?

# 8
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 331
Здравейте мамчета имам проблем от скоро време след като накърмя малкия започва една много странна болка в едната ми гърда все едно някой вътрешно те щите много едно неприятно и не мога да го опиша имали ли сте такива проблеми ooooh!
Имах подобни усещания, само че и в двете гърди. Много ме тормозеше това, а и продължи около два месеца.
След време разбрах, че е от "слизането" на млякото.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хедра, ако може да използвам темата и аз да те попитам нещо във връзка с това, което казваш, че зърното побелява след сукане, поради плитко захапване, доколкото съм обръщала внимание при мен след кърмене зърната обикновенно също така побеляват, но според теб това не би трябвало да става, така ли?
Проблем е само ако е съпроводено с жестоки болки - иначе при много кърмачки има бели петна веднага след кърмене, които след малко се оправят и не причиняват болка. Те не са проблем.

# 10
  • Мнения: 2 401
Хедра, благодаря!

# 11
  • София
  • Мнения: 4 381
Здравейте мамчета имам проблем от скоро време след като накърмя малкия започва една много странна болка в едната ми гърда все едно някой вътрешно те щите много едно неприятно и не мога да го опиша имали ли сте такива проблеми ooooh!
Имах подобни усещания, само че и в двете гърди. Много ме тормозеше това, а и продължи около два месеца.
След време разбрах, че е от "слизането" на млякото.


При "слизане" на млякото усещането е в началото на кърменето, не след кърмене.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При "слизане" на млякото усещането е в началото на кърменето, не след кърмене.
Това принципно е така, макар че има жени, при които много скоро след кърменето и изпразването на гърдите те изведнъж се напълват много, което също е съпроводено с болка, напрежение и тежест (понякога и с потичане, ако млякото е наистина много). Обикновено е характерно за майките с хиперлактация.

# 13
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 331
Не знам, може и така да е. Аз имах много неприятно чувство в гърдите след кърмене. Нещо като щипене, парене, не мога да го обясня точно, но ме тормозеше адски много.

# 14
  • Мнения: 1 629
И аз съм имала такава болка, дори бебето като сучеше ме болеше и чувството беше все едно ми е запушено и бебо го отпушва. Аз си мислех, че е от това, че са много разтегнати и надути като са пълни с кърма, а после като се изпразнят остава напрежението. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт