Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

се променя - разгледайте новостите и споделете с нас впечатленията си Включете се
Осиновители и осиновени
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 3 451
Накой има ли информация? Разбрах, че е приет на второ четене? Или не? И щели да го гласуват през април или май и тогава да влезе в сила? Ще съм благодарна на всякаква информация.
Цитирай


Мнения: 149
Миналата седмица четох проектозакона в Апис, мисля че беше приет на първо четене, но не съм 100% сигурна. Ако разровиш  сигурно ще намериш информация.
Цитирай

София

Мнения: 91
В Апис успях да намеря ПРОЕКТ на СЕМЕЕН КОДЕКС, приет на първо четене - 02.10.2008 г.. Друг е въпросът кога ще бъде приет на второ четене.
newsm12
За тези, които искат да разберат кога ще влезе в сила, цитирам:
Цитат
§ 20. Този кодекс влиза в сила шест месеца след обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на чл. 88, 98, чл. 128, ал. 5, чл. 165 и § 6, 7, 10 и 14 от Преходните и заключителните разпоредби, които влизат в сила от деня на обнародването му.

Това ме доведе почти до отчаяние, но после прочетох прословутия член 98, което ме поуспокои:
Цитат
Чл. 98. (1) По изключение осиновяване се допуска и когато родителят не е съгласен, ако той трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин.

(2) Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато детето е настанено в специализирана институция и родителят в срок шест месеца от датата на настаняването без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката с цел отглеждане на детето в биологичното семейство, в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда, предвиден в Закона за закрила на детето. Искането може да бъде направено и в производство, образувано по реда на чл. 28 от Закона за закрила на детето.

(3) В случаите по ал. 1 родителят се призовава, за да бъде изслушан от съда.
Съвет по осиновяване

И нещо, което не ми е ясно - този член като влезе в сила, от датата на влизане натам ли се броят 6 месеца, или към датата на влизане в сила ако са изминали 6 месеца, детето може да бъде вписано в Регистъра за осиновяване?
Все пак има някаква светлинка в края на тунела и вярвам, че много дечица с неуредени понастоящем родителски права, ще могат да намерят своите нови мама и тате.
 newsm17
Цитирай

София

Мнения: 1 843
И нещо, което не ми е ясно - този член като влезе в сила, от датата на влизане натам ли се броят 6 месеца, или към датата на влизане в сила ако са изминали 6 месеца, детето може да бъде вписано в Регистъра за осиновяване?

Мисля, че доста наизуст са тропнали този член. Колкото да "откликнат" на нечии призиви.
Необмислен, неясен за много хора, включително за самите директори на институциите. А, ако те не могат да изтълкуват текста, то тогава, как и кой ще се грижи своевременно документите на децата да се придвижват по канален ред?

Не, съжалявам, но не съм доволна.
Тази светлина не е мислена в интерес на децата. Отбиха номера.
Цитирай

Вън от пространство и време

Мнения: 2 276
Чл. 57. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) По изключение осиновяване се допуска и когато родителят не е съгласен, ако той трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато той е оставил детето за отглеждане в специализирана институция и не го е потърсил в шестмесечен срок от деня, когато е трябвало да го вземе.

(3) В случаите по предходните алинеи родителят се призовава, за да бъде изслушан от съда.



Чл. 98. (1) По изключение осиновяване се допуска и когато родителят не е съгласен, ако той трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка или го отглежда и възпитава по вреден за развитието му начин.

(2) Осиновяване без съгласие на родителя се допуска и когато детето е настанено в специализирана институция и родителят в срок шест месеца от датата на настаняването без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката с цел отглеждане на детето в биологичното семейство, в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда, предвиден в Закона за закрила на детето. Искането може да бъде направено и в производство, образувано по реда на чл. 28 от Закона за закрила на детето.

(3) В случаите по ал. 1 родителят се призовава, за да бъде изслушан от съда.



Така, горният член е от действащия сега СК, а долният - този от проекта за новия.

При новия кодекс не се предвижда изслушване на родителя в случаите по втората алинея, това добре.

Обаче, аз като неюрист задавам следния въпрос към юристите: Има ли регламентиран списък на "основателните причини", при които не се прилага тази алинея и ако не какво се случва тогава? Кой преценява кои са те?
Цитирай


Мнения: 3 246
ами няма списък на "основателни причини"  по въпроса кога се очаква новия кодекс - не моге да отговоря, но пък си мисля че все пок има нещо положително в новата процедура и това е лишаването от родителски грижи и вписването в регистъра на децата, сега има две съдебни производства едно по вписване съдебно в регистъра и едно при самото осиновяване, като особено първото отнема доста време. Но пък има и друг риск и той е за осиновяващите - представете си че едно семейство е определено за осиновители на дете, което е вписано служебно в регистъра, но при съдебната процедура може да се реши че детето няма да бъде давано за осиновяване, наистина идеята е че трябва да се намери най-доброто решение за детето и то е най-важно, този рикс всъщност е и за децата - особено за по-големичките. Всъщност май всяко нещо има и добра и не до там добра страна, остава да видим какво ще приеме законодателя и как ще се прилага новия кодекс и да се надяваме че ще е по-добро.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.