Отново за кредитите

  • 7 223
  • 82
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 261
Така.......преди половин година теглихме ипотечен кредит в лева.Днес ни се обаждат от банката да ни предложат като лоялни клиенти да си прехвърлим кредита от лева в евро,без допълнителни такси,само с анекс към договора.Лихвата съответно ще ни падне с 1%.Не че съм голям специалист,но банката няма ли да загуби по този начин и къде е уловката?Не ми се вярва ,че ще предпочетат вноска от 420 евро ,пред такава от 1000лв.Обаче не мога да си обясня логиката на това предложение и дали си струва да го приемем. newsm78 Лично аз съм много скептично настроена,ама все пак може да има логика....

# 1
  • Мнения: 1 896
Райфайзен ли е банката, защото и на нас ни предложиха същото?
Ние също имахме колебания относно превалутирането, но в крайна сметка се отказахме, т.к. вноската ни щеше да намалее едва с 30 лв. на месец.

# 2
  • Мнения: 46 437
Левовият ресурс е ограничен, затова банките предпочитат евровия, поне така си мисля  newsm78

Ние минахме преди една година в евро, в Райфайзен, 6.55%, преди няколко месеца кредитната каза, че може би ще има малко увеличение, но засега не са го пипали, ще видим.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 261
Райфайзен ли е банката, защото и на нас ни предложиха същото?
Ние също имахме колебания относно превалутирането, но в крайна сметка се отказахме, т.к. вноската ни щеше да намалее едва с 30 лв. на месец.

Точно това е банката.А иначе процента в евро ще ни е7%.

# 4
  • Мнения: 1 896
Xм, странно...
Нашият лихвен процент в момента е 10,15% за кредит в лева (8%БЛП+2,15% фиксирана надбавка). Предложиха ни да превалутираме в евро при 1% по-ниска лихва, което ще рече 9,15%, а не 7%.

Никол, учудвам се, че все още не са ви вдигнали лихвата по кредита.Мисля, че  през ноември вдигнаха лихвите по всичките си стари кредити-и в лева, и в евро...

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 13:38 от Ulia

# 5
  • Мнения: 46 437
И аз се учудвам, но като не я вдигат, тяхна работа, проверяваме всеки месец, за да сме сигурни и да не стане гаф. Вчера внасяхме, още си е толкова Rolling Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 7 980
В момента масово чуждите инвеститори в България се притесняват, че нещо ще се случи с борда и ще се срине лева. Това е причината да се напъват за тия превалутирания. Отделно, че Юрибора пълзи надолу, та ако тяхното финансиране е в евра, искат да си уеднаквят валутните позиции.
Ипотечен кредит не може да се превалутира само на база анекс, трябва да има и нова ипотека. Ако не го направят, то тогава юристите им куцат. Провери хтова с анекса, да не ви приклещят в един момент да си плащате и за нова ипотека.

# 7
  • Мнения: 1 896
Никол, късметлии сте. Peace
Нас не са ни пропускали досега, но при едно от увеличенията пропунаха да ни изпратят известие. Но пък щом сте проверявали на място, явно всичко при вас е наред.

милинка , така е. От банката ни предупредиха, че такса за превалутирането няма да има, но трябва да платим нотариална такса за нова ипотека. Въпросната такса при нас излизаше точно колкото разликата във вноските ни за една година-т.е. около 300-400лв.

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 13:54 от Ulia

# 8
  • Мнения: 46 437
В момента масово чуждите инвеститори в България се притесняват, че нещо ще се случи с борда и ще се срине лева. Това е причината да се напъват за тия превалутирания ...

"В момента". А защо и досега беше така newsm78 и преди 2, 3, 4, 5 г., винаги дърпаха за евровите, предлагайки по-ниски лихви.

# 9
  • Мнения: 2 803
Винаги съм била много скептична към всякакви промени свързани с кредита ни. Затова не предприемам нищо. NaughtyНа нашият кредит лихвения процент се увеличи и не бяхме уведомени затова. Никол късметлии сте. Peace

# 10
  • Мнения: 46 437
Тихо, да не чуе Дяволът  smile3520

Винаги съм била много скептична към всякакви промени свързани с кредита ни. Затова не предприемам нищо. Naughty ...

Има промени и промени, от 2004 г. до 2005 г., 4 пъти ни викаха и то все за сваляне на лихвата, -4% Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 7 980
"В момента". А защо и досега беше така newsm78 и преди 2, 3, 4, 5 г., винаги дърпаха за евровите, предлагайки по-ниски лихви.
В момента има масова психоза сред чуждите инвеститори заради премахване на борда. Притесняват се, че ако се премахне борда, силно ще се дестабилизира лева като валута. Никой не вярва, че ще се случи, защото това означава политическо ритуално самоубийство за правителството, но това трудно може да се обясни на човек, който идва от друга държава. Причината за дърпането към лева в била винаги една и съща - борда, но сега вече започват да се психясват.

# 12
  • Мнения: 67
Преди година когато теглихме кредита моя близка работеща в банка ми каза че реалният курс на еврото е почти 4 лв Подобни коментари бях чела и тук във форума ето защо бях категорична че искам кредита ни да е в лева Чудя се дали не се очаква някаква драстична промяна на курса на еврото и банките да си вързват гащите предварително

# 13
  • Мнения: 46 437
В момента има масова психоза сред чуждите инвеститори заради премахване на борда. Притесняват се, че ако се премахне борда, силно ще се дестабилизира лева като валута. Никой не вярва, че ще се случи, защото това означава политическо ритуално самоубийство за правителството, но това трудно може да се обясни на човек, който идва от друга държава. Причината за дърпането към лева в била винаги една и съща - борда, но сега вече започват да се психясват.

Банките по всяко едно време могат едностранно да променят условията, ако ги беше страх от нещо, щяха да го направят, без да канят и намаляват %-та, но може и това да е, ще разберем след години  Simple Smile

# 14
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Малко разсъждения и от мен.....

За клиентите е по-добре да вземат заеми във валутата, в която си получават заплатите, т.е. за нас в левове. Когато има дестабилизация на лева, с колкото поевтинее левовата заплата, с толкова ще поевтинее и левовия заем.

По аналогия българските банки вземат пари от чужоди банки и подозирам, че те не са в левове.
Какво се получава, ако поевтинее лева - крайния потребтиел, който плаща в левове ще бъде горе-долу в изходната си позиция, но банката ще трябва с повече левове да покрие нейните заеми в друга валута. За банките е по-добре да дават кредити в по-стабилна валута, за да имат по-малко проблеми ако лева поевтинее.

Общи условия

Активация на акаунт