НГДЕК

  • 126 853
  • 788
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 976
   kalinuccia, моля ви, обменяйте инфо тук! От години се опитвам да следя какво става с тази гимназия, а догодина ще кандидатстваме.
    Много ме боли, че точно тя е най-пренебрегваното училище в цяла София, изхвърлена в най-НЕмодерното предградие... Толкова не можаха да освободят едно нормално училище - това на централния пазар е още по-голяма подигравка...
    Във всеки случай това, което дава една класическа гимназия /въпреки спада на нивото, но той е повсеместен/, не може да го даде никое друго училище.../Не случайно едно от първите неща, които са унищожили комунистите след 1944 г., са били класическите гимназии - кому са нужни просветени хора, те трудно се управляват!/

# 61
  • Мнения: 561
Мари дьо ла Фер, ок, ще пишем, само да не ни направят забележка, че го обръщаме на чат. И аз мисля като теб, и изобщо не смятам, че класическото образование е ненужно и излишно, и че е по-добре да се научи 1 съвременен език, не случайно най-добрите западни частни колежи си имат и задължително класическо образование. В крайна сметка, това е само средно училище. За мен средното училище задава светоглед, култура на поведение, на учене, сериозни приятелства за цял живот. А после човек може да учи какво ли не. Та в този аспект класическата за мен си остава много необходима. Сградата в Модерно не е лоша, но да, отдалечена е. Много колежи са отдалечени, НУКК, АК са почти извън града. Аз се чудя защо родители не са организирали, например, транспорт от спирката на метрото на Сливница до училището. Би могло да се помисли, бусчета през 10 мин. например от 7.30 до 7.55, нещо такова. Още по-добре е транспорт с различни маршрути из София като в НУКК. Това ще реши проблема на ходенето по тъмно през зимата. Та така, размисли разни. Сега са дали списък с книги за лятото, който още не съм видяла, че не съм в София.

# 62
  • Мнения: 976
     Чудесна идея за транспорта! Докато всеки от нас не разбере, че трябва активно да участва във всичко, което би искал да промени, няма как друг да го направи. Кураж на вас! И ще чакаме новини!

# 63
  • Мнения: 482
Класическата гимназия не е за пренебрегване. Латинският е в основата на много съвременни езици (френски, испански, италиански) и познаването му прави изучаването им доста по-лесно. Доста мои приятели, минали през школата на класическата знаят италиански език. Сега не знам какво е нивото на западните езици, но май имат и немски и английски.
Относно транспорта съм скептична обаче. Рейсовете на НУКК струват за всяко дете по 160 лв. на месец. Учениците на НУКК са доста по-голяма бройка от тези на Класическата. Не знам до колко родителите ще са склонни да дават тези пари и дали ще успеете при такава такса на направите марширутите (предвид по-малката бройка деца). Има и нещо друго в НУКК има и деца на по 3-4 години (детска градина), за родителите им този транспорт спастява доста време, път, гориво, задръствания и нерви за да ги водят до комплекса. В Класическата гимназия от друга страна са само гимназисти, за които не е необходимо да ги караш сутрин и вземаш вечер. Класическата макар и в отдалечен квартал, е в рамките на околовръсното и близо до метро, за НУКК тези две неща не са валидни. Лично според мен прибиране на групи в тъмното до метрото е добро решение.

# 64
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
От "Сливница" до гимназията са 800метра ... как автобусче?
А за по-неудобните квартали, където не минава метро може да се измисли. Но трябва училищното настоятелство да започне най-сетне да си върши работата и да поиска няколко оферти и да ги представи на родителите. Транспортът ще се плаща естествено, но всеки ще си прецени. Центърът е хубаво нещо, но Женския пазар беше гавра!  2 години продължила гавра държа да отбележа. Може би сега, след конкурса за директор вече ще се оправят нещата.... стига да се смени ръководството.

Какви групи в тъмното, като учат само първа смяна Wink

# 65
  • Мнения: 64
kalinuccia, ако още те интересуват книгите, мога да ти ги напиша. Дъщеря ми е приета в НГДЕК и след дълго умуване дали НГДЕК, или 2 АЕГ, избрахме класическата (по-скоро тя избра).  bouquet

# 66
  • София
  • Мнения: 6 094
Със закъснение отговарям, извинете ме.
Не го записах в НГДЕК, въпреки че историята му е слабост. Решихме да "гоним" два живи езика в гимназиалните години, а за тази цел ЕГ е по-добър вариант.

Желая успех, на децата ви и дано се възвърне славата на Класическата.  Hug

# 67
  • Мнения: 976
    Голям инат - ще чакаме възторжени отзиви, аз все пак мисля, че дори да е лошо, класическото образование си е най-добро!Формира мироглед и обща култура, което за тази възраст е водещо.
    Спунк, ако не е тайна - какво училище избрахте? Успешно учене, но преди това - спокойна  - вече! - ваканция!

# 68
  • София
  • Мнения: 6 094
В 1 АЕГ го записахме, в паралелката с френски и математика. Голямо колебание беше дали да пишем на първо място АЕГ или ФЕГ. Досега е учил френски и нивото му е над училищното. Затова решихме да го продължи във ФКИ. Не се осмелих да включа и трети език, затова не сме участвали в надпреварата за немските гимназии.

# 69
  • Мнения: 1
Говори един класик в развитие! Като за начало ще ви кажа, че въпреки печалната слава, която си спечелихме покрай всичките скандали наскоро, училището наистина си заслужава. Оставете местонахождение (въпреки че откровено казано мястото му не е там) - това не е важно в никакъв случай. Какъв човек излизаш от там зависи напълно от това колко зор си даваш  Grinning Наистина латинският и старогръцкият не са шега работа - там успяваш само с редовно водене на записки, внимание в часовете и здраво учене вкъщи. За щастие огромна част от учителите са интелигентни и всеотдайни и не биха оставили материала неусвоен. Това важи и за литературата, историята, математиката... Единствените предмети, които са по-голяма мъка, са химия, биология и физика (ад за всеки хуманитарно настроен человек),които обаче се учат само до десети клас, освен ако не запишеш такъв профил за единайсти и дванайсти клас.
И така, ако някой има въпроси за материална база, мероприятия (имаме много такива, между другото), учители конкретно, профили, какви са самите ученици и т.н. - обръщайте се към мен, ще се радвам да помогна  Hug

# 70
  • Мнения: 976
      Какво стана с конкурса за директор, от кого беше спечелен знае ли някой?

# 71
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
То реално не беше конкурс, но нейсе.... Папазова е назначена......

# 72
  • Мнения: 976
    Лейди, кажи как ви се струва обучението и средата там след тази бурна година?

# 73
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
Бурна година с много проблеми и много малко учене. Изобщо - голямо разочарование.
Повече не искам да обяснявам, защото не ми се връща назад в спомени с всички безумия.
Занапред не очаквам нищо. Надявам се да успея да намеря по-добро място за детето, ако не - ще си кара там проформа и толкова. Училище се прави от учители, а учителите бяха прогонени, уволнени и вече ги няма.

# 74
  • Мнения: 976
    Благодаря, Лейди А, за отговора. И за мен е голямо разочарование да чета какво става сега в това прекрасно по замисъла си училище. Познавам доста хора, които са завършили НГДЕК /най-младите са студенти в момента/ и са страхотни. За съжаление обаче ми се струва, че доста от т.нар. елитни гимназии обират умните и добри деца и съвсем целенасочено ги съсипват с безумията в тях. На първо място с учителите-връзкари и формалисти...

Общи условия

Активация на акаунт