Моето дете отказва да яде зеленчуци.

  • 3 142
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 375
Не открих подобна тема и ще ми е интересно има ли някой с подобен проблем и как го решавате. Дъщеря ми отказва да яде какъвто и да било зеленчук. Опитвала съм насила, но не става. Или гълта без да дъвче /вероятно за да не усеща вкуса/ или и се повдига и повръща. Това ако са сурови. Ако пък са в яденето, щателно пробира. Дори с плодовете е много претенциозна. Банан и евентуално ябълка може, но за останалите е същото. Незнам какво да правя.

# 1
  • Мнения: 2 448
Моя е любител на плодовете, но пък от зеленчуците май само по краставиците си пада.
Не се опитвам да го насилвам, защото направо пиши и повръща, ако го насиля да глътне храна, която не харесва.
За зеленчуците специално никак не му се сърдя, защото и аз съм почти така - ако взема да изброявам тези които не ям доста дълъг ще е списъка.  Confused

# 2
  • Мнения: 476
Синът ми е на почти 4г. и с пръчка не би докоснал зеленчук.
И към плодовете му е малко по-различно отношението. Хапва от време на време ябълка, круша, банан и толкоз. Даже с баща му се шегуваме, че той не пипа храна в зелен и червен цвят. След като се правих на маймуна толкова време, за да го накарам поне да опита вдигнах ръце.

Последна редакция: сб, 17 яну 2009, 18:34 от Jolene

# 3
  • Мнения: 2 047
   Моята също не ги яде, с изключение на морков - прояде го като гледа едно филмче за зайче...

# 4
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
Не открих подобна тема и ще ми е интересно има ли някой с подобен проблем и как го решавате. Дъщеря ми отказва да яде какъвто и да било зеленчук. Опитвала съм насила, но не става. Или гълта без да дъвче /вероятно за да не усеща вкуса/ или и се повдига и повръща. Това ако са сурови. Ако пък са в яденето, щателно пробира. Дори с плодовете е много претенциозна. Банан и евентуално ябълка може, но за останалите е същото. Незнам какво да правя.

При нас положението е същото, за жалост.... Sad Само, че аз не я насилвам, защото пак няма да ги докосне до устните си. Започнах да пасирам зеленчуците и така ги слагам в супата, та да не ги вижда, а от плодовете правя фреш и по този начин ги приема. Това мн. ме тормози, защото аз лично съм любител и на плодовете и на зеленчуците........

# 5
  • Мнения: 3 394
защо не пробваш със забавен вид на предлаганите плодове и зеленчуци Hug
и ангажирай детето с приготвянето им Peace

http://www.kidsandcooking.co.uk/DessertsForKids.html







# 6
  • Мнения: 9 973
наистина е добра идея за забавния вид Grinning

# 7
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
При нас и това не помогна....... Cry

# 8
  • Мнения: 2 375
Не съм пробвала този вариант... Rolling Eyes Ще опитам, но знам колко голямо е отвръщението и от всичко зелено и червено... Sick

# 9
  • София
  • Мнения: 2 298
И ние сме така, яде само ориз и картофи, и то само с определен начин на приготвяне. Ядеше ги в супи, а напоследък отказва. Но обича много крем супа и аз се възползвам от това  Laughing обича много и спагети - започнах да ги правя със сос от пасирани зеленчуци - лапа като невидяла, а и на нас с татко й ни харесват.
Но сурови няма как да я накарам да консумира. Тази есен тръгна на градина, но надеждата ми угасна - ако има суров зеленчук върху сандвича, отстранява го и изяжда останалото.

С плодовете - хапва някои - банан, ананас и ябълка, другите само на сок ...

# 10
  • BG
  • Мнения: 1 900
Според мен всяко нещо с времето си ,така че не насилвай детето.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 458
На готвените зеленчуци внука го научих още при захранването, готвех му с много зеленчуци, но ги пасирах и той свикна с вкуса им. А всички зеленчуци в суров вид ги прояде на принципа на забраната.Казвам,че са само за заека и не трябва да ги пипа, а той на инат си ги взима и яде.Скришом си чупи от зелето, ръфа моркови, домати, краставици, чушки само и само да не ги дам на заека. Така прояде всичко, напук на заека...  Joy А за спаначена супа е готов на всичко, дебне ме да се загледам в някой филм и тича в кухнята, скришом си гребе с черпака направо от тенджерата.

# 12
  • София
  • Мнения: 407
 И ние имаме този проблем и със плодовете и с зеленчуците. И съответно често сме със запек. Решаваме отчасти проблема, като правим плодови сокове и обясняваме, че няма да има запек, ако яде плодове и зеленчуци. Peace

# 13
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Хайде и моят син.Той е на почти 4 години.До сега е изял най-много(сборно) 3 банана и 3 краставички(корнишонки).Нищо не иска,даже не познава вкуса на плодовете и зеленчуците,а вкъщи винаги има плодове-поне 2-3 вида и зеленчуци.Опитвала съм всякакви варианти,е,не става.Говорих с педиатър по случая,каза ми да не се притеснявам,ще започнел да яде по някое време.
Иначе наготвени зеленчуци си хапва.

# 14
  • Мнения: 3 932
И наШият mладеж не признава др. зеленчук в суров вид, освен краставица и mорков. Аз обаче mу пробутваm всички останали, пасирани в супа без капка угризение на съвестта.

# 15
  • Мнения: 3 886
Синът ми също не яде а е на 8 почти .

# 16
  • на морето
  • Мнения: 1 382
И моят син е много труден в яденето на плодове и зеленчуци.От скоро прояде ябълки и моркови като гледа филма"Мързел град" по Джетикса.Много поучително филмче според мен.На ябълките вика,,спортни бонбони" и  като ги яде щял да стане като Спортакос Mr. Green

# 17
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми също не хапва нито зеленчуци, нито плодове. Дори не иска да опита. Чак наскоро прояде внезапно ябълка и аз щях да получа инфаркт като си поиска  Shocked Не я насилвам, просто ям пред нея и зеленчуци и плодове по възможно най-апетитния начин, с надеждата да започне и тя, така както стана с ябълката.

# 18
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 484
Нашата дъщеря не помирисваше зеленчуци до 2 годишна, ядеше нещо само ако в него има месо. На 2 години отказа месото категорично и започна да яде само плодове и зеленчуци-и така до 4-тата си година. Преди около седмица пожела сама да опита от нашата пържола и така започна пак да похапва месо. Децата са на периоди, продължавай да упорстваш и предлагай зеленчуци, все някога ще му стане любопитно на детето и ще ги прояде.

# 19
  • Мнения: 3 394
друг вариант, който ми хрумва е ако правите плодови или млечни шейкове.
може да добавите примерно ванилова есенция или сладкарска боя, за да промените вкуса или цвета на шейка.

Знам,че това звучи като едва ли не да преметнеш детето само и само да пробва определени неща, но пък и това е вариант!

# 20
  • Мнения: 223
защо не пробваш със забавен вид на предлаганите плодове и зеленчуци Hug
и ангажирай детето с приготвянето им Peace
освен това, игнорирай това, че не ги яде; винаги с храната му сервирай и зеленчуци, но не разбъркани, като за салата, а само нарязани на резенчета, лентички, колелца и пр. според зеленчука;
личният пример, разбира се е много важен; можеш да му пускаш и тематични филмчета, както са ти подсказали някои от мамите;
и, дай му време; повечето деца не обичат новите храни;успех Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 17 592
Не тормози детето.
Давай й повече месо. Там, общо взето, има всичко, което е нужно, Щом не иска... ами, на сила хубост не става. След време може и да си смени вкуса - а може и да не го направи, но поне да не запази ужасен спомен от храненето.

# 22
  • sofia
  • Мнения: 1 426
И моя малкия така  Sad. До миналата година хапваше банан и ябълка, сега и това не ще. За сурови зеленчуци и дума не може да стане  Confused. Старая се да давам поне 150 ml фреш на ден, но някой път пропускам  Embarassed. Сега правя от ябълка, морков и портокал и с 300 зора го изпива.
Всъщност яде краставица в таратор, но и таратор не се употребява често в къщи.

# 23
  • Мнения: 43
Като малка дъщеря ми ядеше по едно парче ябълка задължително обелено.За цитрусови плодове и дума да не става.Зеленчуци изобщо не присъстваха в нейното меню.Но явно всяко нещо си е с времето сега яде всичко без киви и домати тези плод и зеленчук така и неможах да я науча да ги яде. Peace

# 24
  • Мнения: 3 550
natia, не разбрах, на колко години е детето ти?

# 25
  • Мнения: 636
Моята яде от много малка почти всякакви салати - включително, например, броколи с лимон и зехтин. Понякога варените в супа ги гледа мрачно, затова се налага да пасирам. Лесен начин да направиш зеленчука по-забавни, е да нарежеш морков, например,  на колелца и всяко колелце да го набодеш с тия малките шарени пръчици за хапки или с клечки за зъби.
А изказването да даваш повече месо, щото в него имало всичко е меко казано невярно.

# 26
  • Мнения: 8 999
Никога не съм насилвала за ядене. Просто в някакъв момент самите деца започват да проявяват любопитство какво има в нашите чинии и искат да опитат. Така проядоха много неща, които твърдо отказваха дори да погледнат. Личният пример е от изключително значение.

# 27
  • Мнения: 1 237
И моята е така,не яде нито плодове,нито зеленчуци.Яде само краставица  Tired  и мандарини.

# 28
  • Мнения: 2 957
Първата му работа е да надникне какво има в чинийката  и да каже "Зеленчуците не ги искам!".

# 29
  • Мнения: 473
Научих детето да яде плодове и зеленчуци като демонстрирах как ги ям аз. Правиш си една голяма шопска салата и започваш да ядеш пред нея. Същото е и с плодовете. Всяко нещо, което ям пред него го иска и то много. Насила никога не трябва детето да се храни, единственото нещо, което може да стане е категорично да откаже да яде.

# 30
  • Мнения: 2 331
Ядат и плодове,  и зеленчуци, но избирателно.Не насилвам.Установих, че дъщеря ми е по-любопитна към храните от сина ми.Но...чакам го и него.Опитвала съм да пасирам и така да ги "пробутвам", но неуспешно.Не свикват с вкуса, а гълтат по най-бързия начин.Не виждам никакво удоволствие при тази дейност и я прекратих.Нали целта е да им изградим навици на хранене, а не да налагаме вкус насила...Все ще се "изплъзнат" от контрола ни и тогава....За мен правилната тактика е аз да предлагам , а те да избират и преценят.

# 31
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
И аз имам същия проблем.Моята дъщеря даже не иска да ги опита,за да разбере
дали ще и хареса или не.С плодовете по същия начин.... newsm78

# 32
  • Мнения: 301
Синът ми (на 3 години) яде морков, краставица, но само цели - нарежа ли ги, стават отровни. Домат яде без люспите, нарязан на кубчета и с лъжица. Всичко останало се налага да му прoбутвам пасирано или намачкано в яденето. Картофи, ориз и месо - това му е асортимента. От плодовете яде банан и ябълка. Сезонно мога да го излъжа и за праскови и кайсий, и някоя и друга синя слива.
При нас проблема е, че предпочита супите. Това принципно не е лошо - течна храна си е. Но в градина вече си стана проблем.
Храна предложена му насила повръща на момента. И люспите ... види ли люспа в яденето в близките седмици няма да пробва повторно същата храна.

# 33
  • Мнения: 11 818
Опитай да ги предложиш в атрактивни форми!
Направете заедно разни животинки с помощта на клечки за зъби или шишчета, маслини, сварен картоф, може и кашкавал и разбира се наличните пресни зеленчуци. Ние така правим, макар че понякога дъщеря ми дълго им се любува и забравя или не иска да ги яде, за да не ги разваля, тогава й предлагам отделно.
Измислям и разни истории с плодове и зеленчуци, отделно ги включвам уж случайно когато измислям приказки - напр. имало едно време едно зайче, което много обичало моркови, защото били полезни, поискало на майка си да му направи торта от моркови и т.н.
Когато й правя сандвичи отгоре винаги правя разни усмихнати личица или форми със зеленчуци.
Предлагам и зеленчуци не само с основното ядене, а напр. докато си играе, или рисува на малката си масичка й давам солети от краставици или моркови, много ги обича - режа ги на пръчици и в чашка, също лентички зеле, или в купичка накъсан на малки розички карфиол, репички.. Правя й от коктейлните пръчици, или на клечки за зъби нанизвам доматче, краставичка, каквото имам..
Също й пълня зелена или червена чушка с леко обезсолено сирене, яде си я цяла, пълнила съм и домат, но по-рядко, че се цапа повече.
Надявам се, че ще ти бъда полезна!
Успех, и не се отказвай да й предлагаш!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт