За езика и умалителните.

  • 7 156
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 371

4. Апропо, има езици, в които умалителните са просто стандарт. Пример - холандски.
да бе, на ш****ия холандски дори имената са им такива, пример - Trijntje, демек, разбирай Catherina  Shocked Shocked Shocked
Палми, радвам се, че те виждам Heart Eyes

Wil jij een biertje? Mr. Green
(демек, ай да му вкараме по биричка или бирченце Joy)
в това временце  Shocked  ?
хайде по една греяна ракийчица  Laughing

# 16
  • София
  • Мнения: 395
"Хайде да пийнем кафенце."
Според мен е навик на говорене, нещо като диалекта.Само ,че диалекта е регионален а умалителните наименования са национален Mr. Green
 

Последна редакция: нд, 18 яну 2009, 15:48 от p.mariana

# 17
  • Мнения: 5 370

в това временце  Shocked  ?
хайде по една греяна ракийчица  Laughing
Oke, dan een rood wijntje of een rosé'tje. Mr. Green
Извинете, не се сдържах. Но наистина холандският е перфектен пример за изобилие от умалителни.
И понеже Палми не ще бирче, предлагам червеничко винченце или розЕ такова. Mr. Green

# 18
  • Мнения: 13 764
А за умалително-умилителните темички, дето бъкат из форумченценцето, какво ще кажете Mr. Green

# 19
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Да добавя, че и аз като се лигавя говоря с много умалителни. Широка употреба на умалителни е характерна за бразилския португалски, но забелязвам, че в последно време навлиза и в европейския и африкански португалски. На португалски умалителните се образуват с наставките -(z)inho , -(z)inha, които заместват крайната гласна за мъжки или женски род -а, -о. Аз, след продължителни разговори с бразилци пренасям умаляването на езика, на който говоря непосредствено след това и многократно са ме питали защо. В гръцки също е популярно. Дядо ми, Бог да го прости винаги го употребяваше, когато става дума за алкохол - ще пийна каничка вино (ена потираки краси) . На френски умалителните са популярни, когато се говори за деца, но намене не ми е по вкуса, звучи ми принизяващо. В италиански също са популярни, но не ми правят впечатление и са за определяне на големина. На турски даже има 2 вида наставки за големина и просто умалителна за мило обръщение или съжаление. Така че, не сме само ние.



# 20
  • Мнения: X
Типично за славянските езици. Даже в другите славянски езици е още по-зле. Ние просто сравнение с тях сме с прекалено сериозен език и с липса на умалителни.  Mr. Green

# 21
В някои случаи ми звучат много тъпо и не на място.Особено ако  някоя едра, висока и дундеста българка(или каквато и да е) тръгне да си търси поличка, рокличка или блузка  Crazy.Лигави са ми някак и не ги използвам много(даже като се замисля май изобщо не ги използвам), но това за "трамвайчеца" ми хареса.

# 22
  • Мнения: 2 401
Типично за славянските езици. Даже в другите славянски езици е още по-зле. Ние просто сравнение с тях сме с прекалено сериозен език и с липса на умалителни.  Mr. Green

Да, за всички останали славяни нашия език е  твърд и грубиянски.
Сега като гледам, че  последния пост е на Силвийка,  ми се видя много сладка идейката  да се применувам лекичко за известно време..  Mr. Green

# 23
Ама пък и аз как се изтипосах точно в тая тема  Crazy

# 24
  • Мнения: X

 Joy Joy hahaha

Аз когато съм ядосана казвам: Отивам на балкона да изпуша една цигара! Naughty
Но пък като съм в добро настроение ще кажа така: Ей кво хубаво слънчице е изгряло! Я да излезна малко да изпуша една цигарка!  Grinning
Абе някак другояче звучи!

Последна редакция: нд, 18 яну 2009, 15:59 от Анонимен

# 25
  • Мнения: 2 401
Сега като гледам, че  последния пост е на Силвийка,  ми се видя много сладка идейката  да се применувам лекичко за известно време..  Mr. Green
Joy Joy hahaha

Не се хили, ами слагай и ти едно -нце, знаеш ли как ще ти търчи..  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 5 710
a, то тук станало весело:-)) 

# 27
  • София
  • Мнения: 395
a, то тук станало весело:-)) 

Веселичко  Joy Joy Joy

# 28
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 833
такааааа, една от моите колежки говори само с умалителни думиЧКИ. от сутринта като заслушам "слънчице, краченце, снимчица" ми иде да се гръмна, повярвайте ми! просто не се изтрайва Twisted Evil вярно, че с деца работим, но все пак! на мен нейните приказки ми звучат изкуствено и много, ама безобразно много лигаво Tired

# 29
  • София
  • Мнения: 2 623
Сетих се за Ути, който почти не употребява думи,
които не са в умалителна форма  Joy
И аз ги ползвам често, дори много често, но никога
не съм се замисляла защо  newsm78
Може би така ми звучи по-мекичко  Hug
Оххх не знам - харесва ми и това е  Hug

Общи условия

Активация на акаунт