Везико-уретрален РЕФЛУКС

  • 13 961
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте!
Дъщеря ми е на годинка и 1 месец и има съмнение за везико-уретрален рефлукс (дано го пиша правилно  Embarassed). На ехографа се вижда леко увеличено бъбречно легенче на десния бъбрек и другото което е, че след като я чакахме час и половина да се изпишка, при препълнен мехур тя пишна малко, след което имаше остатъчна урина 26 куб. см.  Лекарката каза, че ако това не е инцидентен случай, а детето така пишка винаги, значи имаме проблем. Възможно било да връща урина към бъбреците и т.н., не запомних всичко.
Естествено се притесних и седнах и прочетох доста неща за ВУР, в резултат на което още повече се притесних. Затова имам няколко конкретни въпроса, ако е възможно някой да ми отговори:
1. Винаги ли рефлукса е вродена аномалия?
2. Винаги ли изхода е операция?
3. Има ли напълно излекуване?
4. Какви са последствията ако не се лекува навреме?

П.С. Забравих да кажа, че ехографското изследване го правим, защото още от първия месец поддържа температура 37,0 - 37,3 почти постоянно без изяснена причина.

# 1
Откриха ни рефлукс 4-та степен.Пратиха ни при Момчилов,а той ни препрати към Лилова.Тя ни изписа Infectotrimet/от Германия/и в момента очакваме неговата доставка.
Моля всички,които могат да ми помогнат с опита  си да ми пишат.Очаквам писма и от всички,които имат нашия проблем.
 
 

# 2
  • Мнения: 1 250
...


Има ли общо с ВУРа от другата тема? Урологичен проблем ли е или гастроентеорологичен?

Защото освен ВУР има и ГЕР, който е на стомахчето, за който Анита говори.

Последна редакция: чт, 21 юли 2005, 12:51 от dete_viara

# 3
  • Мнения: 1 250
Здравей. Не съм много компетентна, затова ще пиша само за нашия слечай.

1. При нас - да, вродено
2. При нас да - трябваше да се отстрани аномалията
3. Да, напълно се излекувахме от рефлукса, но остана последица от късната операция
4. Товари се бъбрека и има вероятност да се "стопи"

# 4
# 5
  • Мнения: 430
Здравей! Доколкото знам е вродена аномалия, която обаче може да се дължи на различни причини (проблеми в различни цасти на пикочо-отделителната система). Има 4 степени на "тежест" на ВУР. При леките форми не се налага операция и се смята, че с медикаменти (най-вече за потискане на бектариалните инфекции) проблема просто се израства. ВУР не може да се установи само с ехография. На дъщеря ми и правиха микционна цистография - рентгнетова снима на мехура по време на микция (пишкане). На снимката може да се види също дали уретрата не е стеснена, дали стената на мехура не е удебелена ...
Имали бактерии в урината? Освен температурата някакви други оплаквания - болки, дискомфорт при уриниране? Ние ходим в поликлиниката към Педиатрията при Анадолийска. Там и правиха и снимката.
Направете всички необходими изследвания, защото ако има ВУр (стискам палци да не е така) и не се лекува, може да пострадат сериозно бъбреците.

# 6
В медицината няма "винаги" Simple Smile Всичко зависи от отделния случай. Нелекуването на рефлукса води до задържане на урина в бъбрека /хидронефроза/, хронична инфекция /както най-вероятно е при вас/, което пък по-късно води в голям процент от случаите до хронична бъречна недостатъчност. Това е състояние, което налага хемодиализа Sad/надявам се си чувала за нея/. За това е важно рефлуксът да бъде ОТКРИТ И ЛЕКУВАН НАВРЕМЕ. Колкото по-рано, толкова резултатът  от лечението ще е по-добър. В София ти препоръчвам "Пирогов", Клиниката по детска урология.

# 7
  • Мнения: 1 250
(Това горното се отнася за гастроентеорологичен рефлукс - ГЕР, не за ВУР).

# 8
Здрасти

На твое място веднага бих потърсила и друго мнение, както и още изследвания, които да покажат какъв може да е проблема. Синът ми беше на 1,2 месеца, когато го оперираха за склероза на мехурната шийка в Пирогов. Лекарката не беше направила микционна снимка преди това и, според 6-тото и чувство, нещата при нас били се оправили. Признаците при него бяха само намален апетит. Гледаха го само на ехограф и направиха операцията. Януари тази година беше болен и за първи път се изолираха бактерии, които според същата лекарка били безобидни, в ниска степен, тревожела съм се излишно и т.н. НО, ако съм искала, да вляза за 1 седмица в Пирогов и ще направят микционна. Тогава отидох при Анадолийска /детски нефролог/ и за 30 минути приключихме с всичко. Видя задръжка на урина в единия бъбрек, направихме веднага микционна и се оказа, че има 3-та степен двустранен рефлукс. При нас се води вторичен-следствие на склерозата. Сега сме на антибиотици. Водих го при Минков тогава /уролог в Правителствена/, който ми предписа Баклофен, за да се отпусне сфинктера, защото продължаваше да пишка на пресекулки. Наистина, струята стана плътна, но сега се беше разболял и пак започна да прекъсва. И така, сега ще ни правят изотопно изследване. На вас какво са ви правили? Цветна, микционна снимка и т.н.? И аз страшно мнного се притеснявам за сина си и да не стигнем до най-страшното /да пази Господ/. Само да добавя, че тогава лекарката от Пирогов ми отказа повече да ни приема, накара ми се и ми затвори телефона, защото съм ходила при Анадолийска. Затова отидох при Минков. При нас засега не се налага операция, точно защото е вторичен рефлукса /макар и да е 3-та степен/. Чувала съм, че при някои минава с лекарствата. Не обърнах внимание откъде си, но знам, че в София са най-добрите. Стискам палци и пиши!

# 9
  • Мнения: 7 640
няма място за паника, наистина най-добрите са може би доц. Анадолийска и доц. Минков. Първо може би е по-добре да се консултирате относно консервативно лечиние с детски нефролог-напр.Анадолийска или д-р Буева се сещам, а чак след това с Минков, той е по-скоро хирург, все пак.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,

наистина има и ГЕР и ВУР. Понякога те се представят заедно.

По принцип ГЕР е физиологично явление при бебетата и се счита, че към 6-ия (а според други 12-ия месец) месец повръщането, наречено Гастро-Езофагеален Рефлукс, трябва вече да е преминало. На следващ етап се смята, че ако лекарственото и позиционното лечение на ГЕР не помага за период от 3 месеца, тук думата има детския хирург.
Наистина има нужда от рентгеново изследване (на първо ниво то е най-досъпно и показателно), за да се потърсят анатомични фактори, например стомашна херния. Другите изследвания са Езофагоскопия (брррр) и 24-часово мониториране на киселинността на хранопровода (още бррр).
Друга възможна причина от педиатрично естество е хранителна алергия.
Това изобщо е един мащабен проблем, където тясното взаимодествие между педиатри и хирурзи е много важно.
Изпусне ли се моментът могат да настъпят сериозни усложнения.
Тоест, елате да изследваме бебчо, да го консултираме с педиатри-гастроентеролози, с които ще вземем съвместно решение.

Бъдете спокойна, понякога причините са съвсем невинни.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 188
Извинете ме, аз малко се обърках (както и други).
Аз писах за ГЕР - което с една дума е "често повръщане".
Докато ВУР (везико-уретерален рефлукс) е връщане на урината от мехура към бъбреците - тогава се получават усложнения на отделителната система.
Убеден съм, че урологът д-р Момчилов е дал правилен съвет.
Новите тенденции са също като при ГЕР - да не се избързва с хирургичната намеса.
Желая успех на бебчо.

ПС: С едничкия термин "рефлукс" се обозначават поне десетина патологични процеса в организма. Тоест, всеки говори за това, което си знае.

# 12
До сега имаме правени: нормалните изследвания на кръв и урина няколко пъти, като винаги са били в нормата (с изключение на хемоглобина, който е малко по-нисък - 108); поне 5 урокултури и винаги чисти т.е. никога не са ни изолирали бактерии в урината; и 3 пъти са ни гледали на ехограф. Първия път като ни гледаха на ехограф (на 6 мес.) лекарката каза, че има леко увеличен уретер в горната му част, но няма нищо страшно, да не се притесняваме. Втория път (по моя инициатива, при друга лекарка, на 1 год.) - отново всичко било нормално, само леко увеличено бъбречно легенче на десен бъбрек, което не е толкова притеснително и като заключение детенцето е напълно здраво. Третия път (само 20 дни след втория, с направление от личната) - се оказва, че може би имаме ВУР. И това след 1 год. изследвания, които уж показваха че сме здрави, а Т най-вероятно е нормална за дъщеря ми, тъй като основното ни оплакване беше поддържаната от нея Т. Ниският хемоглолин и липсата на апетит бяха другите ни оплаквания, но в повечето случаи се разглеждаха като отделни проблеми, а като чета сега най-вероятно всичко това е взаимосвързано помежду си.

Сега ще ни правят някакво изседване, което щяло да докаже какво точно ни има, но дали цветна или микционна снимка или нещо друго, незнам - едната лекарка казва, че ще й вкарват контрастно вещество през вената, а другата - с катетър, само в пикочния мехур.

Аз обаче съм много притеснена: дали ще се налага операция; дали не сме закъснели с диагностицирането; дали няма да има, или по-скоро какви ще са дълготрайните последици от това... Като споделих с педиатърката ни, тя каза, че най-лошото, което може да се случи в последствие, е детенцето да развие хроничен пиелонефрит - явно не е искала много да ме плаши жената.



Благодаря ви за отговорите! ... а аз продължавам да събирам информация.
 

# 13
  • Мнения: 1 250
Скоро разглеждах бележките на сина ми - поне 30 стерилни урини за 4 години, като половината от тях са чисти, другата - 10(4)-10(5) 2 вида бактерии и ги водеха замърсени, да се повторят.

Също като вас - температура около 37,2. Бъбрека обаче е изместен, дори веднъж (преди да установят ВУР 3-4 степен) ми казаха, че нямал друг бъбрек, по рождение бил само с 1, но имало много хора с 1 бъбрек и това не им пречело. Е, друг бъбрек си има, дори част от него функционира.

Изследването (това с кактетъра)точно ще покаже има или няма рефлукс, а другото при нас показа дивертикул - израстък на уретера.

Сега погледни обективно на нещата - и да сте закъснели нищо повече не можете да направите освен да продължите по пътя по който сте тръгнали. В деня преди Коледа ми казаха, че детето трябва да се оперира. Сега като гледам на проблема "през филтъра на миналото време", не виждам от какво толкова съм се притеснявала. Толкова по-страшни неща стават в този живот, така че се радвайте, че сте открили проблема, а не стои неоткрит до тежки последици.

Така че кажат ли ви операция - не отлагайте, защото през това време бъбрека продължава да се товари. Не мисля, че някой ще иска да ви оперира, без да има нужда.

# 14
И ние сме със същия проблем.Когато синът ми беше на 3 месеца(сега е на 6месеца) разви остър пиелонефрит и се наложи да ни приемат в болница.Една седмица бяхме на инжекции антибиотик и след това един месец пак на антибиотик, само че сироп.След това му направиха микционна цистография(с катетър се вкарва контрастно вещество и се снима с ренген) и се оказа, че имаме рефлукс по рождение.Изписаха му някакъв антибиотик, които ще трябва да пие поне 6-7 месеца и тогава ще преценят дали ще се стигне до операция.При нас обаче рефлукса е двустарнен.А аз ужасно много се притеснявам този дълъг прием на антибиотици как ще се отрази на сина ми.Иначе нас ни лекува д-р Лилова и ходихме за второ мнение при Момчилов в Пирогов.

Така, че много е важно какво ще покаже цистографията и както вече са те посъветвали потърси второ мнение преди да се подложите на операция.

# 15
Здравей,

Ние сме със същия проблем. Рефлукса ни го установи Лилова след микционна цистография и ни прати при Момчилов в Пирогов, който подтвърди диагнозата. Сега от 1 месец пием Infectotrimed по 1 мл вечер и така ще е в продължение на 6-7 месеца(докъто станем поне на 1 година и нещо).Като през това време всеки месец ще следим урината(стерилна и обикновена) за развитие на бактерии. Аз много се притеснявам от това дълго приемане на антибиотици, но няма начин дано децата ни да се оправят само с тези лекарства, а не се наложи и операция след това. Sad

# 16
Присъединявам се към по-горе казаното и, на твое място, бих попрочела малко медицинска литература по въпроса. Навремето, когато се откри проблема, синът ми беше спрял да се храни за над 3 седмици-почти на годинка беше тогава. Само по малко мляко пиеше, бше започнал да залита /той проходи на 9 месеца и нещо/, а лекарите ми казваха, че просто не върви уверено все още, ребрата му бяха започнали да се броят- абе, кошмар някакъв, мислех си, че го 'изпускаме'.  Embarassed Embarassed И, понеже урината беше чиста, не ни препратиха никъде /ние сме в чужбина и тук е доста по-сложно/. Затова се вдигнах за БГ, право в Пирогов- кръв и урина-идеални, на ехограф-леко задебелена стена на пикочния мехур. Оттам-цистография и така. Отначало не можех да намеря с питане никакви учебници, затова накрая по Интернет намерих учебник на доц. Минков и си го поръчах. Доволна съм от съдържанието /макар някои неща да ми се струват недостатъчни/. Абсолютно добре те разбирам в какъв стрес си, но няма как- мобилизация и така! Когато влязохме в Пирогов, бях сама- нито мъжа ми, нито майка ми /отказа под предлог, че няма да издържи- и я карах само на цигари май /тогава пропуших/. Като поглеждам назад, пак го виждам като супер тежко изпитание и за детето, и за мен. Не е приятно, но избор няма-иначе се стига до по-лоши последици. Трябва да си силна и-напред! Много късмет и каквото и да се окаже-трябва да се борим /на нас на 5/08 ни е изотопното изследване, за да видим има ли други малформации, налага ли се оперативна намеса и т.н./ На химико-терапевти сме от февруари тази година и, понеже ВУР се разчита да се 'израстне', лекарства могат да се приемат и с години! Но, все пак, по-добра алтернатива е, отколкото да се загуби бъбрек или да се стигне до хемодиализа /да пази Господ/! Аз все още преживявам тежко и миналото, така че...при мен не стана по-леко след време.
Много късмет и ни дръж в течение. Hug

# 17
Здравей! Вие на каква възраст сте?Ние вземаме Инфектотримета по 0,5милилитра.Имаме обаче и проблеми със запека,а Вие?
  Ще се радвам да разменяме информация помежду си.

# 18
Благодаря ви за куража!

... да гледам напред и да съм силна - да, но как?  Cry В понеделник влизаме в болницата (МА, Пловдив) за изследвания, цяла седмица ще стоим там и просто незнам как ще издържим. На мен ще ми е трудно, ще сам сама в града (тъй като сме от друг град, таткото на работа, бабите също), ще ми е адски притеснено..., но ще го преживея. По ми е жал за детенцето, какво трябва да изтърпи то, дали няма да го боли... с две думи ужас  Cry, но най-вече се страхувам от това какви ще са резултатите.

Продължавам да чета и да се питам: Възможно ли е да задържа урина в пикочния мехур, но тя да не се връща в бъбрека т.е да няма ВУР? Микционната цистография (каквата предполагам че ще ни правят) дава ли ясна представа как функционират бъбреците или тя е само за доказване на ВУР-а? Какво предствавлява изотопното изследване и с каква цел се прави то? Какви са причините за заболяването ВУР, само вродена аномалия ли го пичинява или може да има и други? В какви случаи се налага операция, само когато има някаква вродена аномалия или...? А ако се наложи да се вземат дълго време лекарства, няма ли да се случи така, че едно лекуваме, а десет други увреждаме? Кога се стига до отстраняване на бъбрека? А до хемодиализа?
 
И още сто хиляди други, за които в момента даже не се сещам. Явно наистина трябва да попрочета някои учебник по... и аз незнам по какво точно, но неяснотата - какво, как и защо - по тези въпроси ме убива.  Sad

# 19
Извинявайте за това но пиша ви това на английски но е много полезно за ВУР

 Peace

Definition
Vesicoureteral reflux (VUR) refers to a condition in which urine flows from the bladder, back up the ureter, and back into the kidneys.

Description
The normal flow of urine begins in the collecting system of each kidney. Urine then flows out of each kidney and into a tube called the ureter. Each ureter leads into the bladder, where the urine collects until it is passed out of the body. Normally, urine should flow only in this direction. In vesicoureteral reflux, however, urine that has already collected in the bladder is able to flow backwards from the bladder, up the ureter, and back into the collecting system of the kidney. VUR may be present in either one or both ureters.

Vesicoureteral reflux causes damage to the kidneys in two ways:

The kidney is not designed to withstand very much pressure. When VUR is present, backpressure of the urine on the kidney is significant. This can damage the kidney.
The kidney is usually sterile, meaning that no bacteria are normally present within it. In VUR, bacteria that enter through the urinary tract may be carried back up the ureter with the urine. These bacteria can enter the kidney, causing severe infection.
Causes and symptoms
Most cases of VUR are due to a defect in the way the ureter is implanted into the bladder. The angle may be wrong, or the valve (which should allow urine only oneway entrance into the bladder) may be weak. Structural defects of the urinary system may also cause VUR. These include a situation in which two ureters leave a kidney, instead of the usual one (duplicated ureters), and in which the ureter is greatly enlarged at the end leading into the bladder (ureterocele).

VUR alone does not usually cause symptoms. Symptoms develop when an infection has set in. The usual symptoms of infection include frequent need to urinate, pain or burning with urination, and blood or pus in the urine. Occasionally, VUR is suspected when a child has a difficult time becoming toilet trained. In these cases, the bladder may become irritable and spasm, because it is never totally empty of urine. When the kidneys have been damaged, high blood pressure may develop.

Diagnosis
VUR is diagnosed by taking a series of x-ray pictures. These are taken after putting a small tube (catheter) into the bladder. The bladder is then filled with a dye solution which lights up on the x-ray picture. Pictures are taken immediately, followed by x rays taken while the patient is urinating. This will allow reflux to be demonstrated, and will reveal whether the level of reflux increases when pressure increases during urination. Reflux is then graded based on the height and effects of the VUR:

Grade I. VUR enters just the portion of the ureter closest to the bladder. The ureter appears normal in size.
Grade II. VUR enters the entire ureter, and goes up into the collecting system of the kidney. The ureter and the collecting system appear normal in size and structure.
Grade III. VUR enters the entire ureter and kidney collecting system. Either the ureter or the collecting system are abnormal in size or shape.
Grade IV. Similar to Grade III, but the ureter is greatly enlarged.
Grade V. Similar to Grade IV, but the ureter is also abnormally twisted/curved, and the collecting system is greatly enlarged, with absence of the usual structural details.
Treatment
Treatment depends on the grade that is diagnosed. In grades I and II, the usual treatment involves long-term use of a small daily dose of antibiotics to prevent the development of infections. The urine is tested regularly to make sure that no infection occurs. The kidneys are evaluated regularly to make sure that they are growing normally and that no new scarring has occurred. Grade III VUR can be treated with antibiotics and careful monitoring. New infections, scarring, or stunting of kidney growth may result in a need for surgery. Grades IV and V are extremely likely to require surgery.

Surgery for VUR consists of reimplanting the ureters into the bladder at a more normal angle. This usually improves the functioning of the valve leading into the bladder. When structural defects of the urinary system are present, surgery will almost always be required to repair these defects.

Prognosis
Prognosis is dependent on the grade of VUR. About 80% of children with grades I and II VUR simply grow out of the problem. As they grow, the ureter lengthens, changing its angle of entry into the bladder. About 50% of children with grade III VUR will require surgery. Nearly all children with grades IV and V VUR will require surgery. In these cases, it is usually best to perform surgery at a relatively young age, in order to avoid damage and scarring to the kidneys.

Prevention
While there is no known method of preventing VUR, it is important to note that a high number of the siblings of children with VUR will also have VUR. Many of these siblings (about 36%) will have no symptoms, but will be discovered through routine examinations prompted by their brother's or sister's problems. It is important to identify these children, so that antibiotic treatment can be used to prevent the development of infection and kidney damage.

Resources
BOOKS
Francoeur, D., et al. "Urologic Problems." In Pediatric and Adolescent Gynecology, ed. J. S. Sanfilippo, et al. Philadelphia: W. B. Saunders Co., 1994.

Gonzalez, Richard. "Vesicoureteral Reflux." In Nelson Textbook of Pediatrics, ed. Richard E. Behrman. Philadelphia:W. B. Saunders Co., 1996.

PERIODICALS
Connolly, L. P., et al "Vesicoureteral Reflux in Children: Incidence and Severity in Siblings." Journal of Urology 157, no. 6 (June 1997): 2287+.

Greenfield, S. P., et al. "Experience with Vesicoureteral Reflux in Children: Clinical Characteristics." Journal of Urology 158, no. 2 (Aug. 1997): 574+.

Manzoni, G., and E. Merlini. "Vesico-Ureteral Reflux in 1996." Paediatric Urology 6, no. 6 (Nov. 1996): 301+.

# 20
  • Мнения: 1 802
Здравейте! Малко е старичка тази тема, но се чудих къде да си задам въпроса...Може ли някоя от вас да ми каже след правене на микционна цистография има ли някакви странични ефекти, като повръщане или подобни? Благодаря ви предварително!

# 21
  • Мнения: 7 640
не, няма по принцип. Защо?

# 22
  • Мнения: 1 802
не, няма по принцип. Защо?

Ами предстои ни такова изследане, искам да знам предварително ако има нещо такова, за да съм подготвена.Благодаря за отговора!

# 23
  • Мнения: 7 640
изобщо няма никакви странични ефекти, нито е болезнено за детето. Къде ще я правите?

# 24
  • Мнения: 1 802
изобщо няма никакви странични ефекти, нито е болезнено за детето. Къде ще я правите?
[/quo

В клиниката по детска нефрология в София.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 097
Ето накратко и нашата история. Калина беше на 9 м. като направи остър пиелонефрит. Лекувахме се при Анадолийска. Правихме микционна снимка - ВУР 1-2 степен. Лилова каза, че не е за операция и я блъска с лекарства почти година, като през това време чакахме да го израсте. Е, не го израсна и потърсихме доц. Кюркчиева  - завежда детската урология в Пирогов - оперира Калина преди 3 месеца - стеноза на уретрата. Това по всяка вероятност е била причината за уголемения пикочен мехур и оттам връщането на урина към бъбрека, което е всъщност рефлуксът. И не сме първият случай, който Анадолийска и Лилова лекуват с лекарства, като е за операция - знам и за други такива, че и доста по-тежки!

# 26
  • Мнения: 1 802
 Aх леле, тъкмо си давам кураж и в следвашия момент прочитам нещо и пак започвам да се притеснявам! Ние също ще ходим при д-р Лилова, понеже с Доц.Анадолийска не можах да се свържа, няколко пъти ми отказва разговора, а доколкото съм прочела из форума тя е най-добрия детски нефролог в България! Дано всичко мине добре, незнам вече на кого да се моля...И ние сме с остър пиелонефрит, Ешерихия колите вече 3-ти месец си седят където не им е мястото...сега имат съмнение за ВУР, а детето ми е още толкова малко, само на 2 годинки, и страшно много се притеснявам от всичко което ни предстои другата седмица...

# 27
  • Мнения: 1 802
naty_sk , какво представлява операцията? Безкръвна ли е...или не?

# 28
  • София
  • Мнения: 7 097
Елеонора, спокойно, въоръжи се с търпение - тия неща не се лекуват за ден-два. Днес става точно една година откакто лежахме за пръв път в детската нефрология при Анадолийска. Незнам точно как се разширява уретрата, пък и смееш ли да питаш. Мисля, че не е безкръвно. Продължи половин час, под пълна упойка. Калина много бързо се възстанови, само с катетъра беше драма, защото тя е бяс голям и пет дена тичах подир нея, понеже е опасно да не го измъкне - бяхме го залепили на няколко места по крака й.
Ако не си се консултирала с някой от докторите в детската урология - направи го - всички са много добри, макар и доста сприхави и безцеремонни, ама търпиш - какво да правиш!...И спокойно, приеми, че има проблем за решаване!!!
Пропуснах да ти пиша, че Анадолийска преглежда в поликлиниката, която е близо до болницата. Има си график и просто в деня отиваш и си взимаш талонче от касата плюс направление от педиатъра, като за Анадолийска е детски нефролог или само нефролог - не помня точно, а за останалите /Лилова, Буева/ е само педиатър /това, което трябва да пише в направлението/. Ние след 15 май ще ходим при Анадолийска там - в поликлиниката да види Калина, че Кюркчиева каза, че е излекувана, ама така претупа прегледа...Искам да съм сигурна.

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 14:32 от naty_sk

# 29
  • Мнения: 151
И ние сме със същия проблем-рефлукс 3 степен.Откриха ни го преди месец казаха ,че не било за операция ,но се страхувам да не направят грешка и след това да е късно.С лекарства щял да се оправи.Сега за първи път имахме бактерии Е.коли,но като чета във форума ,който ги е имал веднъж пак се появяват - направо изтръпвам.






Моника-14.01.2004г

# 30
  • Мнения: 7 640
гостът, ако чете, да си поправи заглавиено на везико-уретЕрален рефлукс

# 31
  • София
  • Мнения: 7 097
Монини, аз съм като грамофонна плоча и непрекъснато пиша едно и също на всички с този проблем - търсете задължително и второ мнение и то ако можете при докторите от детската урология в Пирогов. Като знам ние колко време изгубихме да ни пробват може ли Калина да се излекува само с лекарства!!!
9154372 - това е тел. на приемния кабинет в Пирогов, където можете да питате дали преглеждат там доц.  Кюркчиева, Момчилов, Чаначев. Има и други, но не знам имената. На частните им кабинети имам само на Кюркчиева.
Естествено, не е задължително и вие да сте за операция, може да не са ви объркали, просто знам случаи, вкл. и нашия, при които все пак се е наложила операция.

# 32
  • Мнения: 1 802
naty_sk , много благодаря за отговора Simple Smile
Ние имаме направление за детски-нефролог, май д-р Лилова няма да ни свърши работа в такъв случай...моля те дай ми по -точни координати на доц.Анадолийска, без тел.номер него го имам, и не разбрах при нея със записване ли става прегледа или не?
И  Кюркчиева, Момчилов, Чаначев нефролози или уролози са?

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 15:03 от eleonora_76

# 33
  • София
  • Мнения: 7 097
Уролози са, но оперират за разлика от Анадолийска и сие. Виж в този форум има тема за Анадолийска и там са писали кои дни преглежда и къде!

Общи условия

Активация на акаунт