ЧЕЗ и тримесечно отчитане

  • 2 259
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Преди време казаха по новините, че ще махат това тримесечно отчитане.От тогава нищо не съм чула повече за това,а Вие? Ще го махат или не?  newsm78

# 1
  • Мнения: 2 270
Аз също не чух нищо повече по въпроса.
Вчера гледах в сайта новота ми сметка - изравняване, вътре са зъложени сметките до март, което може би означава, че продължават с 3-месечното отчитане #Cussing out

# 2
  • Мнения: 153
Тримесечното отчитане не е премахнато.
Продължава поне до Март, но не се знае може и по-натам.
Когато се въведе тримесечното отчитане, ЧЕЗ съкратиха доста хора, които съответно прибраха по няколко заплати.
Сега не могат да назначат същите и трябва да се търсят нови.
Обаче хората, които биха се наели да мерят улиците по 8 часа на ден за 500-600лв. заплата не са много.

А медиите спряха да шумят около това отчитане и затова нещата позаглъхнаха малко.
Честно казано ме съмнява да го премахнат, по-скоро ще извъртят нещата, но пак ще отчитат веднъж на 3 месеца.

# 3
  • видин
  • Мнения: 358
с риск да разсърдя някои, ще кажа, че според мен няма нищо чак толкова лошо в това тримесечно отчитане, стига двете стойности- на прогнозираното количество енертия и на реално потребеното, да са близки. при нас това е така, - следя го почти всеки месец. е, не са съвсем еднакви, но са близки. в такъв случай, не виждам какъв е този толкова голям проблем - някой киловат, който не съм похарчила този месец,но го плащам, и някой киловат, който съм похалчила, ама ще го платя след два месеца.
проблема е когато има голяма разлика , когато в жилището не живее никой, а се начислява сметка, но при тези случаи просто системата им трябва по-лесно и бързо да се задейства, да не се губи времето на клиентите по опашки - въпрос на организация, която може би не е на лице.
иначе принципно - не съм против. и при повечето ми познати е така.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 817
Като цяло и аз не виждах голям проблем. Но лятото стойностите са близки и изравняването не е много по-високо. Сега се притеснявам за зимния период, че може два месеца да плащам неголеми сметки и после да ми отрежат главата.

# 5
# 6
  • Мнения: 4 394
Ако не ви утройват авансовите вноски,може сами да ги определите-с молба.Както писаха преди мен като си следиш редовно консумацията и ''платеното'' НЯМА ИЗНЕНАДИ Peace

# 7
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 570
Няма изненади за тези, които НЕ се отопляват на ток и през летните месеци, но през зимата действително е много неприятно тримесечното изравняване.

# 8
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Ама ЧЕЗ нали ги глобиха за 3-месечното отчитане и трябваше да го премахнат?

# 9
  • Мнения: 4 394
Отоплявам се с климатици,а топлата вода е от 2 бойлера на ток.През лятото охлаждам с климатиците.Вече се дава възможност на абоната сам да заяви колко ток да плаща авансово.Тогава къде е проблема като видиш че харчиш повече или по-малко да увеличиш или да намалиш авансовата си вноска  newsm78 за да не те одрусат на изравнение.Хора не се правете,че не може да го предвидите.Електромера е точен уред и всеки по всяко време може да сметне колко дължи.Не е като с топлинното счетоводство имам предвид уредите в/у радиаторите с единици които не значат нищо.

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 15:34 от mamamari

# 10
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 570
Е, аз не искам да увеличавам авансовата си вноска, за да не плащам в аванс по-големи суми през летните месеци. А топлинната енергия се следи по същия начин, както и електромера, показва ми във всеки момент колко киловатчаса съм изразходила, и излиза по-евтино, отколкото на ток.

# 11
  • Мнения: 646
Е, аз не искам да увеличавам авансовата си вноска, за да не плащам в аванс по-големи суми през летните месеци. А топлинната енергия се следи по същия начин, както и електромера, показва ми във всеки момент колко киловатчаса съм изразходила, и излиза по-евтино, отколкото на ток.

Предполагам не си на централно парно и не си гледаш консумацията по топломера. Дай моля малко информация по въпроса. Аз не мога да преценя ако вкл. парното колко ползвам и колко ще платя. На електромера мога - този месец консумацията ми е двойно по-голяма от това, което трябва да платя и сл. месец ще ме изравнят.

# 12
  • Мнения: 153
Ама ЧЕЗ нали ги глобиха за 3-месечното отчитане и трябваше да го премахнат?

Имаше някакъв срок, в който те трябваше да обжалват решението.

В случаите когато жилището е купено наскоро и му се открива нова партида в ЧЕЗ, тогава те начисляват повечко ток, но може да се подаде молба, с която това да се регулира и да се плащат нормални сметки или да не се плаща ако изобщо не се ползва.

Така, че не виждам нищо страшно в това отчитане.  Откакто е въведено през ръцете ми минават около 5-6 сметки на месец и досега проблеми не сме имали.

# 13
  • Мнения: 4 300
Днес казаха, че се извиняват на потребителите, но няма да могат до март да изпълнят разпорежданията на ДКЕВР. Най вероятно в средата на годината.
Честно казано не са ми проблем, нашите бяха относително точни. ОСвен това чета че пишете за разликата лято /зима- за база се вземат същите месеци от предходната година, поне при нас беше така.
А като подадете молба са много бързи- ние имаме апартамент, в който вече не живеем. Два дни след като мъжа ми подаде молба за нулеви месечни плащания пуснаха кредитно известие за последната фактура.
И да питам- задължително ли е абонатът да има достъп до електромера си? Нашите ( преместихме се в ново жилище) са в заключена стая на първия етаж и аз никак не мога да си видя изразходената ел. енергия. Отделно от три месеца би трябвало да имаме партида в ЧеЗ, ама май нямаме. Не получавам сметки, та хич не ми се мисли с каква сума ще ме гръмнат  ooooh!

# 14
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 570
Е, аз не искам да увеличавам авансовата си вноска, за да не плащам в аванс по-големи суми през летните месеци. А топлинната енергия се следи по същия начин, както и електромера, показва ми във всеки момент колко киловатчаса съм изразходила, и излиза по-евтино, отколкото на ток.

Предполагам не си на централно парно и не си гледаш консумацията по топломера. Дай моля малко информация по въпроса. Аз не мога да преценя ако вкл. парното колко ползвам и колко ще платя. На електромера мога - този месец консумацията ми е двойно по-голяма от това, което трябва да платя и сл. месец ще ме изравнят.
На централно парно съм от този сезон, в нова кооперация с нови измервателни уреди. За всеки апартамент има само по 1 топломер / производство на ф-ма Minol /, който е монтиран на отклонението на щранга. Той отчита разликата между входящата и изходящата температура на водата и дава резултата в kWh необходими за подгряването и. По този начин не може да се плаща за неконсумирана топлинна енергия - примерно, когато възникна газовата криза и няколко дни нямахме НИКАКВО парно, топломерът не беше отчел почти нищо.

Рокси, нашите електромери, също са заключени в стая на партера, но всеки собственик има по 1 ключ. Трябва да искате от домоуправителя да ви извади.

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 17:11 от скубиду

# 15
  • Мнения: 4 394
ТАЗИ ВЕЧЕР В БТВ-новините в 19.00 ще говорят по темата Peace

# 16
  • Мнения: 153
И да питам- задължително ли е абонатът да има достъп до електромера си? Нашите ( преместихме се в ново жилище) са в заключена стая на първия етаж и аз никак не мога да си видя изразходената ел. енергия.

Доколкото знам не е задължително. В голяма част от старите кооперации електромерите са заключени в табла на първия етаж, може и в стаичка, може и в мазето. Инкасатора обикновено има ключ от таблото (но невинаги, защото някои входове държат техен човек да отваря таблото), за да може винаги да има достъп. Съответно и домоуправителя или друг човек от входа имат ключ, но не всеки абонат!
При нас таблата са етажни. Преди няколко години ни направиха прозорчета на всяко табло, за можем да си виждаме показанията, но не можем да ги отваряме. При новите кооперации не знам как седи въпроса. Според мен различно, в зависимост как е проектирано.

# 17
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 570
Предполагам, че при нас е осигурен достъп за всички, защото в същата стаичка са разположени и главните ел. предпазители /бушони/ за апартаментите и ако същите изгърмят всеки си ги оправя самосиндикално.

# 18
  • Мнения: 646
На централно парно съм от този сезон, в нова кооперация с нови измервателни уреди. За всеки апартамент има само по 1 топломер / производство на ф-ма Minol /, който е монтиран на отклонението на щранга. Той отчита разликата между входящата и изходящата температура на водата и дава резултата в kWh необходими за подгряването и. По този начин не може да се плаща за неконсумирана топлинна енергия - примерно, когато възникна газовата криза и няколко дни нямахме НИКАКВО парно, топломерът не беше отчел почти нищо.

Рокси, нашите електромери, също са заключени в стая на партера, но всеки собственик има по 1 ключ. Трябва да искате от домоуправителя да ви извади.

[/quote]

Благодаря ти за отговора. Ние сме в стар блок , където това нещо е неприложимо.  Cry

# 19
  • София
  • Мнения: 1 402
по принцип също нямам нищо против тримесеното отчитане, имам против това, че не ми идват никакви бележки/сметки/фактури и т.н. от чез от август/септември някъде и съм в постоянна трвога и неведение дали нещо не изпускам, пък и не мога реално да следя колко аджеба сме изразходвали ток; непрекъснато проверявам онлайн, в пощата и по телефона дали случайно нямам сметка; така през интернет разбрах на 22ри декември вечерта, че същият ден ми е крайният срок за плащане на сметката, при положение, че дни преди това съм им звъняла по телефона и те казаха да не се тревожа, че всичко си ми е покрито и да им съм се обадила през януари, включително пак съм проверявала онлайн и в пощата, сега го правя почти всеки ден и ми писна #Cussing out

# 20
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Няма да премахнат изобщо тримесечното отчитане, казаха го по новините.

# 21
  • Мнения: 153
непрекъснато проверявам онлайн, в пощата и по телефона дали случайно нямам сметка; така през интернет разбрах на 22ри декември вечерта, че същият ден ми е крайният срок за плащане на сметката,

Както бях споменала в предишен пост, през ръцете ми на месец минават по 5-6 сметки.
За всяка една от тях знам който ден от месеца приблизително излиза, така че проблем с краен срок досега не съм имала.
Също така, на сметката, която всеки потребител получава веднъж на 3 месеца, са дадени отчетените показанията, както и следващите два месеца до коя дата, колко пари трябва да се внесат, т.е. не е необходимо да проверяваш непрекъснато, а на определена дата да отидеш да си платиш.


Няма да премахнат изобщо тримесечното отчитане, казаха го по новините.

Всъщност не го казаха директно, но ще го отлагат докато е възможно.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 524
Само ми усложняват ежедневието - ходиш редиш се наред с бабите, чакаш, малкото пищи.........
Аз се преместих в друг град и идея си нямам кога ще съм в София, за да мога авансово да платя за този месец повече и за бога какво е това авнсово - те да не са банка. Но пък моята гледна точка е леко изкривена, защото живея реално на две места и няма как да знам къде ще бъде в дадения месец.
Да си сърбат попарата и да си плащаме тока на три месеца.

# 23
  • Мнения: 646
Ако и на двете места доставчика е един и същ - например Cez -  можеш в едният град да плащаш и двете си сметки.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 554
Няма да премахнат изобщо тримесечното отчитане, казаха го по новините.

Не е точно така. Все още е под въпрос, защото всъщност ЧЕЗ отказват да подновят ежемесечното отчитане, но последната дума е на ДКЕВР.

# 25
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Ако не ви утройват авансовите вноски,може сами да ги определите-с молба.Както писаха преди мен като си следиш редовно консумацията и ''платеното'' НЯМА ИЗНЕНАДИ Peace
Е да , ама в молбата им няма консумация за зимен и летен период....а нашата е именно такава.
Лятото плащах вноски по 130 лв, септември, октомври и ноември по 50 лв беше вноската(реално не съм ги плащала, защото приспадаха от лятото)и сега януари платих 450 кинта накуп......мен лично не ме устройва такова разпределение на плащанията.
А изненади нямах, защото всеки месец си записвам данните на електромера.......от април 2008 до сега фактура не съм получила....проверявам на сайта им, но не всеки има комп, та явно големи спестовници се извъдиха.
А центровете им за услуги и ефективността им няма да коментирам. Sick

# 26
  • София
  • Мнения: 1 735
Малко извън темата/за което се извинявам/,но след първото тримесечие при нас и две сметки по 48лв и изравнителна 42лв,на следващото тримесечие ни е заложено два месеца по 52лв.Просто не мога да разбера откъде им идват тези идеи за такива сметки при условие,че досега никога не сме имали такава висока сметка.Отопляваме се с Тец.Та как стоят нещата при вас-намирате ли някаква логика в сметките си,защото аз не?! #Cussing out

# 27
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 570
Предполагам, че в новата сметка са заложили увеличението на цената на електроенергията. Защото нашата най-висока консумация миналата година беше 200 лв, когато се отоплявахме на ток. Сега са ни заложили сметка от 220 лв  #Cussing out  #2gunfire, а ние вече имаме ТЕЦ. Така, че ще има да чакат да им я платим. /Дано да не ни дръпнат шалтера/

# 28
  • Мнения: 3 529
Прогнозните сметки ги определят по формула, утвърдена от ДКЕВР, има я на сайта на ЧЕЗ и сама да си сметнеш сумите. Но пък за мен не е добра.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 402
непрекъснато проверявам онлайн, в пощата и по телефона дали случайно нямам сметка; така през интернет разбрах на 22ри декември вечерта, че същият ден ми е крайният срок за плащане на сметката,

Цитат на: liony
За всяка една от тях знам който ден от месеца приблизително излиза, така че проблем с краен срок досега не съм имала.

Не съм получавала никаква сметка от миналото лято и не знам дори и приблизително кое кога се плаща и колко, това ме изнервя.

# 30
  • Мнения: 646
И аз забелязах ,че всяко следващо тримесечие явно залагат по-висока сума - незнам дали е от това , че е зима,  или просто ей така..на око. Чакам да дойде пролетта , да видим ще станал ли заложените киловати по-малко.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 735
... или просто ей така..на око. Чакам да дойде пролетта , да видим ще станал ли заложените киловати по-малко.
Май на око ще да е,ама защо нагоре? Mr. Green

# 32
  • Мнения: 646
... или просто ей така..на око. Чакам да дойде пролетта , да видим ще станал ли заложените киловати по-малко.
Май на око ще да е,ама защо нагоре? Mr. Green


Е, ти пък   Flutter

Общи условия

Активация на акаунт