Отговори
# 45
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
И моето малко момче - на 7 години е с този проблем - 36 кг е. Опитваме се да ограничаваме вредните храни, ходи 2 пъти седмично на Айкидо, но явно трябва някакъв по-активен спорт. Плуването не е вариант, тъй като за зимно време в Бургас няма къде - и двата басейна са претъпкани и няма часове Sad
Можете ли да дадете идей за друг Praynig

# 46
  • София
  • Мнения: 395
И моето малко момче - на 7 години е с този проблем - 36 кг е. Опитваме се да ограничаваме вредните храни, ходи 2 пъти седмично на Айкидо, но явно трябва някакъв по-активен спорт. Плуването не е вариант, тъй като за зимно време в Бургас няма къде - и двата басейна са претъпкани и няма часове Sad
Можете ли да дадете идей за друг Praynig


Според мен и трябва скачане - аеробика, Тае-Бо, нещо което е  енергично, бързо и динамично.Килограмите трябва първо да се стопят а после да ако е необходимо мускулна маса.На Тае-Бо може да ходите двамата.Страхотен спорт е .Аз ходя 2 пъти седмично за удоволствие и от време на време водя сина си с мен за компания

# 47
  • Мнения: 53
Здравейте мами,

Тази тема с наднорменото тегло е много важна - и се радвам, че някой се е престрашил да я дискутира. За нас родителите е много лесно да сгрешим на тема тегло - та това са нашите деца и е трудно да им откажем 'допълнителното'. Ето моето мнение по повод наднорменото тегло:

1) Бъдето много стриктни - повечето килца водят до подигравки в училище, проблеми с приятелите, комплекси и др.
2) Спорт, спорт, спорт - запишете децата си на всякакви спортове - най-добре баскетбол, волейбол, плуване, тенис, нека да скачат и да играят постоянно. Опитайте да заместите игрите на компютъра с Нинтендо Уи - където децата трябва да се движат за да играят.
3) Консултирайте се с лекар - по принцип лекарите са много категорични за наднорменото тегло - дори и да е 2-3 килограма отгоре.
4) Не им давайте консервирани храни - нека да ядат по-обикновени неща. Всякакви близалки, шоколадчета и кексчета да изчезнат от къщата ви. Дори и да си купуват такива неща в училище или като излизат навън - където не можете да ги контролирате - поне в къщи нека да няма изкушения.
5) Нека да има плодове навсякъде - като се върнат изгладнели от училище, им се иска да хапнат нещо на бързо - и това може да са 1-2 ябълки - ако са първото нещо което видят - а не примерно 100 фъстъци или 2-3 фавли с шоколад.
6) На последно място, наистина бъдето стриктни. Ще направите огромна услуга на децата си ако не ги оставите да надебелеят.  Това е масов проблем в много семейства и се изисква строг контрол - поне докато децата смъкнат - понякога това става много бързо:) така че успех!.

# 48
  • Мнения: 5 641
Ако децата ви  имат някой друго килце в повече не се шашкайте толкова!В пубертета ще дръпнат на височина и ще станат стройни и слаби.Имам наблюдения:в класа на моя син имаше три момчета и едно момиче с наднормено тегло,до 8 клас вървяха така пълнички.За една година- пълна промяна: не можах да ги позная,източили се на височина и нямат нищо общо с дебели деца,които бяха и всички им се подиграваха!Това не означава ,че трябва да се тъпчат с нездавословна храна,но не бива да се притеснявате толкова и не създавайте на децата си комплекси ,че са пълни!

# 49
  • Мнения: 507
И моето детенце има същия проблем..и аз като всички вас се бях притеснила много и я заведох на консултация при доц. Байкова( преди една година). Естествено доцентката каза че детето трябва да отслабне, назначи диета и така за 6 седмици и 4 консултации и смяна на режима детето свали 8 кг. след което мина на поддържащ режим..Но след 6 месеца на поддържащ режим отново започна да качва килограми, защото и постепенно започна да се връща към нормалния начин на хранене (все пак не може цял живот без парче торта или шоколадова вафла). Сега една година по късно си е възвърнала не само свалените 8 кг., ами и отгоре. Но израстна много на височина и не изглежда кой знае колко дебеличка. В резултат на тези диети имаше и други здравословни проблеми - постоянно главоболие, липса на цикъл и т.н Това което казаха докторите е че в тази възраст не трябва да се прилагат никакви стриктни хранителни режими, защото това решава проблема с килограмите, но води до други проблеми много по значими...

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, като започнат тези доценти и диетолози с пълните забрани на захарта направо ме убиват. Според мен е важно да не се прекалява със сладкото, а не че детето е изяло едно парче торта на седмица или е изяло няколко шоколадови бонбона. И с това ударно отслабване няма как да не се върне старото положение. Не съм диетолог, но това го смятам и за предимство, защото не съм обременена от традициите. Съгласна съм единствено с това, че количеството и качеството на храната има значение. Важното е да не яде боклуци (мазни, солени и пържени), а не че е изяло 3 домашни кюфтета с малко сол и печени. И много обикновени яденето със зеленчуци и също сурови плодове и салати. Вторачването в храната и калориите прераства във вманиачаване - колкото по-забранено, толкова по-желано.
Спорта умишлено не го коментирам, защото според мен на първо място е храната. Движението е важно, но не е задължително да е спорт. Ако всяка сутрин детето ходи пеша по 15 минути до училище, хем се раздвижва, хем се разсънва и му се прояснява главата. В голямото междучасие тичат, ако и на връщане ходи пеша, ето ти движение. А как е в действителност? Сутрин пред училищата е като на конвейер - спират коли и изплюват по 1-2 деца. И детето изминава не повече от 100 метра до входа на училището. На връщане е същата работа.

# 51
Дъщеря ми също напълня в 1 клас. Аз се притеснявах много повече от нея. Спортуваме, но в един момент се усетих че след плуването изяжда огромно количество храна. Регулирахме нещата, скоито да се храни попорасна влезе в пубертета и стана стройно девойче. Просто запазете спокойствие. Знам, че е трудно като знам собствените си терзания по въпроса.

# 52
  • Мнения: 2 556
Моите деца са с много здрав апетит. Ако не се хранят здравословно, сигурна съм, че веднага ще наддадат на килограми. В момента са в идеална форма, въпреки че хапват по много - просто защото у нас се ядат предимно постни ястия, пълнозърнест хляб, салати, плодове. Сладкишчета им взимам, но рядко. Те и не търсят, просто нямат навик. Сега ще са у баба си за ваканцията и съм сигурна, че ще си ги взема с по някое килце в повече - там се готви значително по-разнообразна храна, изобилстват и сладки неща, та ще си отядат. Гледам у нас поне да не наблягам на калоричните манджи. Децата в крайна сметка както ди свикнеш да се хранят - така се и хранят. Никой не може да ме убеди, че има деца, които по цял ден реват за нездравословна храна.

Отделно задължително спорт, това си е по подразбиране.

# 53
  • Мнения: 11
здравейте
благодаря за темата за мен тя е доста болезнена. Моята дъщеря е на 7 години висока е 1,42 и тежи 40 килограма което за мен си е много, ходи на Кунг Фу два пъти седмично на мажоретки един път и на балет два пъти седмично, отделно поне един път седмично се опитвам да я накарам да тича. Тя от малка си е едра не че, сега е започнала да пълнее и то не в краката а само в корема има една бебешка структура още, голям корем и слаби крачета. Та питам се има ли някаква таблица да разбера кой кила са нормални за нея. Иначе е здрава и е с средно ниво на активност напоследък преди беше хипер активна гледам от един два месеца е такава. Страх ме е да не напълнее повече като порасне, старая се да я храня здравословно уж, ама гледам пък и да не ограничена, много съм жалостива. взех и куче резултатът е че аз отслабнах два килограма да тичам покрай кучето Embarassed

# 54
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Има таблици в американските педиатрични сайтове.
Бяха ми много полезни в бебешката възраст, когато бяхме дебелички - 95%.
Percentiles ако се не лъжа им казват и са много удобни.

7 годишно момиче вероятно пълнее предпуберитетно.
Аз самата съм пълняла няколко пъти покрай пубертета и в крайна сметка бях почти кльощава в 12 клас. Килограмите си имат цикли и момичетата обикновено напълняват поне 2 пъти повечко преди да приключат с пубертета. Поне като гледам децата покрай мен, никой почти не подминават временните натежавания.

# 55
  • В офиса
  • Мнения: 4 007
И аз съм за тук с моята щерка. Сигурно е предпубертетно пълнеенето, ама това хич не ме успокоява. Освен това толкова мрази да спортува.
Плуването в хлориран басейн при нас не е добър вариант, защото е с астма.
Балет, или танци иска много, но ние се притесняваме, че другите деца ще й се подиграват, че е дебела и тромава.
Много ходим по планините, зимата караше ски. Започна да прави и коремни преси (че коремчето е най-проблемно) Но като цяло движението й не е достатъчно. Не знам какво да измисля, да я ентусиазирам.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
 Моля, не приемайте следващите ми думи като хвалба. Просто се сетих за това покрай тази тема. Преди няколко дни децата ходиха на зелено училище за пръв път. И естествено, като си дойдоха започнаха да споделят впечатления, включително и за храната. По думите на щерката храната е била хубава, но можело и още да си хапне. Беше впечатлена от това, че повечето деца не са харесали менюто (включващо супи, салати, месо, зеленчуци), почти не са яли от предложеното и редовно са нападали автоматите за безалкохолни напитки и магазинчето, в което са се продавали разни вафли, чипсове и т.н. (не че и моите не хапват понякога).  Когато са си говорили с нейните приятелки на тази тема са обсъждали и кой какво яде обикновено вкъщи. Приятелките й й казали, че сега им станало ясно защо е такава клечава - ядяла прекалено здравословно и живеела прекалено здравословно, защото не обичала много чипсове и газирани напитки. И повечето едва са издържали ходенето пеша по баирите.
А на мен ми направи впечатление, че сутринта като изпращахме децата почти половината още в 8 сутринта ядяха пържени картофи и хамбургери от МакДоналдс. Явно не бяха закусили вкъщи.

Далеч съм от мисълта, че всички деца се хранят и живеят нездравословно, но явно хранителните навици много са се променили. Движението е много важно, но също толкова важно е какво яде детето, дори когато не го виждаме.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 824
Моя син е в първи клас. И преди това не беше слаб, но сега видимо надебеля. На 8 години е, няма все още 150см и е 46кг. Ходи 3 пъти седмично по един час на баскетбол (не мисля че това е достатъчно, но няма време за повече).  Замислила съм се да се консултираме с диетолог. Може ли да ми препоръчате детски диетолог? Някой имал ли е опит с такъв?

# 58
  • Мнения: 8
Ипократис Пападимитракос / диетолог /
 http://ipokratispapadimitrakos.com

# 59
  • София
  • Мнения: 3 824
Ипократис Пападимитракос / диетолог /
 http://ipokratispapadimitrakos.com


Много интересно. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт