Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 21 ян. 2009, 11:07 ч.
  • Преглеждания  453  Мнения  5  Онлайн  1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 819
привет,
пиша тук, понеже ми е нужен ориентир от правно естество.

става дума за непреавителствена организация /фондация/. искаме да въведем правилото да не е възможно при нас да работят лица от едно семейство. това ако трябва да залегне в някакъв официален правилник на фондацията, трябва ли да е почива на българска законова разпоредба?

чувала съм ,че в някои страни това е регулирано със закон, но не знам в Бг как дали има такъв. моля насочете ме как да стане това (в момента нямам връзка с юрист).
благодаря!

Реклама
# 1
  • София
  • Мнения: 881
Ами въведете го с Устава на организацията.

# 2
  • Мнения: 258
В България това положение е регулирано със закон единствено по отношение на публичните длъжности, доколкото знам, и то за отношения на ръководство и контрол между лицата.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 819
Ами въведете го с Устава на организацията.

да, питането ми е нужно ли е да има закон, според който да постановяваме това условие или не? (т.е чисто по воялта на ръководството)

В България това положение е регулирано със закон единствено по отношение на публичните длъжности, доколкото знам, и то за отношения на ръководство и контрол между лицата.


и аз имам подобен спомен. да считам ли , че за частния сектор няма подобна правна разпоредба?

# 4
  • София
  • Мнения: 337
Няма в Българското законодателство такива разпоредби и едва ли някога ще има, за да можете да направите нещо по въпроса трябва да се гласува от управителния съвет и да влезе в устава Ви, чрез съдебно решение. Тогава това ще бъде за Вас и хората, които наемете законово основание.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 4 058
Какво значи да работят?
Неправителствената организация има свои органи на управление и членове / общо събрание/. Извън този кръг на участие може да се наемат лица, които да работят към НПО-то. Срещу заплащане или на доброволчески начала. Ти за кое питаш?
Ако е за членство, в устава може да въведете забрана за участие в управителните органи / или изобщо за членство/ на свързани лица. В допълнителна разпоредба следва да дефинирате понятието свързани лица, като в кръга му може да се включат не само съпрузи, но и родственици по права и съребрена линия, както и по сватство, а и други ограничения също.
Ако става дума за персонал, нает срещу заплащане, въпрос на ваш подбор е. Нормативно регулирани ограничениея имаш в чл.107а от Кодекса на труда, но те не те засягат, защото имат за предмет сключването на трудов договор за работа в държавната администрация / т.е. не можеш да се позовеш на тях/

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт