Всеки ден с наслада си говорим за Елада – 17

  • 41 076
  • 289
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 213
Няма  Mr. Green Знам как е при испанците, това винаги много ми е харесвало. Най-много аз да проимам с всичките тези фамилии  Peace Просто са питали майка му за избора на фамилия на децата и тя им е дала и своята, за разкош, като узото, Арванитис, след като го е кръстила на баща си (е, къде отиде традицията за първи син кръстен на бащата на мъжа  Wink).

Лина Арванити ..... звучи добре  bowuu

# 196
  • Мнения: 1 178
Лина Арванити ..... звучи добре  bowuu

много zвучно и мелодично..

По отношение на имената съм традиционалистка. Иzрасла съм в години, в които на всяка врата имаше табелка "семейство едисикое". И трите ми имена са достатъчно дълги, така че не ми се искаше да имам и четвърто  Rolling Eyes

# 197
  • Мнения: 146
И аз за това си добавих неговата с тире - за да сме "сем.Едисикое" на табелката на вратата, а не той, детето и аз - Величкова, като адвокатска кантора.

# 198
  • Мнения: 1
Лилянчо честит ти рожденник на патерици!
Да расте здраво, весело и послушно дете!
Да радва цялото семество!
Ако си смениш в България документите, няма проблем да те запишат при тях с новата фамилия и да сте с обща фамилия с мъжа си. Номерът не става, ако искаш там да си смениш фамилията.
Аз също съм голям рок фен!
    Ако до тогава не се откаже мажa ми май така ще направя.Без това имам още около година за да си подновя документите в бг.

# 199
  • Мнения: 213
Калимераааа  Hug Как сте момичета  Simple Smile

Промахон-Кулата изглежда скоро няма да бъде на разположение за свободно движение  Confused

Лина Арванити ..... звучи добре  bowuu

много zвучно и мелодично..

Мерси мерсии  Flutter
А и имената ми са изцяло с гръцки произход и смяната с изцяло гръцко фамилно не ми се е струвала драстична  Wink

 Hug
 

# 200
  • Мнения: 1 372
Не ми е толкова скъпа фамилията, не съм и от известен род, нито пък съм станала известна в някоя сфера с фамилията си че да не мога да я сменя. Не ми харесва детето и съпруга ми с една фамилия и аз някоя от пътя/едва ли не чистачката/. Харесва ми да сме с една фамилия, но за жалост вече е късно. Дразня се даже когато ни дават покана за сватба и пише семейство "Еди кое си" пък аз не съм от него! Ако бях научила по-рано за бюрокращината тук и за поредната лудост, щях да се постарая да я сменя, но за жалост разбрах късно. А защо всички в семейството трябва да са с различна фамилия?! Все едно сме се събрали няколко съквартиранти и  всеки си е "извел" звънец до неговата стая.  Joy Joy Joy
Може и да съм старомодна, но аз така мисля. Струва си да си запазя фамилията, само ако бях известна адвокатка, лекар или архитект и губя от популярност, при всички други случаи предпочитам да сме с обща фамилия.

# 201
  • Мнения: 334
Лекарите знам, че не сменят името си към уважение към човека, който ги е издържал по време на следването.
Иги, по всяко време можеш да си смениш фамилията. А и всички семейства тук, сключили брак последните 20-тина години са така.
Това лято имахме случка. Уредихме си почивката чрез познат и агенция. Две семейства отиваме на летището и какво да видим: агентът ни записал нас жените с фамилните имена на мъжете ни. Хайде докажи коя на кого е жена Grinning Лудница, без малко да ни върнат, едва успяхме да се оправим чрез агента в последния момент.

# 202
  • Мнения: 1 372
Лекарите знам, че не сменят името си към уважение към човека, който ги е издържал по време на следването.
Иги, по всяко време можеш да си смениш фамилията. А и всички семейства тук, сключили брак последните 20-тина години са така.
И как да я сменя?
Късно разбрах че отдавна важи това правило! Лекарите според мен страдат от чувство за величие, та затова не си сменят фамилията. Виж при адвокатите е малко по различно, защото те държат изпити за влизане в камарата на юристите и после не могат да си сменят фамилията, но могат да се пишат с тире.Така не са необходими документи които доказват, че онова и това лице са един и същи човек.

# 203
  • Мнения: 213
Хайде докажи коя на кого е жена Grinning Лудница, без малко да ни върнат, едва успяхме да се оправим чрез агента в последния момент.
Голяма лудница  Laughing Laughing Laughing Хубаво, че накрая сте се оправили  Peace

А за взимането на фамилията, дори има жени, които са приели фамилията на мъжа си, но повечето им колеги ги знаят с моминското им име  Mr. Green Така е майка ми, от малка знам как да я наричам като я търся по телефона официално  Wink

Така че бюрократщината не може да попречи на един човек да бъде възприеман по начина, по който иска да бъде възприеман  Party Най-много да създаде някоя обърквация за незапознатите  Hug

# 204
  • Мнения: 334
Иги, намерих това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297782.0
Някъде прочетох, че се плаща глоба, ако си се забавила повече от месец. Не вярвам да е кой знае какво. Не съм минавала през процедурата и нямам опит за споделяне. Четох и някъде другаде, че може да ти откажат, понеже в документа от чужбина не си записана с ново име. В този случай трябва да се съдиш с общината. На мен от тук направо така ми казаха, че трябва да ги съдя (формалност някаква). Други момичета казват, че сами те питат при регистрацията на брака в България. Явно много зависи от това колко са компетентни служителите. Най-добре питай в служба ГРАОН откъдето си.

А ето какво открих току-що на сайта:
http://www.mfa.bg/thessaloniki/index.php?option=com_grabber& … 239&no_html=1

Уведомяване за сключване на граждански брак от български граждани в чужбина
Необходими последващи стъпки при сключване на граждански брак в чужбина
Оригиналният документ, удостоверяващ сключването на граждански брак - Удостоверение за брак, Извлечение от акт за брак, Препис/извлечение от Семейния регистър се заверява с “Apostille”* и заедно със заверен** превод на български език***, извършен от правоимащ преводач, се представя в общината в България по постоянен адрес на този от съпрузите, който е български гражданин. Ако и двамата съпрузи са български граждани документите се представят в общината по постоянен адрес на на мъжа. Въз основа на този документ общината съставя акт за сключен граждански брак и издава удостоверение за това. Законът за гражданската регистрация предвижда 6-месечен срок за вписване в общината в България на граждански брак, сключен в чужбина.
При поискване удостоверенията за сключен граждански брак, съставени в р българия, се връщат обратно за връчване на заинтересованите лица. След получаване на българското удостоверение за граждански брак, според което са променени фамилните имена на съпрузите – български граждани или фамилното име на единия от съпрузите - български гражданин, те са длъжни да подадат заявление за издаване на паспорт с новото фамилно име в 30-дневен срок.
Заверени копия на актовете за сключен граждански брак, съставени в дипломатическите или консулските представителства на р българия в чужбина, се изпращат за регистриране в съответните български общини, като те издават удостоверение за сключен гражданско брак.

Последна корекция, от сайта на посолството ни в Лондон, но процедурата се отнася за България, така че трябва да е същата:
Ако съпругата желае да приеме фамилното име на съпруга си, трябва лично да попълни декларация в Консулска служба на Посолството в Лондон, която след това да бъде изпратена в Общината по  нейното местоживеене в България. Промяната на фамилното име на съпругата може да стане само едновременно с регистрацията на брака в България. След това българските граждани могат да променят своето име само по съдебен път в съответствие с изискванията на Закона за гражданската регистрация на Република България.

Предполагам, че при теб вече са минали сроковете, в такъв случай ще трябва по съдебен ред.

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 17:12 от MaryJane

# 205
  • Мнения: 14
Ето ме и мен, малко съм трескава все още, не знам кой вирус се опитва де ме събори, но аз не се давам  #2gunfire
Добре, че не се предава виртуално, че както сме се събралииииии Mr. Green Sick
Бързам да кажа нещичко за музиката. както виждам тук сме се събрали и рокерки, и ориенталки Flutter Това е много културно-обогатяващо. Аз, да си призная, винаги съм имала слабост към хубавата музика, ще рече направена с талант и всеотдайност от артисти, които умеят да импровизират така естествено, както дишат или ходят. Нали все пак музиката е изкуство, не просто продукт, който да потребяваме според настроението Flutter
Затова обожавам Zeppelin, те са точно такава порода.
Но....... винаги ми е допадала и истинската ориенталска музика, Лина, права си - Amr Diab е класика Heart Eyes да е жив и здрав, цял Порт Саид и Египет се гордеят с него.
За гръцката музика...... има и качество, има и плява като навсякъде. Едно не може да се отрече - има гръцка музика, която кара и ставите ти да вибрират, и кръвта ти да блъска Mr. Green Несъмнено Mr. Green Ако го носиш в духа си, няма как да му избягаш. Както казва моят мъж "ти си менада на дансинга" Mr. Green Е, поне още не съм го разкъсала ритуално, горкия  Hug

# 206
  • Мнения: 334
Има някакъв грип напоследък, много хора се оплакват. Кашлица и такива гадости. Дано не се разболявате Praynig
Някой като кихне около мен и си казвам, ето на, разболях се. Ама и аз още се държа.

# 207
  • Мнения: 213
MaryJane  Laughing Laughing Laughing Дръж се  Hug Ето, прегръщам те, щото вече оздравях, миналия уикенд докато си пишехме линкове аз се борех с песен на уста с грипа  Whistling

Днес слушах съвети за предпазване от грип: "Ако някой кашля до вас в градския транспорт, отидете в другия край"  Laughing Laughing Laughing
Е това колкото пъти съм си го представяла, все ме е напушвало на смях  Mr. Green Ще си сложа една конска качулка на главата и ще тръгна из Истанбул, друг начин не виждам  Stop

Selini84, перастика су! Оправяй се бързо, пък менадата и танцуването - за после  Wink   bouquet  bouquet  bouquet
Калинихта сас!

# 208
  • Мнения: 14
Лина Арванити ..... звучи добре  bowuu
наистина звучи хармонично. Аз винаги съм вярварла, че фонетичната хармония е отражение на хармонията между хората, така че вие явно сте такава двойка.

За имената... Нещата стоят различно при всяка от вас, тези, които имат за половинки българи, живеещи в Гърция  Flutter и другите, като мен, с гръцки мъже. Смятам, че жената трябва да има административната свобода да приеме или запази името си.
За мен лично този въпрос никога не е стоял на дневен ред. Имам старо име, с което се гордея, и макар да не съм министър-прецедател или нобелов лауреат Wink Wink Wink (засега! хихихи) винаги съм то чувствала като органична част от мен, това е името на родителите, които са ме създали и изградили като личност, името на рода ни. И макар да не съм известна, съм постигнала неща, с които се гордия точно с това име Hug  Hug Hug А и от гледна точка на работата ми беше много по-лесно да не се главоболя със смени на имена. Спомням си как мъжът ми ми каза тогава: "постъпи така, че да си вярна на себе си". Толкова добре ме познава и знае, че много преди да ми предложи името си, аз вече бях негова жена и ще остана такава винаги. Не ме притеснява фактът, че с децата ми ще имаме различни фамилии. Когато дойдат Hug те ще са продължение както на моя род, така и на неговия.

# 209
  • Мнения: 392
Аз също си държа на моето фамилно име, не е много често срещано, а в същото време го има и на гръцки, само че с друго окончание. А детето получи фамилията на баща си, който е от Крит, а там нали са -акита... Така, че си имам и едно малко .....аки

Детче,  леле колко много е пораснал Алекс! Да го нацелуваш от нас. Няма ли да идвате насам да се видим и да ги запознаем младежите?

Общи условия

Активация на акаунт