Всеки ден с наслада си говорим за Елада – 17

  • 41 072
  • 289
  •   1
Отговори
# 255
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565

Затруднявам се с поканите за РД на моето момченце, което след 8дни става на 3г.  Heart Eyes
Някой може ли да ми даде линк за покани на гр.език?

ето ти много добър линк http://www.paidika.gr/index.php?option=com_content&task=view … 27&Itemid=225

Аз от там редовно разпеатвам всякакви материали за малката...
Много ти благодаря  Hug, златна си  Hug
ThracianLina, мир на праха на момчето, още един млад живот си е отишъл нелепо...

# 256
  • Мнения: 14
Лина,  Hug Hug Hug Hug Hug
само това мога да кажа.................. Всичко друго е излишно. Ако хората проявяваха само малко повече смирение пред онова, което може да застигне всички ни.................. тогава на всички страдащи щеше да е по-леко.

# 257
  • Мнения: 213
 Hug

Аз вече започнах да се храня и мъжът ми описа начина на приготвяне на всички храни, за които давате рецепти  Wink Много вкусно, скоро може и да ги опитам  bowuu

# 258
  • Мнения: 146
На български това е бакла.........
В грешка си, баклата е кукя.
Не знам кое е бакла и кое е кукя, защото не готвя, но знам, че със сигурност болестта се казва "фавизъм" и се предизвиква от консумация на бакла!
http://arsmedica.bg/bg/illness/c_id/2533/subprm/haematology/alpha/0.html
Лично аз не бих яла нито едното, нито другото!

# 259
  • Мнения: 334
Мила Жанета, в линка ти пише, че заболяването е генно, тоест наследствено и при него не трябва да се консумира бакла. Виж ако не знаеш дали си носител на тези гени, можеш да избягваш консумацията. Ако баклата предизвикваше тези описани реакции при всички хора, то тя би била забранена.
От варивата аз не готвя такива, с които не съм свикнала. Готвя боб, леща, грах и това е. Мъжът ми обича ревития, но оставям майка му да му ги готви. Специално ревития колкото и да са варени, на мен все ми се струва, че са недосварени. А последния боб, който сготвих, го варих час и половина в тенджера под налягане, след това час и половина в обикновена тенджера, преди това го киснах едно денонощие и пак ми се струваше недосварен. Какво беше това чудо, не знам. Ще проверя каква марка е, да ви кажа да не купувате от него, макар че може просто партидата му да е била такава newsm78
Готвите ли всеки ден? chef
 

# 260
  • Мнения: 213
Готвите ли всеки ден? chef  

 Hug Бих готвила всяка вечер, ако ми бяха свободни за хобито  bowuu Да кажем среднопретеглено  Laughing през ден. На различните места готвя различно - в Истанбул малко съм се поразглезила, понякога готвя по 2-3 (4-5  Laughing) неща наведнъж два пъти седмично, апетитът на мъжа ми и приятелите му е неограничен  Peace Понякога той спретва нещо.   chef Понякога просто излизаме и оценяваме уменията на другите хора  Wink Това обичам да го правя и в София, и в Истанбул, макар че в София си е по-евтино и някои хора ежедневно си се хранят навън.

В София като съм готвя понякога всяка вечер, и все разнообразни неща в количества като за врабчета (готвя все за жени  Mr. Green). Иначе приятелите ми бяха свикнали да им устройвам празненства с пирове, за които се приготвям по 2 дни, но ги отучих. Сега им пращам рецепти в нета  Peace

В Кипър като съм на гости не готвя, гледат си ме  Grinning Така съм и в Лесвос. Малко не ме свърта някой постоянно да ме глези и да ми угажда, дори качвам половин килце  Party

По време на постите в Истанбул ядем пушено свинско, това е някакъв символичен бунт срещу сухото телешко  Blush

 Hug

# 261
  • Мнения: 57
fava e lesta no nariazana na dve,bez obvivkata ot gore:)
ot kukia nisto niama da ti stane osven ako imas lipsa na niakakuv enzim(ne si spomniam sega to4no)

Simple Smile

# 262
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

Което всъщност не пречи на баклата да е и фава, защото Vicia faba е бакла на български и фава на английски.
Фавата се прави от кукя според някои източници, а според други - от арака. Пълна обърквация.

За това публикувах снимки, за да се види разликата Wink. Има жълта и зелена т.е от бакла и от грах. Така че баклата си е бакла, фавата- фава Wink Peace.



Готвя всеки ден.

# 263
  • Мнения: 2 149
fava e lesta no nariazana na dve,bez obvivkata ot gore:)
ot kukia nisto niama da ti stane osven ako imas lipsa na niakakuv enzim(ne si spomniam sega to4no)

Simple Smile
И аз така знам.
И аз готвя всеки ден,че и двойно,отделно за Йоана Wink
Днес ще правя Боб гигантес на фурна.Верно голямо варене пада,но си заслужава Wink Аз го накисвам за една вечер във вода,варя 20 мин в тенжера под налягане и още час във фурната Wink

Последна редакция: ср, 11 фев 2009, 12:19 от mery_79

# 264
  • Мнения: 1 567
Готвите ли всеки ден? chef

Разбира се. При две деца как е възможно да не готвиш?!?!? #Crazy newsm78
Не само че готвя всеки ден, ами през ден им правя разни кексове, баници, τυρόψωμο, μηλόπιττες, кремчета и от сорта....  chef
Големия въпреки, че е голям, всеки ден го изпращам на училище с дом. приготвена закуска/κολατσιό.
Вечер понякога си позволяваме глезотии като пица, гиро, хот дог...

ммм да. Това от много отдавна не съм им готвила φασόλια γίγαντες. Ще взема и аз да спретна...

Последна редакция: ср, 11 фев 2009, 12:19 от veselinap

# 265
  • Мнения: 1 372
Лина, съболезнования и от мен за загубата.......

И аз като MeryJane от варивата готвя само леща, боб и грах. Ревитята и аз я оставям на свекърва ми да я готви и не я ям. Фава и бакла не ям и честно казано към баклата съм предубедена и не бих я дала и на детето си / макар и в по-късна възраст/.
Готвя всеки ден, поне по две ястия / едно за нас и едно за детето/ отделно често спретвам някои кекс или нещо сладко или пък някоя баница. Всъщност ми доставя голямо удоволствие да готвя.
За Катари Девтера, не спазваме обичая, въпреки че нищо не ми коства да направя риба. Тази година ще го спазя, купихме и хвърчило, само на детето не съм приготвила маскараден костюм за ЦикноПемти.
veselinap моите искрени поздравления, че пращаш детето с домашно - приготвена закуска Peace Peace Peace

# 266
  • Мнения: 59


Готвите ли всеки ден? chef
 
Разбира се че готвим всеки ден и то в промишлени количества. Ето например моят съпруг, въпросната фава онзи ден си я изяде сам на две яденета само. Пък и в къщи всички сме си ящни. То си личи и по килцата ни де! eat Разбира се обаче всички сме с различни вкусове и по някога се налага да се готвят по две яденета!

# 267
  • Мнения: 334
ААА значи ти, Детелинке, запали войната за фавата Crossing Arms
Не си четирилистна!
Шегувам се ъф корс Hug
Надникнах ви в албумчето, много сте сладки! Добре дошли!

Благородно ви завиждам за готвенето, аз не само не обичам много много да готвя, но и съм злояда и рядко ми се дояжда нещо. Мъжът ми е друга история, той е много лаком и даже му харесват моите манджи, което ме учудва Grinning
Ние сме още двама, като не броим кучето, затова се разсейвам с готвенето и готвя през ден-два, но когато съм на кеф и по-често. Като дойдат децата, ще трябва да залюбя готвенето. Лошото е, че понеже не съм много сръчна в кухнята, готвенето ми отнема много време и накрая се отегчавам и уморявам. Но като се ошлайфам един ден хехеееее и аз ще готвя по две-три манджи наведнъж

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 18:50 от MaryJane

# 268
  • Мнения: 213
Здравейте   chef Току-що сготвих от онзи хубавия ориз с домати, маслини и лук (няма нищо специфично гръцко в тази манджа, беше любима на дядо ми)  Wink

MaryJane, по 2-3 (4-5) манджи  Laughing Laughing Laughing И така си супер  Hug Нооооо, ако имаш нужда - винаги съм насреща. Пробвай докато готвиш, да си танцуваш, забавно е  Wink.

Така значи, фавата. Още сме на семейство бобови. И аз обичам много тия култури, първо леща, след това зелен фасул и зрял боб. Ето няколко лесни и вкусни рецепти от мен за MaryJane и момичетата (може би приготвяте такъв пастет от леща, това е моята комбинация  Wink):

Пастет от Леща

Продукти за 4 порции:

250 г леща, 1 морков, 1 дафинов лист, 1 средна глава лук, 4 с.л сирене (може и топено, и тип Фета), 1 малка консерва аншоа (може и без нея или със шпроти), 100 г зелени маслини (аз слагам повече), 50 г краве масло, 8 с.л. зехтин, сол, черен пипер.

Начин на приготвяне: Сварете лещата с моркова и дафиновия лист, докато омекне добре. Прецедете я и извадете дафиновия лист Wink Задушете нарязания на ситно лук и добавете в тенджерката лещата за няколко минути. Пасирайте сместа със сиренето и маслото, като добавяте по малко бульон от варенето, за да се получи хомогенна смес. Нарежете на ситно рибата и маслините и добавете към сместа (и тях ги пасирам). Украсява се със сварено яйце, аз пък слагам две направо в пастета;)

Салата "Мутафчидзе"

Продукти за 4 порции:

400 г зелен фасул (замразен), 1 консерва червен боб (300 г), 1 консерва царевица (200 г) 1 глава салатен лук, 2 консерви риба тон;
За дресинга: 1 кафена чаша зехтин (100 мл), сок от 1/2 лимон, 1 ч.л. сух босилек, 1 с.л кетчуп, 1 ч.л. оцет, сол и пипер

Продуктите за дресинга се разбиват. Зеленият фасул се размразява и сварява. В купа се сипва цялото съдържание на консервите, дресинга и сварения фасул.

 Peace

# 269
  • Мнения: 2 149
ThracianLina вкусно звучи Hug
Аз току що си направих подобна салата с риба тон,обожавам я,поне веднъж седмично си хапвам Wink

Общи условия

Активация на акаунт