Спиране на кърмата!

  • 3 000
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 494
Ако продължиш така ще направиш мастит. Мисля, че трябва да се вслушаш в съвета на лекарката

# 16
  • Мнения: 8 242
Ако продължиш така ще направиш мастит. Мисля, че трябва да се вслушаш в съвета на лекарката
А ти ако продължаваш да говориш без да четеш и да мислиш, можеш да получиш нещо друго  Rolling Eyes
Поспри се малко!

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 277
Момичета включвам се и аз в темата.Преди няколко дни имах въпрос как да отбия спешно и безболезнено и за двете страни, тъй като малката сучеше много активно и през деня и през ноща.Е отбихме се, без рев, без напрежение-с много гушкане и милване-не можах да повярвам, че стана толкова лесно.Само че, в стремежа си малката да се чувства добре не помислих за мен.Реших да прибегна до хапчета, въпреки изчетеното Sad.Пих Достинекс за 2 дена двете хапчета по половинка на 12 часа.Мевдувременно пия чай - мента и салвия, слагам зелеви листа, а когато гърдите ми взеха и да почервеняват на места се намазах с една пастичка - Рефригеранс(от ветеринарната аптека).Не съм се цедила почти от самото начало на отбиването(30.01.), само докато съм под душа по съвсем малко.
Имам тук там малки бучки, но не чувствам кой знае какъв дискомфорт.До колко време е нормално да имам бучици и как да ги разнеса?(между другото гърдите ми вече омекват) и има ли нужда да отида на мамолог и кога става това?

# 18
  • Мнения: 888
Катрин, аз съм много доволна от Лецитина  Peace, Благодаря на Шаманката   bouquet  за напътствията свързани точно с него; моите гърди вече са меки- около 3- 4  дни пих по 3 капсулки на ден и още на 2-рия усетих изчезване на бучките, а бяха доста...сега карам с по 1 и гърдите ми са много меки, бих казала че кърмата ми е спряла...

# 19
  • Мнения: 392
Отдавна не е писано в тая тема, но искам и аз да попитам нещо. (

Кърмих точно 8 месеца и миналата седмица реших вече за приключа с това по простата причина, че се цедя по 3 пъти на ден и вадя едва 120-150гр. Гърдите ми са постоянно вече меки, не ги чувствам твърди и напрегнати. Доктора ми изписа Dipergon, същата гадост  както са писали  вече някои от вас, повръщане, гадене, отпадналост. Също ми каза да се пристягам и вече да не се изцеждам. Първите 3 дни се пристягах с широк бинт, после прочетох тук там, че е вредно и спрях. Сега пак чета да се пристягаме, не знам какво да правя. Сега погледнах, ми то млякото си тече като ги стисна зърната.

Какво да правя, дали да не се изцедя пак? С какво да се пристягам? А на тоя градински чай какво му е латинското наименование, че да го потърся тук в Гърция?

# 20
  • Мнения: 3 718
maryloo, най добрия вариант е да оставиш кърмата да спре естествено, без силни лекарства и особено без пристягане. Но трябва да си подготвена, че ще стане бавно.
Можеш ли да споделиш колко кърмения (изцеждания) в денонощие имахте преди да спреш? Ако детето ти постепенно е намалявало сученето или цеденето, ако си хранила с изцедена кърма, не би трябвало да имаш голямо напрежение в гърдите когато спреш да кърмиш. Ако усетиш напрежение или бучки, можеш да изцедиш малко, но само докато почувстваш облекчение. За да се предотвраят запушвания, много майки използват зелеви листа. Взимаш листо от зелка (прясна), намачкваш го с точилка, изрязваш твърдата част и го слагаш в сутиена.
За лецитина съм писала по горе, помага да не се получават бучки и запушвания. Виж как се пие и можеш профилактично да го взимаш.
Иначе също можеш да пиеш чай от салвия (градински чай) и мента.
Има и хомеопатични средства за намаляване и спиране на кърмата, но за тях трябва да се консултираш с класически хомеопат.
Не мога да коментирам лекарството, което ти е предписал лекаря, но ти предлагам да опиташ първо с по естествените методи. А другите съвети са наистина опасни. Пристягането е отдавна отречено и може много да навреди. А за да се избегнат по сериозни проблеми като сериозни запушвания и мастити, хубаво е когато усещаш напрежение да изцедиш малко кърма.
Последно, нормално е много дълго време след като спреш да кърмиш, още да имаш капчици кърма в гърдата, когато стиснеш. Това не е притеснително стига да не усещаш дискомфорт.

# 21
  • Мнения: 392
Шаманката, благодаря ти за бързия отговор. От 4 дни съм започнала хапчетата, 3 дни  преди това изцеждах само по веднъж на ден, а от месец по-рано 3 пъти на ден, като излизаше към 120-150г кърма. Мноого отдавна не съм чувствала напрежение в гърдите, и в момента не са напрегнати. Но като стисна излиза доста мляко и се чудя дали да не се изцедя пак, но май не трябва. А с това пристягане, не знам, колкото мнение прочетох *против* , толкова и *за * има.

# 22
  • Мнения: 3 718
Пристягането е опасна практика, защото може да доведе до сериозни запушвания и мастити. Ще цитирам част от една статия в библиотеката:
"НЕ СТЯГАЙТЕ ГЪРДИТЕ СИ. Това е остаряла практика и може да повреди тъканта на гърдите, да причини мастит поради натиска и е болезнено. Стягането оказва силен натиск върху гърдата, и то неравномерно, така че може да защипе част от тъканта и да причини дори абсцес на това място. Вместо това е важно да носите добре прилягащ поддържащ сутиен."
Това е от тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83674.0

А ето това е от друга чудесна статия за отбиването: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13697

"Времето, което минава докато спре млякото ви, зависи от това колко голямо е било производството ви. Ако сте имали много малко мляко, когато спрете да кърмите, може да е възможно да прекратите рязко с минимален дискомфорт. За повечето майки се препоръчва по-постепенен подход. Ако сте имали голямо производство на кърма, когато спрете да кърмите, и спирате постепенно, би трябвало да спрете да се цедите напълно за 2-3 седмици, а често и по-скоро. Нормално е да можете да изцедите няколко капки мляко или да имате малко изтичане на кърма седмици или месеци, след като сте спрели да кърмите."

Ако не изпитваш дискомфорт, напрежение или не усещаш бучки в гърдите си, можеш и да не изцеждаш. Ако усетиш, дори няколко капки може да са достатъчно за да почувстваш облекчение.
Може ли да споделиш доводите "за" пристягането?

# 23
  • Мнения: 44
Да се присъединя и аз към темичката.

От около два месеца кърмя малкия само нощем - той се събужда по веднъж и едната нощ си цоква по малко от едната гърда, на следващата нощ - от другата... Последните две нощи обаче изобщо не се събуди, т.е. не съм кърмила от 48 часа. Реших, че това е момента да го отбия окончателно - той е с АБКМ и аз съм на строга безмлечна /а и доста други храни са изключени/ диета вече от година и два месеца - мисля, че направих достатъчно! А и Калоян явно вече е готов за това. Гърдите ми за момента са меки, не усещам никакъв дискомфорт, но ще видя как ще се чувствам след един, два дни.

Шаманката, даваш добри съвети  Hug, така че си позволявам да се обърна направо към теб - дали е нужно на тези етап да пия салвия, лецитин или да изчакам да видя как ще се развият събитията при мен? Може пък млякото ми до толкова да е намаляло, че да не се стигне до препълване на гърдите  newsm78

А относно пристягането да кажа, че само носенето на по-стегнат сутиен при мен водеше до запушване на каналче и силни болки, така че от личен опит веднага отхвърлям тази практика.

Поздравления за всички, които са кърмили децата си по-дълго време и успех с отбиването    bouquet

# 24
  • Мнения: 3 718
new super_mama, така както го описваш не изглежда да имаш нужда от помощни средства  Wink Но ако усетиш напрежение, можеш да приложиш някой от методите. Можеш да правиш лек масаж на гърдите си от под мишниците към зърното, така също ще проверяваш дали има някакво напрежение.
Пожелавам ти скоро да изядеш една голяма пица с много забранени за АБКМ продукти  Peace

# 25
  • Мнения: 392
Ако не изпитваш дискомфорт, напрежение или не усещаш бучки в гърдите си, можеш и да не изцеждаш. Ако усетиш, дори няколко капки може да са достатъчно за да почувстваш облекчение.
Може ли да споделиш доводите "за" пристягането?

Просто прочетох тук там във форума, че стягането е ефикасно и е наложително, но аз се отказах от него благодарените на теб. От вчера пия салвия и мента,  също и хапчетата. Дано да приключа скоро с всичко това.

# 26
  • Мнения: 44
Шаманката, благодаря за скорострелния отговор и за пожеланието - как ми се ядат тези забранени продукти да знаеш  Wink

# 27
  • София
  • Мнения: 1 056

Просто прочетох тук там във форума, че стягането е ефикасно и е наложително, но аз се отказах от него благодарените на теб. От вчера пия салвия и мента,  също и хапчетата. Дано да приключа скоро с всичко това.


maryloo, помниш ли къде си чела, че пристягането е наложително и ефикасно?
Ако дадеш линк още по-добре.
Питам от чисто любопитство, защото се съмнявам да е от тук(кърмаческия).
Но ми е интересно.

# 28
  • Мнения: 392
Търсих да видя къде четох положителни мнения за пристягането, май само едно намерих, много бързо и по диагонал четох вчера и може да съм се объркала. Всъщност е мнението на Галинела на първа страница на тая тема. Други положителни препоръки ми даде нашия аптекар, 2 мои приятелки казаха, че са се пристягали и така ми се събраха различни мнения.

Наистина мненията против пристягането са абсолютно болшинств, къде съм гледала не знам. Явно едно съм прочела, другите съм ги чула и на ти грешната информация, сори за което и благодаря за препоръките.

# 29
  • Мнения: 27
И аз да се включа към приключващите кърменето. Чета и се дивя, защото не очаквах, че трябва да се пият някакви неща, а и лично аз нямам намерение. От известно време малката суче по веднъж на ден. Сега цедя веднъж на ден и половина-два и не забелязвам никакви бучици и напрегнатост. Очаквам обаче процесът да се проточи, защото кърмата не намалява особено. За пристягането съм абсолютно против - няма никаква логика, може човек да си докара мастит. Пък и кърмата се произвежда отвътре, няма как да намалее с пристягане отвън. А тези зелеви листа и чайове биха могли да облекчат проблем, но не и да го решат, си мисля.

Общи условия

Активация на акаунт