Липсата на такт или реплики не на място, когато се опитваме да правим бебе

  • 5 543
  • 91
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Като опитваща да забременея съм нова, но от години най-важното, което съм желала, е бебе  Hug И сега повече от всякога искам бебе и съм още по-чувствителна на тази тема...  Sad

Една статия, която прочетох, пробуди въпроса ми - кои са нещата, които не бихте желали да чувате, когато се опитвате да забременеете?

Аз винаги съм се чувствала малко подтисната, ако ми кажат (лееееко заплашително) "Като имаш деца, ще видиш!" и не успявам да разбера какво може да накара един родител да каже подобно нещо на познат, който няма деца  newsm78 Често чувам това изречение, ако съм споделила, че съм излизала някъде (заведение, театър и т.н.), но не само тогава Naughty


Туко-виж темата помогне и на хората, които искат да са тактични в общуването си с млади двойки...  Thinking А, ако не - то поне да споделим кои изречения ни обиждат, засягат, дразнят, когато сме на вълна "искам бебе"  Hug


П.П. Ако модераторите решат, че темата не е за този форум, моля да я изтрият или заключат, вместо да я местят в ДиС или в Клю-то!

# 1
  • Мнения: 2 617
Всички въпроси, започващи със "Защо не.....?" (Признавам си обаче, че те ме влудяват на всякаква тема.)
Защо не си родите едно дете? Време ви е вече.
Хайде, какво чакате още?
Успокой се и ще стане. (Изумява ме фактът, че много често я срещам тази реплика и тук, във форума, където и един бърз преглед на някои подфоруми би бил достатъчен, за да се види колко много двойки имат подобни проблеми - надали пък всички са чак толкова невротизирани!)

И понеже в статията, която си дала, Mentha, има и споменаване на репликите след аборт - ей това ме влудяваше най-много. Почти не остана човек, който да не ми каза: "Ще си направите друго." А какво да правя с болката за ТОВА? Какво да кажа пък за "гениалната" реплика на моя близка, която взе да ми разказва как и на нея й се случило преди години и приключи разказа си със: "Знаеш ли колко е тежко?!"

Хубаво си се сетила за тази тема. Дано повече хора я прочетат - и то хора, които никога не са се сблъсквали с тези проблеми и не са се замисляли колко болка могат да причинят. Макар и с най-добри намерения. Аз затова вече не питам никого. Дори най-близки приятелки. Не знам каква рана мога да отворя.

# 2
  • Мнения: 203
Caritas-подкрепям те напълно за тъпите въпроси и напътствията както при мен с репликата"Ми върви да те види доктор,бе има ти нещо"....оставям го без коментар всички,които се срещаме по тези теми знаем колко са тежки тези думи!
Пожелавам успех на всички момичета във  форума и не позволявайте да Ви унищожат макар и с една нетактична дума или реплика!  bouquet

# 3
  • Мнения: 379
Или "Кво ви става с бебето кога ще го направите?"-Ми ние го правим от 2 години и полвина ,обаче като не става да го нарисувам ли???

# 4
  • Мнения: 3 294
Хората около нас са често нетактични , и това го усещаме когато сме чувствителни на дадена тема , много пъти съм плакала след подобни изказвания . Но изречението което ме изкарва извън нерви е " Успокой се и ще стане " Интересно как със спокойствие ще преодолееш евентуален проблем , защото щом не се получава повече от година , значи трябва да се търси такъв  Peace

# 5
  • Мнения: 281
ОООООООООООООООО, прекрасна тема!
Това за "Успокой се........." няма какво да го повтарям. Сигурна съм, че всяка от нас я е чувала тази реплика. Най дразнещо е когато хора при които е станало от първия път започнат да те убеждават, че точно това е проблем #Cussing out Ама те наистина не знаят за какво говорят!!!!!!!!!!!!!!!!!
Мен лично ми се струва, че подобна "успокояваща" реплика е и " Ами мъжа ти изследва ли се? Проблема може да не е в теб!" Като, че ли това би оправило нещата Thinking

# 6
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Ние понеже опитваме за второ и ще коментирам от позицията вече на родител. И за нас се намират "мили" думи : "Какво толкова се впрягаш, нали си имате едно". Все едно съм си минала реда.

# 7
  • София
  • Мнения: 232
Повечето хора около мен са доста тактични, но ми се е случвало да ми зададат въпроса Какво чакате???... Много "яко" се чувствам след това, все едно съм различна от всички останали... Но какво да се прави, хора всякакви...
Темата ми харесва, за което благодаря на авторката!  Peace

# 8
  • Мнения: 1 046
Въпроса ми е, окей наистина е супер кофти от разни "успокоителни" и банални фрази, но когато пред теб застане твоя приятелка и ти каже, ами при нас не става, каква трябва да е твоята реакция?

Всички думи и фрази, които сте споменали са първото нещо, което ти идва на акъла. Не се притеснявай ще се стане, продължавайте да опитвате, изследваният ви наред ли са, а какъв всъщност е проблема, я си взмете малко отпуска и двамата и отидете да си починете някъде. Няма страшно имате още години пред вас, все ще се наредят нещата и все в този дух на мисли.

Благодарение на мои бивши проблеми, съм се научила да не питам за такива неща. Ако има нещо да се случва, то ще се чуе рано или късно. Но когато дойдат и ти кажат такова нещо........

Може би наред с репликите, които не бихте искали да чуете, би било и редно да пишете и какви и кои реплики и фрази не ви дразнят.

За нещастие 99% от приятелите ни имат проблеми със забременяването по една или друга причина.
Бих искала да съм максимално тактична с тях и да не ги наранявам с думи.

А иначе като бременна много се "кефих" на коментари от рода като се роди ще видите вие, как ще ви свърши животеца. Не усетих да ми спря "животеца" всъщност.

# 9
  • Мнения: 2 617
Може би наред с репликите, които не бихте искали да чуете, би било и редно да пишете и какви и кои реплики и фрази не ви дразнят.
Пожелания - да!

"Надявам се всичко да е наред."
"Желая ви успех!"
"Мисля си за теб!"
"Ще се моля за вас!"

Съвети - не!
Не се притеснявай ще се стане, продължавайте да опитвате, изследваният ви наред ли са, а какъв всъщност е проблема, я си взмете малко отпуска и двамата и отидете да си починете някъде. Няма страшно имате още години пред вас, все ще се наредят нещата и все в този дух на мисли.

Всички тези напълно добронамерени реплики подсказват, че проблемът е в човека, с когото говориш - че не се е сетил да направи едно или друго нещо (изброените от теб неща, да не ги коментирам едно по едно). А ако някой е намерил рецепта за непритесняване за каквото и да било - моля да ми я напише на лични. Simple Smile

П.П. Надина, нали разбираш, че и аз съм напълно добронамерена.

# 10
  • Мнения: 7 201
Това за "Успокой се........." няма какво да го повтарям. Сигурна съм, че всяка от нас я е чувала тази реплика.
Peace Това.

Ние понеже опитваме за второ и ще коментирам от позицията вече на родител. И за нас се намират "мили" думи : "Какво толкова се впрягаш, нали си имате едно". Все едно съм си минала реда.
PeaceТова също.
И да добавя още нещо:Малкият беше споделил пред "роднини",че сме се молили на дядо Боже за бебенце и репликата не закъсня."На татко си трябва да се молиш,да "работи по въпроса",не на дядо Господ."Crazy Ейй все едно ме заляха с вряла вода,просто не казах нищо,само усетих как очите ми се напълниха със сълзи и излезнах.... Whistling

# 11
  • Мнения: 2 617
Ох, Мамче, това бие по простотия всичко, което съм чувала!
 За теб голяма Hug

# 12
  • Мнения: 1 046
Да естествено, няма повод за безмислени сръдни. Зададох въпрос-молба, наистина ми е трудно, когато дойдат и споделят с мен подобно нещо.
Лошото е, че например за 1-2 от двойките около мен знам, че наистина не са направили някои от дори и елементарните изследвания и в този смисъл абсолютно незнам как да ги "накарам" да стигнат до някоя лаборатория за да отхвърлят поне някои неща, като възможна и евентуална причина. Давам пример със себе си, какво и къде и колко изследвания съм си правила, надявайки се да "включат" и да се замислят за себе си.

А пък и като знам, че това им е проблем, не може вечно да се игнорира и да е тема табу по време на разговорите ни. Да, въпроси не задавам, но трябва и да си подготвен, когато решат да вдигнат завесата около своите проблеми.

# 13
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Много интересна тема и повод за размисъл.
Любими фрази, които съм чувала са: Хайде, докога ще се мотаете с второто? Време ви е вече. Ваш ред е.

Това да имаш такт и усет за нещата не се отдава лесно на всички хора.

# 14
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Nadina, в горната статия има съвети с какво могат да се заместят тези реплики  PeaceМоже нещо да те е разсмивало, но аз бих искала то да бъде избягвано в комуникацията с мен  Peace Опитвам се да създам живот, явно съм преценила рисковете и жертвите, които изисква отглеждането на дете... какво цели и какво постига тази реплика?! И кое налага изричането и?! Примерна ситуация от преди два дни - мъжът ми споделя, че напоследък страда от безсъние - заспива късно, сутрин става трудно и по цял ден е уморен в резултат на недоспиването... Отговорът: "Безсъние ли?! Ха-ха-ха, ще видиш ти безсъние, когато имате дете" - за мен това не е адекватна реакция, особено ако виждаш, че тази двойка иска да има деца  Rolling Eyes (което не крием пред никого)
Мисля, че често се казва просто така, без да се мисли много-много, като някаква стандартна реплика. В горната ситуация може да се отвърне по много начини - да се попита дали има някакъв стресов фактор, нещо, което пречи на заспиването; може дори да се отвърне със споделяне, че откакто се е родило бебето и у тях не си доспиват  Peace


Най-най-близките ми хора се отнасят с разбиране и уважение, проблемът е обикновено с познати, с хора, пред които съм споменавала, че искам дете, но не съм се задълбавала в това как преживявам липсата на дете  Confused


Момичета, благодаря ви, че споделяте   bouquet Аз самата имам какво да уча, за да не засягам хората, които са в подобно на моето положение Peace А и виждам, че някои от вас са се сблъсквали с реакции, които и за мен биха били още по-болезнени...  Sad


За всички ви  Hug и пожелание за  EFP preggo  babyuu

Общи условия

Активация на акаунт