Да поправяме ли децата, когато когато не говорят правилно?

  • 15 543
  • 253
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 217
Поправям, но... едно по едно. Защото в началото децата грешат много думи и ако поправяш всичко - може да ги изнервиш, обезкуражиш и да загубиш смисъла на разговора. Сега прави грешки в малко думи и също ги оправяме една по една като й я казвам на срички и тя повтаря. Наскоро дочух, че казва 'лъзглавница' вместо 'възглавница' - също като мен като бях малка... Още помня, че се научих да произнасям правилно възглавница към 1-2 клас чак.
Нашия проблем е основно със 'ш', 'с' - то го оправихме с логопед, сега трябва и да се научи да шъшка...

Това и аз имах предвид....

Опитът ми от вчера:
- Мамо, да сбувам ли матофите?
- Да, събувай пантофите. Кажи "пантофи"
- Матофи
- Я пак - пантофи!
- Не пантофи, мамо, казва се "матофи"!
- Пантофи! Браво, каза го!
- "Матофи" са, не са "панМАТОФИ"...
 Joy

Абе луда работа, че и твърдоглаво си е......

# 61
  • София
  • Мнения: 6 999
feel_u, помоли го да те гледа в лицето и казвай думата по срички.

"Пан - Кажи пан... Тоф... кажи тоф... ки... кажи ки... Пан-тоф-ки..."
Бавно и ясно артикулираш.

Дъщеря ми ходи на логопед и тъй като до сега оправяха 'с'-то, за което трябва да говори със стиснати зъби, сега накарам ли я да повтори нещо правилно - тя стиска зъбите и почва...  Joy и всичко избива на съскане  Mr. Green

Най-трудни й бяха глаголите, особено в минало време.  ooooh! Българския си е доста труден език.

# 62
  • София
  • Мнения: 215
Да,мисля че трябва да им се казва коя е правилната дума и да се поправя детето.Така направих с моето и още когато беше на 2-3  години изговаряше правилно думите.

# 63
  • Мнения: 351
Ние също поправяме дъщеря ни когато изговаря думички погрешно.
Греши предимно множественото число на димите както и спрежението на глаголите, особено като караме да разказва в минало време, как е протекъл денят в градината например.
Не можем да се правим, че не забелязваме грешките й, а и нали сега се учи да говори правилно.

# 64
  • Мнения: 1 931
feel_u , детето вече си говори доста време така и смята, че така е правилно. За това ще ти отнеме доста време за да разбере,че начина по който е говорил до сега е не правилен.
Иначе и аз поправям, но Йони май си и ма проблемче и ще трябва професионалист да попитам. Не може да казва х и я заменя с ф.

# 65
  • Мнения: 542
да абсолютно трябва да се поправят!

# 66
  • София
  • Мнения: 38 476
До скоро се лигавехме - и аз и баща и и повтаряхме нейните смешни думи.
Но така станаха нещата, че почнах да преподавам български от около месец.
По принцип съм с английска лингвистика, ама какво да се прави.
Та - откакто станах "учителка", почнах да я поправям.
Кротко, полека, но постоянно.
И изговарянето, а вече и граматиката.
Българският наистина си е труден!

# 67
  • София
  • Мнения: 3 249
В това отношение съм педант и ще държа детето ми да говори и пише правилно, като му дойде времето живот и здраве! Много се дразня на елементарни говорни и правописни грешки и смятам, че това трябва да започне да се възпитава у детето като отношение към езика и поведение от най-ранна възраст. Естествено осъзнавам, че не може на 2 години да казва "тРудно", вместо "тудно", но аз ще изричам думата правилно и ще изисквам от хората около нея да правят същото. Освен това ще настоявам (и го правя) да казва "дай МОЛЯ", вместо "дай" и да благодари, което в момента прави с жест с глава, тъй като думата й е сложна за произнасяне още, но няма да заменя с по-лесната "мерси" за момента.

По образование съм инженер, но държа детето ми от малко да се научи да говори правилно. Това ще й спести много главоболия в бъдеще в училище и не само. Лично мнение. Peace

# 68
  • Мнения: 489
Рзбира се че трябва, как иначе децата ще се научат да говорят правилно.

# 69
  • Мнения: 3 205
ДА, поправям го - правя го по два начина. Първо повтарям изречението, което е казал, бавно, зада чуе добре думата. После го карам да ме погледна в устата и му изговарям трудната дума съвсем бавно. Карам го да я повтори, понякога повтаря, понякога не сика, но следващия път, като казва същата дума, си личи, че полага усилия да я изговори правилно. Децата също искат да се научат да говорят добре и аз се възползвам от това.

# 70
  • Мнения: 4 187
Запънали сме се на думата МаДагаскар, която според Рая е МаГадаскар  Grinning. На срички я повтаря вярно, след това пак си знае нейното... Снощи чак нервите ми изкара, ако не и виждах физиономийката, и как се напъва, щях да си помисля, че ми се подиграва .
Днес сутринта идва и гордо заявява, научих я- МааааГадаскар  Laughing.

Това е, защото няколко поста по- нагоре се похвалих, че говори много правилно  Crazy.

# 71
  • Мнения: 22 844
Поправям го,той има доста проблеми с произношението,но не е за логопед.Просто заучава думите грешно,като с времето го прави все по-рядко.Обикновено разделяме думата на срички и я повтаряме заедно няколко пъти,за да я заучи правилно.

# 72
  • Мнения: 2 784
Все още не говори правилно, но за сметка на това- говори много. Поправям я. Хваля я, когато произнесе правилно думата. Ходи и в Логопедична детска градина, където с нея работи логопед.
Малко се съмнявам, че може да е наследствено. Аз също ходех на логопед като малка, а и мъжо късно е проговорил- чак на три. newsm78

# 73
  • Мнения: 1 322
И аз мисля, че тряябва да се поправят.

# 74
  • Мнения: 5 940
Той казва " гъгъм", отговарям да, точно така, " гъба, гъба", натъртвам на правилното, следващото изречено от него е "гъбъм", една идея по-близко.  Вижда "булом", казвам да, браво Иво, това е "балон". Прави опити пак да го каже, успява.

Общи условия

Активация на акаунт