Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 26 ян. 2009, 15:02 ч.
  • Преглеждания  3 408  Мнения  45  Онлайн  1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 404
Ще ми се да споделите опит, независимо личен или не,  във връзка с уволняването/съкращаването на  жени след изтичане на 2 год. отпуск (майчинство).  Какви са най-често използваните номерца? Една колежка ме осведоми, че е много вероятно да ми се случи, тъй като са дали мойта работа на външна фирма. Искам да съм подготвена да наритам качествено гъза на работодателя, ако реши да действа некоректно.

Реклама
# 1
  • при децата
  • Мнения: 3 405
Знам, че това ще ми се случи. Сега съм в палтен отпуск (уж) и чакам.
Искам да съм подготвена и аз.

Има положение, че майка с дете до 3 години не може да бъде съкратена. Какво друго би могло да се случи?

# 2
  • София
  • Мнения: 2 404
Има положение, че майка с дете до 3 години не може да бъде съкратена. Какво друго би могло да се случи?

Да, има такова положение, но в ОДИТ четох, че работодателя може в първия работен ден след изтичане на майчинството да връчи предизвестието.

# 3
  • Мнения: 1 981
Защо мислите, че ще ви съкратят? Заради детето ли или заради предполагаеми бъдещи болнични?

Минз, може и да те изчакват и да не искат да назначават друг на твое място. Не знам, всъщност в какво се състои работата ти и дали не им е по-изгодно да продължат с фирмата или ти да си заемеш старото работно място.

# 4
  • при децата
  • Мнения: 3 405
Защо мислите, че ще ви съкратят? Заради детето ли или заради предполагаеми бъдещи болнични? 

Аз съм информирана за това от завеждащ личен състав във фирмата.
Работното място ще бъде съкратено, впрочем целия одел също.

Минзухарчо, пусни си молба за ползване на платения отпуск.

# 5
  • Мнения: 1 981
Ако ще я съкращават наистина, този отпуск може да се изплати, а не да се ползва.

Анджи, къде го пише това за 3 годишното дете?

# 6
  • при децата
  • Мнения: 3 405
В Кодекса на труда.

# 7
  • Мнения: 1 981

Ясно, че е там.  Laughing чл...т..?

# 8
  • Мнения: 1 981
Открих го:

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;

# 9
  • out of space
  • Мнения: 7 480
Най-лесното е да ти връчат да предподпишеш договор с условия, които явно няма да ти харесат и така да напуснеш сама.  Simple Smile

На мен така ми се случи след като ми свърши майчинството за второто дете(след първото майчинство не съм имала проблеми, бях на същата работа), но до като си бях вкъщи се смениха 2-3 шефа, на които нито имената им знам, нито съм им виждала очите. Бяха назначили друг човек на моето място- по заместване и съответно новия шеф предпочете да си запази него, а не мен тепърва да ме опознава...Пък и с две малки деца беше ясно, че ще се налага да отсъствам. Не му се сърдя, много добре стана, че напуснах  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 623
Открих го:

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;


При съкращаването или закриването на работното място ситуацията може да е различна.

# 11
  • при децата
  • Мнения: 3 405
При съкращаването или закриването на работното място ситуацията може да е различна.

И работодателя дължи обезщетение на работника.
Дали би могъл да си го спести?

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 110
Най-лесното е да ти връчат да предподпишеш договор с условия, които явно няма да ти харесат и така да напуснеш сама.  Simple Smile

Добре, ако не искаш да преподпишеш, какво става? (в случай, че си на безсрочен договор)

# 13
  • Мнения: 1 981
Дори и да се съкращава щата, условието да има съгласието на Инспекцията не би трябвало да отпадне.

# 14
  • out of space
  • Мнения: 7 480
Не знам, при мен беше доста интересен казус. Работех в държавна агенция. Не бях държавен служител, защото бях в 4-ти курс, а ДС трябва да са висшисти. Казаха ми, че като извънсписъчен служител трябва да преподпиша договор като заплатата ми ще е минималната. Това били вариантите- държ.сл или извънсписъчен. Е как да работя за минимална заплата. Фактически те не ме уволняват, а аз се отказвам.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт