Как се прави домашно кисело мляко и домашно сирене?

  • 182 963
  • 528
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 266
Здравейте, Тази зима ще прекарам в САЩ, където ще помагам за отглеждането на новородената внучка. Опитвах се да направя кисело мляко, както съм го правила хиляди пъти в България, но не се получава, става нещо като айран, рядко и с много суроватка. За подкваса използувам наличните видове йогурт, по вид и вкус са като нашето кисело мляко, малко по-гъсто, в състава му пише, че съдържа Лактус Булгарикус и други култури. Ако някой има опит с американските млека, моля да сподели. Общи препоръки и правила, които не знам, също ще ми бъдат от полза. Благодаря.
Аз също правя с американско мляко и винаги ми става киселото мляко.Няма нищо специално.Още повече,че започнах да правя за първи път като дойдох тук в Америка.

# 106
  • Мнения: 24
Здравейте! Пиша в тази тема защото не намерих по-нова по въпроса.
Снощи се хванах да правя моето първо домашно сиренце, с кравето масло и киселото мляко се справих. Но сега не успях, стана това:
Млякото ми беше сварено /от всичко което изчетох по въпроса стигнах до извода че може/, сложих мая според упътването на опаковката. Изчаках два часа и половина, беше се отделило от съда и си беше пуснало цвик, но седеше като попресечено кисело мляко  Rolling Eyes Изсипах го да се цеди и през нощта го притиснах с тежест да се доизцеди. Тази сутрин като разгънах тензуха "сиренето" седеше като извара  Shocked
Моля момичетата, които правят успешно сиренце да помогнат със съвети къде бъркам  ooooh! и ако от това не става сирене мога ли да направя нещо с него или да хвърлям в кофата  newsm78
Ще се радвам ако споделите и рецепта за кашкавал

Последна редакция: пн, 19 юли 2010, 09:03 от Ra4e_2009

# 107
  • Мнения: 49
 Много ви се радвам , ентусиастки !

# 108
  • София
  • Мнения: 3 814
Ra4e_2009, да не би температурата на млякото ти да е била по-висока при подсирването?  Rolling Eyes И не го хвърляй, направи си баничка с него или кифлички. Peace

# 109
  • Мнения: 24
Гелева благодаря за бързата реакция   bouquet Ами не беше хладко а леко топло, маааалко по-топло от пръста ми.

# 110
  • София
  • Мнения: 3 814
Температурата на млякото трябва да е 32-34 градуса. Peace

# 111
  • Мнения: 24
Тоест маята не си е свършила работата? То се пресече но седеше като кисело мляко, не като сиренето което съм виждала когато баба ми сиреше. Това ме навежда на мисълта че маята е задействала, да не би да е трябвало да чакам още преди да изсипя във тензуха? Тоя неуспех много ме дразни   Crossing Arms искам да правя в къщи сирене. Помагайте моля  Praynig

# 112
  • Мнения: 1 568
Запис да си направя.

# 113
  • Мнения: 94
Да се запиша в тази темичка, кис. мляко правя вече доста често и то успешно, правих и масло-също успешно Laughing, но за сиренце още не съм опитвала, а ми се иска.

# 114
  • София
  • Мнения: 816
Правя дом.кашкавал от 3л. прясно мляко с 3 с.л. сол/внимавайте,че има сол която е мнооого,, солена,, /загрявам и малко преди да заври го пресичам с 10гр.лимонтозу.Образуват се ,,парцали,,които прецеждам през тензух и натискам с камък.Излиза около 350гр.
Момичета свекърва ми ни стерилизира кисело мляко и ние си го запазваме за около 3-4 месеца при стайна температура,дали ще ви е интересно да питам за технологията/защото може да сте я написали, но четох само първата и последната Embarassed

# 115
  • Мнения: 24
Сън в лятна нощ благодаря за рецептичката за кашкавал   bouquet, няма да е лошо да знаем как се стерилизира киселото мляко /въпреки че в къщи бързо изчезва  Embarassed/
Аз следя темата и се надявам да се включи някой със съвет за моя проблем  Praynig Утре взимам пак мляко и отново ще се пробвам да направя сирене дано да се получи  Rolling Eyes

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Момичета, бъдете внимателни с домашното мляко! Преди месиц и двете ми деца се заразиха със солмонела точно от уж контрорлирано мляко което купувах от една мандра. Не искам да ви плаша, но тази болест е ужасна. Вече не си и помислям за домашно мляко.

# 117
  • Мнения: 0
Можете ли да препоръчате марка кисело мляко, с което може да се подквасва. Казаха ми, че с доста купешки кисели млека не се получава.

При мен се получава винаги, а досега съм квасил с Боженци, Елена, Бор-Чвор и един вид Био кисело мляко.
Интересно наблюдение - каквото е млякото от закваската, такова мляко се получава и после като консистенция.
И един практичен съвет: загрявайте предварително бурканите, защото ако са студени, отнемат от топлината на млякото и то вече става леко хладко. И завивайте добре.
Време за подквасване - 3,5 часа.

# 118
  • Мнения: 125
Колко време трябва да зрее дом.кашкавал?Благодаря ви.

# 119
  • Мнения: 57
Успях да си направя сирене newsm44
И то от първият път. На вкус е страхотно, но сега ще го сложа в мазето да зрее.
Вчера правих и кис.мляко-но маалко ми воднееше.
Тези дни ще опитам и кашкавала Hug




Ето и как стана:

В широка и плитка тенджера сложих 2л. домашно мляко.
Затоплих до 35-38 градуса.
/ Температурата се познава, като топнете малкото си пръстче в млякото и броите до 10 без да ви изгори./
Добавих добре разбита една супена лъжица кисело мляко, което бях направила предният ден-като преди да я сложа, я разтворих с малко от млякото за да уеднакви температурата с млякото.
В една супена лъжица с хладка вода, сложих 10капки мая за сирене-като следвах упътването на опаковката.
Разбърквах всичко около минута, и оставих съда във фурната да втасва 60 мин.
През няколко мин. пусках фурната на 50 градуса за около 10 сек. за да поддържа топло млякото. Като вътре сложих стаен термометър и поддържах 35-40 градуса.
След 1ч. извадих и нарязах вече втасалото мляко с нож на ромбчета около 3см. и оставих още 20мин. във фурната.
После извадих и колкото успях изсипах цвика който се беше отделил, разбърках с дървена лъжица и пак във фурната за 10-15 мин.
След това, извадих и пресипах в тензух , и оставих да се изцеди. /тъй като количеството беше малко, го държах 30мин. да се отцежда.
След това завъртях малко по-стегнато тензуха и оставих сиренето в кръгъл съд на който бях направила дупки от долу за изтичане. Иначе казано-тенекиена кутия от кафе Спетема. Mr. Green
Сложих тежест от горе около 400-500гр. и оставих за два часа.
Извадих от тензуха,посолих с морска сол и сложих в хладилника-пак за час.
Направих прясна саламура от 500мл.вода и 110гр. сол, разбърках добре и залях сиренето след като го бях изплакнала от предната сол, два пръста над него. Вече в нова кутия без дупки.
Еми това беше. Grinning
От силно любопитство отрязах малко парче, за да видя на вкус как в- заслужава си всяка минута и стотинка Hug

Последна редакция: ср, 01 сеп 2010, 17:44 от *shushi*

Общи условия

Активация на акаунт