Как се прави домашно кисело мляко и домашно сирене?

  • 183 120
  • 528
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 168
А бе и аз съм любопитна как изкарват извара от това /сурватка по нашенски Laughing/, но гаранция, че купешката не е от прясно мляко Mr. Green/
Между другото, пробвах да направя сирене. Получи ми се дота добре - поне на вкус, сега се осолява.

# 61
  • Мнения: 411
Здравей!
Аз правя отскоро домашно кисело мляко и ми се получава.
Първо си сваряваш млякото.
После го разсипваш в стъклени буркани както е горещо.
Оставяш да поизстине.Как разбираш кога да сложиш закваската,
която е една чаена лъжица - топваш си кутрето и броиш до 10,ако
издършиш на горещината значи е време да заквастваш.Разбъркваш
добре и затваряш с капачките.В топла стая завиваш бурканите в
одеало и оставяш за около 5 часа.Важно е там където са да е топло
иначе става по-бавно и се иска повече от 5 часа.
После отвиваш и накланяш един от бурканите да видиш дали се е сгъстило.
Може да се поклаща малко,после като престои в хладилника още се сгъстява.
Това е.

# 62
  • Мнения: 293
Цвика се вари и от топлината се пресича след това през марля се оцежда и това което остане в марлята е изварата!Това го знам от баба ми тя на село правише сирене ,след  което  изваряваше  цвика и правише извара ,която затваряше  в буркани.

 

# 63
  • Мнения: 7
Има ли значение дали се използва цвикът от киселото мляко или този от сиренето за направата на извара?

# 64
  • София
  • Мнения: 3 816
Ето парченце от домашното ми сиренце.  Party

Снимала съм го без светкавица, че иначе не става хубава снимка.

# 65
  • Мнения: 257
И аз се запалих по домашни млечни продукти, правя вече кисело мляко, сирене, извара, масло, и следващото ми предизвикателство е сметана, искам да стане като руската, или като заквасена на данон.
Четох, че за извличане на сметана има специален уред - сепаратор за мляко. Это тук гледах да ги продават, малки, за домашна употреба http://www.gimi.ru/index.php/cPath/42_127
Но така и не успях да открия нещо подобно в български сайтове, може би на български се казва не сепаратор, а някак си по друг начин, имате ли някакви идеи?

# 66
  • в баира
  • Мнения: 861
Аз извара си правя от:
 - след избиването на маслото остава айрян, възварявам го;
 - след отцеждането на сиренето (суроватката), възварявам.

# 67
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Момичета, а дали би могло да се направи сирене от нискомаслено мляко 0,5% ?

# 68
  • Мнения: 380
Не е за блондинки това #Crazy

# 69
  • Мнения: 3
правих домашно сирене, но последните два пъти не ми се получи много добре. задържа вода и стана меко.колко време го  оставяте да се подсирва newsm78 преди да го изцедите.

# 70
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
За да се получи добро сирене е нужно много добре да се пресова. Да излезе всичката сурватка. За да стане твърдо сиренцето!
Обикновено се смята че първия час се пресова с тежес равна на полученото сирене, след това тежестта се удвоява Peace

# 71
  • Мнения: 389
Здравейте.Днес ще се опитам да направя сирене.Имам един въпрос.Ако млякото се свари може ли сиренето да не се чака да зрее?Нали зрее, за да се убият бактериите, ако има такива?Може да сте писали вече за това, но не ми остана време да прочета темата newsm43
Благодаря Hug

# 72
  • Мнения: 1 168
Здравейте.Днес ще се опитам да направя сирене.Имам един въпрос.Ако млякото се свари може ли сиренето да не се чака да зрее?Нали зрее, за да се убият бактериите, ако има такива?Може да сте писали вече за това, но не ми остана време да прочета темата newsm43
Благодаря Hug
Не е нужно да зрее ако се подвари млякото! Peace

# 73
  • Мнения: 389
irina_vas, благодаря ти за бързия отговор  love001
Чудя тогава защо сиренето не го правят от сварено мляко тогава?аРазличава ли се вкуса на сиренето от сварено и не сварено мляко?И още един въпрос-колко време да го изцеждам в тензух?

# 74
  • Мнения: 1 168
И аз съм се чудила, но не стигнах до конкретен извод - може би има значение за подсирването. Аз до сега 4 пъти правих - първия и третия ми се получи идеално, втория - хич, четвъртия - чат-пат. Аз слагам и 2-3 с.л. кисело мляко, освен маята на 4-5 л. мляко.
НЕ го цеди в тензух - много е "гъст". Ползвай марля - на два ката е чудесно. И цеденето е различно като време. Първия път най-добре ми се получи: сутринта подварих млякото, в 6 след обед вече го режех и осолявах. Следващите пъти го оставях цяла нощ да се цеди. Но с тензух наистина недей - майка ми пробва в тензух веднъж и го цеди 3 дни - докато се вмирише и така и не се изцеди. Тензуха е само за цедено кисело мляко за млечна салата.
И като мине около час след подсирването и почне да става на вид като кисело мляко, но на парцали - разбъркай млякото, за да се отдели по-лесно водата и пак завий. Може и да съм си внушила, но си мисля, че втория път не ми се получи, защото забравих да го разбъркам.

Имай предвид, обаче, че току що изцеденото сирене няма нищо общо с купешкото като консистенция. Стяга, чак след няколко дни осоляване и си отделя още вода. Аз го редя на филии в голяма чиния /като поднос/ като предварително отдолу съм наръсила сол и отгоре пак стабилно осолявам. Слагам в хладилника и всеки ден само поизливам водата. Чак след 2-3- дни почва да стяга.

Общи условия

Активация на акаунт