Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте, почвам с малко предистория. Става въпрос за баща ми. Той е на 60 години. От 30 и няколко години е международен шофьор - т.е. работата му се изразява в това да е седнал и да натиска газ и спирачки. От няколко месеца усеща изтръпване в дясното стъпало - може да стъпва на пръсти, но не и на пета. Той не обърнал голямо внимание и не взел мерки на време. При рутинна лекарска проверка от фирмата му докторката му каза, че не може да пътува, тъй като открила , че има пареза на крака. Стоя в болница 10 дни на системи и инжекции - казва , че няма никакво подобрение. В момента прави и физиотерапия. Остават му още 3 процедури. Пак нямало ефект. Направи си скенер и ето резултатите:

КТ изследване на лумбален сегмент от гръбначния стълб на нива L3/4,L4/5 и L5/S1/C дебелина на среза и стъпка от 3 MM /:
На ниво Л3-Л4 се наблюдава дорзална дискова протрузия. Двустранно стеснени латерални рецесури. Стеноза на вертребрален канал – интерпедункуларен размер – 11 мм.
На ниво Л4-Л5 дискова патология не се установява. Стеноза на десен летерален рецесус. Абсолютна стеноза на вертебрален канал – 9 мм.
На ниво Л5-ЕС1 наличие на неголяма дорзална дискова протрузия. Стеснен се представя ляв латерален рецесус. Нормални размери на вертебрален канал.
На скенираните нива – груба ръбова остеофитоза в областта на прешленните тела и спондилоартрозни изменения на интервертебрални стави.

Интересното е, че казва , че не изпитва абсолютно никакви болки - нито в кръста, нито в крака - само това изтръпване и невъзмоността да стъпва на пета. Много е притеснен, че няма да може да пътува повече. Аз също съм много загрижена за здравето му.
Моля някой компетентен да каже - това много ли е опасно и какво следва от тук на татък?
Извинявам се за дългият пост. Надявам се все някой да го прочете. Благодаря предварително.

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 00:05 от Raliva

# 1
Предполагам,че състоянието му се проследява от невролог и неврохирург.Лечението на пареза на периферен нерв е нерядко дълъг и труден процес,защото тя/парезата/ е следствие на нещо.От направения скенер става ясно ,че има дегенеративни изменения по прешлените и ставите,формиращи гръбначния стълб/това,което наричаме в ежедневието шипове/,но и наличие на две нива на дискови хернии и най-вече-стеснението на гръбначния стълб в областта на кръста.Тогава,когато измененията са напреднали и не се очаква кой знае какво подобрение от консервативни методи на лечение-противовъзпалителни,физиотерапия,се прибягва и до хирургична интервенция.Най-добре търси мнението на добър невролог и неврохирург.Успех.

# 2
minilini благодаря ти за бързият отговор. От цялата терминология ми стават ясно само шиповете.... другото не го разбирам.
Значи положението си е за операция , така ли да го разбирам ? Sad

# 3
Едва ли някой от тук ще се нагърби да каже какво точно е необходимо във вашия случай,посочих възможните варианти-довери се на лекарите-Варна не е малък град,имате добри специалисти.

# 4
  • Страната на чудесата
Мила Raliva защо ми се струва, че тук няма кой да ти разчете резултатите
По-скоро има опасност, някой да ти изкара акъла

Да наистина един шип може да причини подобни симптоми на пареза
Но все пак диагнозата трябва да се постави от правоспособен лекар в реалния му кабинет, а не от виртуалното пространство

Най-добре търси мнението на добър невролог и неврохирург.
А ако евентуално не е от тяхната компетенция те ще ти кажат към какъв специалист да се обърнете още

# 5
Благодаря на всички за отговорите. В момента става въпрос за Пазарджик ,  може би не всички доктори са такива, но тези при които той е отишъл не са му обяснили нищо! Само са го стреснали . И аз реших да пиша във форума, както обикновено , когато нещо не ми е много известно. Иначе - да . Предполагам ,че ще смени лекаря и ще видим. Просто исхах да разбера дали е опасно това състояние и дали непременно ще се наложи операция. Както и дали ще може да пътува пак, понеже за него това е много важно.

# 6
  • Страната на чудесата
Ще получиш отговор на всичките си въпроси
Но малко търпение ти трябва, няма да е тази вечер и не от нета  Grinning

Диагноза не се поставя така наслука, даже и от лекари
А в Европа, но в цивилизованата  Grinning лекарите сами търсят мнението на друг техен колега
Е у нас за съжаление не е така и ние сами трябва да си търсим другото мнение
А когато го потърсим, може да бъдем упрекнати
Но ти търси, нищо че лекарите не го одобряват

Желая ти успех

# 7
Ще получиш отговор на всичките си въпроси
Но малко търпение ти трябва, няма да е тази вечер и не от нета  Grinning

Диагноза не се поставя така наслука, даже и от лекари
А в Европа, но в цивилизованата  Grinning лекарите сами търсят мнението на друг техен колега
Е у нас за съжаление не е така и ние сами трябва да си търсим другото мнение
А когато го потърсим, може да бъдем упрекнати
Но ти търси, нищо че лекарите не го одобряват

Желая ти успех

Благодаря ти !!  Hug

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт