Ще си купите ли мансарда ?

  • 19 972
  • 121
  •   1
Отговори
  • Лондон
  • Мнения: 403
Ако Ви харесва кооперацията и мястото на разположение ще си купите ли мансарда са основно жилище?

Върху всички мнения ще помисля.

# 1
  • Мнения: 672
8 години съм била на квартира в такъв апартамент. Никога, никога повече. За нищо на света, защото:
1. Имаше непрекъснато течове от покрива, най-вече там, където бяха скосенията.
2. Кондензът и влагата бяха неописуеми.
3. Зимата всичко мухлясваше.
4. Жилището не можеше да се стопли по никакъв начин.
5. Мразех скосенията, в които постоянно се удрях - за 8 години не можах да се науча да ги избягвам.
6. Такъв тип жилище изисква мебели по поръчка, за които ще ти одерат кожата.

Сигурно има и още, но ако се сетя, пак ще пиша.
Ееееееееееех къде ме върна! Спомени, спомени.  Hug

# 2
  • Мнения: 8 999
Да, бих купила, ако единственият недостатък е това, че е мансарда, т.е. ако няма груби конструктивни дефекти, които да правят жилището неизползваемо. Всичко останало е въпрос на ремонт и пари и е поправимо. И тъй като цените на мансардните апартаменти са по-ниски, то спестените средства бих вложила в подобряване и оптимизиране на жилищната площ.
Ние купихме апартамент на последен етаж с голям таван над една от стаите. Наистина беше в окаяно състояние, но направихме добър ремонт - покрива над нашата част, изолации, гипскартон за изравняване. Мога да кажа, че в момента мансардната стая е най-прохладна през лятото и най-топла през зимата. Естествено, никъде няма теч, нито мухъл. Направихме този компромис заради квартала, в който държахме непременно да живеем, при това задължително ни трябваха три спални. Цялата инвестиция излезе по-евтино на кв.м., отколкото ако бяхме купили готов четиристаен апартамент на друг етаж. А като взема предвид, че когато търсихме, за 6 месеца това беше единственото предложение за голямо жилище.
-
 

# 3
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Да, бих, ако скосяванията са в рамките на допустимото и цената е добра. И ако квартала е готин с много зеленина, на тиха уличка, с гледка. Мисля че повечето недостатъци на мансардата могат да се оправят с подходящи строителни и архитектурни решения.

# 4
  • Мнения: 4 292
Не, не бих. Имам наблюдения и съм с крайно негатвни впечатления. Общо взето, mama_nat е посочила много добре минусите, мисля, че не са за подценяване.

# 5
  • Мнения: 18 542
Аз лично не бих. Това беше едно от изискванията ми при избор на жилише - да няма скосове. Депресират ме и ме карат да се чувствам зле. Може би, бих направила компромис в някой случай, но като цяло не.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Аз бих добавила още една съществена подробност към недстатъците -налягането на водата е по-ниско и може понякога да оставате без вода ,което ако е ново строителство на тапа няма как да разберете .Не не бих си купила .

# 7
  • Мнения: 4 300
Бих, ако няма скосявания, стълби и е читав като цяло. Това вклюва хубав покрив!, наличие на асансьор и всички общовалидни неща за жилище- да няма мухъл, течове, добро разпределение/възможност за такова.

# 8
  • Мнения: 8 999
Бих, ако няма скосявания, стълби и е читав като цяло. Това вклюва хубав покрив!, наличие на асансьор и всички общовалидни неща за жилище- да няма мухъл, течове, добро разпределение/възможност за такова.

Момичето пита дали да направи компромис заради квартала. Едва ли един асансьор може да компенсира гадния квартал. А явно в случая е и въпрос на цена.

Но като се замисля, никога не бих си купила мансарда в ново строителство. Предпочитам изтърбушен стар таван, който сама да ремонтирам, за да съм сигурна какво и как е направено.

# 9
  • Мнения: 4 300
Къде го видя това за квартала  newsm78
Пита ако ни харесва разположението и сградата. Аз не съм писала нищо за квартал, просто си казвам че за мен асансьора е един от критериите ( понеже се случва да не се качва до мансардата).  Помня и от други теми, че по този въпрос сме на различни мнения.
Принципно ако апартамент не ми харесва не бих го купила само заради квартала- освен ако не е срешу айфеловата кула  Mr. Green

# 10
  • Лондон
  • Мнения: 403
Айде малко подробности.Кооперацията е идеален център.Тиха улица.Има асансьор.Малко скосявания.Големи тераси.Те са бонус.Уговорката ни е за цена на кв.м.жилищна площ.Може да се обособи като 2 самостоятелни жилища по около 60+кв.м. Външна и вътрешна изолация.Ново строителство.За налягането на водата нямам идея.

# 11
  • Мнения: 18 542
Тези тераси имат ли навеси или са открити? Защото, ако са открити, това значи че ще се трупа сняг през зимата - имай го предвид.

# 12
  • Мнения: 2 131
Откга си мечтаем за мансарда.... Sad SadТова и на двамата с мъжо ни е мечта.Брат ми има 3 такива жилища.И ние от там се запалихме.Няма никой над главата ти- това е най-важното.Всичко друго (ремонт и поддръжка на покрива) с пари и добри майстори се поправя Peace

# 13
  • Мнения: 22 427
Хмм, ако мансардата е 300квадрата и има скосове на 2-3места....да, бих.
Но ако е апартамент 60кв.м. тези скосявания навсякъде ще ме подтискат страшно много. Гледах една хубаво направена мансарда, вложени доста пари, страхотни мебели, но....тези скосове ме подлудяват. Не бих живяла на подобно място.

# 14
  • Мнения: 4 380
За психологическия ефект на скосяванията са важни ъглите на тези скосявания и площта на която се простират.
Какъв процент от въздуха ти изяждат и колко ниско те прихлупват. Има скосявания, които са красив архитектурен елемент, и други, които са абсолютно неприемливи от естетична и функционална гледна точка.

Наистина при много стари апартаменти липсва нормална изолация и мансардните апартаменти зимата са си направо хладилници. Виждала съм между другото тези скосявания да се ползват точно с такава цел. Laughing Големи капиталовложения са нужни. Това не е като в случая на baibibi, която е получила таванската стая едва ли не като бонус. Тук леко по-ниската цена в повечето случаи не си струва много по-високите разходи по този апартамент. Цените на повечето мансардни жилища не съответстват на истинската им стойност, а хората много рядко си правят сметка още колко ще трябва да вложат за да могат да живеят там евентуално. Това е една скрита част от цената на недвижим имот. Едно жилище в лошо състояние би трябвало да е много по-евтино от ремонтирано, но на практика не е. Същото важи и за мансардите.

# 15
  • Мнения: 6 039
не, не бих
мразя скосове под всякаква форма.
била съм собственик на такова жилище и никога не пожелах да заживея там точно поради тази причина.

# 16
  • софия
  • Мнения: 9 590
аз пък си купих и много и се радвам Grinning. да ми дойде на 13 и бялата кухня и с кеф ще се пренесем да си живеем там. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 950
Със сигурност е много романтично да живееш в мансарда  ,  погледнато реално минуси си имат и другите жилища -ново строителство ,според мен винаги има риск , така че решението е в твоите ръце  Peace

# 18
  • Мнения: 46
Мансардата е жилище за по-специални хора  Simple Smile. На мен правите стени са ми много скучни. Имам мансарда, живяла съм само 3 години в нея, но  много я обичам. Няма нито един от изброените по-горе недостатъци/течове , мухъл/ и няма защо да има , това не  произтича от етажа, на който се намира жилището, а от строителството и поддръжката.
Купих я, защото е на чудесно  място,малка кооперация, чудесни съседи, а гледката /много важно за мен/ е невероятна, както и чувството за простор, като излезеш на терасите. Не съм съжалила нито за миг.
Жал ни е да я дадем под наем, ако се върнем в България за постоянно ще ни бъде основно жилище със сигурност.
Пак бих си купила- хубавото място е най-важно , всичко друго е поправимо.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 703
Айде малко подробности.Кооперацията е идеален център.Тиха улица.Има асансьор.Малко скосявания.Големи тераси.Те са бонус.Уговорката ни е за цена на кв.м.жилищна площ.Може да се обособи като 2 самостоятелни жилища по около 60+кв.м. Външна и вътрешна изолация.Ново строителство.За налягането на водата нямам идея.

ДА, при това което описваш бих си взела , и дори да правиш някакви промени хубавото е че над теб няма никой , дори  можеш да си сложиш слънчеви батерии, аз бих направила така. Laughing

# 20
  • На небето
  • Мнения: 5 530
О, ДА! Сега живея на мансарда и за в бъдеще пак бих си взела мансарда.
- Харесва ми скоса, който придава уют.
- Не мога да кажа, че отоплението е невъзможно, напротив понеже тавана е нисък се отоплява по бързо стаята. А ако има и фибрант печелиш 3-4 градуса отгоре. Като имаш в предвид, че имам и северни стени. В обикновените жилища тавана е висок и от долу до горе има близо 5-10 градуса разлика. /Преди това живеех в обикновено жилище/
- Точно това, че мебелите са по поръчка прави жилището уникално, а аз обожавам вградени мебели.
- Мухал и влага не съм имала никога. А жилището не е ново строителство.
- Това, че е последен етаж има и своите предимства, в нашия случай ние сме единствените на етажа, което е плюс. Общите площи си ги ползваме само ние (дори сме си направили килер от тях).
- Да не говорим, че никой не ни изтърсва нищо на главите, не ни тропат отгоре а е и по тихо. Преди това бяхме 2 етажа по надолу в същата сграда, извинете ме ама чувах комшиите като правят секс, като говорят и като пуснат телевизора, ужас. А сега нямам такъв проблем.
- По тихо е и по уединено от колкото на долните етажи, живяла съм и на 1 етаж и на 2.
- Да не говорим, че плащаш по малко квадрати, а получаваш повече понеже скосовете не се броят за реална квадратура, но са реално използваеми.
- Да гледката също е предимство.

Недостатък: в нашия случай като вали проливен и продължителен дъжд понякога тече (тече е силна дума, капе по скоро), но това може да се реши много лесно. Само трябва да убедя мъжа ми да се качи и да запуши 2 места където има ламарина около прозорците от където се стича вода и да ги запуши със силикон. Но пуст мързел, пък и се случва рядко да капе така, че няма и мотивация.  Mr. Green
И другото което е, че балконите ни са открити, но това не ме притеснява бих го преглътнала, въпреки, че е и по светло така. Thinking

Последна редакция: чт, 29 яну 2009, 10:43 от Estell

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
.Те са бонус.Уговорката ни е за цена на кв.м.жилищна площ..

явно са почнали зарибявките. Натисни ги още малко и действай.  Sunglasses
Ако няма стълби и много скосявания съм също ЗА.

# 22
  • Мнения: 1 165
Да, бих, ако скосовете не орязват целия апартамент.Брата на половинката си закупиха невероятна мансарда,с приказна гледка към морето и цяла Варна, огромни тераси и още куп предимства, а единствения недостатък, ако може да се нарече чак недостатък, и поне засега е, че едната стена в кухненската част е с голям скос, който не пречи чак толкова

# 23
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 382
Да бих.Това е една от мечтите ми.имаме семейни приятели които живеят в мансарда-супер е много ми харесва а и няма чак толкова скосове.Една в детската която са обособили за ниша пълна к играчки и една в спалнята.

# 24
  • Мнения: 230
Живяла съм с години в тристаен апартамент, в който над една от стаите имаше още 2 етажа. Останалите 2 бяха дирекно под покрива. Имаше неголеми скосове. Придаваха уют.
Изброили са ти повечето плюсове и минуси. В моя случай:
- мансардните стаи определено бяха по студени, но ни спасяваха от летните горещини
- много по тихи и уютни, поради липсата на съседи над нас (Случаят с третата стая не беше такъв)
- имаше голяма прилежаща тераса, уединена някак си - пиехме кафе по бански там, далеч от любопитни погледи
- веднъж преживяхме сериозно наводнение при много силен дъжд. Малоумно малкото каналче на откритата тераса не е успяло да поеме огромното количество вода, което се изсипа от небето и тя беше преляла през балконските врати
- хората от блока не се разбираха и ако беше станал проблем с покрива, със сигурност трябваше да се справяме сами

Сега живея в нов апартамент, НО продължавам да мечтая за мансарда.

# 25
  • Мнения: 2 926
Бих да, много ми харесват.
Не мога да кажа плюсове и минуси, поради простата причина, че никога не съм живяла в мансарда.
Но определено много ми харесват.

# 26
  • Мнения: 4 187
Живея в такава, освен скосовете, които за мен не са проблем, други недостатъци няма.
Жилището не съм го избирала аз, така да се каже пред свършен факт съм поставена, но ако се оглеждам за друго, това че е мансарда, не би ми попречило да го взема.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Да, бих. Единственото, което може би ще ме притесни дали няма да протича от тавана и евентуално че лятото ще напича доста. Но това са проблеми, които могат да се избегнат лесно и в сравнение с плюсовете, които другите вече са изброили.. Звучи страхотно  Peace

# 28
  • Мнения: 764
Бях отседнала в мансарда през есента за 6 дни (в Прага) .Върнах се с насинена тиква (главата ми).Според мен всичко може да се оправи с изолации и ремонти,но ако има големи скосявания е кофти,причиняват комоциум.

# 29
  • Мнения: 4 394
Ако са ти по големи децата или още нямаш ,защото стълбите в къщи определено са проблем от гледна т. на безопасност.И не си мисли че ако сложиш прегради ще решиш проблема.Точно обратното стават най-желаното място и всеки твой пропуск /а такива има/ бива използван на момента.
Пише ти жена дето живее в къща и има вътрешно стълбище.
С годините почва да ти тежи да катериш стълби,да чистиш на няколко нива. Tired
Не ,за подобна сума живея  БЕЗ СЪСЕДИ .Много ми харесва и двора.Вече не бих могла да живея без двор.Имам и огромна тераса ,но не е същото.

Последна редакция: чт, 29 яну 2009, 15:12 от mamamari

# 30
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Ние точно мансарда търсихме над 1 година...Намерихме си де.
Страхотна гледка в нова кооперация, тиха уличка, изцяло южен, като цялата южна стена е скосена /без хола/. Няма течове ,влага, мухъл, има перфектна изолация, скрита тераса.
Родителите ми живеят сега там вече година..Лятото не е супер горещо, но сложихме затъмнителни щори, зимата е топло и уютно. Бързо се затопля. Тихо е, никой не ни тропа на главата. Отгоре на покрива , който е тераса има барбекю  Twisted Evil
В момента го обзавеждам, наистина всичко е по поръчка ,но в никакъв случай не е по-скъпо от обикновените мебели.
Нишите под скосовете са страхотно място за вградени шкафове и килери и побират страшно много вещи.
Родителите ми се местят есента на калкан- в същия като нашия  Whistling
мама-нат  Mr. Green

# 31
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Бих живяла в мансарда, но ако от нея се излиза на покрива, който е тераса, като при deata и е за мое лично ползване. Бих си направила страхотен двор там  Peace Иначе не обичам скосявания, но заради покрива - тераса- градина ще ги преглътна с кеф Mr. Green
Миналата неделя се върнах от едно служебно пътуване. Хотелската ми стая беше мансардна. Е, вярно е, че си нацелих главата в скосеното ен-броя пъти, но пък като си легнех на леглото, през наклонения прорец, обхващащ горната част от стената и част от тавана, гледах звездите и луната и така заспивах. Незабравимо е.

# 32
  • На небето
  • Мнения: 5 530
............Е, вярно е, че си нацелих главата в скосеното ен-броя пъти, но пък като си легнех на леглото, през наклонения прорец, обхващащ горната част от стената и част от тавана, гледах звездите и луната и така заспивах. Незабравимо е.

Да и при нас имаме такъв прозорец, сложихме щори понеже луната и слънцето ни греят в очите особено ако имаш проблеми да спиш на светло като мен. Mr. Green Но гледката наистина е страхотна. Даже ме е яд, че прозореца не е по голям.

# 33
  • Мнения: 3 634
Описаните положителни страни много ми харесват, но изказванията за течове ме притесняват. Сигурно няма как да се разбере когато я купуваш (при ново строителство), а ми се струва безсмислено да правиш покрив на нова сграда. Бих си купила преди да прочета тази тема. Сега се замислям.  newsm78

# 34
  • Мнения: 8 999
Описаните положителни страни много ми харесват, но изказванията за течове ме притесняват. Сигурно няма как да се разбере когато я купуваш (при ново строителство), а ми се струва безсмислено да правиш покрив на нова сграда. Бих си купила преди да прочета тази тема. Сега се замислям.  newsm78

И аз точно това казах. Да се набуташ с висока цена за ново строителство, а после да преправяш покрив, е доста неразумно. Или взимаш нещо старо, на което са му ясни дефектите и си го правиш по всички правила, или - нищо.
Когато търсехме апартамент, гледахме десетки мансарди в нови кооперации /не съвсем нови, на по няколко години/. Е, навсякъде имаше течове, и, въпреки, че продавачите ни убеждаваха, че това било конденз и много лесно щяло да се оправи, не се вързахме.

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
И новите сгради протичат. Имам приятелка, която след като се нанесе в чисто нова мансарда, 3 месеца по-късно протече и то много силно. Може би е добре ако е ново, да се направи все пак някаква ревизия за евентуални слаби места и да се извършат някакви укрепителни процедури - допълнителни хидро и топлоизолация за да няма изненади после.

# 36
  • Мнения: 3 634
Може би е добре ако е ново, да се направи все пак някаква ревизия за евентуални слаби места ...

Или да ходиш на оглед след силно дъждовни дни.  Mr. Green Много ме сдухвате с тези течове, а обещанията за тишина ме привличат. Сега сме на 2 етаж и определено си мисля, че по-високо е по-тихо. Жадувам я тази тишина!

# 37
  • Мнения: 672
По въпроса за течовете мога да кажа, че първите две години нищо не течеше. Имаше само конденз, а после и мухъл. Теча дойде по-късно. Сградата беше нова, ние бахме първите обитатели. Покривът беше гаранционен и от строителната фирма го оправиха уж. След една година отново протече. Какъвто и ремонт да се направи, не е вечен. След максимум 5-6 години отново трябва да се ремонтира, а това са много пари, ако се прави качествено. Тогава вече мансардата и нормалното жилище ще се изравнят като цени, а междувременно ще ви е минал мерака за романтики.

# 38
  • Мнения: 289
Най-важнотоспоред мен е добрата външна и вътрешна изолация. Всички изтъкнати тук недостатъци на мансардата- течове, трудно затопляне, мухъл и др. са често срещани и при нормалните жилища. Незнам защо се приписват за недостатък само на мансардата.  В сегашното си жилище имаме леки скосявания и много тераси. Течове няма, защото е строено качествено, а с двойна външна изолация затоплянето е леснои бързо.

# 39
  • Мнения: 1 422
Да. Живеем в такова жилище. Много съм доволна. По някои от повдигнатите теми  Laughing
1. Съседи - няма отгоре, да ги слушаш; отсреща често пъти също нямаш или в нашия случай гледаме към керемидени покриви, което аз обожавам в дъждове или снежен ден + се разхождат котки понякога по едната по-ниска сграда, което е забавно (център на София).
2. Територия - като сме си правили реконструкцията, сме си направили покрива и ни е перфектно + сме си присъединили съседен наш си таван и околния въздух и сме се разширили максимално.
3. Конденз или мухъл не сме имали никога - първо сме мислили, когато сме правили реконструкцията за материали и изработка и второ проветряването има значение.
4. Ние държим само на мебели по поръчка, защото в магазини да обикаляме няма как да ни принудиш, така че ни идва супер възможността да имаме наши си проекти за по-разчупено обзавеждане.
5. Разделянето на спалните напълно от зоната, в която идват гости, на мен ми е много по вкуса. Това си е лична зона и психологически ми действа много добре, че горе си е нашето си интимното, а долу посрещам хора. В тази връзка избрахме и подовите покрития - долу теракота навсякъде, а горе ламинат (защото няма естествено дърво с цвета, който исках).
6. Чистенето - дали се чистят 100 кв.м. на едно ниво или на повече няма значение.

# 40
  • Мнения: 4 300
Ех, то е ясно, че за един стълбите са предимство, за друг недостатък. Колкото повече неща се изброят- толкова по информиран избор може да се направи.
Само с едно не съм съгласна- за течовете. Колкото по близо до последния етаж, толкова по близо до течовете си. За да протече на етаж, различен от последния, доста време трябва да мине.

Най-важнотоспоред мен е добрата външна и вътрешна изолация. Всички изтъкнати тук недостатъци на мансардата- течове, трудно затопляне, мухъл и др. са често срещани и при нормалните жилища. Незнам защо се приписват за недостатък само на мансардата.  В сегашното си жилище имаме леки скосявания и много тераси. Течове няма, защото е строено качествено, а с двойна външна изолация затоплянето е леснои бързо.

# 41
  • На небето
  • Мнения: 5 530
.............. За да протече на етаж, различен от последния, доста време трябва да мине.
............


Само трябва да се наводнят комшиите! Twisted Evil Според мен всяко жилище си има и плюсовете и минусите. Всеки лично трябва да прецени, кои минуси може да преглътне и кои не.

# 42
  • Мнения: 289
Ех, то е ясно, че за един стълбите са предимство, за друг недостатък. Колкото повече неща се изброят- толкова по информиран избор може да се направи.
Само с едно не съм съгласна- за течовете. Колкото по близо до последния етаж, толкова по близо до течовете си. За да протече на етаж, различен от последния, доста време трябва да мине.

Най-важнотоспоред мен е добрата външна и вътрешна изолация. Всички изтъкнати тук недостатъци на мансардата- течове, трудно затопляне, мухъл и др. са често срещани и при нормалните жилища. Незнам защо се приписват за недостатък само на мансардата.  В сегашното си жилище имаме леки скосявания и много тераси. Течове няма, защото е строено качествено, а с двойна външна изолация затоплянето е леснои бързо.

 Жилището на родителите ми, които живеят на втория етаж се наводни от съседите от третия, а блокът е осеметажен. Така че пак няма гаранция. Иначе си права, че рискът от течове, когато си непосредствено под покрив е по-голям, но ако е строено добре или ако се направи добър ремонт, няма да има проблеми.

# 43
  • Мнения: 3 456
При условията, които си описала- да, бих.

# 44
  • София
  • Мнения: 171
Да! С голям балкон! Peace

# 45
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Само с едно не съм съгласна- за течовете. Колкото по близо до последния етаж, толкова по близо до течовете си. За да протече на етаж, различен от последния, доста време трябва да мине.
Рокси...да ти кажа,  имала съм два случая, с течове:
В панелката ни преди време се оплакаха хората на 6 етаж, че им тече, при положение, че на нас -7 и над нас, последния етаж, нямаше течове.
В ново строителство, същия случай..два етажа по надолу се оплакаха че имат теч.
Наистина всичко е въпрос на изолация и добро строителство  Peace

# 46
  • Мнения: 2 211
За мен, спокойствието няма цена! Чувството за свобода, самостоятелност и простор в мансардата, особено при голяма тераса, е несравнимо. Течове има и по ниските етажи и това в повечето случаи е много по - голям проблем, защото съседите отгоре не желаят да разбиват и ремонтират. Ако ни протече покрива /Не дай Боже!/, ще го ремонтираме и ще забравим. С една добра изолация отоплението също не е проблем.

# 47
Всичко си има предимства - мансардата например е с директен достъп до покрива, където могат да се сложат слънчеви панели дори и в центъра на града! външни тела на климатици също могат да се изнесат там без да заемат място на балкона. Отделно от това ако позволява сградата могат да се махнат някои стени и да се получи страхотна гледака с огромен витраж без това да пречи на здравината на конструкцията т.е. бутането на стени не е проблем за разлика от долните етажи.

иначе конкретно по темата - ако са изпълнени някои условия определено бих си купила мансарда

# 48
  • Мнения: 4 300
Ами не знам, Деата, определено ми се струва отгоре надолу тече. Не че в нашия блок не се спука тръба на парното и не наводни 3 и 4 етаж от 6. Но от тези течове дето се вика не си застрахован на никой етаж. Мисълта ми беше за покривите.

# 49
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Ами аз живея 10 години на мансарда.В Банкя.
Гледката е невероятна.Никой не ти пречи.
Никой не ти тропа.
Терасата е голяма.
Скосена е една стая.
Негативи-постоянни грижи за тавана-но при сегашните материали ката вложиш малко средства е супер.
Скосяването отнема място и наистина трябва да е голяма площа.
На нас ни е тесничко , но вечерите на терасата са незаменими-негатив -духа повечко.

http://i222.photobucket.com/albums/dd230/tarlio/OLIASvatba08-2008042.jpg

# 50
  • София
  • Мнения: 2 952
Живяхме доста сносно 12 години в мансардно жилище, завършено в средата на 90-те, без изолация и без стъклопакет.
Течове - не сме имали, конденз - няма как да имаме щом не сме със стъклопакет.
Скосявания имаше, но като цяло не разваляха комфорта, тъй като всички помещения бяха обширни.
Нямахме съседи над нас и до нас. С тези отдолу се харесвахме много.
Имахме всички необходими удобства, достатъчно площ, пешеходен достъп до центъра на Сф и голям избор на училища и градини за децата ни.
Преместихме се, защото квартала не беше от най-най-добрите, а и ни трябваше още малко площ. Съседите и най-вече съседките ми липсват.

Встрани от личните ми спомени - всичко е въпрос на сметка какво и кога може да си позволи човек.
След 12 години без теч на последния етаж, сега за 18 месеца - 3 пъти имаме течове от съседа над нас. Не огромни беди, всичко се оправя бързо и с предложение за компенсация към нас, но аз все още свиквам да имам някой над главата си и все се чудя от кой етаж са двете трохи седмично на перваза на терасата ни  Grinning

# 51
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Ами не знам, Деата, определено ми се струва отгоре надолу тече. Не че в нашия блок не се спука тръба на парното и не наводни 3 и 4 етаж от 6. Но от тези течове дето се вика не си застрахован на никой етаж. Мисълта ми беше за покривите.
Не ,бре Рокси , течове от покрива си бяха  Thinking...това се оказа....но ..просто пробиха на по долните етажи  ooooh!

# 52
  • Мнения: 327
Когато избирахме жилище ,доста се двуомяхме между мансарда и апартамент.
Взехме апартамент,но на мъжлето все му се иска мансарда,та сега май ще търсим мансарда.

# 53
  • Мнения: 196
Мансардата е хубава  ,но когато е направена както трябва и да не са насъпени (както се изказва моя мъж )всички стаи,но въпреки това не си купихме .  PeaceИзбрахме си апартамент.

# 54
  • Мнения: 5 173
Винаги съм си мечтала за такова жилище Hug

# 55
  • Мнения: 1 259
Не, нито пък апартамент(колкото и да е голям и на удобно място) на последен етаж!

# 56
  • у нас
  • Мнения: 5 714

 За да протече на етаж, различен от последния, доста време трябва да мине.



зависи как е строено, понякога само един дъжд е достатъчен  Peace ooooh!

# 57
  • Мнения: 3 830
Не, нито пък апартамент(колкото и да е голям и на удобно място) на последен етаж!

И аз много сериозно се замислям за къща.

Мансарда да взема трябва да е на много много изгодна цена, минимум скосени стени и още толкова много условия, че шансът ми да намеря такова жилище е нищожен.
Ако не мога да взема къща или да си направя, остава алтернативата да е апартамент, но и там изискванията ми са доста... ooooh! Whistling

# 58
  • Мнения: 3 634
Сега темата ще отиде в посока къща или апартамент (много наболял за мен въпрос  Tired). Ние сме в чудесна къща, но искам да се преместим в апартамент. Не е за всеки тази идея.  Peace

# 59
  • Мнения: 2 211
Ние сме в чудесна къща, но искам да се преместим в апартамент. Не е за всеки тази идея.  Peace

И аз не съм за къща. Засега начинът ни на живот не го позволява и то най - вече отдалечеността от градини и училища. След 20 години може и да се навия.

# 60
  • Мнения: 4 380
Къщи има и в центъра на София. За каква отдалеченост говорим?

# 61
  • Мнения: 2 211
Къщи има и в центъра на София. За каква отдалеченост говорим?

Така е, но не ми се нрави тази идея, нещо. Само като си представя, двор засипан със софийския прахоляк и настръхвам. Като ще е гарга, нека да е рошава. Идеята за къща в покрайнините, където е по - чисто и по - спокойно, повече ми харесва /но за старини Laughing/.

# 62
  • Мнения: 4 380
Апартаментът не е ли в софийския прахоляк?

# 63
  • Мнения: 2 211
Апартаментът не е ли в софийския прахоляк?

На високо е, където не е толкова прашно, а освен това няма двор Simple Smile.

# 64
  • Мнения: 3 634
Чистотата е относително понятие. Вярно смог от изгорели газове не дишаме, но пушека от комините в този сезон не е за пренебрегване. Нищо не може да остане непокрито на двора, защото ако не се засипе с пепел, ще го препикаят уличните котки. Отдавна се отказах да простирам на двора.

Тишината ви е гарантирана, ако сте отдалечени от другите къщи. Това пък вероятно ще създава затруднения от друг тип битово естество. Ще ви дам пример с нашата къща. Токът спира 3-4 пъти на ден за интервали от 20мин до 3 часа. Много често има и аварии от ВиК. След едно безводно лято си купихме резервоар за вода, но когато няма ток помпата не работи, отоплението също. Купихме UPS за помпите, отделно дърва за камините (за всеки случай). Разноските ни са повече от колкото, ако живеехме в два пъти по-голям апартамент в София.

При 8 часов работен ден и по 1 час път във всяка посока до дома не ми остава време изобщо да видя двор, градина и т.н. Цяла мъка ми е вечер да изнасям чиниите на двора, за да вечеряме там. Миналото лято не сме го правили нито веднъж.

Изобщо не споменавам огромната домашна работа, която си върви с повечето площ. Почти сигурно е, че ще трябва някой да ви помага (срещу заплащане).Вие се оплаквате от хлебарки, аз от мравки и мишки. Фирма пръска всеки месец (още един разход).

Всяко жилище си има своите предимства и недостатъци. След 5 години в къща мога да кажа, че в апартамента за мен предимствата са повече.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 952
Къщи има и в центъра на София. За каква отдалеченост говорим?
Къде по-точно? Какви къщи? Защо не съм ги видяла или не съм разбрала?
Помогни ни със съвет, ти си винаги наясно. Може ли линк към обява, плс?

Позитивното ти отношение към софийските имоти ме ободри.
Ще трябва да намеря време, за да намеря къща на цената на мансарда. В центъра на Сф. Дали ще отнеме повече от половин работен ден?

# 66
  • Мнения: 3 634
Има къщи в София, сестра ми живее в Редута, около нея са предимно къщи. Незнам да се продават, но ги има.  Peace

# 67
  • Мнения: 4 380
Че кой е говорил за цени? Цената на къща е много по-висока от тази на апартамент и има защо. Никой не е сравнявал цени. Просто ми е чудно с каква логика някой би предпочел апартамент пред къща. Това е абсурд някакъв.

 tety, това че няма двор предимство ли е за теб? Детето ти да играе между колите и там където препикават всякакви кучета вместо на двора?

# 68
  • Мнения: 4 300
Да, бе да. Чуден живот е в къща сред блоковете- почти като Биг брадър.
Дори и още да има карета само с къщи, лека полека материалният интерес или дори алчността ако щете, кара хората да дават парцелите си срещу обезщетение и на мястото изниква блокче на 4-5-6 етажа.
Не че ги обвинявам, естествено е ако две семейства наследят една къща да предпочетат да получат два апартамента срещу нея вместо да наливат пари в ремонти и обновяване и да се хванат за косите как да я поделят.

# 69
  • Мнения: 2 211
tety, това че няма двор предимство ли е за теб? Детето ти да играе между колите и там където препикават всякакви кучета вместо на двора?

Не твърдя, че е предимство, но задръстванията в София от няколко години са ужасни. Лудост е малко дете да прекарва 2-3 часа в път и зъдръствания. А ти откога не си се връщала в BG? Животът тук все още не е така уреден като в USA, даже става по - зле от преди.
А и да имах двор, детето ми вече е на възраст в която търси приятелчета. Затова, засега парка ни устройва, като място за игра.

# 70
  • Мнения: 4 380
Да, бе да. Чуден живот е в къща сред блоковете- почти като Биг брадър.
Дори и още да има карета само с къщи, лека полека материалният интерес или дори алчността ако щете, кара хората да дават парцелите си срещу обезщетение и на мястото изниква блокче на 4-5-6 етажа.
Не че ги обвинявам, естествено е ако две семейства наследят една къща да предпочетат да получат два апартамента срещу нея вместо да наливат пари в ремонти и обновяване и да се хванат за косите как да я поделят.


Това с обещетенията е от "много акъл", което си е свойствено национално качество, но това е друг въпрос. Mr. Green

Къщи всякакви, има тихички оазиси и в самия център и къщи с невероятна красота- паметници на архитектурата. Има и в кварталите зелени оазиси с къщи, пък макар и позаобиколени тук-там от блокове. Имах късмета на израстна в такъв. Слава Богу е непроменен и едва ли ще бъде защото в карето ни няма ненормални да си подаряват къщите.

tety, ти май задръствания не си виждала. Laughing Знаеш ли какво е да тръгнеш сутрин за работа и да пристигнеш до мястото точно за завършването? След около 7-8 часа кажи-речи. Laughing
Всъщност какво общо имат къщите със задръстванията? Laughing

# 71
  • Мнения: 2 211
tety, ти май задръствания не си виждала. Laughing Знаеш ли какво е да тръгнеш сутрин за работа и да пристигнеш до мястото точно за завършването? След около 7-8 часа кажи-речи. Laughing
Всъщност какво общо имат къщите със задръстванията? Laughing
xenia, много задълбахме, но идеята на постовете ми е, че не искам излишно да усложнявам живота си и този на семейството ми. На този етап, къща в София и околностите е бреме, просто е!

# 72
  • Мнения: 4 300
Акъл или не, трябва да съм или луда или да имам много свободни пари, за да:
а) купя къща в центъра, още повече паметник на културата, с чието разпореждане съм ограничена
б) да предпочета да изплатя наследените дялове на братя, сестри и т.н., да ремонтирам и след това да поддържам стара къща ( или още повече да съборя и да строя наново) вместо да взема  апартамент/и, който мога да си продавам или давам под наем и да ми капят пари без да си мърдам пръста и без никакъв риск.

Но темата не е това, няма смисъл да сравняваме ябълки с круши.

# 73
  • Мнения: 4 380
Акъл или не, трябва да съм или луда или да имам много свободни пари, за да:
а) купя къща в центъра, още повече паметник на културата, с чието разпореждане съм ограничена
б) да предпочета да изплатя наследените дялове на братя, сестри и т.н., да ремонтирам и след това да поддържам стара къща ( или още повече да съборя и да строя наново) вместо да взема  апартамент/и, който мога да си продавам или давам под наем и да ми капят пари без да си мърдам пръста и без никакъв риск.

Но темата не е това, няма смисъл да сравняваме ябълки с круши.

а) и защо ще си ограничена?
б) какво ще изплащаш ако си е твое? Апартамент не се ремонтира и поддържа? Къща не се продава или дава под наем?

Странни разсъждения.

tety, кое му е бремето?

# 74
  • Мнения: 4 300
а) защото паметниците на културата в Бг са защитени от закона
б) защото шансът да си единствен наследник е малък, освен това не е особено лесно да продадеш къща без да налееш три чувала пари за ремонт. Освен ако не е на строител или предприемач, което автоматично те поставя в предходната хипотеза.
А дори и децата могат да се сетят, че поддръжаката и ремонт на апартамент е в пъти по малка от същата на къща.

# 75
  • Мнения: 4 380
а) защото паметниците на културата в Бг са защитени от закона
б) защото шансът да си единствен наследник е малък, освен това не е особено лесно да продадеш къща без да налееш три чувала пари за ремонт. Освен ако не е на строител или предприемач, което автоматично те поставя в предходната хипотеза.
А дори и децата могат да се сетят, че поддръжаката и ремонт на апартамент е в пъти по малка от същата на къща.

а) и какво от това?
б)говорим за къща която си е твоя, а не колективна собственост. И от кога не е лесно да се продаде къща? Гледам че не вали от предложения. А там където ги има, струват цяло състояние. Само правото да построиш отгоре още един етаж се продава с цена на апартамент.
Поддръжката е толкова по-голяма, колкото е по-голяма квадратурата. Това е. Други разлики няма.

# 76
  • Мнения: 2 211
tety, кое му е бремето?

Ела да живееш в София и ще разбереш.

# 77
  • Мнения: 4 380
tety, кое му е бремето?

Ела да живееш в София и ще разбереш.

 Shocked Laughing Не съм сигурна кой от двама ни е живял повече в София. Роднините ми още там си живеят. Любопитно ми е кое му е бремето на къщата все пак. Че ще си пиеш кафето в беседката на двора? Че ще си пуснеш детето да играе навън без да те е страх? Или че няма да се свираш в кутийки и да псуваш съседа отгоре правещ купони посред нощ? А може и по-зле, да те наводнява примерно най-редовно, или пък да си е направил разни незаконни преустройства и да си е пуснал дима от печката във вентилационната шахта и да трови целия блок. Още да изброявам ли? Хлебарки и прочие гадости, мишки в мазетата, смрад във входа, кучета и старци не знаещи що е хигиена...

# 78
  • Мнения: 378
Живея в мансарда и след два месеца се махам - чакам този миг с нетърпение! Тези скосявания ме депресират, постоянно си удрям главата, децата също, иначе всичко друго си е ок!

# 79
  • София
  • Мнения: 2 952
Само да напомня, че от сутринта чакам линк към къща в центъра, която е обявена за продажба и отговаря на прекрасните качества, описани от xenia. Ксения, ако ти отнема много време - остави, не си губи времето  Mr. Green
Спомените са едно, двумилионната неуредена мелница, в която някои отглеждаме по две деца и работим е друго. Язвителна съм, защото до скоро живеех в стар квартал с къщи, малко стари блокове и малко нови кооперации. Не най-лошия софийски квартал, но не останахме в него, когато решихме да се разширяваме, при все че бяхме обвързани с градини, училища, съседи и бяхме почти в широкия център...
Задръстванията в Северна Америка са едно, задръстванията в София, Солун, Истанбул, Атина - друго  Wink
Всъщност форумът няма ли модератор, който да предупреди, че има отклонение от топик-а  Mr. Green

# 80
  • Мнения: 4 380
Така и не разбрах какво общо имат задръстванията с къщите.
Спор дали се обявяват за продажба подобни къщи, колко често и кога именно, не се е водел. Не разбрах какво има да чакаш обяви. Обръщаш се към агент и си чакай. Точно аз и да знаех такава, във форум не бих я размахвала. Mr. Green

# 81
  • Мнения: 3 634
xenia, както винаги след твоя намеса в тема всичко се измества във величествени сравнения между БГ и САЩ.  Stop Който спори с теб просто си губи времето.

Някъде по света живота в къща може да притежава позитивите, които на всички нас ни се искат. Обаче за покрайнините на София действителността е близо до описаната от мен по-горе. Разбира се, има хора с високи доходи, които биха могли да си позволят сонда за вода в двора (приблизително 20хил лв), за да не са зависими от ВиК, собствен трафопост, 5дка двор, нов асфалтиран път, градинар, дом. помощница, шофьор за децата и т.н. Имам такива съседи и да, наистина е КЪЩА.

Темата е за мансарда, а не къща. Нека се придържаме към нея.  Peace

# 82
  • София
  • Мнения: 2 952
Защото тук не говорим за спомени и мечти, затова чакам пример.
Но както казах, разбирам, че не си наясно с пазара и живота тук и ти влизам в положението, когато спориш по вече непознати за теб теми.
Тук дори не се казва агент, нито пък мога да очаквам ти да ни осветлиш за имотите в Бг.
Всъщност влязох в темата заради мансардите, излизам развеселена от Ксения  Laughing Laughing Laughing

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 3 023
Темата започна да смешнее.
Моля, придържайте се към въпроса в заглавието.
Нямам проблем да трия публикация след публикация.
Успех!

# 84
  • Мнения: 23
Моля ви - имам спешна нужда от помощ и съвет. Харесахме си жилище след повече от година обикаляне по огледи, НО имам следното огромно притеснение:  жилището е подпокривно, със скосявания,  но не това ме притеснява, а проблемите, които могат да се появят - течове, мухъл , непоносима горещина през лятото и студ през зимата -  все пак ще сме под покрива. Ново строителство е, обещават разбира се, че е строено качествено, но рискът е голям , а апартамента е 100квадрата  и квартала много добър! Моля дайте съвет, незнаем какво да решим !!! Дали си струва рискът?

# 85
  • Мнения: 3 634
Ако сами не можете да прецените потърсете мнение от професионалист относно изпълнението. Вие ли ще сте първите ползватели?

# 86
  • Мнения: 1 849
Звучи много добре, но ако имате някой познат строител, нека види изпълнението на покрива. Направо над вас ли е покрива или има 1 м изолиращо пространство. При някои все още го правят. И е доста важно.
Иначе си знаеш, лете е по-топло, зимата по-студено, водата от улука на целия вход изтича (при силен дъжд) на терасата. Балкона зимата се пълни с вода от улуците, в които водата замръзва и при по-топъл ден цялата вода от скосяванията (от покрива) тече на терасата. Ако чучура е заледен и не си се сетил да го размразиш балкона става езеро. Водата влиза в стаята и паркета се издува.  Close Лятото пече директно в стъклата, ако не направиш козирки и вътре на отворено е 45 градуса. Ако покрива се развали, се започва борба със съседите да дадат някой лев (от 1,2 етаж не дават). Ако няма изолация и вътре на тавана (на стените е задължителна( се получава мухъл точно на ръба на стените и тавана. Понеже изхода на вентилац. тръби е на покрива (до вас) понякога (при промяна на времето особено) мирише на канал силно.
Иначе е хубаво, че няма съседи отгоре, има гледка, тераси, барбекю, апартамента е нестандартен и артистичен.
Прецени си + и - и решете общо, да няма после - ама аз не исках, а ти го избра!  Wink Успех!

# 87
  • София
  • Мнения: 2 952
Ново строителство е, обещават разбира се, че е строено качествено, но рискът е голям , а апартамента е 100квадрата  и квартала много добър! Моля дайте съвет, незнаем какво да решим !!! Дали си струва рискът?
Съветът ми е да прецениш най-вече колко допълнителна площ ще получиш. Ако на цената на 65 кв. м. не-мансардно жилище с една спалня получиш жилище с две спални от 85-90-100 кв. метра - има смисъл. Второто нещо, което според мен е важно да решиш е, колко дълго ще останете в този квартал. Казваш, че е добър, но влече ли те към още по-добър  Laughing, че човешкото око няма насищане.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 25 236
На последен етаж сме, с много голяма тераса, покривът е силно скосен, и никога не ни е текла вода от олуците на терасата Naughty Достатъчно дълбоки са да поемат всичката вода при силен дъжд и топящ се сняг, просто няма начин да прелеят, това е малко преувеличено. Освен това тръбите за оттичане вече се правят достатъчно широки и почти няма опасност да се заледят и запушат напълно, поне на нас никога не ни се е случвало. Иначе за другото съм съгласна - ако няма изолираща въздушна възглавница, лятото ще е много горещо, зимата студено и е възможно да се появи мухъл или теч по тавана. При нас този голям скос на покрива се поема почти изцяло от въздушната възглавница и таваните ни са нормално високи и равни, с изключение на една ивица от около 50 см от външната стена, която е скосена и нямаме никакъв проблем с тавана, вече трета година. Температурите също са в рамките на нормалното. У сестра ми обаче плочата върху техния етаж си е и покрив и проблемите ги имаше, докато не направиха допълнителна изолация.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 08:15 от Месечинка виторога

# 89
  • Мнения: 5 173
Би било добре да предоставяте и снимки Hug

# 90
  • Мнения: 1 849
Всъщност това с улуците се решава сравнително лесно, викаш майстор и за 1000 лв си оправен от всички страни, но да го имат предвид! При нас се случи някъде на 4-тата  година, когато имаше много сняг и лед и изглежда е натежал и е изкривил и разчекнал съществуващия улук. Друг проблем, който е при наши приятели е, че мотора на асансьора е до вратата им (последен етаж) и се чува ужасно силно бумтене. Мисля, че сега при мезонетите е на долния етаж.
Купувайки апартамент винаги съпоставяй добрите и лошите страни, защото идеални няма. Някои ще заложат на гледката, други на цената, трети на по-голямата площ. Важно е да видиш неизменяемите неща, които търсиш - разположение (посока), квартал, квадратура, гледка, светлина - тях не можеш да промениш, всичко друго се поправя.  Peace
Най-разумно е да идеш при съседите от мансардата на съседния вход (ако са се нанесли) и да ги питаш за това как е там. Помоли ги да се разходиш, да усетиш как е в такова жилище.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 09:33 от M_Nik

# 91
  • Мнения: 794
Майка ми има мансарда, която отдава под наем. Няма никакви течове, никакви проблеми. Много зависи от качеството на покрива и на изолацията. Гледката от високо е много хубава, слънчево е. Има голяма тераса. И имаше страшно много желаещи да я наемат, въпреки не много ниската цена и липсата на обзавеждане.
Скосяванията ми харесват, придават разчупеност и романтика на стаите. Може би, защото не са много ниски. В банята има един дълъг панорамен прозорец и понеже е на 5 етаж и няма съседни сгради, от които да се наднича, е много слънчево и приятно.
Живот и здраве, като остареем с мъжа ми, смятам да се нанесем в тази мансарда и да си живеем там, много е красиво. Другите два апартамента под нея, които също са наши, ще отстъпим на децата ни. Ако даде Господ, де!

# 92
  • Мнения: 3 294
Винаги съм харесвала апартаментите на последен етаж , първо в повечето случаи заради гледката , и ми се струват някакси по-самостоятелни от останалите апартаменти . Но не съм живяла в мансарда досега и по стечение на обстоятелствата новото ни жилище ще бъде на първи етаж  Mr. Green

# 93
  • Мнения: 3 641
Да, бих си купила. За сега няма такива изгледи,но пък някой ден....  Crazy

# 94
  • Мнения: 2 803
Аз не бих, не ми допада. Naughty

# 95
  • Мнения: 23
Иначе за другото съм съгласна - ако няма изолираща въздушна възглавница, лятото ще е много горещо, зимата студено и е възможно да се появи мухъл или теч по тавана. При нас този голям скос на покрива се поема почти изцяло от въздушната възглавница и таваните ни са нормално високи и равни, с изключение на една ивица от около 50 см от външната стена, която е скосена и нямаме никакъв проблем с тавана, вече трета година. Температурите също са в рамките на нормалното. У сестра ми обаче плочата върху техния етаж си е и покрив и проблемите ги имаше, докато не направиха допълнителна изолация.
[/quote]

Ами, това е проблемът - няма въздушна възглавница, ако имаше - изобщо няма да го мисля, но скосяванията всъщност са самия покрив. И още се чудя.......а трябва вече да решим, защото све дали крайна дата. Иначе - да квадратурата е добра, но какво ако дневната стане неизползваема ?

# 96
  • Мнения: 2 108
Доброволно-не.

# 97
  • Мнения: 23
Поне това с асансьора се надявам да не е проблем, защото асансьора е хидравличен, но тоя скосен покрив ,който всъщност ти е едната стена на дневната ме притеснява силно. Съжалявам че не мога да кача снимки, но нямаме  Sad изобщо.....вече сме пред подписване на предварителен договор а аз се разубеждавам все повече и повече - иначе квартала изложението и гледката са супер  Laughing

# 98
  • Варна
  • Мнения: 25 236
В какъв смисъл да стане дневната неизползваема?
Виж, у сестра ми нямаше никаква свястна изолация на покрива и имаше много мухъл и конденз по тавана и външните стени първите години. След като си направиха изолацията (на покрива - външна, разбутваха керемидите), може да се каже, че няма проблем. Освен това никога не е било прекалено горещо, още по-малко пък студено, защото апартаментът по принцип е закътан, с много вътрешни стени.  У нас както сме с двойна плоча, стават по-драстични температурите, защото сме с големи прозорци. Ама нали затова има климатици. А гледката отвисоко и липсата на съседи над мен е голям плюс. Освен това сега нали за задължени да слагат изолации, предполага се, че покривът е направен по-добре, отколкото преди 10 години. Не искам да те агитирам, огледайте добре, мислете, претегляйте плюсове и минуси и решавайте:) Всяко жилище си е само за себе си.

# 99
  • Мнения: 23
Цитат
В какъв смисъл да стане дневната неизползваема?
Виж, у сестра ми нямаше никаква свястна изолация на покрива и имаше много мухъл и конденз по тавана и външните стени първите години. След като си направиха изолацията (на покрива - външна, разбутваха керемидите), може да се каже, че няма проблем. Освен това никога не е било прекалено горещо, още по-малко пък студено, защото апартаментът по принцип е закътан, с много вътрешни стени.  У нас както сме с двойна плоча, стават по-драстични температурите, защото сме с големи прозорци. Ама нали затова има климатици. А гледката отвисоко и липсата на съседи над мен е голям плюс.

Първо - много благодаря за бързите отговори, някой ме успокоиха, други обезвериха - напълно, но при всички разбрах по нещо ново. Искам да кажа - неизползваема, защото реално едната стена на дневната е в скосявания, а самите скосявания всъщност са покрива, който не е с керемиди, а  с нещо друго, което сега слагат в новото строителство. И затова написах неизползваема, защото си представям че ако започне да  мухлясва, да избиват петната и т.н.  ще стане супер гадно и ме е много страх.

# 100
  • Мнения: 23
 А иначе изолация на самия покрив - видяхме, че има, но дали тя е достатъчна, щом не е  въздушна възглавница?

# 101
  • Мнения: 7 947
Ние мислим да си строим мансарда /на подпокривното пространство на къщата ни/ и от доста време се ровя в нета - има прекрасни решения за такива апартаменти - както за обзавеждане, така и за изолации и т.н.  Peace

Аз си бях пуснала и тема, но бързо замря, затова се възползвам - може ли тези мами /а те излиза че са доста  Laughing/, които имат или живеят в мансарди  - да пуснат по някоя снимчица  Praynig

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 09:53 от viliko

# 102
  • Мнения: 3 830
Майка ми има мансарда, която отдава под наем. Няма никакви течове, никакви проблеми. Много зависи от качеството на покрива и на изолацията. Гледката от високо е много хубава, слънчево е. Има голяма тераса. И имаше страшно много желаещи да я наемат, въпреки не много ниската цена и липсата на обзавеждане.
Скосяванията ми харесват, придават разчупеност и романтика на стаите. Може би, защото не са много ниски. В банята има един дълъг панорамен прозорец и понеже е на 5 етаж и няма съседни сгради, от които да се наднича, е много слънчево и приятно.
Живот и здраве, като остареем с мъжа ми, смятам да се нанесем в тази мансарда и да си живеем там, много е красиво. Другите два апартамента под нея, които също са наши, ще отстъпим на децата ни. Ако даде Господ, де!

Heart Eyes Така го описа, че направо... Blush

# 103
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Моля ви - имам спешна нужда от помощ и съвет. Харесахме си жилище след повече от година обикаляне по огледи, НО имам следното огромно притеснение:  жилището е подпокривно, със скосявания,  но не това ме притеснява, а проблемите, които могат да се появят - течове, мухъл , непоносима горещина през лятото и студ през зимата -  все пак ще сме под покрива. Ново строителство е, обещават разбира се, че е строено качествено, но рискът е голям , а апартамента е 100квадрата  и квартала много добър! Моля дайте съвет, незнаем какво да решим !!! Дали си струва рискът?

В цялата тема коментираме плюсовете и минусите на мансардата, ако я прочетеш, ще се ориентираш.

# 104
  • Мнения: 23
Цитат
В цялата тема коментираме плюсовете и минусите на мансардата, ако я прочетеш, ще се ориентираш.

Внимателно прочетох цялата тема, преди да помоля за помощ и го направих, тъй като смятам, че ако има нови и по- актуални мнения , това ще ме ориентира по-добре в ситуацията. Знам, че много от вас живеят в нови кооперации, затова исках да сравня мненията ви. На всички, които писаха със съвет им благодаря от сърце.

# 105
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Цитат
В цялата тема коментираме плюсовете и минусите на мансардата, ако я прочетеш, ще се ориентираш.

Внимателно прочетох цялата тема, преди да помоля за помощ и го направих, тъй като смятам, че ако има нови и по- актуални мнения , това ще ме ориентира по-добре в ситуацията. Знам, че много от вас живеят в нови кооперации, затова исках да сравня мненията ви. На всички, които писаха със съвет им благодаря от сърце.

Аз живея в мансарда и не е от новите кооперации. Както писах и по горе, пак бих си купила мансарда. Peace

# 106
  • София
  • Мнения: 1 511
Когато строихме къщата много искахме мансардите да са част от нашите апартаменти. Тогава обаче собствениците на имота ни изнудиха и им дадохме мансардите. Както и да е...въпросът е там,че сега вече не съжалявам. Единственото,което все още не мога да прежаля е гледката.
Лятото е невероятна горещина (въпреки климатиците),а зимата ги издухват ветровете (вярно е,че и мястото е доста открито). През лятото топло,а през зимата студено. Всички стени са външни и няма как да не е така.

# 107
  • Мнения: 7 947
Всичките стени не са външни, зависи колко мансарди има на етажа, а вие като сте в къща - етажа не ви ли е целия с външни стени? Аз съм в къща, на етажа по една или две от стените на стая са външни. Е, може и да има значение с по няколко градуса, но пък в сравнение с панелките - тухлите са много по-добрия вариант. Още повече със сменена дограма и изолация.
За жегата и отоплението, както на етаж, така и на мансарда - значение има строителството, ако е качествено, с необходимите изолации и материали /Кнауф имат системи именно за покривни и подпокривни пространства и ние лично на тях сме се спряли/ , -прозорците ако са качествени /Велукс мисля, че са добри/ - няма проблем!
Но за съжаление всичко това се отнася, ако сам си строиш. В случая авторката ще купува готово жилище, където гаранция за качество на строежа няма, по-скоро бих казала /с оглед на зачестилите оплаквания от новото строителство, а и това което виждам по новите кооперации само след година/ - по-скоро може да се очаква калпаво строителство, бързане, за да се спазят сроковете, като при това бързане не се спазват основни изисквания за строеж и използването на материалите. По-горе беше даден добър съвет - ако има вече нанесли се в съседна мансарда - да се отиде и да се види поне как точно изглеждат както скосяванията, така и самите стени. Не че е гаранция, но поне е нещо.
Иначе, както казва авторката - хубав квартал, добра цена, голяма квадратура - аз съм повече ЗА, отколкото против. Мухал, влага, теч - и да не си в мансарда пак може да има  Wink 

# 108
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
В случая авторката ще купува готово жилище, където гаранция за качество на строежа няма, по-скоро бих казала /с оглед на зачестилите оплаквания от новото строителство, а и това което виждам по новите кооперации само след година/ - по-скоро може да се очаква калпаво строителство, бързане, за да се спазят сроковете, като при това бързане не се спазват основни изисквания за строеж и използването на материалите.
Всички нови сгради имат 5год гаранция от строителя, до 5год определно излизат повечето дефекти на строителството, ако има такива.

# 109
  • Мнения: 7 947
Да, както и всяко нещо, което купуваме с гаранция...само дето ако го занесеш на ремонт - в повечето случаи излиза, че не го покривала гаранцията  Grinning
Какво значи 5 год гаранция на една сграда всъщност  newsm78 Има ли някъде упоменато какво включва тази гаранция, и какво не? На моя позната два пъти ламината и се надува от явно останала неизсъхнала строителна влага - да не би строителя да й го плаща? Или конденза от прозорците - пак от неизсъхнали стени и некачествени мазилки...

# 110
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Включва доста неща, включително и некачествена мазилка, но определено не включва криви стени, строителна влага и подобни, това може да се случи и на най-качественото строителство. Строителната влага избива до 2години след отливането на плочата. С един климатик нещата се оправят, ако изолацията и догармата са ОК, ако не са, си търсиш гаранцията.

На моя позната два пъти ламината и се надува от явно останала неизсъхнала строителна влага - да не би строителя да й го плаща? Или конденза от прозорците - пак от неизсъхнали стени и некачествени мазилки...
А колкото до това, не го казвай на някой строителен инженер, много ще се смее  Whistling

# 111
  • Мнения: 7 947
Не виждам нищо смешно в тия проблеми - на хората им се наложи да сменят неклкократно дограма и ламинат, да боядисват и т.н. и още повече - целия вход беше пропищал.

И за какво качествено строителство говориш - КРИВИ СТЕНИ И СТР.ВЛАГА  Shocked Моите представи за качество са далеч по-различни...

Всяко строителство има минимални изисквания и стандарти, на които трябва да отговаря - специално за строителната влага има стриктни изисквания за използването и работата с продуктите за замазки и мазилки - това е стандарта DIN EN 13813


Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 17:40 от viliko

# 112
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Не виждам нищо смешно в тия проблеми - на хората им се наложи да сменят неклкократно дограма и ламинат, да боядисват и т.н. и още повече - целия вход беше пропищал.

И за какво качествено строителство говориш - КРИВИ СТЕНИ И СТР.ВЛАГА  Shocked Моите представи за качество са далеч по-различни...

Всяко строителство има минимални изисквания и стандарти, на които трябва да отговаря - специално за строителната влага има стриктни изисквания за използването и работата с продуктите за замазки и мазилки - това е стандарта DIN EN 13813

Смешна е логиката, имам влага строителя ми е виновен  ooooh! Ще има, плочата съхне 2години, хората масово се нанасят преди акт16, за малките блокчета това е около година след отливане на плочата. За кривите стени имах впредвид, че ако не са качествено шпакловани, това може да се отрази при подписване на акт15, ще ти ги оправят. За мазилките и замазките съм съгласна, има си стандарт трябва да се спазва. Хората масово не си знаят правата и не ги и търсят. Не че са виновни, ама незнанието не е оправдание.
Най-забавно ми е като почне да се сравнява панелка на 25г с нов блок, ауу много са зле новите блокове, да знаете, имат изолация, дограма, водосточни тръби, тюх много са гадни  Mr. Green Има строители и СТРОИТЕЛИ, не съм професионално в бранша, но лично съм виждала и качествено, и некачествено строителство. Не може да искаш да купиш за без пари, а после да ревеш, че е калпаво...Но пък и всички знаем, че в БГ и пари да дадеш няма гаранция за качество, за съжаление. Просто се ходи на оглед със строителен инженер или поне техник.

# 113
  • Мнения: 7 947
определено не включва криви стени, строителна влага и подобни, това може да се случи и на най-качественото строителство...

Противоречиш си леко, но няма значение  Wink Никъде не говорим, че хората са се нанесли преди акт 16 или са купили нещо евтинко, и не ставаше въпрос в примера ми за влага, а за строителна влага, разликата е голяма!

...Аз лично говоря за качеството - по темата - ако строителството е качествено - мансардата няма да има нито влага, нито криви стени, нито теч или мухъл. Ако има добра изолация е решен проблема и с жегата лятото и студа зимата. Това е.

# 114
Вече съм я купила и мансардата и полумансардата под нея.Страхотно романтична и интересна.Гледката е прекрасна, защото сградите наоколо са по-ниски.Слънчевият  колектор на моят си покрив в днешният ден е затоплил водата до 52 градуса. Е, имаше в началото няколко теча, но всичко се отстрани навреме.За немного пари изправихме част от покрива и се получи втора баня от 7 кв.метра и перално помещение от 6 кв.м. Това може да се случи само на мансарда #2gunfire

# 115
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
viliko, не си противореча, друго исках да кажа, явно не си ме разбрала. Няма значение, мисълта ми беше, че сградата има 5г гаранция от строителя, включително за криви стени, течове и т.н., но той няма вина за строителната влага. Плочата се сляга 5г (не съм сигурна на 100%), влага има минимум първите 2г. Всяко от нещата си има технологично време, ако то е спазено и всичко е изпълнено с качествени материални ето ти го качественото строителство.

# 116
  • Мнения: 7 947
Последно кривите стени влизат или не влизат в гаранцията   Mr. Green
Ако е спазено технологичното време не трябва да има влага. Ако е качествено строителство не трябва да има теч, ако има добра изолация - проблема с температурните проблеми също е решен.
Както и да е, интересно е авторката какво е решила???

# 117
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Последно кривите стени влизат или не влизат в гаранцията   Mr. Green
Зависи ако е стената влизат, ако е шпакловката май не  Mr. Green

# 118
  • Мнения: 1 422
......... През лятото топло,а през зимата студено. Всички стени са външни и няма как да не е така.

Еми, у нас не е така.

# 119
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 755
Родителите ми от 15 години живеят на мансарден етаж ( държа да уточня че няма скосявания). Блока е строен през 1985. Още тогава са направени изолации. Има огромни тераси. В сравнение с другите етажи има малко по високи тавани. С удоволствие бих си купила такова нещо.

# 120
  • София
  • Мнения: 1 511
......... През лятото топло,а през зимата студено. Всички стени са външни и няма как да не е така.

Еми, у нас не е така.

Дадох за пример конкретна къща. Естествено,че у вас няма да е така. Архитектурата е изкуство,всички къщи и блокове са различни, и слава Богу,че е така.

# 121
  • Мнения: 1 422
......... През лятото топло,а през зимата студено. Всички стени са външни и няма как да не е така.
Еми, у нас не е така.
Дадох за пример конкретна къща. Естествено,че у вас няма да е така. Архитектурата е изкуство,всички къщи и блокове са различни, и слава Богу,че е така.

Казвам, че у нас стените са външни, а нямаме проблем с претопляне и преизстудяване. Всичко е в качеството на материалите и мисълта, вложена при строежа/ реконструкцията.

Общи условия

Активация на акаунт