имате ли опит-два езика да се научат и едно бебе?

  • 2 720
  • 34
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 95
Здравейте,
нашето кашкавалче вече започна четвъртия си месец и рано или късно ще му предстои избор-на какъв език да проговори newsm78.Таткото е събин и бихме искали да знае и двата езика.Чух от една психоложка, че аз трябва да му говоря на български, а бащата на сръбски и щяло да научи и двата езика.Ако някоя от вас има някакъв опит по темата или знае откъде да получа повече инфо за това, моля да каже.

# 1
  • Мнения: 1 558
Така е,децата много лесно учат езици.Ако му говорите и на двата,ще ги научи паралелно и двата. Peace

# 2
  • Мнения: 405
Пусни търсачката. В чужбинския форум има много такива теми. Peace

# 3
  • Мнения: 620
Имам опит Simple Smile При това случая е подобен на твоя - близки езици. При нас комбинацията е руски/български. На дъщеря ми упорито съм говорила на руски, всички останали - на български. Много по трудно е отколкото при корено различни езици, защото децата по-късно правят разлика между двата езика.
Дъщеря ми проговори по-късно от другите деца, доста време объркваше езиците и говореше на нещо смесено.
Сега знае и двата перфектно! (като за знанието на руски немаловажна роля изиграха гостуванията при баба й, където изцяло се потапяше в руска среда).

# 4
  • Мнения: 625
Нашият случай съвсем не е същият ,но много съм се интересувала по темата,защото и нашите деца растат в двуезична среда,само,че в къщи се говори на български,а в градината и навсякъде другаде на френски и английски.
Първо децата растящи в семейство като вашето проговарят малко по-късно,но за сметка на това идеално разбират и двамата си родители и знаят значението на думите и на двата езика.Важно е обаче всеки родител винаги да говори на детето един и същи език.Така в един прекрасен ден ще си имате едно 2,3 или 4 годишно детенце,говорещо и разбиращо добре вече 2 езика Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 95
 Laughing е а аз все се надявах да проговори бързо, че ми омръзна да си говоря сама

# 6
  • Мнения: 1 629
Правилно си си го казала в първия пост. Трябва и двамата да му говорите,  после все едно се е родил така Laughing аз мисля да чета книги, защото много държа на езика, какъвто и да е той Sunglasses

# 7
  • Мнения: 707
Всеки от родителите трябва да му говори на майчиния си език.
Не е задължително детето да проговори по-късно от обикновено, особено ако има 1 баба, която постоянно да му говори   Mr. Green.

# 8
  • София
  • Мнения: 39 745
Най-добре задай въпроса си тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?board=20.0 - Родители в чужбина.

# 9
  • Мнения: 187
Много правилно сте се ориентирали! Децата найстина учат по-бързо ако им се говори на два и повече езика! Преди години работих като аниматор и едно немско семейство разговаряха с детето си на немски, френски и английски! А то разбираше и трите! Аз съм също за, въпреки, че при нас и двамата сме си българи! Въпреки това езиковото обучение при нас ще започне с детски приказки на английски, немски, френски и нидерландски! Със сигурност няма да е лесно, но и аз като всички родители искам да дам максималното на детето и да му помогна да се развива и в тази насока! Нашия татко е математик и той настоява да се обърне внимание на математиката, а аз скоро се захванах с информатика и програмиране, та и там ще натискаме здраво! С две думи голям тормоз ще бъде, но колкото по-рано толкова по-добре! Та за мен е важно да се опитам да дам всичко и нека то да реши какво иска! Говорете на децата си на два езика, дори да не ги проговорят, то със сигурност ще разбира! Също съм чувала, че децата на двуезичните родители се развивали доста по-добре от другите!  

# 10
  • Мнения: 147
     Личен опит нямам, но имам тук едно познато детенце, което в момента е в 1 клас. С майка си говори на български, с баща си - на руски, а навън и в училище - на чешки. Владее много добре и 3-те езика.

# 11
  • Мнения: 750
Имам приятелка, омъжена за германец. Детето й вече е на 2 и разбира и говори и на двата езика. Майката му говори на Бг, бащата - на немски. Така се приучават децата от смесени бракове.

# 12
  • Мнения: 62
От личен опит ти казвам големия ми син е на 7г. и знае два езика перфектно турски и балгарски от както се е родил аз му говоря на турски само вкъщи ана вън български таткото му говори само български  идвата езика ги научи перфектно без затруднениа  и проговори много барзо.Сега вече почвам да си уча и малкия син които е на 13дена.

# 13
  • Мнения: 248
Детенце вече е на 3, с мама говори на български, с тати на френски.
Е, понякога се объркава и казва "Мими, Мими, виж какво голямо бато".
Мозъчетата са ненатоварени и като гъбки попиват всичко.

# 14
  • Мнения: 2 376
Нашата госпожица трябва да говори поне 4 езика, за да се разбира с цялата рода, 3 от тях би трбвало да проговори едновременно. Идеята е точно такава всеки да говори с детето на своя език.
Имаме две приятелски семейства със ситуация точно като нашата (само наборът от езици е различен ). Опитът от тях е, че децата проговарят сравнително късно - след 2-2,5 години , но едновременно на всички езици, на които са обучавани.

Общи условия

Активация на акаунт