Начало на астма ли е това?

  • 5 430
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Здравейте!

Имам нужда от съвети и се обръщам и към вас за съдействие.

Дъщеря ми към момента е на 2г. Преди 4 месеца направи остър бронхо-спазъм, който беше диагностициран като пневмония и лежа в детското отделение на Националната кардиологична болница 6 дни. Беше лекувана с Вентолин инхалации, Урбазон и венозен антибиотик. В епикризата заключението беше пневмония. Всичко започна със сополи, като на 5-я ден беше факт усложнението и приема в болница.

Сега отново направи такъв бронхоспазъм. Педиатърката й, заедно с още 1 педиатърка и алерголог решиха, че можем за момента да се лекуваме у дома, като ще я слушат всеки ден и ако състоянието й се влоши, да бягаме в болницата. Към момента е на лечение с Вентолин сироп, инхалации с физ. разтвор и Клацид. Отхвърлихме варианта за инхалации с Вентолин, тъй като дъщеря ми е малка и понякога отказва да си прави инхалациите, а аз не мога да й обясня, че е важно да седи по 20 минути през 6 часа. Лекарката ни отново повтори, че това може да е началото на една "детска астма" и ако пристъпът се потрети, диагнозата ще се затвърди. И този път всичко започна със сополи и усложнението дойде на 5-я ден.

Въпросът ми към вас дали наистина това е началото на една астма? Какво може да провокира това усложнение? Дъщеря ми не прави отити, ангини и подобни, а заболяването директно я "удря" в дробовете? Къде според вас да търся корена на проблемите, как да подходя? Как да й помогна и да предотвратя трети такъв бронхоспазъм? Това т.нар. бронхиолит ли е или нещата са различни? В периода ноември-януари между двата спазъма дъщеря ми ходи на ясла, без други проблеми и заболявания.

Междувременно поддържам контакт и с още 1 лекар педиатър, който за мен е светило в областта си и отдавна ми е спечелил доверието. Той също изказа мнение още през октомври миналата година, че дъщеря ми ще прави такива спазми при 2 от 3 разболявания и че трябва да свикна с тази мисъл. Също и че с голяма вероятност ще я диагностицират като астматичка и че до 18 годиша възраст по всяка вероятност ще е израстнала спазмите и пристъпите.

Сигурно е излишно да казвам, че съм много притеснена и искам да намеря отговор на въпросите си. Искам да помогна на детето ми да не страда така. Преди тези 2 събития тя практически не беше боледувала. Не съм я пазила от вируси, не съм я държала под похлупак, даже напротив. Винаги е била навън, сред деца, кашляли са й в лицето, била е контактна с варицела и не е боледувала до сега. Sad

Ще съм благодарна на всеки, който се отзове по темата.

ПП - давам клеева тинктура от 10 месеца (започнах постепенно, когато беше на 1 г. и 2 м.) и Цитросепт от 1 месец.

# 1
  • Мнения: 284
А температура има ли?
И как така хем бронхо-спазъм,хем пневмония?
Опитай ,когато се съгласи детето да направиш инхалация с вентолин.Ефекта е значителен,в сравнение със сиропа.
Голямата ми дъщеря е асматик,натам отива и малката.Винаги при вирусни инфекции правеше и пристъпи.
Консултирай се с пулмолог,не само с алерголог.
И ако се касае за астма е необхидмо поддържащо лечение в месеците ,когато има риск от усложнение- антихистамин,инхалаторно лечение,лечение на ринита.При всяко дете лечението е индивидуално.
Аз направих миналата година кръвен тест и на двете ми дъщери.Показа всичко към коета са алергични.Не вярвах ,но показа на 100 процента и всички храни,към които е алергична малката ми дъщеря.
Направи по-обстойни изследвания на детето,спирометрично дишане също,задължително консултация с пулмолог.За да не разказвам за перипетиите ни с голямата ми дъщеря,когато всички лекари при които ходехме твърдяха,че е бронхит,друг-пневмония,а тя беше вече на ръба да развие и белодробна недостатъчност /или нещо такова,не помня вече че минаха доста години/ , и увреждане на сърцето вследствие асматични пристъпи.
Дано се оправи детето. Hug

# 2
  • Мнения: 85
Не се притеснявайте , моето детенце тръгна на ясла на 1г и 11м и започна през две седмици да боледува.Започва от носа и за нула време слиза надолу.Сега е на 3 г и 4м и от девет месеца нещата в това отношение са различни.Изписаха ни и пие СИНГУЛАР който много ни помогна.Трябва ви конултация с детски белодробен специалист.

# 3
  • Мнения: 317
Диана как разбра,че има астма ,кашлеше постоянно или само като се задъха ли newsm78,че нас сега уж от бронхит ни лекуват,но неминавало и можело да пием втори АБ ooooh!

# 4
  • Мнения: 284
Да,кашляше постоянно,"свиреха" й гърдите при дишене,при кашляне,като се затича също кашляше.И така по-вече от 3 месеца.Без температура.Не пиеше АБ,защото е алергична към всички пеницилинови,макролидни също.Беше отдавна-преди 8 години.
Добрият пулмолог различава спазмите при асматичен пристъп от такива при обикновен бронхит.
И пак повтарям-обстойни прегледи,изследвания за да се докаже астмата и да се разграничи от други заболявания.

# 5
  • София
  • Мнения: 903
Дъщеря ми беше като твоята. Правеше много чести бронхо спазми. По съвет на нашата педиатърка я заведох на консултация при д-р Куфарджиева - пулмолог. Тя я преслуша много внимателно и каза, че това е начален стадий на астма, но че ако се лекува навреме и подходящо при малките деца се израства обикновено до 1-2 клас.  Изписа ни Сингюлер, който пихме около година и половина (  като почивахме 2-3 месеца през лятото). Тази есен го спряхме и слава богу не е правила оттогава спазъм - боледува много често, но обикновено само сополи и гърло, дори без температура.  Така че моят съвет е да посетите такъв специалист и  той прецени да започнете приема на Сингюлер.  Лекарството е много добро, пречистено и най - безвредно от всички , използвани досега за лечение на астма лекарства. Нашата педиатърка каза, че д-р Куфарджиева е била една от най-добрите в тази област - работила е в МА, сега е пенсионер и работи в един частен център, който обаче има договор с касата. Ако искаш ще ти пратя телефона й на ЛС.

# 6
  • Мнения: 317
Мерси за бързия отговор,защото първо имахме само алергична кашлица,после стана бронхит и  се надявам утре вече да ни пусне кръв,защото ме естрах да не стане астма Sad

# 7
  • София
  • Мнения: 3 249
А температура има ли?
И как така хем бронхо-спазъм,хем пневмония?

Температура няма. При първия прием в болница така казаха - пневмония с остър бронхо-спазъм. Така пише и в епикризата - "Прие се, че става дума за пневмония".

Много ми е притеснено. Кога мога да очаквам, че Вентолинът ще повлияе и ще се подобри дишането? Първият път в болницата не ме пуснаха с нея първите 2 дни и когато я видях, вече дишаше добре. Sad

... Нашата педиатърка каза, че д-р Куфарджиева е била една от най-добрите в тази област - работила е в МА, сега е пенсионер и работи в един частен център, който обаче има договор с касата. Ако искаш ще ти пратя телефона й на ЛС.

Да, ще ти бъда благодарна. А кога трябва пулмологът да я види? По време на спазъма, тоест сега или след това, като се стабилизира?

# 8
  • Мнения: 284
Пулмологът трябва да я прегледа сега,за да прецени състоянието,и да назначи адекватно лечение.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 249
Тогава можете ли да ми препоръчате такъв специалист, който може бързо да ни прегледа? В София сме.

# 10
  • Мнения: 284
За съжаление живея доста делеч от София.Дано се включат майки,които да те насочат за София.Защо не попиташ в подфорума "Деца с хронични заболявания".Там има тема за астмата.

# 11
  • Мнения: 8
здравейте, дами!
и ние сме в тази ситуация.
два пъти лежахме в болница, влизайки с бронхоспазъм.
Първият път във връзка с непроведено лечение от една лекарка, с която реших да експериментирам, сме били направили пневмония и в епикризата диагнозата беше тази.
Вторият път лекуващата реши, защото й беше по-лесно, че имаме астма и ни изписаха като астматици. Успокоиха ме, че при малките деца /детето е на 3г. 5 м./ се изживявало с течение на времето.
Аз, т.к. винаги съм си със собствено мнение /не винаги за лошо, понякога и за добро!/ не й давах Сингулар-а, който трябваше да пие в болницата. Тъпкаха я с антибиотици и т.н.
Една седмица след болницата втория път получи трети спазъм и аз по стар обичай стегнах багажа и т.к. това беше на 31.12. казах, че ще празнуваме ЧНГ там. Добре, че не ни взеха, защото пак щяхме да започнем с антибиотика.
Пак реших да експериментирам и не й дадох никакви други лекарства освен два пъти вентолин сироп.
оказа се, че този спазъм е част от общото неразположение в началото на варицелата. Шарката е била подтисната с всичките му антибиотици и др. глупости и я изкарахме изключително тежко с много трудно избиване на обрива /4-5 дни/, който беше прекалено голям и то само по лицето /тя нямаше повече от 100-тина пъпки по тялото,  лицето беше ужасно. Останаха и белези, въпреки че не се е чесала, но пъпките бяха много големи и много дълбоки.../
Мисълта ми е следната : явно при нея белите дробове са слабото място и винаги, когато има някакъв задаващ се здравословен проблем, първият симптом /и то много ранен!/ е бронхоспазъмът.
Въпросът за сингулара ми остава нерешен, т.к. чувам противоречиви мнения от лекари - от "безвредно е - ако не помага, не вреди" до "няма никакъв смисъл". Изписаха ни го за три месеца.
Четейки и мненията тук, че  лекарството е уместно за предотвратяване на такива състояния, май трябва да го взема да пробвам.
Ако може да ми препоръчане детски пулмолог в София за второ мнение, ще съм много благодарна. Може би всъщност е хубаво да направя консулт и с алерголог, така че ще съм благодарна и за препоръка за такъв.
Ще следя темата!
Дано освен нас няма други мами с личен опит в тези неща!
Приятен ден, момичета!

# 12
  • Мнения: 317
Момичета преди пет дена излязохме от 5та градска с малкият с диагноза двустранна бронхопневмония. Препоръчвам Ви за консултация шефа на детската клиника Д-р Филчев- пулмолог.Моите впечатления от него останаха добри . Успех !

# 13
  • София
  • Мнения: 903

... Нашата педиатърка каза, че д-р Куфарджиева е била една от най-добрите в тази област - работила е в МА, сега е пенсионер и работи в един частен център, който обаче има договор с касата. Ако искаш ще ти пратя телефона й на ЛС.

Да, ще ти бъда благодарна. А кога трябва пулмологът да я види? По време на спазъма, тоест сега или след това, като се стабилизира?

Писах ти на ЛС. Успех.   bouquet

Моята дъщеря я прегледа не по време на спазъм, а след това. Мисля, че няма значение.

# 14
  • Мнения: 3 929
Не бих се наела с отговорността да ти дам отговор на въпроса, но ще споделя, какво се случи с моя син. Миналия месец синът ми имаше сополи, които се стичаха по носоглътката и го караха да кашля. При прегледа педиатърката установи, че кашля от стичащите се сополи. Ходех през ден да го преслушва, защото през 2007 г. често боледуваше от бронхити и пневмония, т.е. определено имаш проблем с дробовете, защото всеки сопол директно усложняваше състоянието му в бронхит. Обаче гърдите му все бяха чисти, а кашлицата му намаляваше и беше като на оздравяващо дете. На последния преглед педиатърката каза, че сме си добре, че мога да го пускам на градина. Само ме посъветва да продължа да му давам антиалергичния Аереус. Ходи няколоко дни на градина и започна да кашля още повече и по-лошо. водих го на преглед, но гърдите му бяхя чисти. Обаче точно за една нощ състоянието му се усложни в бронхит, като беше направил бронхоспазъм. При прегледа педиатърката каза, че това й прилича на наченки на астма с алергичен пристъп. Накара ни да изключим от менюто му всякакви храни, които могат да се явят алергени. Да прегледаме стаите за мухъл, прах, цигарен дим и т.н. Не са ни правили изследвания или тестове за алергия, но тя прецени, чи има алергия към нещо, която се усложнява и преминава в бронхит. Наложи да изпише АБ. И каза отново да продължавам да му давам антиалергичен сироп. Аз обаче не му давам, а го водя на въздух и се старая да укрепвам имунитета му.

Общи условия

Активация на акаунт