Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Живеещи в чужбина
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 118 отговора

Там,където се събуждам щастлива.

Днес имахме интересна дискусия с колеги и ми е интересно какво мислят и тези, които знаят как е и с т.нар. дълго майчинство ( примери от България). Тук жените имат право на няколко месеца, но всъщност това не е реалното, защото след като се върнат на работа, повечето взимат останалата част разкъсано, което води до факта, че работят 2-3 дена в седмицата. ( примерно).

Дискусията ни беше кое е по-добре? (нямаше за и против, а просто размишлявахме)
Цитирай

За различните хора/професии/финансови обтоятелства/брой деца: различни варианти са сполучливи.
Теб защо те интересува, предстои ти да взимаш майчинство и търсиш оптималния период ли? Т.е., какъв е контекстът?
Цитирай

Мелбърн, Австралия

М-даааа.. изолирано от всякакви конкретни обстоятелства, не знам дали някой би се юрнал обратно на работа възможно най-бързо след раждането.
Цитирай

BiGi

Ами и в самата Холандия доста хора се оплакват от малкото майчинство - 16 седмици, от които 10 след раждането, са си направо нищо! За мен лично няма работа, която би заменила тези първи дни и месеци с децата. Дори и на непълно работно време да оставиш едно малко дете /говорим за 3 месеца!!!/ на детска градина не е оптимален вариант, според мен. И аз преди да родя си мислех, какво толкова, те на 6 месеца са вече достатъчно големи и ще мога да започна работа, но съвсем не е така. Те са си още бебета на 6 месеца, да не говорим за 3.
Според мен майчинството трябва да е поне 9 месеца, за да може майката да има възможност да кърми и да оставя детето си на други едва след започването на захранването, когато евентуално едно хранене е заместено и на бебето му е вече интересно да открива света  Smile
Иначе преди време бях ходила да питам в една детска градина тук и от стаята за най-малките бебета се носеше такъв сърцераздирателен плач, че съвсем се убедих колко е неправилно да се отдели от майка му едно толкова малко детенце  Naughty
Цитирай

UK

Когато бях по майчинство със Стела се върнах на работа след 8 мес. без никой да ме кара. Подейства ми доста добре. Теглихме заема за къщата и прочие, общуването с колегите ме разнообразяваше, а и носех пари в къщи.
мисля този път да си остана цяла година, но ще видим Thinking

Общо взето всеки си преценява сам са себе си или обстоятелствата са различни.
Цитирай

на кея до телевизионната кула

Определено не искам майчинство като това в Щатите-врьщаш се на работа след 6 седмици. Аз самата се почуствах нормален човек 6 месеца след раждането, така че според мен идеалния вариант е 1-1.5 години платено майчинство. Аз не разбирам какви са предимствата на краткото майчинство; за мен има само недостатьци, като се почне от периода за вьзстановяване необходим на една жена, вьзможността да кьрми....... Определено само -
Цитирай

Германия

От личен опит: предпочитам дългото! С първото дете беше невероятен стрес, търчиш до яслата, после по лекции, респ. на работа.
С второто разбрах  100% какво е това да си 24-часа майка. Финансовите ограничения с нищо не могат да заменят това, което ми даде времето прекарано с малкия.
Цитирай

на кея до телевизионната кула

От личен опит: предпочитам дългото! С първото дете беше невероятен стрес, търчиш до яслата, после по лекции, респ. на работа.
С второто разбрах  100% какво е това да си 24-часа майка. Финансовите ограничения с нищо не могат да заменят това, което ми даде времето прекарано с малкия.

абсолятно сьгласна. Мойта шефка се вьрна от майчинство, когато бебето и беше на 9 месеца и опредлено изглеждаше доста откачена. В нейния случей, тя сама избра да се вьрне и сьответно мина през много тежьк период. Освен всичко друго, си мькнеше помпа за кьрма в офиса. Бебето и боледуваше, тя се опитваше да работи от кьщи и сьщевременно тя ни подлудяваше всичките. 
Цитирай

Praha

т.нар. дълго майчинство ( примери от България)....
Дискусията ни беше кое е по-добре? (нямаше за и против, а просто размишлявахме)

Което е месо за едни, за други е отрова. Зависи как гледаш на работата си. За мен това не е място за реализация, а просто място където работя за определени пари. Обичам да съм в къщи с децата.
Учуди ме примера за дългото майчинство, защото от форума виждам, че в БГ си дават децата на ясла от 1 година. В Чехия е прието да си гледаш детето 3 години, може и 4, но по споразумение с работодателя. Познавам една единствена жена, която си даде детето на ясла, но тя беше самотна майка и нямаше друг избор.
С децата се променя целия ти живот, не само през първите месеци.  Стандартната ДГ свършва в 15.00. Ами после? Бавачка? Ами училищните ваканции?
Аз лично предпочитам дългото майчинство- 3 години.
Цитирай

И нуждите, и хората сме различни. Абсурд е някаква точна формула да се даде.
Примерно аз щях да съм безумно доволна, ако майка ми ми гледаше детето, а аз да отида на работа още на втората седмица.
От моя гледна точка едночасовото/примерно, дневно/ , но пълноценно общуване с децата ми щеше да  е много по-оптимален вариант и за мен, и за тях. На фона на  досадата ми от постоянното  седене вкъщи, което води до перманентно дразнене от страна на децата. Не знам дали можеш да ме разберш обаче.
Цитирай

Там,където се събуждам щастлива.

За различните хора/професии/финансови обтоятелства/брой деца: различни варианти са сполучливи.
Теб защо те интересува, предстои ти да взимаш майчинство и търсиш оптималния период ли? Т.е., какъв е контекстът?

Няма личен контекст. Стана въпрос за майчинството и те ме питаха как е в България (вярно е, че някои жени се връщат рано на работа, но поне моите познати си стояха по 2-3 години в къщи). И тогава започнахме да размишляваме дали ако жените имат избор тук (1-2 вкъщи или кратко, но взимане на дните през останалото време) биха предпочели едното или другото.

Моето лично мнение е, че е много важно децата да прекарват повече време с родителите си, във възрастта, когато се развиват (не физически). За съжаление, моите български приятелки имат малко време за общуване точно в тази възраст на детето, защото са на работа до 18-19. Вярно е, че две години са стояли в къщи, но след това децата са много повече време с бавачки и баби, отколкото с тях (което много тежи на майките).

Тук познавам един малък малчуган, който тръгна на ясла на 4 месеца (2 дена в седмицата) и се чувства прекрасно там. Яслата е във ферма с животни, той ги обожава от малък и много обича децата да му обръщат внимание и да си играе с тях (има и почасово гледане на деца с Даун)....Останалите 2 дена е гледан от мама и тати, и един ден от баба и дядо.
Цитирай

32° 6′ N, 34° 49′ E

Аз бих предпочела по закон да ми се осигурява по-дълго майчинство, а, ако аз поискам да се върна на работа по-рано, никой не би ме спрял (поне в Израел е така). Т.е. да имам избор! Платеното майчинство тук е също няколко седмици (до 3 месеца), а след това има право за отпуска до 8-я месец - подобието на ясли тук започва да приема от 8-я месец (също са до 15:00 часа), но има частни, при които можеш да оставиш и по-малко бебе... Е, вярно, че първата година работодателят не може да те уволни, но е ясно, че може да те накара да напуснеш "своеволно", т.е. нямаш много свобода...

И аз мисля, че няма универсално "по-добре" - дори една майка може да чувства нужда да остане 1 пълна година с първото си дете, а с второто да и е достатъчно половината време (или обратното).  Peace
Цитирай

в средата на мъглата

Аз също бих предпо4ела по дългото май4инство-поне като гледам тук как е,бебетата  от малки са или в ясла или пък при определни жени които поемат грижите за 2-3 деца.
Цитирай

Cтраната на лалетата...

по дълго майчинство Peace

- малцинстово са майките решили да кърмят и удържали на  изцеждането на работното място;
 - нищо не може да заменимайката през първите месеци;
Тук познавам един малък малчуган, който тръгна на ясла на 4 месеца (2 дена в седмицата) и се чувства прекрасно там. Яслата е във ферма с животни, той ги обожава от малък и много обича децата да му обръщат внимание и да си играе с тях (има и почасово гледане на деца с Даун)....Останалите 2 дена е гледан от мама и тати, и един ден от баба и дядо.

от 4 месеца в ясла с животни... Thinking не знам, за мен, детето има нуждата от усещането за дом и няма нужда от толкова социални контакти поне докъм годинка Peace

но, ако една майка се чувства ужасно от факта, че е затворена с детето си в къщи, е по -добре веднага да тръгва на работа, а детето на ясла Peace
Цитирай

ул. "Мечтание"

Според мен дългото майчинство дава право на по-голям избор.
Майките, които искат да останат вкъщи да си гледат децата могат да го направят без проблем. А тези, които искат да севърнат по-рано на работа също могат да го направят без проблем.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 118 отговора